Orientační běžkyně Adéla Indráková: jednou bych ráda zkusila i maraton - Český běh

31. 5. 2018, Tomáš Nohejl, foto: KTRC

Patří k oporám současné české reprezentace v orientačním běhu. Na nedávno skončeném mistrovství Evropy ve Švýcarsku se ve velké konkurenci především závodnic ze severských zemí vešla při všech svých třech startech do čtyřicítky a na krátké trati byla dokonce jednadvacátá – druhá nejlepší z českých zástupkyň na šampionátu. Adéla Indráková, která se v civilním životě věnuje vědecké kariéře, však zdaleka nepohrdá ani běžeckými závody bez mapy a buzoly. A po ukončení reprezentační kariéry by se nebránila ani zkušenosti na královské trati.

Jak budeš vzpomínat na právě skončené mistrovství Evropy v orientačním běhu, které se konalo ve švýcarském Ticinu?
Na každém šampionátu se něco nového naučím, o kousek dál se osobnostně i výkonnostně posunu a pak na ty zkušenosti v dobrém vzpomínám. Ale těsně po šampionátech ve mně doznívají různé emoce. A stejné je to i teď po švýcarském šampionátu. Na jednu stranu mám radost, že jsem předvedla solidní výkony, na tu druhou mi tam chybí nějaká perlička v podobě výborného výsledku.

Jak hodnotíš své starty na letošním evropském mistrovství a tvá jednotlivá umístění?
Běžela jsem tři disciplíny: sprint (3,7 kilometru), middle (krátká trať – 4,2 kilometru) a long (klasická trať – 11,2 kilometru) a dosáhla jsem dvakrát shodně na 33. místo a můj nejlepší výsledek byla 21. příčka z „middlu“. Je to slušná bilance, konkurence je přece jen každým rokem větší také tím, jak přibývá dobrých běžců i z menších národů. Ale přece jen jsem pomýšlela o něco výš, třeba i na top 15. Aspoň mám motivaci pokračovat s tréninkem a neusnout někde na vavřínech.

Jak vypadala tvá příprava na mistrovství?
V zimním období jsem klasicky nabírala tréninkové hodiny, navíc jsme s reprezentací absolvovali kemp v terénech relevantních právě pro mistrovství Evropy, konkrétně pět dní ve Švýcarsku a deset v Portugalsku. Doma jsem po večerech studovala staré mapy a letecké fotky terénu, abych věděla, na co se mám připravit. Po objemovém období následovalo klasické vyladění, abych se zrychlila, a rozzávodění na prvním Českém poháru a na nominačních závodech, abych se srovnala v závodní rutině. Snad se nám s trenérem povedlo na šampionát načasovat tu nejlepší formu.

Jaké jsou tvé nejbližší sportovní plány i vzdálenější cíle a sny?
Mým velkým snem je vyhrát mistrovství světa, k tomu právě směřuje většina plánů a průběžných cílů. Chtěla bych se nominovat na letošní světový šampionát a konečně se tam prosadit do desítky. Na podzim se koná finále Světového poháru v Česku a tam bych si přála taky solidně zaběhnout. Závodění i trénování si opravdu užívám, ta hra, kde se dá ještě zlepšit, je pro mě důležitá, takže dokud mám motivaci, tak se můžu posouvat.

Jak vypadá trénink reprezentantky v orientačním běhu a jak se liší od klasického běžeckého tréninku?
Orientační běh je výjimečný v tom, že je potřeba kombinovat rychlou navigaci v terénu a dobrou fyzickou připravenost. Takže první rozdíl třeba proti maratonské přípravě jsou specifické mapové tréninky, které absolvuji až třikrát týdně v lese a taky „na sucho“ doma, třeba podobně jako šachisti rozebírají strategie. Dnes už je světová špička na orientační úrovni dost vyrovnaná, a tak často zvlášť v ženách rozhoduje fyzička. Tu taky trénuji jinak než maratonci, přece jen při závodě běžím terénem, přes borůvky, potoky, do kopců i kamenitými svahy a ne na rovném asfaltovém povrchu. Vytrvaleckou složku přípravy tak absolvuji převážně v lese, někdy na cestách a pěšinách. Občas při tréninku tempových běhů sáhnu i po rovné cyklostezce kolem vody, i když to není zrovna můj oblíbený povrch. Silovou část se snažím dohnat v posilovně a tělocvičně nebo pomocí výběhů kopců, což bude asi podobné jako u specialistů na běhy do vrchu. A obratnost v terénu se nejlépe trénuje… běháním v terénu.

Jaké typy běžeckých tratí (povrch, profil, vzdálenost) máš nejraději?
Z orientačních disciplín mám nejraději klasickou trať, tedy long. Směrný čas vítězky je kolem osmdesáti minut a za tu dobu tahle královská disciplína dobře prověří, kdo jak potrénoval a jak si rozložil síly. Když běžím bez mapy a nemůžu mozek zaměstnat volbami postupů, tak mám ráda, když se můžu soustředit aspoň na nějaké záludnosti po cestě. Třeba nerovný povrch, střídání kopců a roviny dokáží ozvláštnit každý běh.

Orientační běžci zejména mimo sezonu měří své síly i na tradičních běžeckých závodech. Máš nějaké oblíbené a jak si na nich vedeš v porovnání s konkurencí?
Je příjemné potrénovat s dobrými soupeřkami, proto se různým přespolním běhům nevyhýbám. Srdeční záležitostí je pro mě Zimní běh přes Kosíř z Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, který běhám od začátku své běžecké kariéry. Trať vede do kopce a z kopce, často na ledu a sněhu místy příkrým úvozem, tam se cítím jako doma. A umístění na bedně taky někdy vybojuji, i když proti Petě Kamínkové zatím nemám šanci. Obdobně občas zvládnu promluvit do výsledkové listiny Brněnského běžeckého poháru.

Lákají tě i dlouhé trati, například maraton?
Lákají, a moc. Ale říkám si, že si zaběhnu buď v létě v rámci přípravy třeba Jesenický maraton, nebo že s tím počkám, až skončím kariéru reprezentantky a budu mít čas se pořádně připravit a následně i důkladně zregenerovat.

Adéla Indráková

česká reprezentantka v orientačním běhu
pochází z Olomouce, aktuálně žije v Brně
doktorandem na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně
kluby: SK Žabovřesky Brno (orientační běh), IFK Lidingö SOK (orientační běh Skandinávie), AC Moravská Slavia (atletika)
koníčky: plavání, kolečkové brusle, běžky, četba, popularizace vědy

největší úspěchy v orientačním běhu:
mistrovství světa – 18. místo (long 2017), 22. místo (sprint, 2017), 6. místo (štafeta 2015), 8. místo (štafeta, 2017)
mistrovství Evropy – 33. místo (long, 2018), 21. místo (middle, 2018) 33. místo (sprint, 2018)
akademické mistrovství světa – 12. místo (long, 2014), 7. místo (middle, 2016), 8. místo (sprint, 2014), 2. místo (štafeta, 2016)
juniorské mistrovství světa – 2. místo (štafeta, 2011)
běžecké rekordy: 1000 m – 3:12, 3000 m – 10:33

Další články

Vrchaři se utkají o tituly na Černé hoře, maratonci v Praze
30. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vrchaři se utkají o tituly na Černé hoře, maratonci v Praze

O nadcházejícím víkendu se uskuteční další dva domácí republikové šampionáty. V sobotu 4. května proběhne v Janských Lázních MČR v běhu do vrchu a v neděli 5. května nás čeká v rámci pražského maratonu tradičně i mistrovství České republiky na této trati. Vrchaři se vracejí do Janských Lázní Hlavní favoritkou ženského vrchařského ...

Stewartová a Zajíc ovládli dráhovou desítku
29. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska

Stewartová a Zajíc ovládli dráhovou desítku

V Holešově proběhlo v sobotu 27. dubna mistrovství České republiky v běhu na 10 000 metrů na dráze. Mezi ženami si doběhla už pro osmý titul Moira Stewartová. Mužům kraloval potřetí za sebou Martin Zajíc. Počasí v Holešově vytrvalcům příliš nepřálo. Celé mistrovské klání totiž doprovázely poměrně vysoké teploty, a ...

Holešov hostí v sobotu republikový šampionát v běhu na 10 000 metrů
25. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman

Holešov hostí v sobotu republikový šampionát v běhu na 10 000 metrů

Moira Stewartová poběží v městě na pomezí Hané a Valašska již o svůj sedmý titul na této distanci. Martin Zajíc se pokusí dokonat zlatý hattrick. Mistrovství bude opět společné se Slováky. Stewartová se vrací na oblíbený šampionát Největší hvězdou mistrovství České republiky na dráhové desítce v Holešově je jednoznačně Moira Stewartová. Svěřenkyně Václava Janouška má ...

Istrijský maraton: prima závodění mezi vinicemi a po mořském pobřeží
23. dubna 2024 Závody, Adam Fritscher, foto: istrski-maraton.si

Istrijský maraton: prima závodění mezi vinicemi a po mořském pobřeží

Kdo hledá nevšední (a přitom dostupné) běžecké zážitky a už je omrzelý z velkých městských závodů, může si dopřát relativně nedaleko od českých hranic zajímavou alternativu. Istrijský maraton na krásném (a také krátkém) mořském pobřeží Slovinska letos oslavil svůj jubilejní desátý ročník. A byla u toho i početná výprava závodníků ...

V Ostravě se chystá v říjnu premiéra mezinárodního maratonu Emila Zátopka
19. dubna 2024 Závody, Šárka Mokrá, EZOG

V Ostravě se chystá v říjnu premiéra mezinárodního maratonu Emila Zátopka

V Ostravě startuje zbrusu nový maraton – na jediném certifikovaném okruhu, s mezinárodní účastní i televizním přenosem. Nese jméno legendárního běžce Emila Zátopka, který byl mimo jiné vyhlášen českým olympionikem století. Jeho součástí bude také 12. ročník Českého běhu žen Ostrava. V sobotu 26. října na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích odstartuje ...

Hrochová zpět na půlmaratonském trůnu, premiéra Marčíka
14. dubna 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jiří Marek

Hrochová zpět na půlmaratonském trůnu, premiéra Marčíka

V Pardubicích byli za teplého jarního počasí korunováni republikoví šampioni v půlmaratonu. Tereza Hrochová po suverénním výkonu získala svůj čtvrtý titul na této trati, Vladimír Marčík se po boji s Jiřím Homoláčem radoval vůbec poprvé. Tereza Hrochová vybojovala týden po startu na půlmaratonu v Praze svůj již třináctý titul napříč disciplínami. Poloviční maratonská ...

V Pardubicích se poběží o půlmaratonské tituly
11. dubna 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Martin Edlman

V Pardubicích se poběží o půlmaratonské tituly

Pardubický vinařský půlmaraton bude v sobotu 13. dubna opět hostitelem mistrovství České republiky. Hlavní hvězdou bude olympionička Tereza Hrochová, mužský závod nabídne duel Jiřího Homoláče s Vladimírem Marčíkem. Další půlmaraton na otočku Jasnou favoritkou na titul mezi ženami je loni absentující Tereza Hrochová. „Budu se otáčet ze soustředění stejně jako na Prahu, takže opět z plného tréninku,“ vzkázala šampionka z let ...

Třináctý ročník rodinného seriálu RunTour startuje 13. dubna
9. dubna 2024 Závody, RunTour

Třináctý ročník rodinného seriálu RunTour startuje 13. dubna

Šťastná třináctka! Už v sobotu 13. dubna odstartuje nová sezona ČEZ RunTour. Běžecký seriál, vloni co do účasti třetí největší u nás, vstoupí do svého 13. ročníku jako už tradičně v Českých Budějovicích. Zde je pro běžce připravena celá řada novinek v duchu hesla #JERADOSTBĚŽET. I přes navýšenou kapacitu je první letošní závod ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu