Krosové tituly z Rumburku obhájcům Hrochové a Kovářovi - Český běh

28. 11. 2022, Michal Procházka, foto: Tomáš Edlman, Závody

Pořadatelé krosového mistrovství republiky v Rumburku připravili ve zdejším fotbalgolfovém areálu Dymník náročné, ale pěkné tratě, které běžce vskutku prověřily. Suverénní představení předvedli Tereza Hrochová a Jáchym Kovář a oba s přehledem zopakovali loňské tituly z „ValMezu“. Mezi mílaři se prosadili Michal Šmahel a při ženské premiéře Anna Šimková.

VYTRVALCE SI PODMANILI HROCHOVÁ A KOVÁŘ

Vytrvalecký závod žen na osm kilometrů byl podle očekávání v režii účastnice nedávného vrchařského mistrovství světa a obhájkyně titulu Terezy Hrochové. Svěřenkyně Vladimíra Bartůňka ze Škody Plzeň hned v prvním ze dvou kratších kilometrových kol získala menší náskok a pak už soupeřkám prchla. Nejpozději po prvním z delších okruhů (ty měřily 1,5 km) o jejím triumfu pochyboval asi málokdo, rezerva se přehoupla přes půlminuty, nakonec byla v cíli při vítězství v čase 29:05 přesně 30 vteřin před druhou.

Bitva o zbylé medaile byla o poznání zajímavější. Zpočátku o ně usilovala čtyřčlenná skupinka, jako první z ní odpadla Gabriela Veigertová, následována loni bronzovou Annou Málkovou. O dělbě stříbra a bronzu se rozhodlo v předposledním okruhu, kdy se Karolína Sasynová z Olympu Praha odpoutala od Terezy Novotné z Olympu Brno a mírný náskok v závěru udržela. Do cíle doběhla Sasynová za 29:35, Novotná o osm vteřin zpět.

Zmíněné dřívější odpadlice ztratily přibližně další minutu. Málková měla nakonec ještě starosti udržet čtvrté místo (30:41), v závěru jej ale před Veigertovou (30:46) přeci jen udržela. Šestá ještě pod 31 minut finišovala Tereza Hluchá (30:54).

Zatímco u žen se dominance Hrochové tak nějak očekávala, v nabitějším mužském poli bylo překvapením, když do toho další reprezentant v horských bězích Jáchym Kovář práskl hned od startu 10km trati a už na konci úvodního krátkého okruhu měl nad soupeři výhodu několika vteřin. Ba co víc, na svěřenci Pavla Červinky z pražské Dukly tři týdny po Thajsku jako ani nebyla znát únava, svůj náskok v každém okruhu o nějakou vteřinu navýšil. V cíli se odstup vyšplhal na 51 vteřin a Kovář tak obhájil titul z Valašského Meziříčí v čase 32:09.

Drama se však odehrávalo v bitvě o stříbro a bronz. Na Kovářův nástup nejlépe zareagoval loňský „mílařský“ šampion Vladimír Marčík ze Škody Plzeň a vybudoval si na ostatní soupeře až čtvrtminutový náskok. To platilo ještě po 7 km, v předposledním 1,5km okruhu se však smrskl na polovinu, když se z dvojice pronásledovatelů na stíhací jízdu vydal Roman Rudolecký z Blanska. A v posledním kole ji dotáhl do stříbrného konce za 33:00, Marčík bral bronz stejně jako předloni v Běchovicích (33:10).

Vojtěch Král, který se dlouho držel v Rudoleckého společnosti, zůstal čtvrtý, 18 vteřin od medaile (33:18). Běchovický šampion Martin Zajíc si bude muset o první dospěláckou medaili v krosu zabojovat příště, skončil pátý. Dopadl však lépe než loni stříbrný Jiří Homoláč, jenž skončil za Pavly Jelenem a Brlicou až osmý.

MÍLAŘSKÝM ZÁVODŮM VLÁDLI SLÁVISTÉ

Kratší mílařský závod mužů na 4 km je tradičně velmi početně obsazenou disciplínou, utkávají se tu vytrvalci z dlouhých distancí s běžci na střední tratě. V Rumburku se na startu objevil kupříkladu dorostenecký mistr Evropy Jakub Dudycha na 800 m, skončil ale v poli poražených.

Medailisté se oddělili od zbytku pole už v úvodním kilometrovém okruhu. A během prvního 1,5km kola bylo prakticky jasno o šampionovi, Michal Šmahel si stihl vybudovat čtvrtminutový náskok a poté už jej kontroloval. Svěřenec Jaromíra Odvárky z pražské Slavie v čase 12:22 potvrdil výtečnou formu posledních týdnů (vítěz Velké Kunratické i běhu 17. listopadu ve Hvězdě). Republikový titul z mílařů přidal k tomu, který získal před šesti lety v pražském Motole, loni byl bronzový mezi vytrvalci.

A i tady se odehrála větší bitva o stříbro, získal jej loňský junior Nico Boketta z Jižního Města (12:43), když předčil Daniela Kotyzu z Univerzity Brno (12:48), který se tak postavil podruhé na pódium při krosu po předloňském druhém místě v Běchovicích. Na čtvrté a páté místo vystoupali díky silnému závěru Marek Strnad (12:55) a Jan Kunčický (12:55), když přefinišovali Jana Málka (12:56).

Novinkou šampionátu byl mílařský závod pro ženy. Vyzkoušet si ji rozhodlo nakonec jen 15 závodnic. To však neznamená, že by chyběla kvalita, na start se postavila kupříkladu letošní šampionka z patnáctistovky z Hodonína Anna Šimková. Právě další členka skupiny Jaromíra Odvárky ze Slavie se odpoutala v závěrečném okruhu za balíku a přesvědčivě si doběhla pro další mistrovský titul v čase 14:40. O 11 vteřin zpět doběhla Anita Žáková z Berouna (14:51) a o dalších pět sekund dál pak oddílová kolegyně vítězky Jana Matějková (14:56).

NAPÍNAVÉ JUNIORSKÉ BITVY

V závodě juniorek na čtyři kilometry byla velice aktivní Pavla Štoudková z Olympu Brno. Postupně setřásla všechny soupeřky, kromě Elišky Hostkové z TJ Sušice. A svěřenkyně Vladimíra Kučery, která má mj. stříbrem z Běchovic, měla na posledním 1,5km okruhu jasně navrch a doběhla si pro svůj první mistrovský titul v čase 14:54.

Štoudková neudržela ani druhou pozici, zůstal jí bronz (15:09), když se před ni silným závěrem dostala Radana Lapáčková z Kladna. Věkem teprve dorostenka po výkonu 14:58 málem stihla dotáhnout i Hostkovou. Dobře si počínala další z kategorie U18 Eliška Koletová, v cíli čtvrtá čtvrtminutku od medaile (15:23).

Juniory čekalo šest kilometrů a tady se zpočátku nejvíce taktizovalo. Úvodním 1,5km okruhem proběhla pospolu většina 42členného pole. V druhém kole už byly k vidění menší skupinky, ve třetím se odhodlal k nástupu Pavel Vinduška ze Staré Boleslavi a získal menší odstup. V závěrečném okruhu se nový člen „Makačenko teamu“ Josefa Vedry přes snahu soupeřů udržel na čele a také on si doběhl pro svůj premiérový titul mistra ČR v čase 19:56.

O stříbro se prali Duklák Maximilián Matolín a hodonínský Matěj Hřebačka. Úspěšný byl prvně jmenovaný, který nakonec na vítěze ztratil jen čtyři vteřiny (20:00). Naopak Hřebačka neudržel ani třetí pozici a pro bronz si výborným finišem doběhl kladenský Marián Dražan (20:02 vs. 20:06). Ve skupině adeptů na medaili se držel dlouho Matěj Šolc, doběhl ale s výraznou ztrátou na čelo, byť stále pátý (20:30).

Výsledky

Další články

Novinka v termínovce - poznávací půlmaraton kolem Prahy 4
4. června 2024 Závody, Tomáš Nohejl a Český běh

Novinka v termínovce - poznávací půlmaraton kolem Prahy 4

Není malých půlmaratonů! A tak přichází další, s místopisným přesahem, který chce objevit Prahu 4, největší část metropole. Víte, že po obvodu měří plus/mínus jedenadvacet kilometrů? Ne u každého závodu jde o čas, často je zážitek tím hlavním motivem k pohybu. Trať s epicentrem ve Žlutých lázních v Podolí zamíří podél ...

Rodina EPPkařů už má přes 700 000 členů, přidejte se i vy
3. června 2024 Trénink, Český běh PR

Rodina EPPkařů už má přes 700 000 členů, přidejte se i vy

Nazout kecky, zapnout EPPku a vyrazit! Sportovně-charitativní aplikace EPP-Pomáhej pohybem Nadace ČEZ si za devět let své existence získala srdce více než 700 000 lidí. EPPka, jak jí říkají sami uživatelé, patří mezi nejoblíbenější sportovní trackery v Česku. Spojuje totiž do jednoho zážitku dobrý pocit z pohybu a z pomoci druhým. A ...

Z francouzských hor veze mužské družstvo trailový bronz
3. června 2024 Závody, Michal Procházka, Petr Jelínek, foto: David Švestka

Z francouzských hor veze mužské družstvo trailový bronz

V horských terénech nad francouzským Annecy bojovali vytrvalci o prodlouženém víkendu při mistrovství Evropy. O nejlepší individuální umístění se postarali třináctá Hana Švestková Stružková v disciplíně nahoru-dolů a dvanáctý Tomáš Maceček, který spolu s kolegy v dlouhém horském závodě (trailu) vybojoval týmový bronz. V pátek maximem výsledky na konci „top 20“ V závodě žen „nahoru“ na 7,6 km ...

Půlmaraton při běžeckém festivalu v Českých Budějovicích ovládli Hendel a Nemčenko
2. června 2024 Závody, RunCzech

Půlmaraton při běžeckém festivalu v Českých Budějovicích ovládli Hendel a Nemčenko

Půlmaraton v Českých Budějovicích se nově uskutečnil pod hlavičkou Mattoni Running Festivalu. Pořadatelům se povedlo naplnit kapacity jak v elitních, tak v rodinných závodech. Vítězem Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice, druhého dílu série EuroHeroes, se stal Němec Sebastian Hendel. Mezi ženami triumfovala Ukrajina Maryna Nemčenko, která vylepšila evropský rekord závodu. Nejlepšími ...

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes
19. května 2024 Závody, RunCzech, M. Procházka, foto: RunCzech

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes

Lázeňskou kolonádu při běžeckém festivalu v Karlových Varech zaplnily davy běžců. Půlmaraton opanoval Nizozemec Khalid Choukoud, který ve finiši na cílové čáře porazil Španěla Abdelazize Merzouguiho. Mezi ženami k radosti českých fanoušků zvítězila výkonem 1:12:29 Tereza Hrochová. Půlka i desítka Nové pojetí akce přineslo ještě více možností pro závodníky. Nechyběl klasický půlmaraton s certifikovanou ...

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz
13. května 2024 Závody, Michal Procházka, foto: Vltava Run

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz

Více než 360 km pro týmy o maximálně 12 členech, kteří si podělí pevně stanovených 36 úseků. To je Vltava Run, největší štafetový závod u nás podél nejdelší české řeky. Jeho dvanáctý ročník patřil týmu Winehouse.cz. Pro většinu z několika tisíc účastníků jde především o silný zážitek. Některé ze třech stovek ...

Patnáct jmen pro mistrovství Evropy v horských bězích
9. května 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: David Švestka (zleva B. Macurová, A. Vetchá, H. Švestková Stružková)

Patnáct jmen pro mistrovství Evropy v horských bězích

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci pro mistrovství Evropy v horských bězích, které se uskuteční 31. 5. – 2. 6. ve francouzském Annecy. Na nadcházejícím evropském šampionátu vrchařů bude Českou republiku reprezentovat celkem patnáct atletů a atletek. V disciplíně běh do vrchu nahoru/dolů se představí čerstvý domácí šampion Matěj Zima. K němu se přidá tradiční reprezentační opora vrchařských závodů Marek Chrascina. Bronzový muž ...

Bannisterova míle pod 4 minuty jako přelom ve vnímání vodičů
7. května 2024 , Adam Pražák a Michal Procházka, foto: Wikipedia

Bannisterova míle pod 4 minuty jako přelom ve vnímání vodičů

  Před 70 lety Roger Bannister jako první zaběhl jednu míli za méně než čtyři minuty. O události významné také s ohledem na nyní běžnou pomoc s tempem přinášíme článek z časopisu Atletika v rámci tématu věnovanému právě vodičům.   Meta pokořena 6. května roku 1954 se do světa rozšířila senzační zpráva. V závodě na jednu míli byla ...

provozovatel
 

generální partner ČAS

partneři
českého běžeckého klubu