KROSOVÁ ELITA MÍŘÍ DO BRUSELU - Český běh

7. 12. 2023, Petr Jelínek

V neděli 10. prosince se uskuteční v Bruselu 29. mistrovství Evropy v přespolním běhu. Na startu bude řada špičkových běžců a také devět českých nadějí.

Evropský krosový šampionát se do belgické metropole vrací po patnácti letech. Naposledy se zde konal v roce 2008. Belgie pak hostí kontinentální klání v přespolním běhu potřetí. Ještě v roce 1996 proběhlo v Charleroi. Konkrétním dějištěm letošního ME bude bruselský park Laeken.

GROVDAL CÍLÍ NA HATTRICK, DOMÁCÍ NADĚJÍ KIMELI

Jednou z nejvýraznějších osobností šampionátu bude Norka Karoline Bjerkeli Grovdal. Ta patří k nejúspěšnějším závodníkům historie krosového ME, když bude letos v Bruselu usilovat už o svou jubilejní desátou medaili z tohoto podniku. Grovdal ovládla poslední dva mistrovské závody v Dublinu a Turíně a bude se tak pokoušet o zkompletování zlatého hattricku.

Největší soupeřkou by jí měla být kvalitní Italka Nadia Battocletti, která má už ve své sbírce dva evropské krosové tituly mezi juniorkami i v kategorii do 23 let a letos poprvé závodí mezi ženami. Na startu by neměla chybět také legenda krosových evropských šampionátů Irka Fionnuala McCormack. Někdejší mistryně z let 2011 a 2012 se představí v 39 letech už poosmnácté a co se týká počtu účastí, tak už se dotahuje na rekordního Ukrajince Serhie Lebidě s devatenácti zářezy.

Českou republiku bude reprezentovat Tereza Hrochová. Pro svěřenkyni Vladimíra Bartůňka se jedná o třetí účast na ME v krosu. V Tilburgu 2018 byla v závodě do 23 let 58. a před dvěma lety v Dublinu finišovala v závodě žen na 49. místě.

KDO NAHRADÍ INGEHO NA EVROPSKÉM TRŮNU?

Vítěz posledních dvou mistrovských závodů Jakob Ingebrigtsen už předem oznámil, že letošní krosový šampionát vynechá, a tak se otevřela cesta k titulu dalším borcům. Loni bronzový Isaac Kimeli je vůbec největší domácí nadějí na medaili. Doma už má také stříbro z Tilburgu 2018 a jistě by rád před domácím publikem zkompletoval svou medailovou sbírku.

Tuto jeho ambici se pokusí narušit loni čtvrtý Ital Yemaneberhan Crippa. Také on už v minulosti na krosovém ME vystoupal v kategorii mužů na stupně vítězů. V Lisabonu 2019 bral stříbro. Ještě předtím dvakrát opanoval závod juniorů. Černým koněm by mohl být Francouz Hugo Hay, čtvrtý muž z Dublinu 2022.

V silné konkurenci se pokusí prosadit Jáchym Kovář, který je s pátou účastí vůbec nejzkušenějším členem české výpravy. Svého nejhodnotnějšího výkonu dosáhl loni v Turíně, když obsadil v závodě mužů 41. příčku.

BRITŠTÍ FAVORITÉ V TŘIADVACÍTKÁCH

V závodech kategorie do 23 let vysílá velmi silné sestavy Velká Británie. Nechybí ani dvě medailistky z loňského šampionátu v Turíně. Stříbro bude obhajovat Megan Keith, kterou doplní loni bronzová Alexandra Millard. Nizozemka Amina Maatoug skončila před rokem těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a letos by se ráda dočkala cenného kovu. Španělským želízkem v ohni je vítězka loňského závodu juniorek Španělka Maria Forero.

Naše Anna Málková si zopakuje účast na evropském krosovém šampionátu v této kategorii po dvou letech. V Dublinu 2021 skončila při své premiéře na této akci 54.

Brit Will Barnicoat loni v Turíně opanoval závod juniorů a letos patří mezi hlavní favority i mezi třiadvacítkami. Z obhájců cenných kovů bude na startu pouze bronzový Francouz Valentin Bresc. Tento závod bude bez české účasti.

LAROSOVA PREMIÉRA, VÝZVA PRO JOHANOVOU

Závod juniorů bude mít na startu velkou hvězdu v osobě Nielse Larose. Nizozemský běžecký supertalent musel loni evropský kros vynechat kvůli nemoci, a tak si premiéru na tomto podniku odbyde dvojnásobný juniorský mistr Evropy z Jeruzaléma až letos a rád by jistě navázal na dominanci Jakoba Ingebrigtsena v této kategorii.

Nebude to však mít jednoduché. Dán Axel Vang Christensen se pokusí navázat na své dva roky staré zlato z Dublinu. Tehdy přímo deklasoval zbytek startovního pole a naprosto suverénním způsobem si doběhl pro titul. Nechybí ani loni stříbrný Ir Nicholas Griggs. Poprvé si na ME v krosu zazávodí také český šampion Jiří Pavel Češka, pro kterého to bude jakožto pro půlkaře skutečně zajímavá konfrontace.

V kategorii juniorek nás bude reprezentovat Jana Johanová. Vítězka letošního Evropského olympijského festivalu a šestá z MEJ v Jeruzalémě na trati 3000 metrů bude v čerstvých šestnácti letech vůbec nejmladší závodnicí v celém startovním poli. Nicméně už několikrát dokázala, že v konkurenci výrazně starších soupeřek dokáže obstát a dost možná je to právě ona, která mužů z české výpravy pomýšlet na nejvyšší individuální umístění.

Konkurenci však bude mít nesmírně silnou, ať už se jedná o dvojnásobnou medailistku z Jeruzaléma Dánku Sofii Thorgersen, mistryni Evropy z téhož šampionátu na trati 1500 metrů Dilek Kocak z Turecka nebo stříbrnou z jeruzalémské pětky Němku Kiru Weis. Co se týká krosových úspěchů, je na tom nejlépe loni čtvrtá Britka Ines Fitzgerald.

ITALŠTÍ OBHÁJCI A ČESKÉ MLÁDÍ

Smíšená štafeta je v rámci evropských krosových šampionátů stále poměrně novou disciplínou. Svou premiéru si odbyla v Šamoríně 2017, kde nám udělala stříbrnou medailí radost sestava Kristiina Mäki, Simona Vrzalová, Filip Sasínek a Jakub Holuša.

Nedá se očekávat, že v Bruselu naši reprezentanti na úspěch svých předchůdců naváží. Mladá čtveřice Jakub Davidík, Daniel Kotyza, Bára Stýblová a Pavla Štoudková jede hlavně sbírat cenné zkušenosti proti elitním soupeřům. To ovšem neznamená, že nemůže překvapit nějakým pěkným umístěním. V předběžné startovní listině figuruje dvanáct štafet. Titul obhajuje Itálie.

Další články

Stewartová má ze Španělska osobák na desítce
25. února 2024 Závody, text: red, foto: Puma

Stewartová má ze Španělska osobák na desítce

Česká rekordmanka na maratonské i půlmaratonské trati Moira Stewartová si zpestřila přípravu na olympijské hry závodem na 10 kilometrů ve španělském Castellónu, kde doběhla v čase 32:41. Stewartová si tak o tři vteřiny vylepšila osobní rekord na silnici. „Z času nejsem nadšená, ale zároveň nejsem ani zklamaná,“ uvedla Stewartová. Svěřenkyně ...

Pořadatelé běžecký podniků opět oceněni
21. února 2024 , Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

Pořadatelé běžecký podniků opět oceněni

Tradičním místem výročního setkání pořadatelů běhů se zástupci Českého atletického svazu a členy Zlatého klubu českých vytrvalců se stává Střelecký ostrov. S impozantním výhledem na Prahu ze zdejšího restaurantu se také pro rok 2023 vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. Prostory v centru Prahy kousek od Národního divadla ...

Pozvánka na Evropskou konferenci běžeckého byznysu
16. února 2024

Pozvánka na Evropskou konferenci běžeckého byznysu

European Running Business Conference 2024, to je jedinečné setkání specialistů na běžecké odvětví! Připojte se k nám od 8. do 10. listopadu v kultovním kulturním centru Nadace Stavrose Niarchose v Aténách v Řecku, kde se zrodil maratónský závod, zvou pořadatelé. Těmi jsou Evropská atletika a SEGAS (řecký atletický svaz), ve spolupráci ...

Ohlédnutí za uplynulým ročníkem EuroHeroes
19. ledna 2024 , RunCzech a M. Procházka

Ohlédnutí za uplynulým ročníkem EuroHeroes

Loňský ročník běžeckého projektu RunCzechu se skládal ze čtyř půlmaratonů oceněných známkou kvality od Světové atletiky (Road Race Label). Mezi padesátkou elitních evropských uspěla i Tereza Hrochová, která se stala spolu s Němcem Sebastian Hendelem vítězkou série. EuroHeroes, projekt vytvořený RunCzech s cílem najít evropské běžecké hvězdy, se loni (po přestávce ...

Praha–Dobříš: Maraton s puncem tradice se stihl ještě na sněhu
13. prosince 2023 , Tomáš Nohejl (edit a mezititulky redakce), foto: Martin Wawrzyczek

Praha–Dobříš: Maraton s puncem tradice se stihl ještě na sněhu

Překonáte zasněžený brdský hřeben rychleji po svých anebo na běžkách? I tuhle tajenku rozluštili účastníci letošního maratonu z Prahy do Dobříše, který navazuje na historický závod ze začátku minulého století. Jen si to bere místo po prašné silnici po trailových trasách. A v adventním čase. Na měknoucím sněhu v nesmekách i ...

Hrochová a Kovář v TOP 30 evropského krosu
10. prosince 2023 , Petr Jelínek

Hrochová a Kovář v TOP 30 evropského krosu

V belgickém Bruselu proběhl poslední reprezentační vrcholu roku 2023, kterým bylo mistrovství Evropy v přespolním běhu. O nejlepší umístění devítičlenné české výpravy se postarala dvaadvacátá Tereza Hrochová. Hrochová a Kovář mezi třicítkou nejlepších Do ženského mistrovského klání, které měřilo 9 kilometrů odstartovalo celkem 59 závodnic, a tak byla poměrně solidní šance, že si ...

STEWARTOVÁ: ZMĚNY PŘINESLY SVÉ OVOCE
7. prosince 2023 , Petr Jelínek

STEWARTOVÁ: ZMĚNY PŘINESLY SVÉ OVOCE

Moira Stewartová v neděli zazářila na maratonu ve Valencii, kde se jí podařilo splnit ostrý limit pro olympijské hry v Paříži a výrazně vylepšit český rekord. V úterý se po návratu ze Španělska podělila o své dojmy při setkání s novináři. Stewartová jela do Valencie s jasným cílem, kterým bylo pokoření ostrého ...

Ultramaratonský týmový bronz na Taiwanu
5. prosince 2023 , Petr Jelínek

Ultramaratonský týmový bronz na Taiwanu

Taiwan hostil mistrovství světa v běhu na 24 hodin. Tým žen na něm vybojoval nečekanou bronzovou medaili. Nejlepšího individuálního umístění dosáhla devátá Petra Pastorová. Do týmového hodnocení se počítaly výsledky třech nejlepších závodnic z každé země. Z našich reprezentantek zvládla nejvydatnější porci kilometrů Petra Pastorová, která jich za 24 hodin uběhla 240.695, což ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu