Rady a triky: Podzim je tady, jak při běhu nenastydnout - Český běh

28. 9. 2016, Jiří Šoptenko a Jakub Zemaník

Běh se dá provozovat za každého počasí. To říkají vesměs všichni, laici i profesionálové. Každé roční období ale přináší svá specifika. Babí léto a podzim přináší výkyvy teplot i o víc než desítku stupňů celsia. Ráno je zima a odpoledne teplo. Jak se tedy vyhnout případnému nachlazení?

Nachlazení, zánět horních cest dýchacích: rýma, pokašlávání, pálící sliznice a mírně zvýšená teplota, které způsobují bakterie a viry. Co s tím má tedy společného zima? Proč je člověk náchylnější onemocnět, když prochladne?

Onemocnění nezpůsobuje chlad jako takový, ale neschopnost těla se bránit. Sníží-li se teplota okolního prostředí a vy nejste dost oblečeni, váš organismus automaticky začne podnikat opatření, aby snížil tepelné ztráty. Jen teplé oblečení ne vždy proti nachlazení pomůže. Když je člověk oblečený příliš, potí se a může i přes hrubý svetr nastydnout. Jaká je tedy alchymie otužilého sportovce?

„Když klesla teplota pod deset stupňů, nemohl jsem běhávat. Studený vzduch, co šel do plic, mi vzápětí vždy přivodil nějaký zánět průdušek apod. Co vím, tak obdobně to má řada lidí. Po pár letech jsem se dopracoval k tomu, že jsem schopen běhat i kolem 5 stupňů nad nulou. Kdyby bylo pod nulou, tak na to raději kašlu a jdu místo toho do bazénu…,“ popisuje svoje zkušenosti běžec Vojta.

Kromě správného oblečení je dobrá i dlouhodobá příprava těla na zimní podmínky. Člověk, který se přes rok nehýbe a začíná s běháním na podzim, má větší „šanci“ na to, že se potká s nemocí. Zde pár bodů, které mohou pomoci.

Oblečení: pravidlo tří vrstev

Obecná rada „do této teploty si oblečte toto“ neexistuje. Každý má svůj teplotní standard a to, co jeho tělu vyhovuje. Někdo potřebuje při deseti stupních víc vrstev, někdo méně. Když nevíte, co na sebe, pomůže pravidlo tří vrstev. Cibulový systém vrstvení oblečení vychází z myšlenky postupného nabalování různých druhů oděvu: funkční prádlo, izolační vrstva (např. fleeceová mikina) a svrchní nepromokavá (softshellová bunda).

Cílem je zajistit maximální tepelný komfort a udržet stabilní tělesnou teplotu. Každá z vrstev má svoji specifickou a nezaměnitelnou funkci, a pokud se vynechá, nebo nahradí jiným nevhodným materiálem, celý systém vrstvení ztrácí smysl a nebude fungovat.

Dále se sportovci řídí i „babskou radou“ která praví, že na běh či běžky bychom se měli obléknout, jako by bylo o deset stupňů víc a chystali jsme se na nezátěžovou aktivitu (třeba procházku). Noste rukavice a čepici, zabráníte úniku tepla a nebudete potřebovat tak tlusté oblečení. Nezakrytým povrchem hlavy ztrácíme 20 až 30 procent tělesného tepla.

„Potřebuješ kvalitní termoprádlo na těle, co ti udrží teplotu, když se zahřeješ. Takže mám takový legíny a na tom ještě tepláky a nahoře triko, mikina a šusťáková. Kdyby bylo víc pod nulou, vzala bych si ještě jedno triko nebo ještě jednu slabou mikinu,“ říká v diskusi běžkyně Petra.

Pomohou také zimní běžecké ponožky nebo ideálně podkolenky, které nahřejí lýtkové svaly – ty jsou nejvíce náchylné k prochladnutí a následným křečím a bolestem druhý den.

Otužování – neoblíbené, ale účinné

Nejpřirozenější a nejlevnější způsob zvyšování imunity. Ale kdo ho provozuje? Otužování ale neznamená jen každé ráno sprchování studenou vodou. Jde to také zvykáním na nižší teplotu v místnosti, procházkami na chladnějším vzduchu apod. Teplota v obytných místnostech by neměla překročit 22 stupňů, v ložnici a na chodbě to může být i méně.

Pokud to ale dokážete, každé ráno si dejte studenou sprchu. Začněte teplou, pak vlažnou a nakonec pusťte tu nejstudenější, jaká z trubek teče. Je to bezesporu velmi zdravé a účinné – výborný trénink pro termoregulaci, srdce a cévy. Samozřejmě jen tehdy, když jste zdraví!

Co běhat v chladu

Opět je tu rozdíl v tom, na jaké úrovni běhání se člověk nachází. Zkušený atlet si může i v zimě dovolit rychlejší úseky, začátečník by naopak neměl se sprinty experimentovat. „Běháme v jakémkoliv počasí, v dešti, v mrazech nebo v horku. V zimě jde spíše o vytrvalostní běhy, tempové úseky, výběhy,“ říká běžecký trenér Pavel Slouka. Ani hobby běžec ale nemusí zimní období prosedět u televize.

„Je dobré si postupně na nízkou teplotu zvykat, ideální nevynechat přechod listopad/zima. Běhat kratší úseky a postupně prodlužovat,“ dodává trenér. Velmi vhodné je zařadit i jiný pobyt venku v zimě (chůze pešky místo jízdy autobusem a podobně).

Rozcvička na rozehřátí může také pomoci, ale důležité je nezastavit se (třeba na pokec se známým), aby tělo nevychladlo.

Co dělat po doběhu

Hned po doběhu je nevyhnutné svléknout se ze zpocených šatů a pokud možno, zůstat pár hodin v teple. Příjemné je osvěžit se teplým (ne horkým) čajem.

„Po běhání v zimě potřebuješ klid a teplo. Pokud budeš chtít jít třeba večer do kina mezi lidi, tak běhání ten den vynechej – byla by vetší šance, že něco chytíš. Taky zohledni smogové počasí v zimě,“ radí běžec Martin.

Nezapomeňte, že i dny se neustále zkracují, proto pokud budete běhat večer, opatřete si bezpečnostní vestu, čelovku a světlo na záda (třeba blikačku z kola).

Další články

Mistr ČR na 100 km Petr Pechek: Překvapil jsem sám sebe
31. března 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: Daniel Orálek

Mistr ČR na 100 km Petr Pechek: Překvapil jsem sám sebe

Do Plzně ten den přišlo předčasné aprílové počasí. Chvíli lilo jak z konve, chvíli svítilo sluníčko, do toho foukal silný nárazový vítr. To, co se dělo na trati mistrovství ČR na 100 kilometrů, však žádný Apríl nebylo.  Poprvé v historii se stalo, že první tři muži překonali bájnou hranici sedmi ...

Stewartová před půlmaratonem v Praze: Rekord? Hlavně limit na MS
30. března 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: IG M. S.

Stewartová před půlmaratonem v Praze: Rekord? Hlavně limit na MS

Česká rekordmanka v běhu na 10 000 metrů na dráze a také na půlmaratonské trati Moira Stewartová se v sobotu představí na startu pražského půlmaratonu. Právě na půlmaratonské trati stanovila Stewartová český rekord minulý rok v Istanbulu, kdy časem 1:10:14 vylepšila tehdejší nejlepší výkon Evy Vrabcové Nývltové o 47 vteřin. ...

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová
13. března 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Jaroslav Železný a Jan Kervitcer

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová

Další březnová sobota a další tradiční desítka. V Pečkách na Kolínsku se 11. 3. uskutečnil 43. ročník Memoriálu Jardy Kvačka. Účastníky obrátkového závodu potrápil nejen vítr, ale také teplota jen lehce nad nulou, pocitová ještě nižší. Vítězi se stali ukrajinští běžci Mykola Mevša a Maryna Němčenko. Pečky – Ratenice – Cerhenice ...

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn
6. března 2023 Závody, David Janeczek, Michal Procházka, foto: Jindřich Krammer

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn

Moira Stewartová se vrátila po zranění suverénním triumfem na silniční Kbelské desítce, která byla součástí přípravy na pražský půlmaraton 1. dubna. Nejrychlejším mužem a tím i celkovým vítězem ve Kbelích byl René Sasyn. „Chtěla jsem hlavně závodit a vyzkoušet, jak na tom jsem,” vysvětluje Stewartová, která je v plném tréninku teprve měsíc. ...

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!
28. února 2023 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: Milan Mikšík (titulní a 1), Jiří Horák (2 a 3)

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!

Patří k nejoblíbenějším běžeckým silničním závodům v Česku. Především pro svou perfektní organizaci, neopakovatelnou přátelskou atmosféru, ale i náročnou kopcovitou trať na pomezí Hané a Hostýnských vrchů s výhledy na nedaleký Svatý Hostýn. Rohálovská desítka oslavila v sobotu třicet let své existence – v plné kondici a s více než čtyřmi stovkami aktivních gratulantů na trati. ...

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává
21. února 2023 Rozhovory, Trénink, Michal Procházka, foto: RunCzech

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává

Když sledovala jako malá olympiádu v Barceloně a snila o účasti na hrách, nenapadlo ji, že pod pěti kruhy se objeví dvakrát v její letní a třikrát v zimní variantě. Teď pro Evu Vrabcovou Nývltovou nastal čas bohatou kariéru ukončit. Konec úspěšné kariéry bronzové maratonkyně z ME v Berlíně (6. 2. 1986) urychlilo ...

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů
19. února 2023 Závody, Petr Jelínek, foto: Steve Christo pro WA

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů

V australském Bathurstu se uskutečnilo za horkého počasí 44. mistrovství světa v přespolním běhu, kterému jasně dominovali afričtí běžci a běžkyně. V hlavních kategoriích brali tituly Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Beatrice Chebet. Světový šampionát v krosu se uskutečnil po čtyřech letech a poprvé v historii se konal v Austrálii. Jeho ...

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců
9. února 2023 Závody, Michal Procházka, foto: WMTRC 2023 / Roastmedia a David Švestka

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců

Mistrovství světa v horských a trailových bězích v regionu Innsbruck­-Stubai proběhne sice až za čtyři měsíce (6. až 10. června), s předběžnými přihláškami hlásí pořadatelé mimořádný zájem. Ve své zprávě uvádějí, že k 6. únoru ­­mají přislíbenu účast více než 1200 běžců z 58 zemí. Ačkoli jsou registrace předběžné a federace ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu