Na běžeckých závodech, kterých se rád a často účastní, patří k hlavním favoritům na medailová umístění v kategorii nad sedmdesát let. Na trati však dokáže držet krok i s o generaci mladšími závodníky, s přibývajícími roky jako by ani neztrácel na kondici. Osobní rekord na půlmaratonu (1:33:24) si zaběhl ve svých jednašedesáti letech v roce 2010 v Pardubicích a náročnou Rohálovskou desítku zvládl letos za 49:31. Hlavní disciplinou Pavla Podešvy z Rýmařova je však triatlon. Na začátku srpna se stal v Prachaticích mistrem Evropy nad 70 let v jeho horské odnoži Xterra a už spřádá plány na účast na světovém šampionátu v Mekce tohoto sportu na Havaji.
Řada běžců si v letním období zpestřuje svou celoroční dřinu právě na triatlonových závodech, pojem Xterra však pro ně nemusí být zcela známý. Můžeš nám jej trochu blíže představit?
Xterra vznikla zhruba před dvaceti lety na Havaji jako jakýsi pobočný závod tamního legendárního Ironmana. Na rozdíl od něj se však nekoná na hlavním ostrově Havaj, ale na menším jménem Maui. Plave se v moři, jede na horských kolech a vše zakončí běh náročným terénem. K nám tento sport přivezl Michal Piloušek z Prachatic, který získal práva pořádat závod, jenž se nejprve konal na Hluboké a poté přímo v Prachaticích. Mezitím dospěl jeho syn, který otci zpočátku pomáhal a pak od něj pořadatelství převzal. Letos se v Prachaticích uskutečnilo poprvé mistrovství Evropy, které bylo skvěle zorganizované a přijeli na ně opravdu nejlepší borci z celé Evropy, především skvělí Francouzi.
Jak samotný závod vypadal? Byl hodně náročný?
Pořadatelům se podařilo udělat jej opravdu těžkým. Plavalo se 1500 metrů v Křišťanovickém rybníku, což je nejvýše položený rybník u nás. Je v něm rašelinová voda, která je černá jako kafe. Následuje 35 kilometrů na horském kole s převýšením 1100 metrů. Trať je technicky velmi náročná, což vnímáme hlavně my starší. Mladí se nebojí, v našem věku už přece jen zábrany jsou. A desetikilometrový běh na závěr byl doslova motokros nahoru dolů s cílem na náměstí v Prachaticích.
A právě tam jsi mohl slavit titul mistra Evropy v kategorii nad sedmdesát let. Jaká k němu vedla cesta?
Triatlonům se věnuji od roku 1986. Pamatuji ještě na první zdejší závody s názvem Železné Hanák, jejichž plavecká část se odehrávala v betonové protipožární nádrži. Dnes už je to skoro nepředstavitelné. Za tu dobu jsem se stal několikrát mistrem republiky v různých věkových kategoriích, byl jsem druhý na kvalifikačních závodech na havajského Ironmana v Austrálii a německém Řezně. A jednou jsem dokonce získal titul mistra světa v kategorii 60 až 64 let v Žitavě, kde jej pořádala druhá konkurenční asociace. Xterru na Hluboké a v Prachaticích jsem absolvoval už několikrát, teď se poprvé konala jako mistrovství Evropy a já mezitím dozrál mezi sedmdesátníky, takže se to tak pěkně sešlo. (smích)
A titulem šampiona starého kontinentu sis zároveň vybojoval právo startovat na nejslavnější Xteře, na mistrovství světa na Havajských ostrovech.
Už jsem se tam nominoval několikrát, ale z finančních důvodů jsem tam byl jen jednou, v roce 2004, kdy jsem skončil druhý. Letošní závod se koná 27. října a údajně se uskuteční na zcela nové trati. Ostrov Maui je rozčleněn na dvě části, západní a východní. Zatím se závodilo na západě, kde je sucho a prakticky jen poušť s trnitými keři. Teď se má závodit na východě, kde zase neustále prší. Můj synovec se rozhodl, že sežene peníze, abych se mohl zúčastnit, když už jsem si místo vybojoval. Už se do toho pustil s veškerou vervou, takže počítám s tím, že poletím. A pokud se to podaří, chtěl bych po minulém stříbru tentokrát vyhrát.
- foto: Jiří Ambros
- foto: SK Vyhlídka Šternberk
- foto: Ondřej Popelka