Šnejdr: V Berlíně bych chtěl určitě do semifinále - Český běh

13. 7. 2018, behsholemi.cz

Aktuální českou jedničku na trati 800 metrů Filipa Šnejdra vyzpovídal někdejší vytrvalec Martin Frei.

Filipe, nejprve gratulace k dalšímu posunu osobního rekordu na 800 m, který jsi zaběhl ve středu 27. června v Nancy (1:45,56). Přibliž prosím čtenářům průběh závodu.
Děkuji, v Nancy se mnou běželo sedm Afričanů a dva Francouzi, závod jsem se snažil z druhé dráhy rozběhnout rychleji, což se povedlo. Po seběhu jsem si pohlídal třetí místo za vodičem u mantinelu a první kolo jsme probíhali kolem 50,5. Na 600 m jsme byli pod 1:18, do té doby šlo vše v pohodě, pak mě předběhl jeden závodník a další dva se dostali před závěrečnou rovinkou na moji úroveň. Obíhal jsem je pak ze třetí dráhy, trochu mě to rozhodilo z tempa, ale cítil jsem, že mám do finiše ještě dost sil. Doběhl jsem pátý, vyhrál Keňan Kipketer za 1:44,28.

Řekni nám něco o svých běžeckých začátcích.
Úplně první závod jsem běžel v září roku 2012 na Corny poháru, měl jsem na sobě poprvé půjčené tretry a bylo z toho 51,7. Týden na to jsem s hradeckými dorostenci slavil druhé místo na MČR družstev. Stále jsem ale hrál fotbal, nejvyšší dorosteneckou ligu za Hradec Králové, a to až do ledna 2014. Do té doby jsem stíhal průměrně jeden atletický trénink týdně, na víc nebylo kvůli fotbalu čas. Občas to vypadalo i tak, že jsem šel ranní trénink na fotbale, pak jsem jel na otočku na trénink do Prahy a odpoledne už jsem byl zase na fotbalovém tréninku v Hradci. Za hradecký Sokol jsem pak závodil v první lize na dráze. Letní sezónu 2014 jsem už závodil více, byl jsem například na juniorském mezistátku nebo Poháru mistrů evropských zemí, to už s pražskou Slavii. Nestihl jsem ale většinu přípravy, protože jsem trénoval až od ledna. Letos je to tedy teprve čtvrtá celá atletická sezóna. Nejdříve jsem běhal čtvrtku, na půlku jsem pomalu přecházel v roce 2015.

Co považuješ za své největší běžecké úspěchy?
Minulý rok jsem byl ve finále na ME do 22 let i na Letní světové univerziádě, kde jsem obsadil páté a sedmé místo, na univerziádě jsme pak ještě byli třetí se štafetou 4×400 m. Letos na HMS v Birminghamu páté místo také ve štafetě.

Svým osobákem ses zařadil na šesté místo dlouhodobých českých tabulek a zároveň jsi splnil limit na ME do Berlína. Jaký je to pocit?
Limit už jsem splnil dříve v Praze, podle formy z 600 m v Pliezhausenu jsem věděl, že bych ho dát měl. Na tom závodě bylo skvělé, že mi ho pomohli rozběhnout kluci ze skupiny. Navíc mě na Strahov přijela podpořit rodina a na domácím závodě splněný limit ocení mnohem víc diváků než někde v zahraničí. Šestého místa v české historii si vážím, před sebou i za sebou mám výborné půlkaře. Doufám, že budu stoupat ještě výš.

V minulém roce si končil sezonu s osobním rekordem 1:47,08 minuty. Máme konec června a tvůj osobák se posunul o jeden a půl vteřiny. Kam myslíš, že by ses letos ještě mohl dostat?
Minulý rok jsem splnil limit na ME i univerziádu už na konci května a pak už jsem žádný rychlý závod neběžel. Cílem bylo se dobře umístit na těchto akcích, takže jsem se za časem tolik nehonil, o pár desetin bych to nejspíš dokázal stlačit. Letos to jde zatím skvěle, když se dostanu do dobrého závodu, tak myslím, že bych mohl atakovat hranici 1:45. Čas už je ale jen bonus k pořadí v závodě, stačí mi limit a pak porazit soupeře na Evropě.

Jaké tě ještě čekají starty před ME?
Nejspíš si dám půlku v Táboře, pak ještě jednu někde v zahraničí, zatím nevím kde. Potom MČR, kde možná poběžím čtvrtku. Jinak budu ještě víc trénovat, teď jsem dva týdny na soustředění ve Veletově.

Kde vidíš své hranice?
To se těžko odhaduje, zatím běhám každý rok osobák skoro o dvě vteřiny. Kdyby to takhle šlo dál, alespoň do příštího roku, nezlobil bych se (úsměv). Podle slov trenéra mám v tréninku ještě kde přidávat. Až přijde čas, kdy to tak nebude, tak třeba poznám své hranice.

Neplánuješ zkusit i rychlých 1500 m?
Patnáctky jsem v životě běžel myslím čtyři a vždy to bylo kolem čtyř minut v závodě „na finiš“. Každý rok nabíhávám víc a víc kilometrů, před dvěma lety jsem neměl na 1500 ani pomyšlení, od loňska už mi nevadí si ji občas zaběhnout. Rychlejší patnáctka ale zatím v plánu není, když je čas, tak si dám raději čtvrtku.

Sleduješ dění v české atletice? Výkony běžců se začali velice zvedat. Jakub Zemaník na vytrvaleckých tratích, Simona Vrzalová, Diana Mezuliáníková na 1500 m, mladičká Barča Malíková, která šokovala na MČR na Julisce kde zaběhla český rekord na 800 m 2:03.51, …
Samozřejmě ostatní sleduji, výkony na tratích delších než 1500 m jsou pro mě těžko představitelné. Kromě Velké Kunratické jsem neběžel nic delšího než míli. Simona s Dianou běžely v Ostravě výborně, Simona je momentálně v evropském žebříčku na stejné pozici jako já. „Didi“ (Mezuliáníková) si dala osobák o víc než pět vteřin, to je neuvěřitelné a změna u trenéra Jardy Odvárky ji zatím sedí. Snad se vyhne dalším zraněním. Nevím, jak Barča Malíková trénuje, ale jestli nemá na půlku naběháno a nic neuspěchá, tak na ni v budoucnu může přejít.

Jak vypadá tvůj tréninkový systém?
Jsem jediný půlkař v jinak sprinterské skupině, většinu tréninků tak musím odběhat sám, zatím mě to ale nevadí. Trenér se snaží tréninky poskládat tak, abych mohl část odběhat s ostatními s tím, že mám delší úseky a kratší pauzy. V přípravě chodím dvakrát týdně posilovnu, k tomu ještě jeden nebo dva kruhové posilovací tréninky, tedy asi víc, než ostatní běžci. Jak se blíží závody, tak už místo jedné posilovny běhám víc kopců. Řekl bych, že trénujeme rozmanitě, není to jen samé běhání. V přípravě také často přidáváme kolo nebo koloběžku. Rychlá čtvrtka je základ pro kvalitní půlku. S každým rokem pomalu zvyšuji počet naběhaných kilometrů, ale zároveň se i zrychluji na čtvrtce, to je podle mě ideální postup.

S jakým cílem odjedeš do Berlína?
Bude to moje první akce mezi dospělými, kde poběžím individuální disciplínu. Určitě chci postoupit do semifinále, to je v pátek večer, takže by měl být plný stadion. Dostat se do finále nebude jednoduché, ale udělám pro to všechno. Když se mi povede závod, mohl bych se mezi nejlepší osmičku dostat.

Děkuji za rozhovor a držím palce v dalších startech a hlavně v Berlíně.
Já taky děkuji.

Filip ŠNEJDR,  *16. 4. 1995
Klub: ASK Slavia Praha
Trenér: Petr Novotný

Další články

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová
13. března 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Jaroslav Železný a Jan Kervitcer

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová

Další březnová sobota a další tradiční desítka. V Pečkách na Kolínsku se 11. 3. uskutečnil 43. ročník Memoriálu Jardy Kvačka. Účastníky obrátkového závodu potrápil nejen vítr, ale také teplota jen lehce nad nulou, pocitová ještě nižší. Vítězi se stali ukrajinští běžci Mykola Mevša a Maryna Němčenko. Pečky – Ratenice – Cerhenice ...

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn
6. března 2023 Závody, David Janeczek, Michal Procházka, foto: Jindřich Krammer

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn

Moira Stewartová se vrátila po zranění suverénním triumfem na silniční Kbelské desítce, která byla součástí přípravy na pražský půlmaraton 1. dubna. Nejrychlejším mužem a tím i celkovým vítězem ve Kbelích byl René Sasyn. „Chtěla jsem hlavně závodit a vyzkoušet, jak na tom jsem,” vysvětluje Stewartová, která je v plném tréninku teprve měsíc. ...

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!
28. února 2023 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: Milan Mikšík (titulní a 1), Jiří Horák (2 a 3)

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!

Patří k nejoblíbenějším běžeckým silničním závodům v Česku. Především pro svou perfektní organizaci, neopakovatelnou přátelskou atmosféru, ale i náročnou kopcovitou trať na pomezí Hané a Hostýnských vrchů s výhledy na nedaleký Svatý Hostýn. Rohálovská desítka oslavila v sobotu třicet let své existence – v plné kondici a s více než čtyřmi stovkami aktivních gratulantů na trati. ...

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává
21. února 2023 Rozhovory, Trénink, Michal Procházka, foto: RunCzech

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává

Když sledovala jako malá olympiádu v Barceloně a snila o účasti na hrách, nenapadlo ji, že pod pěti kruhy se objeví dvakrát v její letní a třikrát v zimní variantě. Teď pro Evu Vrabcovou Nývltovou nastal čas bohatou kariéru ukončit. Konec úspěšné kariéry bronzové maratonkyně z ME v Berlíně (6. 2. 1986) urychlilo ...

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů
19. února 2023 Závody, Petr Jelínek, foto: Steve Christo pro WA

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů

V australském Bathurstu se uskutečnilo za horkého počasí 44. mistrovství světa v přespolním běhu, kterému jasně dominovali afričtí běžci a běžkyně. V hlavních kategoriích brali tituly Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Beatrice Chebet. Světový šampionát v krosu se uskutečnil po čtyřech letech a poprvé v historii se konal v Austrálii. Jeho ...

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců
9. února 2023 Závody, Michal Procházka, foto: WMTRC 2023 / Roastmedia a David Švestka

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců

Mistrovství světa v horských a trailových bězích v regionu Innsbruck­-Stubai proběhne sice až za čtyři měsíce (6. až 10. června), s předběžnými přihláškami hlásí pořadatelé mimořádný zájem. Ve své zprávě uvádějí, že k 6. únoru ­­mají přislíbenu účast více než 1200 běžců z 58 zemí. Ačkoli jsou registrace předběžné a federace ...

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici
31. ledna 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: 10k Valencia Ibercaja

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici

V polovině ledna ve Valencii vystřihnul silniční desítku za 29:07 a upevnil si pozici v elitní desítce českého historického pořadí. Hlavní disciplínou Damiána Vícha je sice pořád 3000 metrů překážek, už teď se o něm ale začíná mluvit jako o velké vytrvalecké naději. A on sám se tomu moc nebrání. Od úspěšného ...

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory
26. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory

Po roce se znovu v Caffesion Gallery na Střeleckém ostrově v Praze sešli pořadatelé běhů k převzetí ocenění od zástupců Českého atletického svazu a členů Zlatého klubu českých vytrvalců, včetně jubilantky Petry Kamínkové. Opět se vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. V kavárně v centru Prahy s výhledem na ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu