V Gdyni kralovali Kiplimo a Jepchirchirová, Stewartová kousek do NR - Český běh

17. 10. 2020, Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf, Závody

V polské Gdyni proběhlo 24. mistrovství světa v ½ maratonu. Pro světové tituly si doběhli Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Peres Jepchirchirová. Z českých závodnic dosáhla nejlepšího umístění 34. Moira Stewartová, která zaostala jen sedm vteřin za českým rekordem Evy Vrabcové Nývltové.

Dva rekordy za šest týdnů

Do závodu žen odstartovalo 105 běžkyň ze 45 zemí včetně Moiry Stewartové, Marcely Joglové, Terezy Hrochové a Venduly Frintové. Pro všechny čtyři české reprezentantky se jednalo o premiéru na půlmaratonském MS a také se jednalo o nejpočetnější účast našich závodnic v historii tohoto šampionátu.

Velmi záhy po startu se od zbytku startovního pole odtrhla třináctičlenná skupina očekávaných favoritek, ve které byly ryze závodnice afrického původu. S pěti Keňankami a Etiopankami se držely ještě Turkyně Yasemin Canová, Izraelka Lonah Chemtai Salpeterová (obě původem z Keni) a Němka Melat Kejetaová (z Etiopie).

V úvodních kilometrech se o tempo staraly výhradně Keňanky, zatímco Etiopanky se vezly schované v balíku. Nejaktivnější v tahání skupinky byla stříbrná na předešlém MS ve Valencii a bývala světová rekordmanka Joyciline Jepkosgeiová. Na metě pátého kilometrů probíhala vedoucí třináctka stále pohromadě. Z českých závodnic byla ve „čtvrtině“ závodu nejvýše Moira Stewartová, která uzavírala třetí desítku se ztrátou 1:17 na čelo. Zbylé trio běželo společně kolem čtyřicáté pozice devět vteřin za svěřenkyní Václava Janouška.

Na desítce už se vedoucí skupinka smrskla na sedm závodnic. Krátce předtím z ní vypadla obhájkyně titulu Etiopanka Netsanet Gudetaová, kterou postihl pád, a nabrala ztrátu přibližně třiceti metrů, která už se jen prohlubovala. Vedoucí Canová proběhla 10 kilometrů v mezičase 30:57, společně s ní se držely Keňanky Joyciline Jepkosgeiová a Peres Jepchirchirová, etiopské trio Ababel Yeshanehová, Zeineba Yimerová a Yalemzerf Yehualawová a také trochu překvapivě i Němka Kejetaová. Velmi dobře si nadále vedla Moira Stewartová, když byla krátce před polovinou závodu na 25. místě v čase 33:23. Hrochová s Frintovou se držely kolem padesáté příčky za 33:48 a Joglová byla průběžně 56. v mezičase 34:01.

Dalších pět kilometrů byl obrázek na čele neměnný. Stewartová se mezitím na patnáctém kilometru propadla na průběžnou 35. příčku, přesto byla nadále naší nejlepší závodnici. Zlomový okamžik přišel v 54. minutě závodu, kdy se po vzájemném kontaktu ocitly na zemi Ababel Yeshanehová a Joyciline Jepkosgeiová a v ten moment vypadly z boje o medaile. Naopak právě v tento okamžik se vykrystalizovala trojce budoucích medailistek.

Jepchirchirová, Kejetaová a Yehualawová si to pak o titul světové šampionky rozdaly až v závěrečném dramatickém finiši. V posledních metrech měla přeci jen nejvíce sil favorizovaná Jepchirchirová a po čtyřech letech si doběhla pro svůj druhý titul mistryně světa v půlmaratonu. Navíc svůj triumf ozdobila novým světovým rekordem v ryze ženském závodě 1:05:16, čímž o 18 vteřin vylepšila vlastní výkon z ze začátku září na pražské Letné.

Překvapivé stříbro vybojovala Melat Kejetaová v národním rekordu své nové domoviny 1:05:18 a stala po dvanácti letech první evropskou závodnicí, která se postavila na stupně vítězů. Jen o vteřinu za německou reprezentantkou finišovala v novém osobáku 1:05:19 bronzová Yalemzerf Yehualawová, ta z etiopské sestavy, od které se to čekalo nejméně.

O jednu příčku oproti minulému šampionátu ve Valencii, tedy na čtvrtou si polepšila její krajanka Zeineba Yimerová (1:05:39). Až za ní, jako pátá a šestá, doběhly smolařky závodu Ababel Yeshanehová (1:05:41) a Joyciline Jepkosgeiová (1:05:58). Nový turecký národní rekord 1:06:20 zaznamenala sedmá Yasemin Canová. Obhájkyně titulu Netsanet Gudetaová finišovala i přes pád v polovině závodu jako osmá v čase 1:06:46.

Nejen Moira zářila

Úspěšný debut zažily v Gdyni také české reprezentantky. Moira Stewartová si doběhla pro 34. místo a při svém teprve druhém startu na půlmaratonské distanci útočila dokonce i na český rekord Evy Vrabcové Nývltové, za kterým zaostala vynikajícím časem 1:11:08 o pouhých sedm vteřin a zařadila se na třetí místo českých historických tabulek za již zmiňovanou Vrabcovou a Alenu Peterkovou. Zároveň se jedná o historicky nejlepší český výkon v ryze ženském půlmaratonu.

Obří, skoro 4minutové zlepšení proti svému dosavadnímu maximu z červencového MČR v Kostěnicích zaznamenala padesátá Tereza Hrochová, když se časem 1:12:13 vyhoupla na páté místo národních historických tabulek. Z nového osobního rekordu se mohla těšit také 66. Vendula Frintová. Výkonem 1:13:16 (v jejím případě o 52 lepším než při OR v Kostěnicích) je specialistka na triatlon momentálně osmou nejrychlejší ženou naší historie. Relativně nejméně vyšel závod Marcele Joglové, která doběhla 73., i její čas 1:14:30 je však kvalitní, druhý nejlepší v její kariéře.

V soutěži týmů obsadily Češky solidní 12. místo, což je naše historické maximum v rámci tohoto šampionátu, když děvčata vylepšila umístění svých předchůdkyň z roku 1998 o pět příček. Vítězství z Valencie obhájily Etiopanky v novém rekordu mistrovství 3:16:39. Stříbro braly Keňanky se součtem prvních tří časů 3:18:20 a na bronzový stupínek vystoupaly Němky za 3:28:42.

Vládl Uganďan, ale jiný

Závod mužů byl poměrně dlouho otevřený. Ještě na desátém kilometru čítala čelní skupina 23 běžců, které vedl v mezičase 28:23 trojnásobný světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy, pro kterého se jednalo o půlmaratonskou premiéru, a vzhledem ke své formě měl ty nejvyšší ambice. Krátce po 15. kilometru se pokusil nastoupit Keňan Kibiwot Kandie a podařilo se mu vedoucí jedenáctičlennou skupinku roztrhat.

Jen o několik set metrů dál o sobě dal poprvé vědět také Cheptegeiův mladší krajan Jacob Kiplimo. Devatenáctiletý mladíček začal stupňovat tempo a jediným, kdo s ním dokázal v ten moment držet krok, byl Kandie. Naopak ostatní včetně Cheptegeie odpadli. Souboj o zlato se tak zúžil už jen na dva borce. Rozhodující nástup si Kiplimo naplánoval přibližně dva kilometry před cílem, kdy postupně náskok na svého keňského soka mírně zvyšoval a úspěšně ho také udržel až do cíle.

Tím Kiplimo proběhl vítězně v novém rekordu šampionátu 58:49. Šest let starý rekordní zápis Keňana Geoffreyho Kamworora vylepšil o 19 vteřin. Byl to přitom teprve jeho druhý půlmaraton a k titulu juniorského mistra světa v krosu nyní přidal svůj první seniorský světový titul. Rychleji než Kamworor v Kodani 2014 běžel také stříbrný Kibiwot Kandie, jenž si zasloužil tento cenný kov časem 58:54. Bronz putuje do Etiopie díky Amedeworkovi Walelegnovi za 59:08.

Joshua Cheptegei zůstal těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě v čase 59:21. Elitní šestici pak uzavřeli další zástupci velmocí, Etiopan Andamlak Belihu (59:32) těsně následován Keňanem Barsotonem (59:34). Sedmá účast na MS v ½ maratonu a sedmé místo, to je bilance Jihoafričana Stephena Mokoky, který se už počtvrté v řadě umístil v elitní desítce. Tentokrát navíc ještě zaběhl časem 59:36 národní rekord své země. Osmý Francouz Morhad Amdouni se pak časem 59:40 stal třetím nejrychlejším Evropanem historie za Julianem Wandersem a Mohamedem Farahem.

Šestnáctý týmový titul z 24 šampionátů získali Keňané, kteří součtem 2:58:10 stanovili nový rekord mistrovství, když o 48 vteřin překonali své krajany z mistrovství v Cardiffu 2016. Stříbro vybojovali obhájci titulu z předešlého ročníku ve Valencii Etiopané (2:58:25). Uganďané se podruhé v historii půlmaratonského MS radují z týmové medaile, když navázali stejným kovem na bronz z roku 2004.

Výsledky

Další články

Olympijský den opět rozběhal Česko
19. června 2025 Závody, ČOV a redakce ČB, foto: Barbora Reichová/ČOV

Olympijský den opět rozběhal Česko

Ve středu 18. června se po celé republice uskutečnil tradiční Olympijský běh. Letos se do oslav pohybu a olympijských hodnot zapojilo více než 12 tisíc běžců ve 92 lokalitách po celé zemi, plus 63 tisíc žáků ve školách. A také se finančně pomáhalo. Díky startovnému se vybralo téměř půl milionu korun ...

Moira Stewartová rekordmankou na dráhové pětce
15. června 2025 Závody, Michal Procházka, foto: IG Moira Stewartová

Moira Stewartová rekordmankou na dráhové pětce

Moira Stewartová na challenger mítinku kontinentální tour World Athletics ve Vídni zaběhla v sobotu trať 5000 metrů na dráze za 15:23,01 minuty. Tím překonala o osm vteřin národní rekord Kristiiny Sasínek Mäki (15:31,15), od něhož by zanedlouho uplynulo devět let. Jméno Stewartové tak najdeme v listině cti na mistrovských tratích ...

Vích se blýskl nejrychlejší pětkou za 27 let
9. června 2025 Závody, redakce ČB, foto: TopAthletics

Vích se blýskl nejrychlejší pětkou za 27 let

Po nepříliš povedeném vstupu do sezony na stýplu při kontinentální tour v Nairobi zazářil Damián Vích 7. června při pětce na dráze při mítinku FAST5000. V Maisons–Laffitte v pařížské aglomeraci zaběhl 13:38,06, což je nejen osobní rekord vylepšený o 22 vteřin, ale zároveň nejrychlejší čas českého běžce za posledních 27 let. ...

ME v silničním běhu 2029 zamíří do Utrechtu
5. června 2025 Závody, Michal Procházka, foto: European Athletics

ME v silničním běhu 2029 zamíří do Utrechtu

Třetí ročník Mistrovství Evropy v silničním běhu bude v květnu 2029 hostit nizozemské město Utrecht, oznámila na Světový den běhu 4. června Evropská atletika (EA). Utrecht má bohatou historii v pořádání běžeckých závodů. Kromě maratonu hostí „Singelloop Utrecht“, nejstarší silniční běžeckou akcí v zemi. Mistrovství Evropy bude organizovat společnost Golazo Events, která má ...

Damián Vích vyhrál půlmaraton v Karlových Varech
18. května 2025 Závody, Michal Procházka, foto: RunCzech

Damián Vích vyhrál půlmaraton v Karlových Varech

Prestižní půlmaraton ze seriálu Run Czech ovládl svěřenec Hakima Saleha v čase 1:04:23. To je nejen výrazné vylepšení předloňského osobáku z Ústí (1:06:10), ale také nejlepší čas českého běžce v tomto závodě (1:06:51). Vích je přitom specialista na stýpl a zvlněná trať ve Varech není úplně stvořená k rychlým časům. ...

Čtveřice premiérových titulů z MČR v silničních bězích je rozdána
17. května 2025 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Čtveřice premiérových titulů z MČR v silničních bězích je rozdána

  V Poděbradech proběhlo historicky první mistrovství České republiky mužů a žen v silničních bězích. Na míli kralovali Jan Friš s Annou Málkovou. Pětku ovládli Patrik Vebr s Moirou Stewartovou. Velkým favoritem mužského klání na jednu míli byl Jan Friš. Však také právě na této distanci vylepšil letos v hale národní rekord. Od startu nikam příliš nespěchal a zavěsil se za oddílového kolegu ...

Sobotní Poděbrady Running láká na jedinečné běžecké zážitky i bohatý doprovodný program
14. května 2025 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Pavel Lebeda

Sobotní Poděbrady Running láká na jedinečné běžecké zážitky i bohatý doprovodný program

Nadcházející atletický víkend (17. a 18. 5.) v Poděbradech nebude ani zdaleka jen o chůzi. Před nedělním evropským šampionátem chodeckých družstev se můžeme v sobotu těšit také na bohatý program v rámci podniku Poděbrady Running. Vrcholem sobotního programu na Lázeňské kolonádě je premiérové mistrovství České republiky mužů a žen v silničních ...

Premiérové maratonské tituly pro Hrochovou a Havlenu
4. května 2025 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska

Premiérové maratonské tituly pro Hrochovou a Havlenu

V rámci jubilejního 30. pražského maratonu se uskutečnilo i mistrovství České republiky na této distanci. Poprvé v kariéře se ze zlatých medailí radovali Tereza Hrochová a Yann Havlena. Favoritku doplnily na pódiu zkušené veteránky Tereza Hrochová si odbyla na pražském maratonu úspěšnou premiéru. Přitom ještě tři dny před samotným závodem nebylo jisté, zda ...

provozovatel
 

generální partner ČAS

partneři
českého běžeckého klubu