Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál! - Český běh

28. 2. 2023, Adam Fritscher, foto: Milan Mikšík (titulní a 1), Jiří Horák (2 a 3), Rozhovory, Závody

Patří k nejoblíbenějším běžeckým silničním závodům v Česku. Především pro svou perfektní organizaci, neopakovatelnou přátelskou atmosféru, ale i náročnou kopcovitou trať na pomezí Hané a Hostýnských vrchů s výhledy na nedaleký Svatý Hostýn. Rohálovská desítka oslavila v sobotu třicet let své existence – v plné kondici a s více než čtyřmi stovkami aktivních gratulantů na trati.

Závod startující z obce Prusinovice na Kroměřížsku a svou obrátkovou tratí mířící do sousedních Tučap a zpět má „na svědomí“ stále jeden a ten samý hlavní organizátor – Ondřej Němec (rozhovor s ním najdete v druhé části článku). Někdejší vynikající vytrvalec, jehož maratonský osobák činí 2:17:23, původně skromnou desítku pozvedl mezi nejvyhledávanější tuzemské silniční mítinky. Letos mu vedle téměř jarního počasí muselo udělat radost i 431 běžců na hlavní 10km trati (pouze jeden nedokončil) a na dvě stovky mladých nadějí v dětských bězích.

V týdnu před závodní sobotou 25. února teploty vyšplhaly nad desetistupňovou hranici a sluneční svit přinutil keře trochu předčasně do květu. V den D se se sice citelně ochladilo a do drsného kraje Rohálov (odtud název závodu) se vrátil tolik typický předjarní vítr, pořád se ale běželo v přijatelném klimatu a bez sněhu a zmrazků na výhradně asfaltovém podkladu.

Vládli sotva dvacetiletí

Na čele pelotonu se prakticky hned po startovním výstřelu obstaraném olympijskou medailistkou a koulařskou mistryní světa Helenou Fibingerovou usadila trojice mladých běžců. Tomáš Habarta (AC Slovácká Slávia Uherské Hradiště), Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) a Marek Krišica (TJ TŽ Třinec) se pak v tomto pořadí i dostali do cíle.

„Společně jsme takto běželi prakticky až do stoupání na osmém kilometru. O svém vítězství jsem definitivně rozhodl až v závěrečném třísetmetrovém finiši. Trať je tady hodně kopcovitá a taková mi vyhovuje,“ přiznal nejmladší z čelné trojice, letos v červenci teprve dvacetiletý vítěz jubilejní Rohálovské desítky v čase 32:17 Tomáš Habarta. Potvrdil tak skvělou formu stvrzenou o týden dříve osobním rekordem a stříbrem na trojce na halovém MČR.

Oba jeho soupeři z Prusinovic jsou jen o ročník starší a společně tak potvrdili nadvládu mládí, s níž populární mítink vstupuje do čtvrté dekády své existence. Druhý Michal Staník doběhl v čase 32:29 a třetí Marek Krišica přesně o půl minuty za ním. „Do stoupání v Tučapech za polovinou trati nám Michal začal utíkat. Už v následujícím seběhu nás zase předběhl Tomáš. Do rozhodujícího kopce jsme ještě šli společně, na osmém kilometru mi ale oba kluci utekli. Pak už jsem se soustředil jen na to, abych se nějak dostal do cíle,“ usmíval se nakonec bronzový Marek Krišica.

Horské běžkyni profil seděl

Také mezi ženami se z prvenství radovala zástupkyně nastupující generace, letos čtyřiadvacetiletá Barbora Macurová (2bwinnerteam), která časem 36:33 doběhla absolutně čtrnáctá. „Ze začátku to šlo trochu ztuha, ale pak jsem to překonala. Běžela jsem celou dobu se svým přítelem, což mi určitě pomohlo. Nebylo to dnes snadné, protože pocitově foukalo proti tam i po obrátce zpět. A trať je hodně houpavá, ale to mi vlastně vyhovuje,“ usmívala se vítězka, stříbrná medailistka z loňského MS v horském maratonu.

Druhá skončila časem 37:18 slovenská reprezentantka Katarína Pejpková (za svobodna Berešová, TJ Obal-servis Košice). „Byl to můj první závod v sezóně a šla jsem jej z plného tréninku. I proto jsem s časem a umístěním spokojená. Je tady náročná trať a těžké to bylo i v tom větru, ale to jsme měli všichni stejné,“ mávla rukou nad nástrahami trasy dvojnásobná maratonská olympionička.

Pejpková vloni vstoupila do veteránských kategorií, ovšem výrazněji dokonalost nadvlády mládí nad letošní „Rohálovskou“  narušuje třetí žena v cíli. Tou se totiž stala vítězka kategorie 50+(!) Lenka Jančaříková (38:45, 2bwinnerteam). „Na začátku mi soupeřky z kopce utekly, ale do kopečka jsem byla lepší a vrátila jim to,“ popsala svou taktiku nejstarší ze sexteta absolutních medailistů. Tu však víc než triumf nad řadou o generaci mladších těšil skalp své velké soupeřky–vrstevnice. „Porazit tady Petru Kamínkovou, to je pro mě zázrak a svátek,“ zmínila Jančaříková tentokrát celkově čtvrtou čtrnáctinásobnou vítězku závodu ze Svatého Kopečku u Olomouce.

A že není věk při podobných běžeckých svátcích to hlavní, potvrdil opět nejstarší účastník Rohálovské desítky Květoslav Hána. Letos šestaosmdesátiletý borce se svým typickým úsměvem nemohl opět na startu – a hlavně v cíli v čase 1:20:31 – chybět. Ačkoliv, jak přiznal: „Do kopce už to jde jen krokem. Zato z kopce nebrzdíme.“

Kompletní výsledky 30. Rohálovské desítky

Ondřej Němec: Odolali jsme náporu komerčních běhů, to mě hřeje

Před dlouhými třemi desetiletími nemohl ani tušit, že zakládá legendární běžecký závod, jehož historie bude s ním a jeho jménem neodmyslitelně spjatá. Vynikající běžec na dlouhých tratích (včetně těch ultramaratonských) Ondřej Němec původně vymyslel těžkou dvacítku (pro ženy dvanáctku). Po prvních čtyřech letech však její trať sjednotil na deset kilometrů pro všechny a umožnil tak start i méně zoceleným amatérským sportovcům, včetně těch místních. Po skončení 30. ročníku Rohálovské desítky si v zaplněném kulturním domě v Prusinovicích užíval zdánlivě nekonečný potlesk vestoje od nadšených účastníků i fanoušků.

Ondro, jaký to byl pocit stát na podiu a sledovat, jak ti ve stoje aplaudují stovky lidí od vrcholových atletů až po místní nadšence?

No, já na to moc nejsem. Ale přiznávám, že nějaké dojetí tam bylo (úsměv).

Oslavy úspěšně zvládnutého závodu jsou ale tady každoroční tradicí. Byly ty jubilejní něčím zvláštní?

S pořadateli si pokaždé sedneme a probereme zážitky. Navíc se tu schází parta pamatující historii nejen Rohálovské desítky, ale i atletiky jako takové, takže se pak vždy mísí běžecké historky s jinými. Dlouho tady bývala hned po vyhlášení vesnická zábava, ale mladí to už nějak nezvládají. Přesto jsme hezky poseděli, chtěl jsem být doma v osm večer a stihl to už ve dvě, ale ráno.

Když se ohlédneš za třicetiletou historií závodu, co tě jako první napadne?

Čím víc těch ročníků přibývá, tím častěji se ve vzpomínkách vracím k těm prvním a vůbec k rozhodnutí něco takového tady uspořádat. Pokud bych měl něco vypíchnout, tak to, že jsme v následujících letech odolali náporu komerčních běhů, to mě hřeje nejvíc. Náš závod už je taky poměrně velký, ale vždycky jsme to chtěli dělat jinak. A pak také vzpomínám na některé milníky. Třeba na desátý ročník, kdy tady běžel tehdejší premiér a byla tu velká sláva i spousta diváků. Nebo na dvacátý ročník, kdy trať ze dne na den zapadala metry sněhu a muselo se běžet jinudy a za nepředstavitelných podmínek. Přesto i tehdy lidé dorazili.

A přelom mezi čtvrtým a pátým ročníkem, kdy se z velmi těžké dvacítky stala sice náročná, ale mnohem běhatelnější desítka?

To bylo ještě před nástupem módy půlmaratonů, kdy byla dvacítka vyhledávanou tratí, takže bychom ji klidně mohli dělat dál a zájemci by se určitě našli. Ale je fakt, že by jich byly spíše desítky, ne dnešní stovky.

Při děkovačce po letošním vyhlášení dali přítomní jednoznačně najevo, že chtějí 31. ročník. Takže bude?

Uděláme to jinak. Začneme počítat zase zpět, od devětadvacátého až po první. Ale u toho už asi nebudu (smích).

A je něco nebo někdo, koho bys v Prusinovicích v těch dalších ročnících rád přivítal?

Už jsme tady měli celou řadu špičkových českých a slovenských běžců a běžkyň i známá zahraniční jména. Ale je velmi těžké je sem přivést, navíc široká veřejnost je stejně až na výjimky nezná. Takže to v tomto směru nechceme nijak hrotit a spíš bychom chtěli udržet přátelskou atmosféru, za kterou se závodníci budou rádi vracet. I když musím říct, že letos mě třeba velmi potěšila legendární Helena Fibingerová, která tu byla jako čestný host a moc se jí tu líbilo. Dokonce tak, že mi nabídla, že bude jakousi ambasadorkou závodu, která se za něj bude prát a podpoří ho, kde to půjde. To nejen potěší, ale při pořádání samozřejmě i pomůže.

Další články

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová
13. března 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Jaroslav Železný a Jan Kervitcer

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová

Další březnová sobota a další tradiční desítka. V Pečkách na Kolínsku se 11. 3. uskutečnil 43. ročník Memoriálu Jardy Kvačka. Účastníky obrátkového závodu potrápil nejen vítr, ale také teplota jen lehce nad nulou, pocitová ještě nižší. Vítězi se stali ukrajinští běžci Mykola Mevša a Maryna Němčenko. Pečky – Ratenice – Cerhenice ...

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn
6. března 2023 Závody, David Janeczek, Michal Procházka, foto: Jindřich Krammer

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn

Moira Stewartová se vrátila po zranění suverénním triumfem na silniční Kbelské desítce, která byla součástí přípravy na pražský půlmaraton 1. dubna. Nejrychlejším mužem a tím i celkovým vítězem ve Kbelích byl René Sasyn. „Chtěla jsem hlavně závodit a vyzkoušet, jak na tom jsem,” vysvětluje Stewartová, která je v plném tréninku teprve měsíc. ...

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává
21. února 2023 Rozhovory, Trénink, Michal Procházka, foto: RunCzech

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává

Když sledovala jako malá olympiádu v Barceloně a snila o účasti na hrách, nenapadlo ji, že pod pěti kruhy se objeví dvakrát v její letní a třikrát v zimní variantě. Teď pro Evu Vrabcovou Nývltovou nastal čas bohatou kariéru ukončit. Konec úspěšné kariéry bronzové maratonkyně z ME v Berlíně (6. 2. 1986) urychlilo ...

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů
19. února 2023 Závody, Petr Jelínek, foto: Steve Christo pro WA

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů

V australském Bathurstu se uskutečnilo za horkého počasí 44. mistrovství světa v přespolním běhu, kterému jasně dominovali afričtí běžci a běžkyně. V hlavních kategoriích brali tituly Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Beatrice Chebet. Světový šampionát v krosu se uskutečnil po čtyřech letech a poprvé v historii se konal v Austrálii. Jeho ...

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců
9. února 2023 Závody, Michal Procházka, foto: WMTRC 2023 / Roastmedia a David Švestka

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců

Mistrovství světa v horských a trailových bězích v regionu Innsbruck­-Stubai proběhne sice až za čtyři měsíce (6. až 10. června), s předběžnými přihláškami hlásí pořadatelé mimořádný zájem. Ve své zprávě uvádějí, že k 6. únoru ­­mají přislíbenu účast více než 1200 běžců z 58 zemí. Ačkoli jsou registrace předběžné a federace ...

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici
31. ledna 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: 10k Valencia Ibercaja

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici

V polovině ledna ve Valencii vystřihnul silniční desítku za 29:07 a upevnil si pozici v elitní desítce českého historického pořadí. Hlavní disciplínou Damiána Vícha je sice pořád 3000 metrů překážek, už teď se o něm ale začíná mluvit jako o velké vytrvalecké naději. A on sám se tomu moc nebrání. Od úspěšného ...

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory
26. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory

Po roce se znovu v Caffesion Gallery na Střeleckém ostrově v Praze sešli pořadatelé běhů k převzetí ocenění od zástupců Českého atletického svazu a členů Zlatého klubu českých vytrvalců, včetně jubilantky Petry Kamínkové. Opět se vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. V kavárně v centru Prahy s výhledem na ...

Rychlá desítka ve Valencii svědčila i Čechům
16. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Patrik Vebr a pořadatelé

Rychlá desítka ve Valencii svědčila i Čechům

Damián Vích si v neděli ve španělské Valencii vylepšil osobní rekord na silniční desítce, Patrik Vebr si své maximum vyrovnal, startoval také Jakub Zemaník. Jen těsně nepadl světový rekord v ženské kategorii. Začátkem roku se do třetího největšího města Španělska sjíždí silná mezinárodní konkurence vytrvalců. Silniční závod na deset kilometrů „10k ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu