Na pražskou Grand Prix přijede i světový rekordman Kipruto - Český běh

31. 8. 2022, RunCzech, Závody

Fanoušci běhání se mají na co těšit. 25. ročník Birell Běh na 10 km v Praze 3. září poběží i světový rekordman na této trati Rhonex Kipruto. Kromě keňského krále, který byl v minulosti členem domácího týmu RunCzech Racing, přijedou na Birell Grand Prix Praha také další hvězdy. Jednou z nich je letošní mistr Etiopie v běhu na 10 000 metrů Tadese Worku, další Keňan Kenedy Kimutai nebo jeho krajanka Irene Cheptey, mistryně světa v cross country z roku 2017. Na start populárního závodu pyšnícího se oceněním Světové atletiky World Athletics Label Road Race se v kouzelné večerní atmosféře vedle Obecního domu postaví tisíce závodníků ze 74 zemí. K největším českým nadějím budou patřit Jakub Zemaník, Jiří Homoláč a Eva Vrabcová Nývltová. „Startovní listina Birell Běhu na 10 kilometrů je plná velkých jmen. Ale Birell Grand Prix není jen o skvělých časech, je také o zážitku z magického prostředí večerní Prahy,“ uvedl Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech.

Rhonex Kipruto je jedním z nejzářivějších vytrvalců poslední doby. Dvaadvacetiletý Keňan zaběhl světové maximum 26:24 na silnici ve Valencii v lednu 2020. Už dva roky předtím útočil na nejlepší čas všech dob v Praze, cílovou páskou proletěl za 26:46 a jen vteřina ho dělila od tehdejšího rekordu. Dodnes však tímto výkonem drží traťový rekord. A kdo ví, v ideálních podmínkách na něj může letos zaútočit.

Pražský Birell běh na 10 km díky rychlé trati vždy slibuje parádní výkony. Vždyť v jeho análech je stále zapsán historicky nejlepší čas žen 29:43 (letos byl zaběhnut také čas 29:14, ten ale čeká na ratifikaci). Na svědomí ho má Keňanka Joyciline Jepkosgei. Ta sice tentokrát do české metropole nepřiletí, ale bude mít velmi kvalitní zastoupení. Její krajance Irene Cheptey v současnosti patří deváté místo světového žebříčku a ráda by na Birell Grand Prix Praha vylepšila svůj osobní rekord (30:35). Pražské tratě navíc dobře zná, letos na jaře doběhla druhá v Half Marathon Prague.

Velmi vyrovnané pole je také mezi evropskými běžci. Celkovou startovní listinu organizátoři odtajní až krátce před závodem. Čeští fanoušci doufají, že jim budou konkurovat domácí naděje. Jednou z nich je Jakub Zemaník, jehož osobní maximum je 29:30. Letos už má zaběhnuto 29:39, takže je slibným adeptem na prolomení českého rekordu závodu 29:26. Konkurovat mu chce Jiří Homoláč (29:37) a letos už v Praze vyhrál 1/2maraton i maraton. Nežhavějšími želízky mezi ženami jsou Tereza Hrochová (osobním maximum 34:37, ale na dráze 33:00,00) a Eva Vrabcová Nývltová (33:07).

„Birell Běh na 10 kilometrů má velmi rychlou trať, takže je mezi elitními vytrvalci velmi oblíben. Ale není to jen o nich. Tento závod spojuje běžce všech výkonnostních úrovní a všem nabízí zažít něco jedinečného,“ říká Carlo Capalbo. Už od 18:00 je na programu Birell Grand Prix Praha adidas Běh pro ženy na 5 kilometrů, desítka startuje v 19:30. Na oba závody, které se vrací po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu, je volných posledních pár stovek registrací (více na www.runczech.com).

V Praze i ryze ženská pětka

Mocná energie, podmanivá atmosféra večerní Prahy, tisíce závodnic a diváků kolem trati. Takový bude adidas Běh pro ženy 5 km, který se v centru metropole koná v rámci Birell Grand Prix. „Adidas Běh pro ženy 5 km je vlastně spíš zážitek než závod. Běžkyně čeká trať podvečerní Prahou, což je, myslím, pro nás všechny něco magického,“ říká Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech. Závody se vrací po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu. „Jsem ráda, že se po dlouhé covidové pauze v Praze zase běhá a že se závody mohou uskutečnit,“ uvedla na tiskové konferenci místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková.

Už samotný start adidas Běhu pro ženy 5 km, který proběhne v 18:00 vedle Obecního domu na náměstí Republiky, nabídne nezapomenutelný okamžik. „Energie tohoto závodu je úžasná. Ráda bych se ho také zúčastnila, ale ze zdravotních důvodů zatím nemohu. Sice jsem po rakovině prsu zase fit, ale jsem po rekonstrukci, takže si na sportování musím ještě chvíli počkat,“ řekla bývalá primátorka hlavního města Adriana Krnáčová, v současnosti spisovatelka a poradkyně organizátora závodu RunCzech. „Pro mě je běhání životní filozofie. Běh je nejjednodušší a nejlevnější sport, který člověk může dělat. Začít se dá pomalu, postupně. I když jste jako já rekonvalescent. Stačí vzít tenisky a tričko a můžete vyběhnout. Všem doporučuji to vyzkoušet,“ přidala Krnáčová, která bojovala s onkologickým onemocněním.

A právě zdravotní prevencí se zabývá jeden z partnerů závodu, nezisková organizace Loono. „Naším cílem je edukovat veřejnost v oblasti zdravotní prevence, což se nám už osm let daří, ať už se to týká rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, reprodukčního, ale i duševního zdraví. Sport nebo jakákoliv fyzická aktivita k duševnímu zdraví či duševní rovnováze přispívá, což je pojítko mezi námi a RunCzech. Moc ráda bych všechny pozvala na předzávodní výběh, který proběhne dva dny před startem, i na samotný závod, kde budeme mít edukační stánek,“ prohlásila za Loono Alexandra Šišková.

Podpoře žen při běhání se dlouhodobě věnuje také hlavní partner závodu adidas, zejména prostřednictvím komunity Runners Women. Snaží se, aby se ženy při běhu cítily v bezpečí, nebály se, že je bude někdo soudit, měly z pohybu radost, navazovaly díky běhání nová přátelství, sdílely své příběhy a podporovaly se. „Jsme velmi rádi, že u této akce můžeme být. Snažíme se do běhu zapojit ženy tak, aby ten běh nebyl jen o výkonu, ale aby si ho skutečně užily. Často se ženy běhu vyhýbají, ať už proto, že nemají čas nebo se necítí komfortně. Snažíme se jim ukázat, že běh je skutečně pro všechny,“ vysvětlila Eliška Bukovičová z adidas Runners Women.

Závod podporuje také společnost Rohlík, která pro akce RunCzechu dodává občerstvení. „Rohlík chce lidem dopřát čas na aktivní odpočinek, místo toho, aby trávili čas na parkovišti nebo v supermarketu, a mohli se věnovat třeba rodině nebo sportu, takže to propojení s RunCzech nám dává jednoznačný smysl,“ doplnil Michal Perlík z Rohlíku.

Každopádně kdo si chce užít sportovní výkon spojený se spektakulárním zážitkem, měl by si večer 3. září udělat čas. Registrace jsou stále volné a krom adidas Běhu pro ženy 5 km po něm následuje prestižní Birell Běh na 10 km (více na www.runczech.com).

Další články

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici
31. ledna 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: 10k Valencia Ibercaja

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici

V polovině ledna ve Valencii vystřihnul silniční desítku za 29:07 a upevnil si pozici v elitní desítce českého historického pořadí. Hlavní disciplínou Damiána Vícha je sice pořád 3000 metrů překážek, už teď se o něm ale začíná mluvit jako o velké vytrvalecké naději. A on sám se tomu moc nebrání. Od úspěšného ...

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory
26. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory

Po roce se znovu v Caffesion Gallery na Střeleckém ostrově v Praze sešli pořadatelé běhů k převzetí ocenění od zástupců Českého atletického svazu a členů Zlatého klubu českých vytrvalců, včetně jubilantky Petry Kamínkové. Opět se vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. V kavárně v centru Prahy s výhledem na ...

Rychlá desítka ve Valencii svědčila i Čechům
16. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Patrik Vebr a pořadatelé

Rychlá desítka ve Valencii svědčila i Čechům

Damián Vích si v neděli ve španělské Valencii vylepšil osobní rekord na silniční desítce, Patrik Vebr si své maximum vyrovnal, startoval také Jakub Zemaník. Jen těsně nepadl světový rekord v ženské kategorii. Začátkem roku se do třetího největšího města Španělska sjíždí silná mezinárodní konkurence vytrvalců. Silniční závod na deset kilometrů „10k ...

Veselé Vánoce a vše dobré v novém roce
24. prosince 2022 , Český atletický svaz

Veselé Vánoce a vše dobré v novém roce

...

Čtyři úspěšné obhajoby v Turíně
11. prosince 2022 , Petr Jelínek

Čtyři úspěšné obhajoby v Turíně

Italský Turín hostil 28. mistrovství Evropy v přespolním běhu. I tentokrát byly hlavní kategorie pod nadvládou norského dua Jakob Ingebrigtsen a Karoline Grovdal. Tituly z minulého šampionátu obhájili v kategorii do 23 let i Brit Charles Hicks a Italka Nadia Battocletti. Na startu bylo i osm českých nadějí. Nejlépe si ...

Na co se těšit na krosové Evropě v Turíně
9. prosince 2022 , Michal Procházka, foto: ČAS

Na co se těšit na krosové Evropě v Turíně

V neděli 11. prosince se v parku Piemonte-La Mandria na předměstí Turína uskuteční 28. ročník mistrovství Evropy. V akci by mělo být osm českých reprezentantů (ve čtyřech závodech) a také kompletní šestice individuálních šampionů z Dublinu 2021. JAKOB A AMBICIÓZNÍ DOMÁCÍ Nejvíce pozornosti z globálního pohledu poutá hlavní mužský závod. V současnosti evropský král ...

Na oslavu olympismu se příští rok poběží 21. června
3. prosince 2022 , ČOV

Na oslavu olympismu se příští rok poběží 21. června

T-Mobile Olympijský běh už má své pevné datum pro rok 2023. Olympijský den a s ním i olympijské myšlenky oslavíme ve středu 21. června, hlásí ČOV. „Přípravy nového ročníku jsou v plném proudu. Chystáme podobu triček i medailí, ladíme lokality, kde poběžíme,“ vypočítává manažer projektu David Novotný. „Nachystali jsme také vánoční voucher. ...

Krosové tituly z Rumburku obhájcům Hrochové a Kovářovi
28. listopadu 2022 Závody, Michal Procházka, foto: Tomáš Edlman

Krosové tituly z Rumburku obhájcům Hrochové a Kovářovi

Pořadatelé krosového mistrovství republiky v Rumburku připravili ve zdejším fotbalgolfovém areálu Dymník náročné, ale pěkné tratě, které běžce vskutku prověřily. Suverénní představení předvedli Tereza Hrochová a Jáchym Kovář a oba s přehledem zopakovali loňské tituly z "ValMezu". Mezi mílaři se prosadili Michal Šmahel a při ženské premiéře Anna Šimková. VYTRVALCE SI ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu