Vloni se závod vzhledem k protiepidemickým opatřením konal pouze distančně s dodatečným započtením individuálně dosažených výkonů, letos už se věhlasná Rohálovská desítka navzdory smutným událostem na Ukrajině mohla uskutečnit s plnou parádou – tedy s hromadným startem stovek spokojených běžců v čele s tuzemskou špičkou. A byl to návrat vydařený, který snad dává naději na obnovení „starých dobrých“ atletických pořádků.
Navzdory obavám pořadatelského týmu v čele s někdejším vynikajícím maratoncem a duchovním otcem závodu Ondřejem Němcem se na start v pravé poledne v sobotu 5. března v Prusinovicích na Kroměřížsku postavilo velmi solidních 353 běžců. Oproti předcovidovým ročníkům to sice byl znatelný úbytek, nicméně ve stále nejisté době, v níž se mnozí z nás jen postupně vracejí k druhdy samozřejmým aktivitám, je to slibné nadechnutí.
Na závodníky letos vedle tradiční náročné kopcovité trati s výhledy na nedaleký Svatý Hostýn čekalo vcelku chladné počasí s občasnými sněhovými vločkami střídanými nesmělým sluncem, zato s vcelku přijatelným větrem, který zde, v drsném regionu Rohálov, dokáže často hodně potrápit.
Zemaník stylem start–cíl
Suverénně nejrychlejším borcem na desetikilometrové hlavní trati (součástí mítinku jsou tradičně i početně obsazené závody dětí a mládeže) se v čase 30:55 stal Jakub Zemaník, který si obrátkovou trasu z Prusinovic do Tučap a zpět střihl téměř celou sólo. „Ve skupince jsme běželi zhruba první dva kilometry, pak už jsem zůstal vepředu sám. Kopce i protivítr byly sice nepříjemné, je to těžký závod, ale běželo se mi vcelku dobře. Podařilo se mi rozvrhnout si síly, takže ani příliš nedocházely,“ pochvaloval si v cíli závodník SSK Vítkovice.
O druhé místo si to rozdali nakonec stříbrný Ondřej Fejfar (32:00) a třetí Tomáš Navrátil (32:19), oba v barvách AK Kroměříž. „Dnes naprostá spokojenost. Závodil jsem poprvé po čtyřech měsících intenzivního tréninku, na pátém kilometru jsem doběhl skupinku před sebou a dál jsem si šel svým tempem,“ usmíval se po vydařené druhé polovině vzájemného souboje Fejfar.
Spokojený však byl i „poražený“ Tomáš Navrátil: „Popravdě jsem čekal maximálně bramborovou medaili, třetí místo je výborné. Ze svého výsledku jsem pozitivně překvapený. Dlouho jsme běželi se Staníkem a Studničkou, které jsem nakonec nechal těsně za sebou. V Tučapech se k nám přiřítil zezadu Ondra a nasadil to svoje tempo, které s ním nešlo udržet,“ vyprávěl Navrátil.
Pastorová vítězně po dvou únorových maratonech
Vpravdě husarský kousek se v ženské části závodu podařil vítězné Petře Pastorové. Věkem již veteránka v barvách MK Seitl Ostrava vyhrála v čase 37:12, přestože měla z předchozích dvou týdnů v nohách hned dva úspěšné maratony. „Dvacátého února jsem běžela ve španělské Seville za 2:46 a sedmadvacátého v chorvatském Splitu za 2:54. Proto jsem to tady zkusila rozběhnout, jak jen to půjde, a samozřejmě to bolelo. Pět dnů po Splitu jsem vůbec neběhala a teď věřím, že už zase začnu pořádně trénovat, protože bych ještě jeden maraton v dohledné době chtěla zvládnout,“ plánuje nezdolná vítězka.
Snad není příliš neslušné prozradit, že první Pastorovou od druhé Barbory Macurové (2Bwinner) dělí v rodném listu 22 let. Na trati to bylo 45 sekund. „Po dlouhé době se mi běželo dobře, mám za sebou totiž onemocnění covidem. Do kopce to mohlo jít líp, s časem jsem ale spokojená. Hlavně mě ale těší, že jsem mohla bojovat o prvenství s Petrou, přestože to nakonec na vítězství nevyšlo,“ líčila Barbora Macurová.
O celkové třetí místo mezi ženami svedla těsný souboj s legendární Petrou Kamínkovou nakonec úspěšná Markéta Vechetová (SK Meteor Brno). Časem 39:07 se jí to podařilo o titěrných sedm vteřin. „Ale přiznávám, že v podstatě celou dobu jsem se držela za Petrou, protože se mi tentokrát moc dobře neběželo. Bylo to hodně náročné, naštěstí mi v závěru nějaké síly zbyly, tak jsem zabrala a vyšlo to,“ těšil cenný triumf Vechetovou.
Jubileum i s ředitelem na startu
Příští rok čeká Rohálovskou desítku jubilejní třicátý ročník. Svou aktivní účast z pódia při závěrečném ceremoniálu slavnostně přislíbil po delší běžecké pauze ředitel závodu Ondra Němec. A věřme, že se na startu a v cíli opět objeví i letos nejstarší závodník, věčně usměvavý pětaosmdesátník Květoslav Hána. Ten tentokrát zvládl těžkou trať v čase 1:17:13, což by mu mohla závidět i řada o dvě generace mladších amatérských běžců.
Kompletní výsledky 26. Rohálovské desítky