Šnejdr: V Berlíně bych chtěl určitě do semifinále - Český běh

13. 7. 2018, behsholemi.cz

Aktuální českou jedničku na trati 800 metrů Filipa Šnejdra vyzpovídal někdejší vytrvalec Martin Frei.

Filipe, nejprve gratulace k dalšímu posunu osobního rekordu na 800 m, který jsi zaběhl ve středu 27. června v Nancy (1:45,56). Přibliž prosím čtenářům průběh závodu.
Děkuji, v Nancy se mnou běželo sedm Afričanů a dva Francouzi, závod jsem se snažil z druhé dráhy rozběhnout rychleji, což se povedlo. Po seběhu jsem si pohlídal třetí místo za vodičem u mantinelu a první kolo jsme probíhali kolem 50,5. Na 600 m jsme byli pod 1:18, do té doby šlo vše v pohodě, pak mě předběhl jeden závodník a další dva se dostali před závěrečnou rovinkou na moji úroveň. Obíhal jsem je pak ze třetí dráhy, trochu mě to rozhodilo z tempa, ale cítil jsem, že mám do finiše ještě dost sil. Doběhl jsem pátý, vyhrál Keňan Kipketer za 1:44,28.

Řekni nám něco o svých běžeckých začátcích.
Úplně první závod jsem běžel v září roku 2012 na Corny poháru, měl jsem na sobě poprvé půjčené tretry a bylo z toho 51,7. Týden na to jsem s hradeckými dorostenci slavil druhé místo na MČR družstev. Stále jsem ale hrál fotbal, nejvyšší dorosteneckou ligu za Hradec Králové, a to až do ledna 2014. Do té doby jsem stíhal průměrně jeden atletický trénink týdně, na víc nebylo kvůli fotbalu čas. Občas to vypadalo i tak, že jsem šel ranní trénink na fotbale, pak jsem jel na otočku na trénink do Prahy a odpoledne už jsem byl zase na fotbalovém tréninku v Hradci. Za hradecký Sokol jsem pak závodil v první lize na dráze. Letní sezónu 2014 jsem už závodil více, byl jsem například na juniorském mezistátku nebo Poháru mistrů evropských zemí, to už s pražskou Slavii. Nestihl jsem ale většinu přípravy, protože jsem trénoval až od ledna. Letos je to tedy teprve čtvrtá celá atletická sezóna. Nejdříve jsem běhal čtvrtku, na půlku jsem pomalu přecházel v roce 2015.

Co považuješ za své největší běžecké úspěchy?
Minulý rok jsem byl ve finále na ME do 22 let i na Letní světové univerziádě, kde jsem obsadil páté a sedmé místo, na univerziádě jsme pak ještě byli třetí se štafetou 4×400 m. Letos na HMS v Birminghamu páté místo také ve štafetě.

Svým osobákem ses zařadil na šesté místo dlouhodobých českých tabulek a zároveň jsi splnil limit na ME do Berlína. Jaký je to pocit?
Limit už jsem splnil dříve v Praze, podle formy z 600 m v Pliezhausenu jsem věděl, že bych ho dát měl. Na tom závodě bylo skvělé, že mi ho pomohli rozběhnout kluci ze skupiny. Navíc mě na Strahov přijela podpořit rodina a na domácím závodě splněný limit ocení mnohem víc diváků než někde v zahraničí. Šestého místa v české historii si vážím, před sebou i za sebou mám výborné půlkaře. Doufám, že budu stoupat ještě výš.

V minulém roce si končil sezonu s osobním rekordem 1:47,08 minuty. Máme konec června a tvůj osobák se posunul o jeden a půl vteřiny. Kam myslíš, že by ses letos ještě mohl dostat?
Minulý rok jsem splnil limit na ME i univerziádu už na konci května a pak už jsem žádný rychlý závod neběžel. Cílem bylo se dobře umístit na těchto akcích, takže jsem se za časem tolik nehonil, o pár desetin bych to nejspíš dokázal stlačit. Letos to jde zatím skvěle, když se dostanu do dobrého závodu, tak myslím, že bych mohl atakovat hranici 1:45. Čas už je ale jen bonus k pořadí v závodě, stačí mi limit a pak porazit soupeře na Evropě.

Jaké tě ještě čekají starty před ME?
Nejspíš si dám půlku v Táboře, pak ještě jednu někde v zahraničí, zatím nevím kde. Potom MČR, kde možná poběžím čtvrtku. Jinak budu ještě víc trénovat, teď jsem dva týdny na soustředění ve Veletově.

Kde vidíš své hranice?
To se těžko odhaduje, zatím běhám každý rok osobák skoro o dvě vteřiny. Kdyby to takhle šlo dál, alespoň do příštího roku, nezlobil bych se (úsměv). Podle slov trenéra mám v tréninku ještě kde přidávat. Až přijde čas, kdy to tak nebude, tak třeba poznám své hranice.

Neplánuješ zkusit i rychlých 1500 m?
Patnáctky jsem v životě běžel myslím čtyři a vždy to bylo kolem čtyř minut v závodě „na finiš“. Každý rok nabíhávám víc a víc kilometrů, před dvěma lety jsem neměl na 1500 ani pomyšlení, od loňska už mi nevadí si ji občas zaběhnout. Rychlejší patnáctka ale zatím v plánu není, když je čas, tak si dám raději čtvrtku.

Sleduješ dění v české atletice? Výkony běžců se začali velice zvedat. Jakub Zemaník na vytrvaleckých tratích, Simona Vrzalová, Diana Mezuliáníková na 1500 m, mladičká Barča Malíková, která šokovala na MČR na Julisce kde zaběhla český rekord na 800 m 2:03.51, …
Samozřejmě ostatní sleduji, výkony na tratích delších než 1500 m jsou pro mě těžko představitelné. Kromě Velké Kunratické jsem neběžel nic delšího než míli. Simona s Dianou běžely v Ostravě výborně, Simona je momentálně v evropském žebříčku na stejné pozici jako já. „Didi“ (Mezuliáníková) si dala osobák o víc než pět vteřin, to je neuvěřitelné a změna u trenéra Jardy Odvárky ji zatím sedí. Snad se vyhne dalším zraněním. Nevím, jak Barča Malíková trénuje, ale jestli nemá na půlku naběháno a nic neuspěchá, tak na ni v budoucnu může přejít.

Jak vypadá tvůj tréninkový systém?
Jsem jediný půlkař v jinak sprinterské skupině, většinu tréninků tak musím odběhat sám, zatím mě to ale nevadí. Trenér se snaží tréninky poskládat tak, abych mohl část odběhat s ostatními s tím, že mám delší úseky a kratší pauzy. V přípravě chodím dvakrát týdně posilovnu, k tomu ještě jeden nebo dva kruhové posilovací tréninky, tedy asi víc, než ostatní běžci. Jak se blíží závody, tak už místo jedné posilovny běhám víc kopců. Řekl bych, že trénujeme rozmanitě, není to jen samé běhání. V přípravě také často přidáváme kolo nebo koloběžku. Rychlá čtvrtka je základ pro kvalitní půlku. S každým rokem pomalu zvyšuji počet naběhaných kilometrů, ale zároveň se i zrychluji na čtvrtce, to je podle mě ideální postup.

S jakým cílem odjedeš do Berlína?
Bude to moje první akce mezi dospělými, kde poběžím individuální disciplínu. Určitě chci postoupit do semifinále, to je v pátek večer, takže by měl být plný stadion. Dostat se do finále nebude jednoduché, ale udělám pro to všechno. Když se mi povede závod, mohl bych se mezi nejlepší osmičku dostat.

Děkuji za rozhovor a držím palce v dalších startech a hlavně v Berlíně.
Já taky děkuji.

Filip ŠNEJDR,  *16. 4. 1995
Klub: ASK Slavia Praha
Trenér: Petr Novotný

Další články

Ultramaratonský týmový bronz na Taiwanu
5. prosince 2023 , Petr Jelínek

Ultramaratonský týmový bronz na Taiwanu

Taiwan hostil mistrovství světa v běhu na 24 hodin. Tým žen na něm vybojoval nečekanou bronzovou medaili. Nejlepšího individuálního umístění dosáhla devátá Petra Pastorová. Do týmového hodnocení se počítaly výsledky třech nejlepších závodnic z každé země. Z našich reprezentantek zvládla nejvydatnější porci kilometrů Petra Pastorová, která jich za 24 hodin uběhla 240.695, což ...

Stewartová do Paříže díky národnímu rekordu
3. prosince 2023 , Petr Jelínek

Stewartová do Paříže díky národnímu rekordu

Parádní běžecké představení předvedla na maratonu ve španělské Valencii Moira Stewartová, která zaběhla časem 2:25:36 nový národní rekord, čímž zároveň pokořila ostrý limit pro start na olympijských hrách v Paříži. Svěřenkyně Václava Janouška vstupovala do závodu s osobním rekordem 2:29:28, což byl čas, kterého dosáhla při pražském maratonu v roce 2021. Také tehdy ...

KROSOVÉ TITULY ROZDÁNY
26. listopadu 2023 , Petr Jelínek

KROSOVÉ TITULY ROZDÁNY

V Dříteči proběhlo mistrovství České republiky v přespolním běhu. Tereza Hrochová si doběhla pro čtvrtý mistrovský titul v řadě. Jáchym Kovář se radoval potřetí za sebou. ČTVRTÝ TITUL PRO HROCHOVOU V závodě žen vytrvalkyň útočila Tereza Hrochová na zisk čtvrtého mistrovského titulu v řadě. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka nechtěla nic ponechat náhodě a vzala ...

Šmahelův hattrick a Stýblové double na jubilejní Velké Kunratické
13. listopadu 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Ivana Roháčková

Šmahelův hattrick a Stýblové double na jubilejní Velké Kunratické

Devadesátý ročník pražského krosu Velká Kunratická ovládli Michal Šmahel a Bára Stýblová. Šmahel v intervalovém závodě zvítězil potřetí v řadě, Stýblová si zopakovala triumf z roku 2020 a dominovala i na trase přes Hrádek. Kunratické se úhrnem zúčastnilo přes tři tisíce běžců. TŘI TRIUMFY TAKŘKA V IDENTICKÝCH ČASECH Michal Šmahel z Inov-8 teamu naprosto ...

V Klánovicích se sešly na dvě tisícovky běžců
20. října 2023 Závody, Michaela Sikorová, Klánovický terénní půlmaraton

V Klánovicích se sešly na dvě tisícovky běžců

V neděli 15. října se už poosmé uskuteční v Klánovickém lese zdejší terénní půlmaraton. Pravé babí léto, v rozmanitých barvách podzimu a se sluncem nad hlavou, si na hlavní trati či v doprovodných závodech užilo bezmála 2000 běžců a 100 psů. Půlmaratonská trasa je od letošního ročníku certifikovaná Českým atletickým ...

Kiptum prvním maratoncem pod 2:01
9. října 2023 , Petr Jelínek

Kiptum prvním maratoncem pod 2:01

Keňan Kelvin Kiptum ovládl letošní maraton v Chicagu v novém světovém rekordu 2:00:35. Ženám vládla Nizozemka Sifan Hassan v druhém nejrychlejším čase historie 2:13:44. Třiadvacetiletý Keňan Kelvin Kiptum debutoval na maratonu teprve před deseti měsíci. Ovšem už tehdy to stálo za to, když zvítězil ve Valencii v tehdy čtvrtém nejrychlejším čase historie 2:01:53. V dubnu ...

Zemřel Václav Kameník, nejrychlejší český běžec na 100 km
4. října 2023 Rozhovory, Adam Fritscher, foto: Tomáš Rusek

Zemřel Václav Kameník, nejrychlejší český běžec na 100 km

Jsou sportovní rekordy, které platí krátce a za čas si na ně nikdo nevzpomene. A pak jsou takové, jež přetrvávají desetiletí a jsou zdánlivě nepřekonatelné. K těm druhým patří české historické maximum v běhu na 100 kilometrů, které drží již 41 let časem 6:17:56 nenápadný běžec z Kněževsi u Rakovníka ...

Běchovicím vládli Keňané
25. září 2023 , Petr Jelínek

Běchovicím vládli Keňané

Vítězi 127. ročníku silničního závodu Běchovice – Praha se stali Keňané Kennedy Kaptila a Glorius Jepkirui, která navíc svůj triumf ozdobila novým traťovým rekordem. České mistrovské tituly berou Martin Zajíc a Tereza Hrochová. Po dlouhých sedmi letech se vrátili do Běchovic elitní keňští běžci a bylo to znát na vítězných ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu