Tipy k tréninku na pětku, základu vytrvalosti - Český běh

18. 1. 2019, Terézia Beitlová, ilustrační foto: ČAS - Eduard Erben

Přístupů, jak dosáhnout lepší výkonnosti ve vytrvalosti, je vícero. Jeden z pohledů na dlouhé tratě pro vás ve stručnosti přibližuje Terézia Beitlová, vystudovaná trenérka a sama účastnice řady vytrvalostních závodů.

Když jsem začínala s dlouhými běhy, moje trenérka Anna Mária Halmová z Piešťan mi vždy říkala, že pokud chci být dobrá na desítce, půlmaratonu nebo maratonu, musím mít dobře zaběhnutou 5 kilometrů. Na tom se ostatně shodne vícero trenérů, že je pětka základem pro delší běhy. Vzdálenost je totiž dostatečně krátká na to, abychom na ní natrénovali rychlost, ale zároveň dost dlouhá, abychom využili i vytrvalost v tréninku, kdyposlední 2 kilometry budete cítit bolest a možná i křeče ve svalech.

Trénink na 5 km by se měl skládat ze 3 složek:

  1. Všeobecná vytrvalost
  2. Vytrvalost v rychlosti (v tréninku je tedy důležité i tempo, které je rychlejší než závodní, stimuluje svalovou sílu a ovlivňuje centrální nervový systém)
  3. Speciální tempo (tréninky zaměřené na běh v tempu, které se přibližují tempu závodnímu)

Složka 1 – Vytvoření všeobecné vytrvalosti

Závody na 5 km nám přináší větší možnosti v tréninku. Počáteční fáze tréninku (přípravná fáze, začátku celého tréninkového cyklu) začíná sice dlouhými pomalými běhy, ale místo vždy stejných opakujících se dlouhých běhů se stejným počtem kilometrů ve stejném tempu.

Do tréninku si můžeme přidat:

  • Poslední 2 až3km v kopcovitém nebo ve vlnitém terénu
  • V druhé polovině tréninku zařadíme tzv. fartlek – výraz v překladu znamená „hru s rychlostí“, jinak řečeno v průběhu tréninku střídáme intenzitu zatížení. První polovinu tréninku se tedy snažíme běžet lehkým tempem, ve kterém udržujeme tepovou frekvenci v regeneračním tempu, v druhé přidáváme až několika minutová zrychlení.
  • Dlouhé běhy se postupně zrychlují, tempo se postupně přibližuje ke speciálnímu tempu.
  • Tempové tréninky jsou také trochu odlišné než při tréninku na delší vzdálenosti. Do tréninku zařadíme krátká 30sekundová zrychlení, která střídáme každých 3 – 5 minut. Proč to dělat? Při lehké části běhu využíváme jako hlavní zdroj energie cukry (aerobní aktivita), kdy při zrychlení samozřejmě přejdeme do anaerobně-aerobního pásma, kde se nám vyplavuje laktát. Cílem takového tréninku je přizpůsobení organismu na laktát a jeho rychlé vyplavení a zároveň vyloučení do krevního oběhu. To se nám bude hodit v druhé polovině závodu na 5 km, kde hladina laktátu v krvi rychle stoupá a běh tím pádem víc a víc „bolí“.

Složka 2 – Nejen nohy a plíce „běhají“

Mnoho běžců považuje nohy a plíce za nejdůležitější složku tréninku. Zaměřují se na budování aerobního systému se zvyšujícím se objemem naběhaných kilometrů a dlouhé tempové tréninky. Tento přístup k tréninku ale ignoruje svaly. Ty jsou potřebné při budování rychlosti, díky nimž dokážeme dříve proběhnout cílovou páskou a také jsou potřebné k rychlejší „komunikaci“ s mozkem.

Posilování se závažím vytváří víc svalových vláken a současně buduje sílu. Při cvičení ve fitness centru bychom se právě měli zaměřit na její budování při cvicích jako dřepy, výpady, mrtvý tah, benchpress, shyby či legpress. Doporučuji 4- až 6 opakování při váze 70 až 85 % z maxima, kdy interval odpočinku je až do úplného zotavení. Cvik opakujeme ve 3 až 4 sériích. Hmotnost náčiní závisí od úrovně cvičence. Začátečníci musí objektivně zdvihat lehčí váhy.

Trénink rychlosti se skládá:

  • Vytrvalost v rychlosti (100 až 400 m dlouhé úseky v tempu běhu na úrovni VO2 max a vyšší)
  • Trénink zrychlení (úseky dlouhé 10 až 30 m, přičemž je běžíme až na 95 % úsilí)
  • Běh do kopce (20 až 80 m dlouhé úseky, ve kterých běžíme maximálním úsilím a zároveňvelmi dbáme na techniku běhu)

Jestliže chceme rychle závodit, musíme i rychle trénovat. Silová cvičení podněcují svaly a centrální nervový systém k lepším výkonům i ve chvílích, kdy jsou unavené.

Složka 3 – Speciální běžecká cvičení

Po vybudování vytrvalosti a svalové síly bychom měli zaměřit pozornost na speciální cvičení. Intervalový trénink představuje jednu z možností. (Například 4×1 km s intervalovým odpočinkem 400 m chůze nebo 6×600 m s intervalovým odpočinkem 2 až 2,5 minuty.)

Druhým prostředkem na přiblížení se speciálnímu tempu jsou tempové běhy (3km běh v tempu o 10 sekund pomalejším než je vaše závodní). Velmi dobrým doplňkem je krátkoúsekový-krátkointervalový trénink*), který bych zařadila v přípravné a rozvíjející se fázi tréninku, ne v závodním období (50x50m úsek s tím, že běžíme min. 10 sekund se stejnou délkou intervalového odpočinku a samotného zatížení). Dle teorie se při krátkém zatížení jako energetický zdroj využívají anaerobní a laktátové zdroje ATP a CP.

Do tréninku zařazujeme i speciální běžecká cvičení, jako je „běžecká abeceda“ (liftink, skipink, zakopávání…), která tvoří základ rozcvičky, ale i imitační cvičení na zlepšení techniky a ekonomiky běhu. V neposlední řadě nezapomeňte na regeneraci a kompenzaci.

*) Krátkoúsekový krátkointervalový trénink se využívá už minimálně 20 roků v Americe, Anglii, či jinde ve světě. Není to trénink rychlosti, ale vytrvalosti, při němž po 8-9 minutách dochází k přechodu z aerobního krytí na aerobně-anaerobní. Protože nemáme dostatečný čas na odpočinek, po určitém čase se začne vyplavovat laktát.

Další články

Půlmaratonskému šampionátu dominovali Vebr a Stýblová
19. dubna 2025

Půlmaratonskému šampionátu dominovali Vebr a Stýblová

V Pardubicích proběhlo mistrovství České republiky v půlmaratonu. Pro tituly si doběhli naprosto suverénním způsobem Patrik Vebr a Bára Stýblová. V mistrovském klání mužů se prvních deset kilometrů držela trojice hlavních favoritů společně. Krátce za polovinou trati však svým soupeřům nastoupil nejžhavější kandidát na zlato Patrik Vebr. Svěřenec Jana Pernici si velmi rychle ...

Půlmaratonci se v Pardubicích utkají o své tituly
17. dubna 2025

Půlmaratonci se v Pardubicích utkají o své tituly

V sobotu 19. dubna se již tradičně v Pardubicích uskuteční v rámci Vinařského půlmaratonu i mistrovství České republiky na této trati a obě kategorie slibují velmi vyrovnané bitvy o cenné kovy. Za hlavního favorita mužského mistrovského klání se dá považovat Patrik Vebr. Svěřenec trenéra Jana Pernici se loni na podzim ve Valencii stal ...

Hrochová v maratonu na mistrovství Evropy devátá
13. dubna 2025 Závody, Michal Procházka, foto: Soňa Maléterová (Češi) a European Athletics/LOC (ostatní)

Hrochová v maratonu na mistrovství Evropy devátá

V Belgii pokračovalo za mokra mistrovství Evropy v silničním bězích. Tereza Hrochová vybojovala v maratonu s cílem v Lovani deváté místo Jan Friš a Damián Vích skončili na 10 km ve čtvrté desítce. Tři z osmi titulů získali Italové, dařilo se i domácím. Maraton opanovaly Španělky Tereza Hrochová patřila na maratonu se svou výkonností mezi adeptky na elitní desítku. První čtvrtinu závodu absolvovala svěřenkyně Vladimíra Bartůňka s čelnou ...

Fantastický Gressier a domácí triumf Herbiet
12. dubna 2025 Závody, Michal Procházka, foto: Soňa Maléterová (Češi) a European Athletics/LOC (ostatní)

Fantastický Gressier a domácí triumf Herbiet

V Belgii v sobotu za ideálních podmínek odstartovala premiéra evropského šampionátu v silničních bězích. Jimmy Gressier zvládl půlmaraton v okolí Lovaně pod jednu hodinu, nečekaně se radovala z titulu Chloé Herbiet. Martin Zajíc se závodem protrápil. O minutu a půl před soupeři Patřil mezi okruh favoritů, ale takhle dominantní výkon asi překvapil všechny. Jimmy Gressier, jenž zanedlouho oslaví ...

Brusel a Lovaň hostí premiéru silničního mistrovství Evropy
10. dubna 2025 Závody, Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Brusel a Lovaň hostí premiéru silničního mistrovství Evropy

O nadcházejícím víkendu proběhne ve dnech 12. a 13. dubna v belgickém Bruselu a Lovani (Leuven) premiérové mistrovství Evropy v silničních bězích, kde se představí také čtveřice českých reprezentantů. V předběžných startovních listinách figuruje 343 běžců a běžkyň ze 45 zemí. Nabité desítky s dvojicí Čechů V závodě mužů na 10 kilometrů ...

Kwizera a Rengeruk ovládli pražský půlmaraton
5. dubna 2025 , Petr Jelínek

Kwizera a Rengeruk ovládli pražský půlmaraton

Vítězi pětadvacátého ročníku Generali pražského půlmaratonu se stali Burunďan Rodrigue Kwizera a Keňanka Lilian Kasait Regneruk. Z českých běžců byli nejrychlejší Patrik Vebr a Michaela Čepová. Celý sobotní závod provázel poměrně silný vítr, což se podepsalo na výsledných časech. Muži navíc doplatili nato, že jejich vodiči dokázali akceptovat nastavené tempo pouze ...

Na ME v silničních bězích odcestují čtyři reprezentanti
1. dubna 2025 Závody, Petr Jelínek

Na ME v silničních bězích odcestují čtyři reprezentanti

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci na mistrovství Evropy v silničních bězích, které se uskuteční 12. a 13. 4. 2025 v Bruselu a Lovani, kam odcestuje čtveřice českých reprezentantů. Historicky první mistrovství Evropy v silničních bězích se uskuteční v Bruselu a blízkém stotisícovém městu Lovaň (Leuven) od 12. do 13. dubna ...

Premiéru mistrovské silniční míle a pětky hostí Poděbrady
5. března 2025 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Pavel Lebeda

Premiéru mistrovské silniční míle a pětky hostí Poděbrady

V polovině května se v Poděbradech koná mistrovství Evropy v chůzi. O den dříve – v sobotu 17. května – se na zdejší kolonádě poběží premiéra českého šampionátu na tratích jedna míle a pět kilometrů. Při „Poděbrady Running“ bude připraven i veřejný závod. Kratší tratě na silnici nabírají na popularitě, nedávno se na nich začalo konat mistrovství světa, letos by se ...

provozovatel
 

generální partner ČAS

partneři
českého běžeckého klubu