KROSOVÁ ELITA MÍŘÍ DO BRUSELU - Český běh

7. 12. 2023, Petr Jelínek

V neděli 10. prosince se uskuteční v Bruselu 29. mistrovství Evropy v přespolním běhu. Na startu bude řada špičkových běžců a také devět českých nadějí.

Evropský krosový šampionát se do belgické metropole vrací po patnácti letech. Naposledy se zde konal v roce 2008. Belgie pak hostí kontinentální klání v přespolním běhu potřetí. Ještě v roce 1996 proběhlo v Charleroi. Konkrétním dějištěm letošního ME bude bruselský park Laeken.

GROVDAL CÍLÍ NA HATTRICK, DOMÁCÍ NADĚJÍ KIMELI

Jednou z nejvýraznějších osobností šampionátu bude Norka Karoline Bjerkeli Grovdal. Ta patří k nejúspěšnějším závodníkům historie krosového ME, když bude letos v Bruselu usilovat už o svou jubilejní desátou medaili z tohoto podniku. Grovdal ovládla poslední dva mistrovské závody v Dublinu a Turíně a bude se tak pokoušet o zkompletování zlatého hattricku.

Největší soupeřkou by jí měla být kvalitní Italka Nadia Battocletti, která má už ve své sbírce dva evropské krosové tituly mezi juniorkami i v kategorii do 23 let a letos poprvé závodí mezi ženami. Na startu by neměla chybět také legenda krosových evropských šampionátů Irka Fionnuala McCormack. Někdejší mistryně z let 2011 a 2012 se představí v 39 letech už poosmnácté a co se týká počtu účastí, tak už se dotahuje na rekordního Ukrajince Serhie Lebidě s devatenácti zářezy.

Českou republiku bude reprezentovat Tereza Hrochová. Pro svěřenkyni Vladimíra Bartůňka se jedná o třetí účast na ME v krosu. V Tilburgu 2018 byla v závodě do 23 let 58. a před dvěma lety v Dublinu finišovala v závodě žen na 49. místě.

KDO NAHRADÍ INGEHO NA EVROPSKÉM TRŮNU?

Vítěz posledních dvou mistrovských závodů Jakob Ingebrigtsen už předem oznámil, že letošní krosový šampionát vynechá, a tak se otevřela cesta k titulu dalším borcům. Loni bronzový Isaac Kimeli je vůbec největší domácí nadějí na medaili. Doma už má také stříbro z Tilburgu 2018 a jistě by rád před domácím publikem zkompletoval svou medailovou sbírku.

Tuto jeho ambici se pokusí narušit loni čtvrtý Ital Yemaneberhan Crippa. Také on už v minulosti na krosovém ME vystoupal v kategorii mužů na stupně vítězů. V Lisabonu 2019 bral stříbro. Ještě předtím dvakrát opanoval závod juniorů. Černým koněm by mohl být Francouz Hugo Hay, čtvrtý muž z Dublinu 2022.

V silné konkurenci se pokusí prosadit Jáchym Kovář, který je s pátou účastí vůbec nejzkušenějším členem české výpravy. Svého nejhodnotnějšího výkonu dosáhl loni v Turíně, když obsadil v závodě mužů 41. příčku.

BRITŠTÍ FAVORITÉ V TŘIADVACÍTKÁCH

V závodech kategorie do 23 let vysílá velmi silné sestavy Velká Británie. Nechybí ani dvě medailistky z loňského šampionátu v Turíně. Stříbro bude obhajovat Megan Keith, kterou doplní loni bronzová Alexandra Millard. Nizozemka Amina Maatoug skončila před rokem těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a letos by se ráda dočkala cenného kovu. Španělským želízkem v ohni je vítězka loňského závodu juniorek Španělka Maria Forero.

Naše Anna Málková si zopakuje účast na evropském krosovém šampionátu v této kategorii po dvou letech. V Dublinu 2021 skončila při své premiéře na této akci 54.

Brit Will Barnicoat loni v Turíně opanoval závod juniorů a letos patří mezi hlavní favority i mezi třiadvacítkami. Z obhájců cenných kovů bude na startu pouze bronzový Francouz Valentin Bresc. Tento závod bude bez české účasti.

LAROSOVA PREMIÉRA, VÝZVA PRO JOHANOVOU

Závod juniorů bude mít na startu velkou hvězdu v osobě Nielse Larose. Nizozemský běžecký supertalent musel loni evropský kros vynechat kvůli nemoci, a tak si premiéru na tomto podniku odbyde dvojnásobný juniorský mistr Evropy z Jeruzaléma až letos a rád by jistě navázal na dominanci Jakoba Ingebrigtsena v této kategorii.

Nebude to však mít jednoduché. Dán Axel Vang Christensen se pokusí navázat na své dva roky staré zlato z Dublinu. Tehdy přímo deklasoval zbytek startovního pole a naprosto suverénním způsobem si doběhl pro titul. Nechybí ani loni stříbrný Ir Nicholas Griggs. Poprvé si na ME v krosu zazávodí také český šampion Jiří Pavel Češka, pro kterého to bude jakožto pro půlkaře skutečně zajímavá konfrontace.

V kategorii juniorek nás bude reprezentovat Jana Johanová. Vítězka letošního Evropského olympijského festivalu a šestá z MEJ v Jeruzalémě na trati 3000 metrů bude v čerstvých šestnácti letech vůbec nejmladší závodnicí v celém startovním poli. Nicméně už několikrát dokázala, že v konkurenci výrazně starších soupeřek dokáže obstát a dost možná je to právě ona, která mužů z české výpravy pomýšlet na nejvyšší individuální umístění.

Konkurenci však bude mít nesmírně silnou, ať už se jedná o dvojnásobnou medailistku z Jeruzaléma Dánku Sofii Thorgersen, mistryni Evropy z téhož šampionátu na trati 1500 metrů Dilek Kocak z Turecka nebo stříbrnou z jeruzalémské pětky Němku Kiru Weis. Co se týká krosových úspěchů, je na tom nejlépe loni čtvrtá Britka Ines Fitzgerald.

ITALŠTÍ OBHÁJCI A ČESKÉ MLÁDÍ

Smíšená štafeta je v rámci evropských krosových šampionátů stále poměrně novou disciplínou. Svou premiéru si odbyla v Šamoríně 2017, kde nám udělala stříbrnou medailí radost sestava Kristiina Mäki, Simona Vrzalová, Filip Sasínek a Jakub Holuša.

Nedá se očekávat, že v Bruselu naši reprezentanti na úspěch svých předchůdců naváží. Mladá čtveřice Jakub Davidík, Daniel Kotyza, Bára Stýblová a Pavla Štoudková jede hlavně sbírat cenné zkušenosti proti elitním soupeřům. To ovšem neznamená, že nemůže překvapit nějakým pěkným umístěním. V předběžné startovní listině figuruje dvanáct štafet. Titul obhajuje Itálie.

Další články

MUM 2024: vítězové zrození ve vedru, bouři a porci 300 kilometrů za jediný týden
13. července 2024 Závody, Adam Fritscher, foto: archiv Daniela Orálka

MUM 2024: vítězové zrození ve vedru, bouři a porci 300 kilometrů za jediný týden

MUM - slovo, které zní zejména v angličtině (v překladu: „maminka“) až mazlivě. Ve světě ultramaratonu to ale znamená zatracené drsnou porci cca tří set kilometrů odběhaných za jediný týden. Moravský UltraMaraton (zkráceně právě MUM), jehož 32. ročník se první červencový týden konal již tradičně v Lomnici u Tišnova na Brněnsku, totiž ...

V Olomouci vládli Ital D'Onofrio a Maďarka Szabó, Hrochová byla druhá
16. června 2024 Závody, RunCzech

V Olomouci vládli Ital D'Onofrio a Maďarka Szabó, Hrochová byla druhá

Králem olomouckého půlmaratonu, hlavního závodu při zdejším běžeckém festivalu, se stal s časem 1:04:56 Ital Daniele D'Onofrio. Nejlepším Čechem byl Jiří Homoláč. Mezi ženami zvítězila Maďarka Nóra Szabó (1:12:44) před Terezou Hrochovou. Novinkou byl doprovodný běh na 5 km. „Od prvního ročníku tady cítíme obrovskou podporu města i místních obyvatel. Místní lidé ...

Novinka v termínovce - poznávací půlmaraton kolem Prahy 4
4. června 2024 Závody, Tomáš Nohejl a Český běh

Novinka v termínovce - poznávací půlmaraton kolem Prahy 4

Není malých půlmaratonů! A tak přichází další, s místopisným přesahem, který chce objevit Prahu 4, největší část metropole. Víte, že po obvodu měří plus/mínus jedenadvacet kilometrů? Ne u každého závodu jde o čas, často je zážitek tím hlavním motivem k pohybu. Trať s epicentrem ve Žlutých lázních v Podolí zamíří podél ...

Rodina EPPkařů už má přes 700 000 členů, přidejte se i vy
3. června 2024 Trénink, Český běh PR

Rodina EPPkařů už má přes 700 000 členů, přidejte se i vy

Nazout kecky, zapnout EPPku a vyrazit! Sportovně-charitativní aplikace EPP-Pomáhej pohybem Nadace ČEZ si za devět let své existence získala srdce více než 700 000 lidí. EPPka, jak jí říkají sami uživatelé, patří mezi nejoblíbenější sportovní trackery v Česku. Spojuje totiž do jednoho zážitku dobrý pocit z pohybu a z pomoci druhým. A ...

Z francouzských hor veze mužské družstvo trailový bronz
3. června 2024 Závody, Michal Procházka, Petr Jelínek, foto: David Švestka

Z francouzských hor veze mužské družstvo trailový bronz

V horských terénech nad francouzským Annecy bojovali vytrvalci o prodlouženém víkendu při mistrovství Evropy. O nejlepší individuální umístění se postarali třináctá Hana Švestková Stružková v disciplíně nahoru-dolů a dvanáctý Tomáš Maceček, který spolu s kolegy v dlouhém horském závodě (trailu) vybojoval týmový bronz. V pátek maximem výsledky na konci „top 20“ V závodě žen „nahoru“ na 7,6 km ...

Půlmaraton při běžeckém festivalu v Českých Budějovicích ovládli Hendel a Nemčenko
2. června 2024 Závody, RunCzech

Půlmaraton při běžeckém festivalu v Českých Budějovicích ovládli Hendel a Nemčenko

Půlmaraton v Českých Budějovicích se nově uskutečnil pod hlavičkou Mattoni Running Festivalu. Pořadatelům se povedlo naplnit kapacity jak v elitních, tak v rodinných závodech. Vítězem Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice, druhého dílu série EuroHeroes, se stal Němec Sebastian Hendel. Mezi ženami triumfovala Ukrajina Maryna Nemčenko, která vylepšila evropský rekord závodu. Nejlepšími ...

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes
19. května 2024 Závody, RunCzech, M. Procházka, foto: RunCzech

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes

Lázeňskou kolonádu při běžeckém festivalu v Karlových Varech zaplnily davy běžců. Půlmaraton opanoval Nizozemec Khalid Choukoud, který ve finiši na cílové čáře porazil Španěla Abdelazize Merzouguiho. Mezi ženami k radosti českých fanoušků zvítězila výkonem 1:12:29 Tereza Hrochová. Půlka i desítka Nové pojetí akce přineslo ještě více možností pro závodníky. Nechyběl klasický půlmaraton s certifikovanou ...

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz
13. května 2024 Závody, Michal Procházka, foto: Vltava Run

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz

Více než 360 km pro týmy o maximálně 12 členech, kteří si podělí pevně stanovených 36 úseků. To je Vltava Run, největší štafetový závod u nás podél nejdelší české řeky. Jeho dvanáctý ročník patřil týmu Winehouse.cz. Pro většinu z několika tisíc účastníků jde především o silný zážitek. Některé ze třech stovek ...

provozovatel
 

generální partner ČAS

partneři
českého běžeckého klubu