V neděli 10. prosince se uskuteční v Bruselu 29. mistrovství Evropy v přespolním běhu. Na startu bude řada špičkových běžců a také devět českých nadějí.
Evropský krosový šampionát se do belgické metropole vrací po patnácti letech. Naposledy se zde konal v roce 2008. Belgie pak hostí kontinentální klání v přespolním běhu potřetí. Ještě v roce 1996 proběhlo v Charleroi. Konkrétním dějištěm letošního ME bude bruselský park Laeken.
GROVDAL CÍLÍ NA HATTRICK, DOMÁCÍ NADĚJÍ KIMELI
Jednou z nejvýraznějších osobností šampionátu bude Norka Karoline Bjerkeli Grovdal. Ta patří k nejúspěšnějším závodníkům historie krosového ME, když bude letos v Bruselu usilovat už o svou jubilejní desátou medaili z tohoto podniku. Grovdal ovládla poslední dva mistrovské závody v Dublinu a Turíně a bude se tak pokoušet o zkompletování zlatého hattricku.
Největší soupeřkou by jí měla být kvalitní Italka Nadia Battocletti, která má už ve své sbírce dva evropské krosové tituly mezi juniorkami i v kategorii do 23 let a letos poprvé závodí mezi ženami. Na startu by neměla chybět také legenda krosových evropských šampionátů Irka Fionnuala McCormack. Někdejší mistryně z let 2011 a 2012 se představí v 39 letech už poosmnácté a co se týká počtu účastí, tak už se dotahuje na rekordního Ukrajince Serhie Lebidě s devatenácti zářezy.
Českou republiku bude reprezentovat Tereza Hrochová. Pro svěřenkyni Vladimíra Bartůňka se jedná o třetí účast na ME v krosu. V Tilburgu 2018 byla v závodě do 23 let 58. a před dvěma lety v Dublinu finišovala v závodě žen na 49. místě.
KDO NAHRADÍ INGEHO NA EVROPSKÉM TRŮNU?
Vítěz posledních dvou mistrovských závodů Jakob Ingebrigtsen už předem oznámil, že letošní krosový šampionát vynechá, a tak se otevřela cesta k titulu dalším borcům. Loni bronzový Isaac Kimeli je vůbec největší domácí nadějí na medaili. Doma už má také stříbro z Tilburgu 2018 a jistě by rád před domácím publikem zkompletoval svou medailovou sbírku.
Tuto jeho ambici se pokusí narušit loni čtvrtý Ital Yemaneberhan Crippa. Také on už v minulosti na krosovém ME vystoupal v kategorii mužů na stupně vítězů. V Lisabonu 2019 bral stříbro. Ještě předtím dvakrát opanoval závod juniorů. Černým koněm by mohl být Francouz Hugo Hay, čtvrtý muž z Dublinu 2022.
V silné konkurenci se pokusí prosadit Jáchym Kovář, který je s pátou účastí vůbec nejzkušenějším členem české výpravy. Svého nejhodnotnějšího výkonu dosáhl loni v Turíně, když obsadil v závodě mužů 41. příčku.
BRITŠTÍ FAVORITÉ V TŘIADVACÍTKÁCH
V závodech kategorie do 23 let vysílá velmi silné sestavy Velká Británie. Nechybí ani dvě medailistky z loňského šampionátu v Turíně. Stříbro bude obhajovat Megan Keith, kterou doplní loni bronzová Alexandra Millard. Nizozemka Amina Maatoug skončila před rokem těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a letos by se ráda dočkala cenného kovu. Španělským želízkem v ohni je vítězka loňského závodu juniorek Španělka Maria Forero.
Naše Anna Málková si zopakuje účast na evropském krosovém šampionátu v této kategorii po dvou letech. V Dublinu 2021 skončila při své premiéře na této akci 54.
Brit Will Barnicoat loni v Turíně opanoval závod juniorů a letos patří mezi hlavní favority i mezi třiadvacítkami. Z obhájců cenných kovů bude na startu pouze bronzový Francouz Valentin Bresc. Tento závod bude bez české účasti.
LAROSOVA PREMIÉRA, VÝZVA PRO JOHANOVOU
Závod juniorů bude mít na startu velkou hvězdu v osobě Nielse Larose. Nizozemský běžecký supertalent musel loni evropský kros vynechat kvůli nemoci, a tak si premiéru na tomto podniku odbyde dvojnásobný juniorský mistr Evropy z Jeruzaléma až letos a rád by jistě navázal na dominanci Jakoba Ingebrigtsena v této kategorii.
Nebude to však mít jednoduché. Dán Axel Vang Christensen se pokusí navázat na své dva roky staré zlato z Dublinu. Tehdy přímo deklasoval zbytek startovního pole a naprosto suverénním způsobem si doběhl pro titul. Nechybí ani loni stříbrný Ir Nicholas Griggs. Poprvé si na ME v krosu zazávodí také český šampion Jiří Pavel Češka, pro kterého to bude jakožto pro půlkaře skutečně zajímavá konfrontace.
V kategorii juniorek nás bude reprezentovat Jana Johanová. Vítězka letošního Evropského olympijského festivalu a šestá z MEJ v Jeruzalémě na trati 3000 metrů bude v čerstvých šestnácti letech vůbec nejmladší závodnicí v celém startovním poli. Nicméně už několikrát dokázala, že v konkurenci výrazně starších soupeřek dokáže obstát a dost možná je to právě ona, která mužů z české výpravy pomýšlet na nejvyšší individuální umístění.
Konkurenci však bude mít nesmírně silnou, ať už se jedná o dvojnásobnou medailistku z Jeruzaléma Dánku Sofii Thorgersen, mistryni Evropy z téhož šampionátu na trati 1500 metrů Dilek Kocak z Turecka nebo stříbrnou z jeruzalémské pětky Němku Kiru Weis. Co se týká krosových úspěchů, je na tom nejlépe loni čtvrtá Britka Ines Fitzgerald.
ITALŠTÍ OBHÁJCI A ČESKÉ MLÁDÍ
Smíšená štafeta je v rámci evropských krosových šampionátů stále poměrně novou disciplínou. Svou premiéru si odbyla v Šamoríně 2017, kde nám udělala stříbrnou medailí radost sestava Kristiina Mäki, Simona Vrzalová, Filip Sasínek a Jakub Holuša.
Nedá se očekávat, že v Bruselu naši reprezentanti na úspěch svých předchůdců naváží. Mladá čtveřice Jakub Davidík, Daniel Kotyza, Bára Stýblová a Pavla Štoudková jede hlavně sbírat cenné zkušenosti proti elitním soupeřům. To ovšem neznamená, že nemůže překvapit nějakým pěkným umístěním. V předběžné startovní listině figuruje dvanáct štafet. Titul obhajuje Itálie.