Na pražskou Grand Prix přijede i světový rekordman Kipruto - Český běh

31. 8. 2022, RunCzech, Závody

Fanoušci běhání se mají na co těšit. 25. ročník Birell Běh na 10 km v Praze 3. září poběží i světový rekordman na této trati Rhonex Kipruto. Kromě keňského krále, který byl v minulosti členem domácího týmu RunCzech Racing, přijedou na Birell Grand Prix Praha také další hvězdy. Jednou z nich je letošní mistr Etiopie v běhu na 10 000 metrů Tadese Worku, další Keňan Kenedy Kimutai nebo jeho krajanka Irene Cheptey, mistryně světa v cross country z roku 2017. Na start populárního závodu pyšnícího se oceněním Světové atletiky World Athletics Label Road Race se v kouzelné večerní atmosféře vedle Obecního domu postaví tisíce závodníků ze 74 zemí. K největším českým nadějím budou patřit Jakub Zemaník, Jiří Homoláč a Eva Vrabcová Nývltová. „Startovní listina Birell Běhu na 10 kilometrů je plná velkých jmen. Ale Birell Grand Prix není jen o skvělých časech, je také o zážitku z magického prostředí večerní Prahy,“ uvedl Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech.

Rhonex Kipruto je jedním z nejzářivějších vytrvalců poslední doby. Dvaadvacetiletý Keňan zaběhl světové maximum 26:24 na silnici ve Valencii v lednu 2020. Už dva roky předtím útočil na nejlepší čas všech dob v Praze, cílovou páskou proletěl za 26:46 a jen vteřina ho dělila od tehdejšího rekordu. Dodnes však tímto výkonem drží traťový rekord. A kdo ví, v ideálních podmínkách na něj může letos zaútočit.

Pražský Birell běh na 10 km díky rychlé trati vždy slibuje parádní výkony. Vždyť v jeho análech je stále zapsán historicky nejlepší čas žen 29:43 (letos byl zaběhnut také čas 29:14, ten ale čeká na ratifikaci). Na svědomí ho má Keňanka Joyciline Jepkosgei. Ta sice tentokrát do české metropole nepřiletí, ale bude mít velmi kvalitní zastoupení. Její krajance Irene Cheptey v současnosti patří deváté místo světového žebříčku a ráda by na Birell Grand Prix Praha vylepšila svůj osobní rekord (30:35). Pražské tratě navíc dobře zná, letos na jaře doběhla druhá v Half Marathon Prague.

Velmi vyrovnané pole je také mezi evropskými běžci. Celkovou startovní listinu organizátoři odtajní až krátce před závodem. Čeští fanoušci doufají, že jim budou konkurovat domácí naděje. Jednou z nich je Jakub Zemaník, jehož osobní maximum je 29:30. Letos už má zaběhnuto 29:39, takže je slibným adeptem na prolomení českého rekordu závodu 29:26. Konkurovat mu chce Jiří Homoláč (29:37) a letos už v Praze vyhrál 1/2maraton i maraton. Nežhavějšími želízky mezi ženami jsou Tereza Hrochová (osobním maximum 34:37, ale na dráze 33:00,00) a Eva Vrabcová Nývltová (33:07).

„Birell Běh na 10 kilometrů má velmi rychlou trať, takže je mezi elitními vytrvalci velmi oblíben. Ale není to jen o nich. Tento závod spojuje běžce všech výkonnostních úrovní a všem nabízí zažít něco jedinečného,“ říká Carlo Capalbo. Už od 18:00 je na programu Birell Grand Prix Praha adidas Běh pro ženy na 5 kilometrů, desítka startuje v 19:30. Na oba závody, které se vrací po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu, je volných posledních pár stovek registrací (více na www.runczech.com).

V Praze i ryze ženská pětka

Mocná energie, podmanivá atmosféra večerní Prahy, tisíce závodnic a diváků kolem trati. Takový bude adidas Běh pro ženy 5 km, který se v centru metropole koná v rámci Birell Grand Prix. „Adidas Běh pro ženy 5 km je vlastně spíš zážitek než závod. Běžkyně čeká trať podvečerní Prahou, což je, myslím, pro nás všechny něco magického,“ říká Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech. Závody se vrací po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu. „Jsem ráda, že se po dlouhé covidové pauze v Praze zase běhá a že se závody mohou uskutečnit,“ uvedla na tiskové konferenci místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková.

Už samotný start adidas Běhu pro ženy 5 km, který proběhne v 18:00 vedle Obecního domu na náměstí Republiky, nabídne nezapomenutelný okamžik. „Energie tohoto závodu je úžasná. Ráda bych se ho také zúčastnila, ale ze zdravotních důvodů zatím nemohu. Sice jsem po rakovině prsu zase fit, ale jsem po rekonstrukci, takže si na sportování musím ještě chvíli počkat,“ řekla bývalá primátorka hlavního města Adriana Krnáčová, v současnosti spisovatelka a poradkyně organizátora závodu RunCzech. „Pro mě je běhání životní filozofie. Běh je nejjednodušší a nejlevnější sport, který člověk může dělat. Začít se dá pomalu, postupně. I když jste jako já rekonvalescent. Stačí vzít tenisky a tričko a můžete vyběhnout. Všem doporučuji to vyzkoušet,“ přidala Krnáčová, která bojovala s onkologickým onemocněním.

A právě zdravotní prevencí se zabývá jeden z partnerů závodu, nezisková organizace Loono. „Naším cílem je edukovat veřejnost v oblasti zdravotní prevence, což se nám už osm let daří, ať už se to týká rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, reprodukčního, ale i duševního zdraví. Sport nebo jakákoliv fyzická aktivita k duševnímu zdraví či duševní rovnováze přispívá, což je pojítko mezi námi a RunCzech. Moc ráda bych všechny pozvala na předzávodní výběh, který proběhne dva dny před startem, i na samotný závod, kde budeme mít edukační stánek,“ prohlásila za Loono Alexandra Šišková.

Podpoře žen při běhání se dlouhodobě věnuje také hlavní partner závodu adidas, zejména prostřednictvím komunity Runners Women. Snaží se, aby se ženy při běhu cítily v bezpečí, nebály se, že je bude někdo soudit, měly z pohybu radost, navazovaly díky běhání nová přátelství, sdílely své příběhy a podporovaly se. „Jsme velmi rádi, že u této akce můžeme být. Snažíme se do běhu zapojit ženy tak, aby ten běh nebyl jen o výkonu, ale aby si ho skutečně užily. Často se ženy běhu vyhýbají, ať už proto, že nemají čas nebo se necítí komfortně. Snažíme se jim ukázat, že běh je skutečně pro všechny,“ vysvětlila Eliška Bukovičová z adidas Runners Women.

Závod podporuje také společnost Rohlík, která pro akce RunCzechu dodává občerstvení. „Rohlík chce lidem dopřát čas na aktivní odpočinek, místo toho, aby trávili čas na parkovišti nebo v supermarketu, a mohli se věnovat třeba rodině nebo sportu, takže to propojení s RunCzech nám dává jednoznačný smysl,“ doplnil Michal Perlík z Rohlíku.

Každopádně kdo si chce užít sportovní výkon spojený se spektakulárním zážitkem, měl by si večer 3. září udělat čas. Registrace jsou stále volné a krom adidas Běhu pro ženy 5 km po něm následuje prestižní Birell Běh na 10 km (více na www.runczech.com).

Další články

EuroHeroes hledá nové hvězdy z kontinentu
31. května 2023 Závody, RunCzech

EuroHeroes hledá nové hvězdy z kontinentu

Evropa bývala plná běžeckých idolů a objevit nové hvězdy vytrvaleckých závodů si dal za cíl projekt EuroHeroes. "Chceme, aby evropští běžci více vynikali na celosvětové scéně. Rádi bychom také vyzdvihli výborné regionální atlety. A neméně důležité je, aby evropští sportovci inspirovali fanoušky k pohybu a pomohli tak nové běžecké generaci. ...

Fenomén Sorokin se opět zapsal do historie. Tentokrát na stovce
23. května 2023 Závody, Adam Fritscher, foto: S. Čirba, P. Paleckas, FB Ultrarunner Aleksandr Sorokin

Fenomén Sorokin se opět zapsal do historie. Tentokrát na stovce

Na tratích, na nichž startuje, momentálně nemá konkurenci – kromě sebe sama. Litevský ultramaratonec Aleksandr Sorokin, jenž od loňského roku drží platný světový rekord v běhu na 24 hodin (319,614 km), nyní vlastní i maximum na vzdálenosti 100 kilometrů. Nový rekord se zrodil v neděli 14. května 2023 na Sorokinově „domácím“ závodu ...

Vrchařské tituly do rukou favoritů Hrochové a Chrasciny
14. května 2023 Závody, Petr Jelínek, ilustrační foto: David Švestka

Vrchařské tituly do rukou favoritů Hrochové a Chrasciny

Z Hodkovic na Mohelkou na Ještěd proběhlo mistrovství České republiky v běhu do vrchu. Z titulů se na trati o délce 12,7 km a převýšením 774 m (seběh 167 m) radovali Marek Chrascina a Tereza Hrochová. Bitva až do závěrečného stoupání Marek Chrascina reprezentující TJ TŽ Třinec byl v mistrovském závodě mužů ...

Maratonské tituly pro Stewartovou a Pavlištu
7. května 2023

Maratonské tituly pro Stewartovou a Pavlištu

V neděli 7. května se uskutečnil další ročník závodu Prague International Marathon, jehož vítězi se stali Etiopanka Worknesh Edesa a Keňan Alexandr Mutiso. V rámci domácího republikového šampionátu v maratonu se radovali z titulů Moira Stewartová a Vít Pavlišta. V závodě mužů byly vidět na úvodních deseti kilometrech v čele vedoucí skupiny i české barvy, a ...

Opravdu velký závod hned za rohem. Jaký byl 40. vídeňský maraton
5. května 2023 Závody, Adam Fritscher, foto: VCM a Liga 100 Olomouc

Opravdu velký závod hned za rohem. Jaký byl 40. vídeňský maraton

Jaké to je běžet závod s dalšími zhruba třiceti tisícovkami účastníků? Navíc v ulicích krásného historického velkoměsta, které právě slaví kulaté výročí svého maratonu, jenž vždy dostane do ulic dobrý milion diváků a fanoušků? A ještě kousek za našimi hranicemi? To vše nabídl 40. Vienna City Marathon, který ovládli keňští atleti Samwel ...

Maratonci si to rozdají o tituly
4. května 2023 , Petr Jelínek

Maratonci si to rozdají o tituly

V neděli 7. května se v rámci pražského maratonu uskuteční domácí republikový šampionát na této distanci. V mistrovském závodě žen lze v rámci tohoto klání očekávat dominanci Moiry Stewartové. Mezi muži je favoritem Jiří Homoláč. Jednoznačnou kandidátkou na titul v kategorii žen je Moira Stewartová. Účastnice loňského mistrovství Evropy v Mnichova má na svém kontě zatím ...

V Žilině kralovali Zajíc a Hrochová
29. dubna 2023 , Petr Jelínek

V Žilině kralovali Zajíc a Hrochová

V Žilině proběhlo společné mistrovství České republiky a Slovenska v běhu na 10 000 metrů na dráze. Českými šampiony se stali úspěšný obhájce Martin Zajíc a premiérově Tereza Hrochová. V mužském mistrovském závodě byl obhájcem titulu brněnský Martin Zajíc. Ten před rokem vybojoval zlato po napínavém souboji s Jiřím Homoláčem. Letos byla jeho jízda ...

Na rok 2025 se chystá premiéra běžeckého mistrovství Evropy
28. dubna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: European Athletics

Na rok 2025 se chystá premiéra běžeckého mistrovství Evropy

Minulou sobotu byl na kongresu Evropské atletiky v Bělehradě schválen do rodiny kontinentálních šampionátů nový přírůstek. Mistrovství Evropy v silničních bězích (oficiálně European Running Championships) se poprvé uskuteční v roce 2025. Evropa pořádá po tři desetiletí krosový šampionát, tradicí jsou také mistrovská klání v horských bězích. Mistrovství v silničních bězích však ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu