Na pražskou Grand Prix přijede i světový rekordman Kipruto - Český běh

31. 8. 2022, RunCzech, Závody

Fanoušci běhání se mají na co těšit. 25. ročník Birell Běh na 10 km v Praze 3. září poběží i světový rekordman na této trati Rhonex Kipruto. Kromě keňského krále, který byl v minulosti členem domácího týmu RunCzech Racing, přijedou na Birell Grand Prix Praha také další hvězdy. Jednou z nich je letošní mistr Etiopie v běhu na 10 000 metrů Tadese Worku, další Keňan Kenedy Kimutai nebo jeho krajanka Irene Cheptey, mistryně světa v cross country z roku 2017. Na start populárního závodu pyšnícího se oceněním Světové atletiky World Athletics Label Road Race se v kouzelné večerní atmosféře vedle Obecního domu postaví tisíce závodníků ze 74 zemí. K největším českým nadějím budou patřit Jakub Zemaník, Jiří Homoláč a Eva Vrabcová Nývltová. „Startovní listina Birell Běhu na 10 kilometrů je plná velkých jmen. Ale Birell Grand Prix není jen o skvělých časech, je také o zážitku z magického prostředí večerní Prahy,“ uvedl Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech.

Rhonex Kipruto je jedním z nejzářivějších vytrvalců poslední doby. Dvaadvacetiletý Keňan zaběhl světové maximum 26:24 na silnici ve Valencii v lednu 2020. Už dva roky předtím útočil na nejlepší čas všech dob v Praze, cílovou páskou proletěl za 26:46 a jen vteřina ho dělila od tehdejšího rekordu. Dodnes však tímto výkonem drží traťový rekord. A kdo ví, v ideálních podmínkách na něj může letos zaútočit.

Pražský Birell běh na 10 km díky rychlé trati vždy slibuje parádní výkony. Vždyť v jeho análech je stále zapsán historicky nejlepší čas žen 29:43 (letos byl zaběhnut také čas 29:14, ten ale čeká na ratifikaci). Na svědomí ho má Keňanka Joyciline Jepkosgei. Ta sice tentokrát do české metropole nepřiletí, ale bude mít velmi kvalitní zastoupení. Její krajance Irene Cheptey v současnosti patří deváté místo světového žebříčku a ráda by na Birell Grand Prix Praha vylepšila svůj osobní rekord (30:35). Pražské tratě navíc dobře zná, letos na jaře doběhla druhá v Half Marathon Prague.

Velmi vyrovnané pole je také mezi evropskými běžci. Celkovou startovní listinu organizátoři odtajní až krátce před závodem. Čeští fanoušci doufají, že jim budou konkurovat domácí naděje. Jednou z nich je Jakub Zemaník, jehož osobní maximum je 29:30. Letos už má zaběhnuto 29:39, takže je slibným adeptem na prolomení českého rekordu závodu 29:26. Konkurovat mu chce Jiří Homoláč (29:37) a letos už v Praze vyhrál 1/2maraton i maraton. Nežhavějšími želízky mezi ženami jsou Tereza Hrochová (osobním maximum 34:37, ale na dráze 33:00,00) a Eva Vrabcová Nývltová (33:07).

„Birell Běh na 10 kilometrů má velmi rychlou trať, takže je mezi elitními vytrvalci velmi oblíben. Ale není to jen o nich. Tento závod spojuje běžce všech výkonnostních úrovní a všem nabízí zažít něco jedinečného,“ říká Carlo Capalbo. Už od 18:00 je na programu Birell Grand Prix Praha adidas Běh pro ženy na 5 kilometrů, desítka startuje v 19:30. Na oba závody, které se vrací po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu, je volných posledních pár stovek registrací (více na www.runczech.com).

V Praze i ryze ženská pětka

Mocná energie, podmanivá atmosféra večerní Prahy, tisíce závodnic a diváků kolem trati. Takový bude adidas Běh pro ženy 5 km, který se v centru metropole koná v rámci Birell Grand Prix. „Adidas Běh pro ženy 5 km je vlastně spíš zážitek než závod. Běžkyně čeká trať podvečerní Prahou, což je, myslím, pro nás všechny něco magického,“ říká Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech. Závody se vrací po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu. „Jsem ráda, že se po dlouhé covidové pauze v Praze zase běhá a že se závody mohou uskutečnit,“ uvedla na tiskové konferenci místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková.

