Volný sváteční den? Pro pořadatele běžeckých závodů ideální termín pro uspořádání jejich akce. Stačí se podívat na oba svátky z počátku května, na zářijový den svatého Václava či na 28. října. Bez ohledu na to, na který den v týdnu tyto svátky připadají, mají v jejich termínu běžci na výběr celou řadu zajímavých a oblíbených mítinků. Ale co Vánoce? Zdá se, že i na dny, které jsou zasvěceny klidu a míru, se dá závodit. A je na každém z nás, zda se nám do toho i na samém konci roku ještě vlastně chce.
Po na závody chudší druhé půlce listopadu a začátku prosince přibývá s blížícím se závěrem roku v termínovce běžeckých akcí, jež se honosí přízviskem „Vánoční“ či „Silvestrovský“. Mnohé mají přitom ke jmenovaným milníkům v kalendáři datumově dosti daleko. Tak třeba známý Silvesterlauf ve švýcarském Curychu, jehož se letos zúčastnily přední české vytrvalkyně Petra Kamínková a Hanka Randáková, se konal 10. prosince, tedy celé tři týdny před samotnými oslavami konce starého roku.
Přesto i na Štědrý den máme prakticky ve všech koutech naší republiky vedle zdobení vánočního stromu či ochutnávání cukroví také možnost vyrazit na závodní trať. Většinou se ale jedná o akce, které jsou spíše společnými organizovanými výběhy na kratších distancích, jakýmisi běžeckými oslavami nejvýznamnějších českých svátků roku.
Tak třeba v pražském Krčském lese se koná Štědrodenní kondiční běh na 5,5 kilometru, v Kutné Hoře vybíhají necelé dva kilometry na tamní vrch Kaňk a ve Stříbře se běžečtí nadšenci vydají na Vánoční míli. Ve valašské Štítné nad Vláří – Popově zas mají svůj Běh Štědrým ránem na 7,7 kilometru.
Samozřejmě při všech těchto akcích (podobně jako je tomu u silvestrovských závodů) se ve startovním poli najdou borci, kteří chtějí i v tento sváteční den seriózně závodit a dají do svého výkonu všechno, další se naopak jdou jen proběhnout a pozdravit s kamarády, mnohdy i v oděvech či doplňcích korespondujících s datem konání.
Zatímco 24. prosince nalezneme v běžeckém kalendáři řadu závodů, o den později na První svátek vánoční po štědrovečerním hodokvasu si žádný pořadatel na něco podobného netroufne. Alespoň termínovky o akcích konaných na Boží hod cudně mlčí. Zato na svatého Štěpána se už zase bojuje o čest a slávu ostošest.
A tady už přibývá i akcí, jež jsou brány všemi jejich účastníky zcela vážně. Tak třeba Štěpánský běh v Náměšti na Hané je dokonce závěrečným dílem celoročního seriálu Olomoucké běžecké ligy. A v Děčíně se v rámci Vánočního běhu na Sněžník překonává tento sváteční den na 24,5 kilometrech převýšení 580 metrů.
Více než půlstoletou tradici pak má Štěpánský běh v Kyjově, který letos napíše už 55. ročník. Závod se původně běhal na 5,5 km, před čtyřmi lety se protáhl na 8,2 km. A má svou kvalitu, vždyť v letech 2013 až 2015 zde složil vítězný hattrick Lukáš Olejníček, loni mu však ukázali záda Jiří Homoláč a Jan Kreisinger. Bohatší nabídka druhého svátku vánočního jde ruku v ruce i s regionální pestrostí, takže „svůj“ běh má většina krajů.
Vedle oficiálně konaných závodů se svými propozicemi a stupni vítězů se o svátcích tradičně konají rovněž společné výběhy přátel, jejichž kořeny sahají až o několik desetiletí zpět. Třeba v Olomouci se parta kolem tamní Ligy stovkařů rok co rok schází na Štědrý den i na Boží hod (a ještě nedávno také na Štěpána) vždy v šest hodin ráno, aby si svůj výběh zakončený přípitkem moravským ovocným destilátem odbyla ještě před začátkem vlastních svátečních aktivit v rodinných kruzích.
„Kdysi jsme při těchto bězích opravdu trénovali a překonávali i více než dvacetikilometrové vzdálenosti, zatímco závěrečné přiťuknutí bylo rychlé a spíše symbolické. S postupujícím věkem některých z nás se zkracuje běžecká trasa a naopak prodlužuje posezení po jejím absolvování,“ směje se Jiří Valachovics z Ligy stovkařů Olomouc, jenž na vánoční výběhy pod příkrovem tmy vyráží už přes tři desítky let.
Po skončení Vánoc začíná běžeckých akcí opět ubývat a termínovka zůstává chudá zase až do Silvestra. O tradici závodů a nezávodních akcí na poslední den v roce ale zase třeba příště.