Fantazie! Štafeta ve složení Vrzalová, Sasínek, Mäki, Holuša hned při premiéře disciplíny na ME v Šamoríně vybojovala stříbro, čímž získala první krosovou medaili pro Českou republiku. V individuálních závodech se už tolik nedařilo, dospěláci Homoláč i Sekanová skončili v poli poražených, individuálně nejlepší tak byli v kategorii do 22 let osmnáctý Jakub Zemaník a třicátá druhá Moira Stewartová.
23. mistrovství Evropy v přespolním běhu ovládla Velká Británie, a to jak medailově, kde k pěti zlatům (z 13 možných) přidali její reprezentanti čtyři bronzy, tak i v hodnocení za umístění do osmičky, v němž nasbírali 83 bodů. Co do cenných kovů jim nejlépe sekundovalo Turecko s bilancí 3-1-3, z nimi následovala Francie s 2-2-1, Španělsko (1-2-1) a Německo (1-2-1). Na body pak byla druhá Francie (71), třetí Španělsko (59) až za ním Turecko (56) a pětici velmocí uzavírá znovu Německo. Česko se díky úspěchu štafety zařadilo mezi tucet zemí s cenným kovem a také na 14. místo tabulce za bodovaná umístění. Nejlepšího individuálního výsledku dosáhl Jakub Zemaník, osmnáctý v kategorii do 22 let.
SMÍŠENÁ ŠTAFETA 6,28 km / Skvěle závod rozběhla Simona Vrzalová, udržela tempo vedoucí Britky a v závěru jí i španělské soupeřce utekla. Pásku od ní převzal Filip Sasínek, na nějž se oba hlavní rivalové brzy dotáhli, Filip s nimi držel krok a nakonec mu jen trochu poutekl Brit. Kristiina Mäki přebírala s malou ztrátou, která ale v závěru zvýšil a spíš se ještě dotáhla třetí Španělka. Finišman Jakub Holuša se podle přísloví lepší vrabec v hrsti nevybláznil ve stíhání Brita a v závěru prokázal svoje zrychlení a Španěla udolal.
Jak viděli svoje úseky? "Snažil jsem se držet čelo, což se mi myslím podařilo," říkala Simona. "Myslím, že to byl plán nás všech, abychom pak předávali Kubovi z co nejlepší pozice a mohl tak předvést, co umí," doplnil ji Filip. "I já se snažila udržet čelo, jen mi tedy byla hrozná zima, tak se mi i "hrozně" běželo," komentovala Kristiina. "Bohužel Brit utekl, takže jsem raději zvolil taktiku "na jistotu" stříbrné medaile. Stíhat ho v tomto počasí, kdy je zima a fouká, by se nemuselo vyplatit. Tak jsem nechal Španěla tahat a v poslední rovince jsem mu nastoupil. Myslím, že všichni běželi skvěle, stříbro je velký úspěch a jsme moc rádi," shrnul Jakub.
MUŽI 10,18 km / Smůla potkala Jiřího Homoláč pár desítek metrů po výstřelu, spadl před ním italský soupeř a náš reprezentant se poroučel k zemi také. „Měl jsem docela slušnou pozici po startu,“ litoval ztráty hned v úvodu. „Než jsem se vzpamatoval, ten vlak mi ujel a už bylo prakticky nemožné dostat se aspoň trochu do závodu. Výsledek je samozřejmě špatný, ale rozhodně jsem to nechtěl vzdát a bojoval jsem, co to šlo,“ říkal Homoláč, jenž uzavíral sedmou desítku pořadí, dvě a tři čtvrtě minuty od nejlepších.
Zranění v průběhu závodu nedovolilo dokončit jednomu ze spolufavoritů Britu Griffithsovi, alespoň částečně jej zastoupil krajan Andrew Butchart. Ani on nestačil na dvojici nejlepších, nakonec stříbrného Adela Mechaala a zlatého Kaana Kigen Özbilena. Keňský rodák v tureckých barvách měl nedostižný závěr a nakonec naběhl na Mechaala devět, na Butcharta dokonce patnáct vteřin. Tři pozice rozhodly o týmovém zlatu, lepší o ně byli v součtu turečtí běžci před Španěly, už s větším odstupem brali bronz Britové.
ŽENY 8,23 km / Lucie Sekanová se ve svižném závodě hlavní kategorie žen neprosadila a od začátku se pohybovala v zadních pozicích, a také doběhla jako 64. ze 77 na startu. „Jak jsem tušila, bylo to na mě dost rychlé, jsem spíš na začátku přípravného období. A mně by určitě více seděla trať s kopečky. A také mě v posledních závodech trápilo píchání v boku. S výsledkem samozřejmě spokojená nejsem,“ hodnotila Sekanová.
Suverénní výkon podala obhájkyně titulu Yasemin Canová z Turecka, která i nejlepším ze zbytku pole nadělila čtvrt minuty, výsledný čas vmáčkla pod 27 minut – 26:48. Vyrovnaný duel o druhé místo vyzněl pro Meraf Bahtaovou ze Švédska, bronz zůstal Norce Karoline Bjerkeli Grovdalové. Ze čtyřčlenné skupinky do 20 vteřin zpět byla nejlepší Rumunka Barcaová, která svůj tým dovedla ke stříbru za zlatými Britkami, bronz braly Turkyně. Za individuálně čtvrtou Barcaovou těsně následovaly Němka Burkardová, Britka Taylorová a Švýcarka Schlumpfová.
MUŽI „22“ 8,23 km / Více bahna a náročnější profil, to bylo v podstatě unisono přání trojice českých zástupců. Nejvíce trať podle očekávání seděla nejkvalitnějšímu dráhovému běžci Jakub Zemaníkovi, který se držel v skupince kolem dvacátého místa, nakonec povedeným závěrem vybojoval solidní osmnácté místo, půlminutu za medailisty. „Ve skupince docházelo k častým kolizím, ale všechno jsem nějak ustál. Vyšel mi pak nástup asi 300, 400 metrů před cílem. Trať mi docela seděla, možná jsem mohl být trochu více vepředu a mohlo to být ještě lepší,“ hodnotil svěřenec Vladimíra Černého.
51. z 85hlavého pole byl Dominik Sádlo. „Projevila se asi nezkušenost, ve skupince jsem byl na chvostě, takže jsem skoro za každou zatáčkou musel zrychlovat, abych se s ní udržel. Určitě to mohlo být výrazně lepší, ale z výsledku nejsem ani zklamaný,“ říkal v cíli Sádlo. Viktor Šinágl brzy ztratil kontakt, většinu trati strávil sám, případně s pár jednotlivci. „Bylo to na mě od začátku hodně ostré tempo, takže jsem se rychle zatavil, ale myslím, že jsem to dobojoval se ctí,“ povídal nakonec 73. běžec v této kategorii.
Závod byl velkým triumfem francouzských „krosařů“, kteří byli ve čtyřech mezi prvními osmi, triumfovali jako tým a také jim patřily dva nejvyšší stupínky na individuálním pódiu. Titul vybojoval Jimmy Gressier v čase 24:35, a jeho krajan Hugo Hay v závěru také předstihl Yemaneberhana Crippu. Italský reprezentant byl za odvahu dva okruhy do cíle, kdy stále ještě kompaktní pole roztrhal, odměněn bronzem. Týmové stříbro brali Belgičani se značným odstupem za Francouzi (o 19 míst), bronz si vysloužili Britové. Česká trojice byla klasifikována na 12. místě z 16 družstev.
ŽENY „22“ 6,28 km / Skoro přesně v polovině startovního pole dokončila závod Moira Stewartová, přestože začínala ve skupince, která bojovala o výsledky v první desítce. „Asi jsem měla větší ambice,“ přiznala 32. žena v cíli, o něco lépe než minutu a tři čtvrtě za nejlepšími. „Necítila jsem se ale v pohodě, navíc ta zima, a asi jsem měla také začít trochu pomaleji,“ hledala příčiny ze svého pohledu ne příliš povedeného závodu. Také uvedla, že by jí by více seděl náročnější kros typu letošního MČR.
Nádherný duel o prvenství svedla dvojice německých „superfavoritek“. Tu se pokoušela nastupovat jedna, tu druhá, nakonec vyšel nástup v posledním okruhu Alině Rehová, která byla odměněna přeci jan za o něco aktivnější přístup. Stříbrné Konstanze Klosterhalfenové se tak nepovedlo oplatit porážku z domácího šamopionátu. Časy nejlepších dvou: 20:22 vs. 20:25. Za nimi pak následovaly tři Britky, z nichž nejlepší byla Jessica Juddová (20:45). Společně však ostrovanky v týmové soutěži udolaly Němky o tři místa, bronz braly turecké běžkyně v čele s 11. Tunaovou.
JUNIORKY 4,18 km / Debutantka na ME v krosu Bára Stýblová začala závod odvážně, což jí pomohlo v tom, že se vyhnula pádům, které postihly soupeřky. Postupně se ale nejmladší členka výpravy propadala až na konečné 65. místo, minutu a půl za vítězkoiu. „Asi jsem to trochu přepálila, snažila jsem se vždycky někoho udržet, ale moc to nešlo. Jsem ráda, že jsem si to vyzkoušela a že jsem se dostala do cíle,“hodnotila Stýblová.
O medaile si to rozdala čtyřčlenná skupinka, z níž v závěrečném okruhu frknula Britka Harriet Knowles-Jonesová a triumfovala s pohodlným 11vteřinovým náskokem v čase 13:49. Stříbro si vybojovala Maďarka Lili Anna Tóthová, bronz o další 4 s zpět Miriam Dattkeová, černý Petr tak zbyl na Nizozemku Lauovou. V soutěži týmů dominovaly Britky, v součtu byly lepší o 12 míst než Italky, o 26 pak než Španělky.
JUNIOŘI 6,28 km / Také další nováček Damián Vích rozběhl závod v popředí, ovšem i přes něj se přehnala celá řada soupeřů a v nejpočetnějším poli dne (109 na startu) nakonec padl až na 78. pozici, 1:37 minuty za vítězem. „Chtěl jsem být někde vepředu, ale v té zimě jsem úplně zmrzl a pro mou hlavu bylo špatné, že mě začali předbíhat. Určitě by mi vyhovovalo víc, kdyby byla trať náročnější,“ řekl Vích s odkazem na kopcovatější a blátivější Dlouhoňovice.
O medailích se rozhodovalo až v samotném závěru, ostrý nástup Turka Ramazana Barbarose hlavní favorit Jacob Ingebrigtsen odrazil a v cílové rovince norský obhájce titulu měl i čas na vítězná gesta. Vítěz dosáhl času 18:39, bronzový Francouz Louis Gilavert ztratil jen 6 vteřin, hned za ním následoval krajan Khelaf. Soutěž družstev ovládli Španělé o šest míst před Francouzi. Další týmy už byly daleko, více než 20 míst v součtu, vyrovnanou bitvu o bronz vyhráli Turci, o dvě místa před čtvrtými Belgičany a pátými Nory.