Poslední den v roce je bezpochyby jedním z nejzvláštnějších svátků v kalendáři. Vlastně to ani není svátek v pravém slova smyslu, vždyť se jedná o běžný všední den, ale valná část z nás si právě na Silvestra rezervuje v práci svou poslední zbývající dovolenou a pak se věnuje tomu, co se tak nějak všeobecně očekává – tedy konzumaci jídla a pití ve velkém a takřka povinnému juchání a slavení.
Příznivcům zdravého pohybu se ale naštěstí na úplný závěr roku nabízí opravdu pestrá paleta Silvestrovských běhů všeho druhu, od téměř recesistických akcí až po ostré závodní souboje s velkou prestiží, špičkovým obsazením a mnohdy i lákavými odměnami.
Probrat se kompletní nabídkou Silvestrovských běhů napříč celou republikou by bylo poměrně úmorné a vydalo by to na dlouhý a nudný text připomínající telefonní seznam či jízdní řád. Poslední prosincový den totiž láká svou symbolikou dlouhou řadu pořadatelů běžeckých akcí, a tak se dá na různě vydatné trasy vyrazit prakticky ve všech regionech naší vlasti.
A protože autor těchto řádků žije (a občas i pobíhá) na střední Moravě, pojďme se zaměřit právě na tento kraj, který je atleticky poměrně dosti vyspělý a aktivní. Ostatně jeho silvestrovské běžecké menu nabízí širokou škálu akcí všeho druhu.
V Prostějově se pořádání tamního Silvestrovského běhu ujali orientační běžci sdružení v SK Prostějov. Není tedy divu, že se závodí na krosové trati, která měří pro ženy 2200 metrů, pro muže v hlavním závodu 5,5 kilometru a pro veterány 3300 metrů. Součástí mítinku jsou také soutěžní běhy pro mládež včetně dětí v kočárku – samozřejmě za aktivní spolupráce jejich rodičů. Ve všech vypsaných kategoriích se bojuje o pořadí a evidují se také časy účastníků, včetně těch nejmenších.
Jedná se tedy o ryze závoďáckou akci, která láká na start i zajímavá běžecká jména. Vloni ovládl hlavní závod jeden z dorůstajících běžeckých talentů Dominik Voráč (se solidním výsledným časem 17:16) před pro změnu elitním čtyřicátníkem Bronislavem Khýrem, jenž patří ke smečce veteránů prohánějících s úspěchem i značně mladší atlety.
Letos začíná program v Kolářových sadech v 10 hodin dětskými závody a vyvrcholí v 11:15 startem hlavního závodu mužů. A že se bude na trati opravdu bojovat, dokumentuje i to, že v přehledu cen pro nejlepší nechybí ani finanční prémie.
Pohodovou, ale přesto stále závodní atmosféru slibuje účastníkům rok od roku oblíbenější Silvestrovský běh v Moravském Berouně. Na svědomí jej má oddíl lyžování působící při TJ Granitol a letos si připíše už 34. zářez. Také na trati zdejšího závodu o délce deset kilometrů lze potkat zajímavé běžecké tváře; vloni tady třeba zvítězil čtvrtý Čech Mattoni 1/2Maratonu Olomouc 2016 David Pelíšek.
Přesto při této akci, která opět nabízí sportovní vyžití i pro dětské a mládežnické zájemce, převládá především přátelská atmosféra a kdo nechce tento den makat naplno, rozhodně se za svůj uvolněný běžecký výkon nedočká posměchu. Příjemný je i závěrečný vyhlašovací ceremoniál v tělocvičně Slovanu. A začátek akce? O půl desáté dopoledne, prezentace však startuje ještě o hodinu a čtvrt dříve.
Opačnou filozofii než v předchozích dvou případech zvolili organizátoři olomouckého Silvestrovského běhu z tamní TJ Liga stovkařů. „Náš Silvestrovský běh není závodem a koná se za každého počasí. Startovné je dobrovolné a všechna startovní čísla jsou po doběhu slosována v tombole,“ říká za pořadatele Jana Matějíková, podle níž drobné odměny za samotný sportovní výkon čekají pouze na nejrychlejší běžce na všech třech vypsaných tratích o délce 1300, 2600 a 5200 metrů.
I přes zcela nezávodní charakter této akce, která letos shodou okolností proběhne také po čtyřiatřicáté, byly i zde v minulosti pozorovány zajímavé souboje. A to mnohdy už před samotným startem, kdy někteří nejmenovaní borci v touze po tekuté odměně pro prvního v cíli bedlivě kontrolovali, kdo se na kterou distanci přihlásí, a podle toho pak volili svou trať. Takové kalkuly jsou však v olomouckých Smetanových sadech, kde ve 13 hodin začíná prezentace, naštěstí jen úsměvnou výjimkou…
Celý peleton včetně kočárkářů, pejskařů a v některých ročnících i běžkařů, se vydává na svou pouť po parku ve dvě hodiny odpoledne a po doběhu do cíle na všechny vedle zmíněné tomboly čeká občerstvení v podobě čaje a rumu. Mezi samotnými účastníky pak nezřídka kolují přinesené vzorky cukroví, ovocných destilátů a podobných laskomin.
Vzhledem k tomu, že samotný výkon je zde opravdu až na posledním místě a nezaznamenává se ani čas (byť v prostoru cíle běží pro zájemce o hodnotu jejich výkonu zapnutá světelná časomíra), často se stává, že závoďáci z Prostějova či Moravského Berouna dojíždějí ještě po poledni do Olomouce se běžecky „dorazit“ a přeladit na odpolední a večerní část svého programu. To už je ale zase jiná silvestrovská kapitola…