Už samotný start adidas Běhu pro ženy 5 km, který proběhne v 18:00 vedle Obecního domu na náměstí Republiky, nabídne nezapomenutelný okamžik. „Energie tohoto závodu je úžasná. Ráda bych se ho také zúčastnila, ale ze zdravotních důvodů zatím nemohu. Sice jsem po rakovině prsu zase fit, ale jsem po rekonstrukci, takže si na sportování musím ještě chvíli počkat,“ řekla bývalá primátorka hlavního města Adriana Krnáčová, v současnosti spisovatelka a poradkyně organizátora závodu RunCzech. „Pro mě je běhání životní filozofie. Běh je nejjednodušší a nejlevnější sport, který člověk může dělat. Začít se dá pomalu, postupně. I když jste jako já rekonvalescent. Stačí vzít tenisky a tričko a můžete vyběhnout. Všem doporučuji to vyzkoušet,“ přidala Krnáčová, která bojovala s onkologickým onemocněním.

A právě zdravotní prevencí se zabývá jeden z partnerů závodu, nezisková organizace Loono. „Naším cílem je edukovat veřejnost v oblasti zdravotní prevence, což se nám už osm let daří, ať už se to týká rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, reprodukčního, ale i duševního zdraví. Sport nebo jakákoliv fyzická aktivita k duševnímu zdraví či duševní rovnováze přispívá, což je pojítko mezi námi a RunCzech. Moc ráda bych všechny pozvala na předzávodní výběh, který proběhne dva dny před startem, i na samotný závod, kde budeme mít edukační stánek,“ prohlásila za Loono Alexandra Šišková.

Podpoře žen při běhání se dlouhodobě věnuje také hlavní partner závodu adidas, zejména prostřednictvím komunity Runners Women. Snaží se, aby se ženy při běhu cítily v bezpečí, nebály se, že je bude někdo soudit, měly z pohybu radost, navazovaly díky běhání nová přátelství, sdílely své příběhy a podporovaly se. „Jsme velmi rádi, že u této akce můžeme být. Snažíme se do běhu zapojit ženy tak, aby ten běh nebyl jen o výkonu, ale aby si ho skutečně užily. Často se ženy běhu vyhýbají, ať už proto, že nemají čas nebo se necítí komfortně. Snažíme se jim ukázat, že běh je skutečně pro všechny,“ vysvětlila Eliška Bukovičová z adidas Runners Women.

Závod podporuje také společnost Rohlík, která pro akce RunCzechu dodává občerstvení. „Rohlík chce lidem dopřát čas na aktivní odpočinek, místo toho, aby trávili čas na parkovišti nebo v supermarketu, a mohli se věnovat třeba rodině nebo sportu, takže to propojení s RunCzech nám dává jednoznačný smysl,“ doplnil Michal Perlík z Rohlíku.

Každopádně kdo si chce užít sportovní výkon spojený se spektakulárním zážitkem, měl by si večer 3. září udělat čas. Registrace jsou stále volné a krom adidas Běhu pro ženy 5 km po něm následuje prestižní Birell Běh na 10 km (více na www.runczech.com).

Další články

V Ostrava se chystá v říjnu premiéra mezinárodního maratonu Emila Zátopka
19. dubna 2024 Závody, Šárka Mokrá, EZOG

V Ostrava se chystá v říjnu premiéra mezinárodního maratonu Emila Zátopka

V Ostravě startuje zbrusu nový maraton – na jediném certifikovaném okruhu, s mezinárodní účastní i televizním přenosem. Nese jméno legendárního běžce Emila Zátopka, který byl mimo jiné vyhlášen českým olympionikem století. Jeho součástí bude také 12. ročník Českého běhu žen Ostrava. V sobotu 26. října na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích odstartuje ...

Hrochová zpět na půlmaratonském trůnu, premiéra Marčíka
14. dubna 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jiří Marek

Hrochová zpět na půlmaratonském trůnu, premiéra Marčíka

V Pardubicích byli za teplého jarního počasí korunováni republikoví šampioni v půlmaratonu. Tereza Hrochová po suverénním výkonu získala svůj čtvrtý titul na této trati, Vladimír Marčík se po boji s Jiřím Homoláčem radoval vůbec poprvé. Tereza Hrochová vybojovala týden po startu na půlmaratonu v Praze svůj již třináctý titul napříč disciplínami. Poloviční maratonská ...

V Pardubicích se poběží o půlmaratonské tituly
11. dubna 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Martin Edlman

V Pardubicích se poběží o půlmaratonské tituly

Pardubický vinařský půlmaraton bude v sobotu 13. dubna opět hostitelem mistrovství České republiky. Hlavní hvězdou bude olympionička Tereza Hrochová, mužský závod nabídne duel Jiřího Homoláče s Vladimírem Marčíkem. Další půlmaraton na otočku Jasnou favoritkou na titul mezi ženami je loni absentující Tereza Hrochová. „Budu se otáčet ze soustředění stejně jako na Prahu, takže opět z plného tréninku,“ vzkázala šampionka z let ...

Třináctý ročník rodinného seriálu RunTour startuje 13. dubna
9. dubna 2024 Závody, RunTour

Třináctý ročník rodinného seriálu RunTour startuje 13. dubna

Šťastná třináctka! Už v sobotu 13. dubna odstartuje nová sezona ČEZ RunTour. Běžecký seriál, vloni co do účasti třetí největší u nás, vstoupí do svého 13. ročníku jako už tradičně v Českých Budějovicích. Zde je pro běžce připravena celá řada novinek v duchu hesla #JERADOSTBĚŽET. I přes navýšenou kapacitu je první letošní závod ...

Pražský půlmaraton ozdobil rekordem Keňan Sawe. Z domácích zvítězili Vebr a Hrochová
7. dubna 2024 Závody, RunCzech

Pražský půlmaraton ozdobil rekordem Keňan Sawe. Z domácích zvítězili Vebr a Hrochová

Vyprodaný 1/2Maraton Praha vyhrál suverénně Keňan Sabastian Kimaru Sawe, který o 23 vteřin vylepšil rekord závodu. Čas 58 minut a 24 sekund je pro něj nové osobní maximum, v historických tabulkách jde o dvanáctý nejrychlejší půlmaraton a nejlepší letošní výkon. Mezi ženami vyhrála Etiopanka Gete Alemayechu Teklemichael. Nejrychlejším českým běžcem ...

Pražský půlmaraton zlákal úřadujícího mistra světa Saweho
3. dubna 2024 Závody, RunCzech, foto: Eduard Erben

Pražský půlmaraton zlákal úřadujícího mistra světa Saweho

Na start sobotního 1/2Maratonu Praha se postaví i úřadující mistr světa na této trati Sabastian Kimaru Sawe. Po boku keňského šampiona z Rigy vyběhnou další zajímavá jména světové atletiky, ale také rekordních 15 500 běžců ze 115 zemí. "Každoročně do Prahy zavítají hvězdní vytrvalci, ale letos je to opravdu absolutní extratřída. ...

Palestra Kbelská 10 přinesla běžecké jaro i rekordy, vítězí Strnad a Stýblová
3. března 2024 Závody, Tomáš Nohejl, foto: Petr Váňa

Palestra Kbelská 10 přinesla běžecké jaro i rekordy, vítězí Strnad a Stýblová

Jen těsně o 35 kusů se nevyprodala navýšená kapacita 1500 startovních čísel. Jeden z nedávno vyhlášených TOP běhů loňského roku Palestra Kbelská desítka na severovýchodním kraji Prahy i tak nabídla řadu rekordů, v ideálním počasí (13 stupňů, místy slunce a hlavně bezvětří) též bezvadnou atmosféru i s kapelou na startu ...

Stewartová má ze Španělska osobák na desítce
25. února 2024 Závody, text: red, foto: Puma

Stewartová má ze Španělska osobák na desítce

Česká rekordmanka na maratonské i půlmaratonské trati Moira Stewartová si zpestřila přípravu na olympijské hry závodem na 10 kilometrů ve španělském Castellónu, kde doběhla v čase 32:41. Stewartová si tak o tři vteřiny vylepšila osobní rekord na silnici. „Z času nejsem nadšená, ale zároveň nejsem ani zklamaná,“ uvedla Stewartová. Svěřenkyně ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu