Na pražskou Grand Prix přijede i světový rekordman Kipruto - Český běh

31. 8. 2022, RunCzech, Závody

Fanoušci běhání se mají na co těšit. 25. ročník Birell Běh na 10 km v Praze 3. září poběží i světový rekordman na této trati Rhonex Kipruto. Kromě keňského krále, který byl v minulosti členem domácího týmu RunCzech Racing, přijedou na Birell Grand Prix Praha také další hvězdy. Jednou z nich je letošní mistr Etiopie v běhu na 10 000 metrů Tadese Worku, další Keňan Kenedy Kimutai nebo jeho krajanka Irene Cheptey, mistryně světa v cross country z roku 2017. Na start populárního závodu pyšnícího se oceněním Světové atletiky World Athletics Label Road Race se v kouzelné večerní atmosféře vedle Obecního domu postaví tisíce závodníků ze 74 zemí. K největším českým nadějím budou patřit Jakub Zemaník, Jiří Homoláč a Eva Vrabcová Nývltová. „Startovní listina Birell Běhu na 10 kilometrů je plná velkých jmen. Ale Birell Grand Prix není jen o skvělých časech, je také o zážitku z magického prostředí večerní Prahy,“ uvedl Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech.

Rhonex Kipruto je jedním z nejzářivějších vytrvalců poslední doby. Dvaadvacetiletý Keňan zaběhl světové maximum 26:24 na silnici ve Valencii v lednu 2020. Už dva roky předtím útočil na nejlepší čas všech dob v Praze, cílovou páskou proletěl za 26:46 a jen vteřina ho dělila od tehdejšího rekordu. Dodnes však tímto výkonem drží traťový rekord. A kdo ví, v ideálních podmínkách na něj může letos zaútočit.

Pražský Birell běh na 10 km díky rychlé trati vždy slibuje parádní výkony. Vždyť v jeho análech je stále zapsán historicky nejlepší čas žen 29:43 (letos byl zaběhnut také čas 29:14, ten ale čeká na ratifikaci). Na svědomí ho má Keňanka Joyciline Jepkosgei. Ta sice tentokrát do české metropole nepřiletí, ale bude mít velmi kvalitní zastoupení. Její krajance Irene Cheptey v současnosti patří deváté místo světového žebříčku a ráda by na Birell Grand Prix Praha vylepšila svůj osobní rekord (30:35). Pražské tratě navíc dobře zná, letos na jaře doběhla druhá v Half Marathon Prague.

Velmi vyrovnané pole je také mezi evropskými běžci. Celkovou startovní listinu organizátoři odtajní až krátce před závodem. Čeští fanoušci doufají, že jim budou konkurovat domácí naděje. Jednou z nich je Jakub Zemaník, jehož osobní maximum je 29:30. Letos už má zaběhnuto 29:39, takže je slibným adeptem na prolomení českého rekordu závodu 29:26. Konkurovat mu chce Jiří Homoláč (29:37) a letos už v Praze vyhrál 1/2maraton i maraton. Nežhavějšími želízky mezi ženami jsou Tereza Hrochová (osobním maximum 34:37, ale na dráze 33:00,00) a Eva Vrabcová Nývltová (33:07).

„Birell Běh na 10 kilometrů má velmi rychlou trať, takže je mezi elitními vytrvalci velmi oblíben. Ale není to jen o nich. Tento závod spojuje běžce všech výkonnostních úrovní a všem nabízí zažít něco jedinečného,“ říká Carlo Capalbo. Už od 18:00 je na programu Birell Grand Prix Praha adidas Běh pro ženy na 5 kilometrů, desítka startuje v 19:30. Na oba závody, které se vrací po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu, je volných posledních pár stovek registrací (více na www.runczech.com).

V Praze i ryze ženská pětka

Mocná energie, podmanivá atmosféra večerní Prahy, tisíce závodnic a diváků kolem trati. Takový bude adidas Běh pro ženy 5 km, který se v centru metropole koná v rámci Birell Grand Prix. „Adidas Běh pro ženy 5 km je vlastně spíš zážitek než závod. Běžkyně čeká trať podvečerní Prahou, což je, myslím, pro nás všechny něco magického,“ říká Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech. Závody se vrací po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu. „Jsem ráda, že se po dlouhé covidové pauze v Praze zase běhá a že se závody mohou uskutečnit,“ uvedla na tiskové konferenci místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková.

Už samotný start adidas Běhu pro ženy 5 km, který proběhne v 18:00 vedle Obecního domu na náměstí Republiky, nabídne nezapomenutelný okamžik. „Energie tohoto závodu je úžasná. Ráda bych se ho také zúčastnila, ale ze zdravotních důvodů zatím nemohu. Sice jsem po rakovině prsu zase fit, ale jsem po rekonstrukci, takže si na sportování musím ještě chvíli počkat,“ řekla bývalá primátorka hlavního města Adriana Krnáčová, v současnosti spisovatelka a poradkyně organizátora závodu RunCzech. „Pro mě je běhání životní filozofie. Běh je nejjednodušší a nejlevnější sport, který člověk může dělat. Začít se dá pomalu, postupně. I když jste jako já rekonvalescent. Stačí vzít tenisky a tričko a můžete vyběhnout. Všem doporučuji to vyzkoušet,“ přidala Krnáčová, která bojovala s onkologickým onemocněním.

A právě zdravotní prevencí se zabývá jeden z partnerů závodu, nezisková organizace Loono. „Naším cílem je edukovat veřejnost v oblasti zdravotní prevence, což se nám už osm let daří, ať už se to týká rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, reprodukčního, ale i duševního zdraví. Sport nebo jakákoliv fyzická aktivita k duševnímu zdraví či duševní rovnováze přispívá, což je pojítko mezi námi a RunCzech. Moc ráda bych všechny pozvala na předzávodní výběh, který proběhne dva dny před startem, i na samotný závod, kde budeme mít edukační stánek,“ prohlásila za Loono Alexandra Šišková.

Podpoře žen při běhání se dlouhodobě věnuje také hlavní partner závodu adidas, zejména prostřednictvím komunity Runners Women. Snaží se, aby se ženy při běhu cítily v bezpečí, nebály se, že je bude někdo soudit, měly z pohybu radost, navazovaly díky běhání nová přátelství, sdílely své příběhy a podporovaly se. „Jsme velmi rádi, že u této akce můžeme být. Snažíme se do běhu zapojit ženy tak, aby ten běh nebyl jen o výkonu, ale aby si ho skutečně užily. Často se ženy běhu vyhýbají, ať už proto, že nemají čas nebo se necítí komfortně. Snažíme se jim ukázat, že běh je skutečně pro všechny,“ vysvětlila Eliška Bukovičová z adidas Runners Women.

Závod podporuje také společnost Rohlík, která pro akce RunCzechu dodává občerstvení. „Rohlík chce lidem dopřát čas na aktivní odpočinek, místo toho, aby trávili čas na parkovišti nebo v supermarketu, a mohli se věnovat třeba rodině nebo sportu, takže to propojení s RunCzech nám dává jednoznačný smysl,“ doplnil Michal Perlík z Rohlíku.

Každopádně kdo si chce užít sportovní výkon spojený se spektakulárním zážitkem, měl by si večer 3. září udělat čas. Registrace jsou stále volné a krom adidas Běhu pro ženy 5 km po něm následuje prestižní Birell Běh na 10 km (více na www.runczech.com).

Další články

Kipchoge podruhé vylepšil maratonský světový rekord
26. září 2022 Závody, Petr Jelínek

Kipchoge podruhé vylepšil maratonský světový rekord

Keňský běžecký fenomén Eliud Kipchoge ozdobil své čtvrté vítězství na berlínském maratonu svým druhým vylepšením světového rekordu v kariéře, když triumfoval v čase 2:01:09. Vítězka závodu žen Etiopanka Tigist Assefa zaběhla časem 2:15:37 nový traťový rekord a stala se třetí nejrychlejší ženou historie. Eliud Kipchoge a berlínský maraton, to je vždy ...

Úspěšná běchovická obhajoba Stewartové i Zajíce
25. září 2022 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska

Úspěšná běchovická obhajoba Stewartové i Zajíce

V neděli 25. září proběhl již 126. ročník tradičního závodu Běchovice–Praha. V jeho rámci se uskutečnilo i mistrovství České republiky v silničním běhu na 10 kilometrů. Tituly z loňského roku obhájili Moira Stewartová a Martin Zajíc. S přehledem pro hattrick Hlavní favoritkou mistrovského závodu žen byla Moira Stewartová, která chtěla útočit ...

Ve stínu superrekordu. Churaňová devátá na evropské 24hodinovce
23. září 2022 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: Instagram Aleksandra Sorokina a archiv Radky Churaňové

Ve stínu superrekordu. Churaňová devátá na evropské 24hodinovce

Početná výprava šesti českých mužů a pěti žen bojovala od 17. do 18. září o co nejlepší výsledky na evropském šampionátu v běhu na 24 hodin, který hostila italská Verona. Cenné umístění v TOP 10 získala díky výkonu 239,62 kilometru a deváté příčce Radka Churaňová, ostatním českým reprezentantům se už ...

Stewartová cílí na běchovický hattrick
21. září 2022 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman

Stewartová cílí na běchovický hattrick

V neděli 25. září proběhne již 126. ročník silničního závodu Běchovice – Praha. V jeho rámci se uskuteční i mistrovství České republiky v silničním běhu. V závodě žen bude Moira Stewartová usilovat o třetí běchovický triumf v řadě. Hlavní favoritkou mistrovského závodu žen by měla být Moira Stewartová. Svěřenkyně trenéra Václava ...

Čtrnáct jmen pro světový šampionát v horských bězích
12. září 2022 Závody, Petr Jelínek

Čtrnáct jmen pro světový šampionát v horských bězích

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci pro mistrovství světa v horských bězích, které se uskuteční od 3. do 6. listopadu v thajském Chiang Mai. V českém výběru figuruje celkem čtrnáct jmen. Nechybí mezi nimi ani obhájce bronzové medaile z posledního světového šampionátu v argentinské Ville la Angostuře Marek Chrascina, jenž právě před třemi lety ...

Běchovice se nezadržitelně blíží
7. září 2022

Běchovice se nezadržitelně blíží

Už jen necelé tři týdny zbývají do startu 126. ročníku tradičního silničního závodu Běchovice – Praha a do 23. září je stále ještě možnost se k běžeckému vrcholu přelomu letní a podzimní sezóny přihlásit. Běchovice jsou opravdu jedinečným závodem, ať už se jedná o jeho dlouhověkost nebo náročný profil desetikilometrové trati, ...

MS na 100 km: český rekord a veteránský titul i slzy a zklamání
6. září 2022 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: archiv českých účastníků

MS na 100 km: český rekord a veteránský titul i slzy a zklamání

Český ženský rekord v běhu na 100 kilometrů se zrodil na mistrovství světa v této ultramaratonské disciplině, které hostilo malé historické město Bernau u německé metropole Berlín. Držitelkou nového národního maxima však není ani jedna z dvojice českých účastnic hlavního závodu šampionátu, ale zkušená Petra Pastorová, jež časem 7:18:06 zvítězila v kategorii nad ...

Strhujícím finišem ovládl pražskou Grand Prix Maročan Amghar, z domácích se blýskl Vebr
4. září 2022 Závody, RunCzech

Strhujícím finišem ovládl pražskou Grand Prix Maročan Amghar, z domácích se blýskl Vebr

Jedna z neprestižnějších běžeckých akcí v Česku zná své vítěze. Králem desítky v centru hlavního města se stal časem 27:24 Hicham Amghar z Maroka, který ve strhujícím závěru o vteřinu porazil Etiopana Tadese Worku Gebresilase, mezi ženami triumfovala výkonem 30:16 Keňanka Irine Chepet Cheptai. Nejlepším Čechem se na jubilejním 25. ročníku ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu