Národní cyklokoordinátor Jarda Martínek má běh jako gurmánský zážitek - Český běh

20. 2. 2018, Adam Fritscher

Jmenuje se Jaroslav, ale ve výsledkových listinách ho najdete většinou pod jménem Jarda. Jeho pracovním chlebíčkem je cyklistická doprava, ale před jízdou na kole dává přednost běhu. Trénoval ve skupině s Danem Orálkem, ale ultramaratonský šampion se z něj nestal. Přesto je „nejvyšší velitel“ nad českými a moravskými cyklotrasami Jarda Martínek zajímavou (nejen) běžeckou postavou s velmi hodnotnými osobními maximy. Ale jak sám říká, běhání si hlavně a především vychutnává.

Jaké byly tvé běžecké začátky a jak ses dostal k závodění na delších tratích?
To je jednoduché, běhání je pro mě naprosto přirozené. Od doby, co jsem se narodil, tak běhám. (smích) Původně jsem ale hrál fotbal, jenže jsme přitom moc chlastali, a to i na můj vkus. Pak jsem jednou běžel v Brně závod na 1500 metrů, a přestože jsem na to nikdy netrénoval a bylo to po fernetové smršti, tak jsem ještě na kilometru vedl a nakonec jsem doběhl třetí. No a jak už to bývá, v cíli za mnou přišel známý trenér běžců Jiří Sequent s takřka klasickou filmovou otázkou „za co běháš“.

Co jsi mu odpověděl?
Že hraju fotbal za Sokol Chomoutov. No a potom jsem v jeho skupině dva roky běhal, třeba s Danem Orálkem nebo Radkem Cingálkem, který už bohužel není mezi námi. Byla to pro mě důležitá doba, protože mě naučila řádu, začala mě tehdy bavit vysoká škola, kterou jsem studoval, a nasměrovalo mě to vlastně do dalšího života. Jenže jsem stejně nemohl pořádně závodit, protože mám prasklé rohovky v očích a transplantáty, dokonce kvůli tomu vlastním modrou vojenskou knížku s tím, že mám lékařsky zakázané běhání.

A dál?
Měl jsem od běhu asi desetiletou pauzu, kdy jsem se věnoval jiným věcem, práci, rodině, hrál malou kopanou. Zpětně musím říct, že jsem byl tehdy v Brně magor, šel jsem jen po výsledcích, neuměl si běh užívat. Dnes naopak mohu směle prohlásit, že pro mě žádný závod nemůže dopadnout špatně, protože si to užívám, každý kilometr je pro mě lahůdka, gurmánský zážitek. Naplno mi to došlo v roce 2007, když jsem se po letech bez závodění postavil na start Mikulášského běhu v Olomouci. Šel jsem automaticky dozadu a po výstřelu jsem se lehkým klusem, ale přesto rychle posouval směrem dopředu. Bylo mi divné, proč všichni jen tak vyklusávají a nezávodí.

Přepálil jsi závod?

To ani ne, spíš je to o tom, že dnes běhají desítku za nějakých 32 minut vysoce nadprůměrní vytrvalci, v podstatě elita, zatímco za časů mého působení u Sequenta by po takových běžcích neštěkl ani pes. Je to dobou, lidé se přestávají hýbat, děti nemají přirozený základ, takže průměr jde logicky dolů. Na jedné straně je většina zcela bez pohybu a na té druhé úzká skupinka specializovaně trénovaných jedinců. Oproti tomu my jsme měli neskutečnou fyzičku, jejímž základem byl pohyb, o kterém se prostě nepřemýšlí.

Přestože se běháním už především bavíš, máš i dnes nějaké závodní plány?
To opravdu ne, běhám si skutečně jen pro radost, takže cílem je vždy ten nejbližší běh. Vlastně mám během roku jen dva takové své kultovní závody. Prvním z nich je Valašský hrb, protože miluju běhání v horách a Valašsko je kraj, který mám nejradši. A druhým je závod extrémních štafet Bobr Cup v Litovli, který mě pomohl po x letech vrátit k běhu a máme tam super bandu. Rád bych k tomu přiřadil ještě i Jesenický maraton, jenže s ním mám tu smůlu, že mi většinou koliduje s rodinnou dovolenou.

Tvá pracovní pozice se nazývá národní cyklokoordinátor. Co si pod tímto pojmenováním můžeme představit?
Dá se říct, že už jsem se stal politikem, který ale není v žádné politické straně. Slovo politika je bohužel mezi lidmi zprofanované, přitom je to činnost přínosná. Stačí jen věřit tomu, že zdaleka ne všechno, co jde shora a od oficiálních institucí, je prohnilé. Ale zpátky k mé práci. Když jsem končil vysokou školu s dopravní specializací, tak tehdy ještě neexistoval obor cyklistická doprava. Začínali jsme s ním v Olomouci s tím, že zkusíme něco, co tady vůbec není. A od roku 1997 se tato vize rozvinula pro celou republiku. Musím zpětně přiznat, že když jsem poprvé přišel do kanceláře, tak jsem vůbec nevěděl, co ten den budu dělat.

Kdy se to změnilo?
Přelomovým byl rok 2000, kdy vláda ratifikovala úmluvu, že bude vytvářet strategické dokumenty pro cyklistickou a pěší dopravu. Hezký závazek, ale nikdo tehdy moc netušil, co bude jeho konkrétním obsahem. A to je vlastně náplň mé práce. Ale abych byl úplně konkrétní, mým cílem je, abych změnil k lepšímu ulici či pomohl vystavět novou cyklostezku. Když se právě tohle podaří, tak jsem nejspokojenější.

Pomáhá ti při tvém povolání nějak i běh?
Nejvíc tím, že miluji aktivní pohyb, k čemuž běh velkou měrou přispívá. Ale je tu ještě jedna důležitá věc. K tomu, abych mohl realizovat své plány, potřebuji podporu vlivných lidí. Spojence hledám napříč celým politickým spektrem a už vím, že nejlíp se domluvím s těmi, kdo se sami pohybují, sportují, běhají. S nimi se nejsnáze vytváří spojenectví.

Zkusím otázku otočit, v čem může být tvá práce užitečná pro běžce?
Řeknu to takto: pokud jsme stejné krve, máte také rádi aktivní pohyb a není vám lhostejná podoba vašeho okolí, pojďme vytvořit tým, armádu, komunitu. Je jedno, odkud jste, z jaké vesnice či města. Fotbal mě naučil týmové hře, takže teď říkám, pojďme to dělat společně a pak je jisté, že se změní i naše okolí; ulice budou vypadat a fungovat jinak, přibudou nové cyklostezky, po kterých se dá přece i skvěle a bezpečně běhat.

A úplně na závěr jedna osobní otázka. Jak je to s tebou a cyklistikou? Navzdory tvé práci tě na kole až tak často vídat nelze.
Je to pravda a dost často se mě ptají partneři při jednáních, jestli jsem přijel na kole. Já ale vážně nejsem cyklista, ale běžec. Kolo používám jako dopravní prostředek a jízdu si nejraději užívám úplně na pohodu, s rychlostí kolem sedmnácti osmnácti kilometrů za hodinu.

Ing. Jaroslav Martínek
narozen v roce 1969, povoláním národní cyklokoordinátor
klub: TriSK Olomouc

osobní maxima:

  • 10 km – 31:50 (1992)
  • půlmaraton – 1:14:42 (2012)
  • maraton – 2:44:13 (2013)

Další články

KROSOVÉ TITULY ROZDÁNY
26. listopadu 2023 , Petr Jelínek

KROSOVÉ TITULY ROZDÁNY

V Dříteči proběhlo mistrovství České republiky v přespolním běhu. Tereza Hrochová si doběhla pro čtvrtý mistrovský titul v řadě. Jáchym Kovář se radoval potřetí za sebou. ČTVRTÝ TITUL PRO HROCHOVOU V závodě žen vytrvalkyň útočila Tereza Hrochová na zisk čtvrtého mistrovského titulu v řadě. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka nechtěla nic ponechat náhodě a vzala ...

Šmahelův hattrick a Stýblové double na jubilejní Velké Kunratické
13. listopadu 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Ivana Roháčková

Šmahelův hattrick a Stýblové double na jubilejní Velké Kunratické

Devadesátý ročník pražského krosu Velká Kunratická ovládli Michal Šmahel a Bára Stýblová. Šmahel v intervalovém závodě zvítězil potřetí v řadě, Stýblová si zopakovala triumf z roku 2020 a dominovala i na trase přes Hrádek. Kunratické se úhrnem zúčastnilo přes tři tisíce běžců. TŘI TRIUMFY TAKŘKA V IDENTICKÝCH ČASECH Michal Šmahel z Inov-8 teamu naprosto ...

V Klánovicích se sešly na dvě tisícovky běžců
20. října 2023 Závody, Michaela Sikorová, Klánovický terénní půlmaraton

V Klánovicích se sešly na dvě tisícovky běžců

V neděli 15. října se už poosmé uskuteční v Klánovickém lese zdejší terénní půlmaraton. Pravé babí léto, v rozmanitých barvách podzimu a se sluncem nad hlavou, si na hlavní trati či v doprovodných závodech užilo bezmála 2000 běžců a 100 psů. Půlmaratonská trasa je od letošního ročníku certifikovaná Českým atletickým ...

Kiptum prvním maratoncem pod 2:01
9. října 2023 , Petr Jelínek

Kiptum prvním maratoncem pod 2:01

Keňan Kelvin Kiptum ovládl letošní maraton v Chicagu v novém světovém rekordu 2:00:35. Ženám vládla Nizozemka Sifan Hassan v druhém nejrychlejším čase historie 2:13:44. Třiadvacetiletý Keňan Kelvin Kiptum debutoval na maratonu teprve před deseti měsíci. Ovšem už tehdy to stálo za to, když zvítězil ve Valencii v tehdy čtvrtém nejrychlejším čase historie 2:01:53. V dubnu ...

Zemřel Václav Kameník, nejrychlejší český běžec na 100 km
4. října 2023 Rozhovory, Adam Fritscher, foto: Tomáš Rusek

Zemřel Václav Kameník, nejrychlejší český běžec na 100 km

Jsou sportovní rekordy, které platí krátce a za čas si na ně nikdo nevzpomene. A pak jsou takové, jež přetrvávají desetiletí a jsou zdánlivě nepřekonatelné. K těm druhým patří české historické maximum v běhu na 100 kilometrů, které drží již 41 let časem 6:17:56 nenápadný běžec z Kněževsi u Rakovníka ...

Běchovicím vládli Keňané
25. září 2023 , Petr Jelínek

Běchovicím vládli Keňané

Vítězi 127. ročníku silničního závodu Běchovice – Praha se stali Keňané Kennedy Kaptila a Glorius Jepkirui, která navíc svůj triumf ozdobila novým traťovým rekordem. České mistrovské tituly berou Martin Zajíc a Tereza Hrochová. Po dlouhých sedmi letech se vrátili do Běchovic elitní keňští běžci a bylo to znát na vítězných ...

Berlínský maraton se světovým rekordem
25. září 2023 , Petr Jelínek

Berlínský maraton se světovým rekordem

V Berlíně proběhl tradiční maraton a také letos byl v jeho rámci k vidění nový světový rekord. Nepřekonal ho ovšem Eliud Kipchoge. Historické světové maximum vylepšila Etiopanka Tigst Assefa. Assefa zbourala světový rekord Šestadvacetiletá Tigst Assefa absolvovala letos v Berlíně teprve svůj třetí maraton. Však ještě na olympijských hrách v Riu de Janeiru 2016 reprezentovala svou ...

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová
20. září 2023 , Petr Jelínek

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová

Už v neděli 24. září odstartuje od legendárního třináctého patníku 127. ročník nejstaršího silničního závodu v Evropě Běchovice – Praha. Společně s dalšími téměř třemi tisíci účastníky odstartují do závodu také běžci v rámci domácího republikového šampionátu v silničním běhu. Hlavními favority závodu jsou Tereza Hrochová a vítěz posledních dvou ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu