Po šesti letech bude mít česká atletika na mistrovství světa v přespolním běhu zástupce, respektive zástupkyni. Do dánského Aarhusu na konci března vyrazí 29. žena z ME v Tilburgu a vítězka lednového krosu EAA v Roveretu Moira Stewartová.
Český atletický svaz s reprezentací na světovém šampionátu nekalkuloval, dokonce ani nevypisoval obvyklé kritérium – výsledek do 15. místa na mistrovství Evropy. Jak připomíná v dodatečně podaném návrhu nominace šéftrenér Tomáš Dvořák, tuhle podmínku naposledy splnil Milan Kocourek. (A dosáhl mimochodem solidního výsledku v polovině pole – 53. místo ze 102 startujících.) Poté co ČAS neúčast oznámil na IAAF, přišel z Monaka podle Dvořáka jak odpověď dotaz, „zda opravdu nenajdeme závodníka, který by se na evropské půdě mohl světového šampionátu zúčastnit“.
Svaz tak stanovisko přehodnotil a (dle platné procedury po schválení předsednictvem) rozhodl na základě rostoucí výkonnosti na dráze (loni výrazné zlepšení na pětce i desítce) a solidních výsledků v terénu i na silnici (v čele s triumfem na krosu evropského okruhu v Itálii) vyslat Moiru Stewartovou. 23letá vytrvalkyně z běžecké rodiny loni poprvé vstoupila na krosové „Evropě“ v Tilburgu mezi dospělé a dosáhla zde na umístění v nejlepší třicítce (výše byla v Nizozemsku pouze Kristýna Dvořáková v kategorii „22“).
„Moje první reakce byla samozřejmě radostná,“ dobře si vybavuje telefonát od osobního trenéra Václava Janouška, který přišel v době, kdy byla Stewartová na dvoutýdenním soustředění v Portugalsku. Sice trénink šel dobře a měla v krosové sezóně solidní výsledky, brzy jí ale došlo, že na světovém šampionátu se sejde výrazně kvalitnější konkurence. „To bude úplně jiná liga, i než mistrovství Evropy,“ uvědomuje si. „Mám z toho velký respekt a nerada říkám, že jedu sbírat zkušenosti, ale tentokrát to tak nejspíš bude.“
Nic na tomto pohledu nemění ani triumf na krosu evropské úrovně v italském Rovoretu. „Mezinárodní konkurence tam byla slušná, byť bez Afričanek, ale mně se to sešlo tak, že se mi ten den běželo opravdu dobře a kolo a půl (cca 1,5 km) do cíle jsem šla do čela a soupeřky odpadly,“ vrací se Moira k úspěchu z 20. ledna. Zvlněná trať vedoucí v údolí mezi vinicemi, kde se měnil povrch od šotoliny po měkký podklad a mírné převýšení střídaly krátké prudké výběhy, jí navíc vcelku sedla.
V Dánsku s nejvyšší horou 170 metrů nad mořem nejde čekat náročný profil, na druhou stranu IAAF už dříve vyhlásilo, že po pořadatelích krosů bude chtít jistou úroveň obtížnosti. V Aarhusu tak museli zapojit určitou dávku fantazie. „Trať vypadá zábavně i trochu vlnitě,“ říká nad plánem závodu česká účastnice, „což mi vyhovuje a o tom kros podle mě je. Líbí se mi ten úsek, kdy se poběží na travnaté střeše budovy,“vyzdvihuje dále Stewartová. „Jinak jsou připravené i jiné překážky z písku a bláta. Mají tam i fandící stan, takové měli i na evropském poháru v Londýně na 10 000 m, hodně to povzbudí a zvedne atmosféru,“ pochvaluje si.
Do šampionátu (30. 3.) zbývá ještě šest týdnů, jak je vyplní? Především závody. „O víkendu jedu do Francie, za týden nato na mistrovství Skotska (odkud pochází její otec Eddie), kde mě čeká premiéra desítky v terénu. Navíc to bude dobré v tom, že se tam na krosy specializují. A za další dva týdny pak znovu vyrazím do Francie,“ vypočítává plány. A co trénink? „Zvažujeme krátké soustředění v Krkonoších, to ale až podle toho, jak půjdou závody. Abychom tomu spíš neuškodili,“ usmívá se Stewartová.
Web MS v krosu 2019: www.aarhus2019.dk/en/