Orientační běžkyně Adéla Indráková: jednou bych ráda zkusila i maraton - Český běh

31. 5. 2018, Tomáš Nohejl, foto: KTRC

Patří k oporám současné české reprezentace v orientačním běhu. Na nedávno skončeném mistrovství Evropy ve Švýcarsku se ve velké konkurenci především závodnic ze severských zemí vešla při všech svých třech startech do čtyřicítky a na krátké trati byla dokonce jednadvacátá – druhá nejlepší z českých zástupkyň na šampionátu. Adéla Indráková, která se v civilním životě věnuje vědecké kariéře, však zdaleka nepohrdá ani běžeckými závody bez mapy a buzoly. A po ukončení reprezentační kariéry by se nebránila ani zkušenosti na královské trati.

Jak budeš vzpomínat na právě skončené mistrovství Evropy v orientačním běhu, které se konalo ve švýcarském Ticinu?
Na každém šampionátu se něco nového naučím, o kousek dál se osobnostně i výkonnostně posunu a pak na ty zkušenosti v dobrém vzpomínám. Ale těsně po šampionátech ve mně doznívají různé emoce. A stejné je to i teď po švýcarském šampionátu. Na jednu stranu mám radost, že jsem předvedla solidní výkony, na tu druhou mi tam chybí nějaká perlička v podobě výborného výsledku.

Jak hodnotíš své starty na letošním evropském mistrovství a tvá jednotlivá umístění?
Běžela jsem tři disciplíny: sprint (3,7 kilometru), middle (krátká trať – 4,2 kilometru) a long (klasická trať – 11,2 kilometru) a dosáhla jsem dvakrát shodně na 33. místo a můj nejlepší výsledek byla 21. příčka z „middlu“. Je to slušná bilance, konkurence je přece jen každým rokem větší také tím, jak přibývá dobrých běžců i z menších národů. Ale přece jen jsem pomýšlela o něco výš, třeba i na top 15. Aspoň mám motivaci pokračovat s tréninkem a neusnout někde na vavřínech.

Jak vypadala tvá příprava na mistrovství?
V zimním období jsem klasicky nabírala tréninkové hodiny, navíc jsme s reprezentací absolvovali kemp v terénech relevantních právě pro mistrovství Evropy, konkrétně pět dní ve Švýcarsku a deset v Portugalsku. Doma jsem po večerech studovala staré mapy a letecké fotky terénu, abych věděla, na co se mám připravit. Po objemovém období následovalo klasické vyladění, abych se zrychlila, a rozzávodění na prvním Českém poháru a na nominačních závodech, abych se srovnala v závodní rutině. Snad se nám s trenérem povedlo na šampionát načasovat tu nejlepší formu.

Jaké jsou tvé nejbližší sportovní plány i vzdálenější cíle a sny?
Mým velkým snem je vyhrát mistrovství světa, k tomu právě směřuje většina plánů a průběžných cílů. Chtěla bych se nominovat na letošní světový šampionát a konečně se tam prosadit do desítky. Na podzim se koná finále Světového poháru v Česku a tam bych si přála taky solidně zaběhnout. Závodění i trénování si opravdu užívám, ta hra, kde se dá ještě zlepšit, je pro mě důležitá, takže dokud mám motivaci, tak se můžu posouvat.

Jak vypadá trénink reprezentantky v orientačním běhu a jak se liší od klasického běžeckého tréninku?
Orientační běh je výjimečný v tom, že je potřeba kombinovat rychlou navigaci v terénu a dobrou fyzickou připravenost. Takže první rozdíl třeba proti maratonské přípravě jsou specifické mapové tréninky, které absolvuji až třikrát týdně v lese a taky „na sucho“ doma, třeba podobně jako šachisti rozebírají strategie. Dnes už je světová špička na orientační úrovni dost vyrovnaná, a tak často zvlášť v ženách rozhoduje fyzička. Tu taky trénuji jinak než maratonci, přece jen při závodě běžím terénem, přes borůvky, potoky, do kopců i kamenitými svahy a ne na rovném asfaltovém povrchu. Vytrvaleckou složku přípravy tak absolvuji převážně v lese, někdy na cestách a pěšinách. Občas při tréninku tempových běhů sáhnu i po rovné cyklostezce kolem vody, i když to není zrovna můj oblíbený povrch. Silovou část se snažím dohnat v posilovně a tělocvičně nebo pomocí výběhů kopců, což bude asi podobné jako u specialistů na běhy do vrchu. A obratnost v terénu se nejlépe trénuje… běháním v terénu.

Jaké typy běžeckých tratí (povrch, profil, vzdálenost) máš nejraději?
Z orientačních disciplín mám nejraději klasickou trať, tedy long. Směrný čas vítězky je kolem osmdesáti minut a za tu dobu tahle královská disciplína dobře prověří, kdo jak potrénoval a jak si rozložil síly. Když běžím bez mapy a nemůžu mozek zaměstnat volbami postupů, tak mám ráda, když se můžu soustředit aspoň na nějaké záludnosti po cestě. Třeba nerovný povrch, střídání kopců a roviny dokáží ozvláštnit každý běh.

Orientační běžci zejména mimo sezonu měří své síly i na tradičních běžeckých závodech. Máš nějaké oblíbené a jak si na nich vedeš v porovnání s konkurencí?
Je příjemné potrénovat s dobrými soupeřkami, proto se různým přespolním běhům nevyhýbám. Srdeční záležitostí je pro mě Zimní běh přes Kosíř z Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, který běhám od začátku své běžecké kariéry. Trať vede do kopce a z kopce, často na ledu a sněhu místy příkrým úvozem, tam se cítím jako doma. A umístění na bedně taky někdy vybojuji, i když proti Petě Kamínkové zatím nemám šanci. Obdobně občas zvládnu promluvit do výsledkové listiny Brněnského běžeckého poháru.

Lákají tě i dlouhé trati, například maraton?
Lákají, a moc. Ale říkám si, že si zaběhnu buď v létě v rámci přípravy třeba Jesenický maraton, nebo že s tím počkám, až skončím kariéru reprezentantky a budu mít čas se pořádně připravit a následně i důkladně zregenerovat.

Adéla Indráková

česká reprezentantka v orientačním běhu
pochází z Olomouce, aktuálně žije v Brně
doktorandem na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně
kluby: SK Žabovřesky Brno (orientační běh), IFK Lidingö SOK (orientační běh Skandinávie), AC Moravská Slavia (atletika)
koníčky: plavání, kolečkové brusle, běžky, četba, popularizace vědy

největší úspěchy v orientačním běhu:
mistrovství světa – 18. místo (long 2017), 22. místo (sprint, 2017), 6. místo (štafeta 2015), 8. místo (štafeta, 2017)
mistrovství Evropy – 33. místo (long, 2018), 21. místo (middle, 2018) 33. místo (sprint, 2018)
akademické mistrovství světa – 12. místo (long, 2014), 7. místo (middle, 2016), 8. místo (sprint, 2014), 2. místo (štafeta, 2016)
juniorské mistrovství světa – 2. místo (štafeta, 2011)
běžecké rekordy: 1000 m – 3:12, 3000 m – 10:33

Další články

Stewartová před půlmaratonem v Praze: Rekord? Hlavně limit na MS
30. března 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: IG M. S.

Stewartová před půlmaratonem v Praze: Rekord? Hlavně limit na MS

Česká rekordmanka v běhu na 10 000 metrů na dráze a také na půlmaratonské trati Moira Stewartová se v sobotu představí na startu pražského půlmaratonu. Právě na půlmaratonské trati stanovila Stewartová český rekord minulý rok v Istanbulu, kdy časem 1:10:14 vylepšila tehdejší nejlepší výkon Evy Vrabcové Nývltové o 47 vteřin. ...

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová
13. března 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Jaroslav Železný a Jan Kervitcer

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová

Další březnová sobota a další tradiční desítka. V Pečkách na Kolínsku se 11. 3. uskutečnil 43. ročník Memoriálu Jardy Kvačka. Účastníky obrátkového závodu potrápil nejen vítr, ale také teplota jen lehce nad nulou, pocitová ještě nižší. Vítězi se stali ukrajinští běžci Mykola Mevša a Maryna Němčenko. Pečky – Ratenice – Cerhenice ...

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn
6. března 2023 Závody, David Janeczek, Michal Procházka, foto: Jindřich Krammer

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn

Moira Stewartová se vrátila po zranění suverénním triumfem na silniční Kbelské desítce, která byla součástí přípravy na pražský půlmaraton 1. dubna. Nejrychlejším mužem a tím i celkovým vítězem ve Kbelích byl René Sasyn. „Chtěla jsem hlavně závodit a vyzkoušet, jak na tom jsem,” vysvětluje Stewartová, která je v plném tréninku teprve měsíc. ...

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!
28. února 2023 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: Milan Mikšík (titulní a 1), Jiří Horák (2 a 3)

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!

Patří k nejoblíbenějším běžeckým silničním závodům v Česku. Především pro svou perfektní organizaci, neopakovatelnou přátelskou atmosféru, ale i náročnou kopcovitou trať na pomezí Hané a Hostýnských vrchů s výhledy na nedaleký Svatý Hostýn. Rohálovská desítka oslavila v sobotu třicet let své existence – v plné kondici a s více než čtyřmi stovkami aktivních gratulantů na trati. ...

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává
21. února 2023 Rozhovory, Trénink, Michal Procházka, foto: RunCzech

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává

Když sledovala jako malá olympiádu v Barceloně a snila o účasti na hrách, nenapadlo ji, že pod pěti kruhy se objeví dvakrát v její letní a třikrát v zimní variantě. Teď pro Evu Vrabcovou Nývltovou nastal čas bohatou kariéru ukončit. Konec úspěšné kariéry bronzové maratonkyně z ME v Berlíně (6. 2. 1986) urychlilo ...

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů
19. února 2023 Závody, Petr Jelínek, foto: Steve Christo pro WA

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů

V australském Bathurstu se uskutečnilo za horkého počasí 44. mistrovství světa v přespolním běhu, kterému jasně dominovali afričtí běžci a běžkyně. V hlavních kategoriích brali tituly Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Beatrice Chebet. Světový šampionát v krosu se uskutečnil po čtyřech letech a poprvé v historii se konal v Austrálii. Jeho ...

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců
9. února 2023 Závody, Michal Procházka, foto: WMTRC 2023 / Roastmedia a David Švestka

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců

Mistrovství světa v horských a trailových bězích v regionu Innsbruck­-Stubai proběhne sice až za čtyři měsíce (6. až 10. června), s předběžnými přihláškami hlásí pořadatelé mimořádný zájem. Ve své zprávě uvádějí, že k 6. únoru ­­mají přislíbenu účast více než 1200 běžců z 58 zemí. Ačkoli jsou registrace předběžné a federace ...

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici
31. ledna 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: 10k Valencia Ibercaja

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici

V polovině ledna ve Valencii vystřihnul silniční desítku za 29:07 a upevnil si pozici v elitní desítce českého historického pořadí. Hlavní disciplínou Damiána Vícha je sice pořád 3000 metrů překážek, už teď se o něm ale začíná mluvit jako o velké vytrvalecké naději. A on sám se tomu moc nebrání. Od úspěšného ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu