V Pardubicích se poběží o půlmaratonské tituly - Český běh

11. 4. 2024, Michal Procházka, foto: ČAS - Martin Edlman, Závody

Pardubický vinařský půlmaraton bude v sobotu 13. dubna opět hostitelem mistrovství České republiky. Hlavní hvězdou bude olympionička Tereza Hrochová, mužský závod nabídne duel Jiřího Homoláče s Vladimírem Marčíkem.

Další půlmaraton na otočku

Jasnou favoritkou na titul mezi ženami je loni absentující Tereza Hrochová„Budu se otáčet ze soustředění stejně jako na Prahu, takže opět z plného tréninku,“ vzkázala šampionka z let 2019 a 2022, že dojede – podobně jako v sobotu na pražský půlmaraton na otočku – z reprezentačního kempu v Melagu. V Itálii se aktuálně chystá na vrchol sezóny, maraton na olympiádě v Paříži, kam v únoru v Seville splnila náročný limit.

„Titul bych samozřejmě ráda a čas v hlavě nemám, jsem v přípravě na letní sezónu a tohle je takové zpestření,“ přibližuje plán svěřenkyně Vladimíra Bartůňka. Za teplého počasí, které panovalo při pražském půlmaratonu, zaběhla Tereza 1:14:19. V Pardubicích bude podle předpovědí jen o něco chladněji.

Boj o další cenné kovy se zdá být otevřený. Na startu by mělo být kompletní složení loňských stupňů vítězů. Eva Filipiová získala před rokem svůj první mistrovský titul. Před rokem i dvěma vybojovala stříbro Gabriela Veigertová a mezi přihlášenými je i Barbora Vahalíková, která překvapivý bronz získala ještě pod předešlým jménem Lučanová.

Na startu budou i další běžkyně, které stály na pódiu při různých běžeckých mistrovstvích ČR. Hana Homolková získala bronz v Pardubicích před pěti lety, v témže roce byla také stříbrná na dráhové desítce. Zajímavým jménem na startovce je Barbora Lampová, majitelka čtyř cenných kovů z různých distancí na dráze by měla absolvovat svůj debut na půlmaratonu. Nechybí ani velezkušená Petra Pastorová, dvojnásobná šampionka a pětinásobná medailistka na poloviční maratonské trati.

Bitva medailistů z minulých let

Mužský závod bude bez obhájce titulu Jakuba Zemaníka, oba zbývající medailisté však mezi přihlášenými jsou. Mladík Vojtěch Novák před rokem získal překvapivý bronz, na pódiu se sešel se svým trenérem Jiřím Homoláčem. V posledních týdnech se společně připravovali v Keni.

Majitel třech půlmaratonských titulů Homoláč – zatím poslední získal v roce 2022 – se musel loni spokojit se stříbrem. „Cíl je získat titul zpět, ale budou tam čerství soupeři, tak uvidíme. To stejné platí i o čase, má být vcelku teplo a bude záležet, jak rychle se poběží,“ nechal se slyšet.

Homoláč v sobotu běžel za teplého počasí v Praze 1:06:21 (z Prahy je i jeho osobák 1:03:23 z roku 2017), na další půlmaraton v jednom týdnu se těší. „Že je to týden po Praze? To mi nevadí, poslední měsíce jsem dost trénoval, takže bych měl mít dobrý základ, abych tuto dvojkombinaci zvládnul. Běžel jsem to tak několikrát a vždy to bylo dobré, tak snad i letos,“ věří.

Podle papírových předpokladů by hlavním Homoláčovým soupeřem měl být Vladimír Marčík s osobákem z loňska 65:03 (Berlín), se kterým se o titul prali předloni. Marčík nakonec bral stříbro, k tomu má ještě z tohoto MČR bronz z roku 2020. A netají se tím, že by sbírku rád rozšířil. „Chci jít na medaili a spravit si chuť po horkém Berlínu,“ uvedl.

Také Marčík totiž o víkendu běžel půlmaraton, v německé metropoli ale krátce po polovině trati vzdal. „Běžel jsem 10 km na čas pod 65 minut, když to už nevypadalo, tak jsem na 12. km odstoupil,“ vysvětlil. Pokud jde o čas, ten neřeší – s ohledem na pozdější startovní výstřel ve 14 hodin, očekávané teplé počasí a alergie. „Poběžím s klukama vepředu a uvidíme,“ říká neurčitě.

Kdo ještě by měl být vepředu? Bohužel zde nebude sedminásobný šampion Vít Pavlišta, který je sice přihlášen, ale do závodu jej nepustí zraněné lýtko. I tak jsou ve startovní listině zajímavá jména, byť zatím doma půlmaratonskou medaili nemají. Tedy kromě Viktora Šinágla, jenž získal stříbro v roce 2021 a letos se vrací k závodění na větších silničních závodech.

Mezi adepty cenného kovu dále patří Tomáš Křivohlávek s osobákem lehce nad 67 minut. Podobně výkonnostně na tom je i Milan Janoušek, který si loni zaběhl osobáky na polovičním (1:07:40) i celém maratonu (2:21:56). Počítat bychom měli také se zkušeným Romanem Paulíkem, který v únoru běžel těžkou Rohálovskou desítku pod 32 minut nebo naopak mladším Janem Halberštátem, jenž zase Kbely i Pečky zvládl lehce nad 31 minut. V Pardubicích půjde o jeho ostrý půlmaratonský debut.

Po čtrnácté, ve 14 hodin a s předprogramem

Pardubice jsou nejčastějším hostitelem půlmaratonského šampionátu. Letos se zde poběží již po čtrnácté, k tomu stál pořadatelský tým Oldřicha Bujnocha i za dvěma covidovými ročníky konanými nedaleko Pardubic (2020 Kostěnice, 2021 Ostřešany).

Start hlavního závodu je naplánován na 14 hodin. Trasa závodu je proti loňsku mírně upravená, vrací se start na Smetanově náměstí, ale vybíhá se směrem k multifunkční aréně. Po dvou okruzích městem je obvyklý cíl na Pernštýnském náměstí.

Sportovní den v Pardubicích začíná už po 9. hodině lidovým během na necelé dva kilometry (start v 9:15). Po desáté hodině se budou po půlmaratonské trati prohánět paraatleti (10:15) a koloběžkáři (10:30). A předprogram vyvrcholí po poledni doprovodným během na deset kilometrů (12:15).

Na své si přijdou i rodiny s dětmi, od 10:00 do 14:30 bude na Komenského náměstí probíhat Atletika pro děti. Kromě sportovních zážitků si mohou odnést podpis Jiřího Homoláče, autogramiáda bude probíhat 10:30 až 11:45.

Další články

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes
19. května 2024 Závody, RunCzech, M. Procházka, foto: RunCzech

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes

Lázeňskou kolonádu při běžeckém festivalu v Karlových Varech zaplnily davy běžců. Půlmaraton opanoval Nizozemec Khalid Choukoud, který ve finiši na cílové čáře porazil Španěla Abdelazize Merzouguiho. Mezi ženami k radosti českých fanoušků zvítězila výkonem 1:12:29 Tereza Hrochová. Půlka i desítka Nové pojetí akce přineslo ještě více možností pro závodníky. Nechyběl klasický půlmaraton s certifikovanou ...

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz
13. května 2024 Závody, Michal Procházka, foto: Vltava Run

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz

Více než 360 km pro týmy o maximálně 12 členech, kteří si podělí pevně stanovených 36 úseků. To je Vltava Run, největší štafetový závod u nás podél nejdelší české řeky. Jeho dvanáctý ročník patřil týmu Winehouse.cz. Pro většinu z několika tisíc účastníků jde především o silný zážitek. Některé ze třech stovek ...

Patnáct jmen pro mistrovství Evropy v horských bězích
9. května 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: David Švestka (zleva B. Macurová, A. Vetchá, H. Švestková Stružková)

Patnáct jmen pro mistrovství Evropy v horských bězích

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci pro mistrovství Evropy v horských bězích, které se uskuteční 31. 5. – 2. 6. ve francouzském Annecy. Na nadcházejícím evropském šampionátu vrchařů bude Českou republiku reprezentovat celkem patnáct atletů a atletek. V disciplíně běh do vrchu nahoru/dolů se představí čerstvý domácí šampion Matěj Zima. K němu se přidá tradiční reprezentační opora vrchařských závodů Marek Chrascina. Bronzový muž ...

Bannisterova míle pod 4 minuty jako přelom ve vnímání vodičů
7. května 2024 , Adam Pražák a Michal Procházka, foto: Wikipedia

Bannisterova míle pod 4 minuty jako přelom ve vnímání vodičů

  Před 70 lety Roger Bannister jako první zaběhl jednu míli za méně než čtyři minuty. O události významné také s ohledem na nyní běžnou pomoc s tempem přinášíme článek z časopisu Atletika v rámci tématu věnovanému právě vodičům.   Meta pokořena 6. května roku 1954 se do světa rozšířila senzační zpráva. V závodě na jednu míli byla ...

Pastorová má šestý maratonský titul, překvapili bratři Edlmani
5. května 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

Pastorová má šestý maratonský titul, překvapili bratři Edlmani

  Při Pražském mezinárodním maratonu byli korunování mistři ČR. Zkušenosti prodala Petra Pastorová, mezi muži se nečekaně radoval Martin Edlman, jeho bratr Tomáš jen těsně podlehl v duelu o stříbro Patriku Vebrovi. Absolutními vítězi byli etiopští vytrvalci. Šest titulů Pastorové dělí 12 let Mistrovský závod žen potvrdil, že půjde o vyrovnanou bitvu trojice očekávaných ...

Vrchaři se utkají o tituly na Černé hoře, maratonci v Praze
30. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vrchaři se utkají o tituly na Černé hoře, maratonci v Praze

O nadcházejícím víkendu se uskuteční další dva domácí republikové šampionáty. V sobotu 4. května proběhne v Janských Lázních MČR v běhu do vrchu a v neděli 5. května nás čeká v rámci pražského maratonu tradičně i mistrovství České republiky na této trati. Vrchaři se vracejí do Janských Lázní Hlavní favoritkou ženského vrchařského ...

Stewartová a Zajíc ovládli dráhovou desítku
29. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska

Stewartová a Zajíc ovládli dráhovou desítku

V Holešově proběhlo v sobotu 27. dubna mistrovství České republiky v běhu na 10 000 metrů na dráze. Mezi ženami si doběhla už pro osmý titul Moira Stewartová. Mužům kraloval potřetí za sebou Martin Zajíc. Počasí v Holešově vytrvalcům příliš nepřálo. Celé mistrovské klání totiž doprovázely poměrně vysoké teploty, a ...

Holešov hostí v sobotu republikový šampionát v běhu na 10 000 metrů
25. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman

Holešov hostí v sobotu republikový šampionát v běhu na 10 000 metrů

Moira Stewartová poběží v městě na pomezí Hané a Valašska již o svůj sedmý titul na této distanci. Martin Zajíc se pokusí dokonat zlatý hattrick. Mistrovství bude opět společné se Slováky. Stewartová se vrací na oblíbený šampionát Největší hvězdou mistrovství České republiky na dráhové desítce v Holešově je jednoznačně Moira Stewartová. Svěřenkyně Václava Janouška má ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu