Jeseničák: králové moravských hor povstali z letního vedra - Český běh

24. 8. 2023, Adam Fritscher, foto: Petr Jureček, Závody

Nejen o vítězství a umístění na medailových pozicích. V sobotu 19. srpna při patnáctém ročníku Jesenického maratonu bylo ve hře také šest vstupenek pro říjnové finále prestižního mezinárodního seriálu Golden Trail National Series. Hlavní trať po jedenácté doprovodil půlmaraton. Z triumfu se na královské 42km trati vcelku suverénním způsobem radovali Polák Dominik Tabor a Slovenka Katarína Lovrantová.

Horké rozmarné léto

Zatímco na přelomu července a srpna to vypadalo, že se léto letos definitivně vzdává, týden před konáním jednoho z nejoblíbenějších horských běhů u nás se vrátilo s plnou parádou. A tak se 244 účastníků maratonů (a samozřejmě také 384 půlmaratonců) rvalo nejen s velmi náročnou tratí s převýšením 1780 (resp. 730) metrů, ale také s vysokými teplotami a palčivým sluncem, které řadu z nich přinutilo hrábnout si až do hlubokých rezerv fyzických sil. Od roku 2009, kdy se tento populární ultratrail koná, to byl jeden z nejteplejších ročníků vůbec. Pro maratonce byla trať ještě „vylepšena“ tím, že úvodní, cca pětikilometrové náročné stoupání ze sedla Ramzová (760 metrů nad mořem) na vrchol Šeráku (1330 m) doprovázely potoky vody stékající dolů po vydatných nočních deštích a vzduch s vypařujícími se srážkami připomínal prádelnu. Až nahoře na hřebeni po trase přes Keprník (1423 m), Praděd (1492 m), Vysokou holi (1465 m) a Pecný (1334 m) do cíle na sedle Skřítek (867 m) vystřídala vlhkou saunu všudypřítomná sluneční lázeň. Lepší to ale příliš nebylo, jak se dá vytušit.

Mezinárodní maratonské stupně vítězů

Kvalitní konkurenci zajišťuje fakt, že Jesenický maraton je závěrečným podnikem „národní“ (česko-slovensko-polské) části pětidílného seriálu Golden Trail National Series a rozhoduje se na něm o účastnících světového finále. Ve výborném čase 3:05:30 zvítězil Polák Dominik Tabor (Team Hoka Garmin) před Davidem Pelíškem (3:08:50, Salomon) a Michalem Šmahelem (3:09:24, INOV-8). Také mezi ženami se z prvenství radovala zahraniční závodnice. I když jaká zahraniční… Slovenská vítězka Katarína Lovrantová (3:51:20, Salomon) se v moravských horách mohla cítit jako doma. Druhá doběhla Tereza Kubíčková (4:02:03, Salomon / Rab) a třetí Zuzana Ožanová (4:04:14).

Na základě těchto a předchozích čtyř výsledků (Ještěd SkyRace, Dragon Trails, Valašský hrb a Golden Mountain Trail) se v říjnu ve velkém finále všech národních sérií v Itálii (Il Golfo Dell Isola Trail) představí Dominik Tabor, Tomáš Hudec, David Pelíšek, Katarína Lovrantová, Tereza Kubíčková a Michaela Luňáčková.

Ohlasy druhého a třetího…

„Poslední dobou jsem toho moc neodběhal ani neodzávodil, ale lákalo mě právě italské finále Golden Trail Series. Díky druhému místu se mi podařilo se na ně nominovat, takže jsem maximálně spokojený. Moc jsem nevěřil, že se mi druhou příčku podaří udržet, zvlášť když Michal Šmahel byl od 28. do 40. kilometru přede mnou a definitivně jsem jej předběhl až v posledním seběhu. Taky bylo velké vedro, ale to samozřejmě všem (smích). Vítězný Dominik Tabor si běžel svůj závod, ten byl výkonnostně úplně jinde. Patří mu velká gratulace, ale výborně běželi i další borci,“ zůstal ve svém hodnocení jako vždy skromný trojnásobný vítěz Jesenického maratonu a tentokrát stříbrný David Pelíšek.

„Já jsem dlouze zvažoval, jestli vůbec běžet. Přihlašoval jsem se na poslední chvíli a po běžecky nevydařeném létu jsem neměl velké ambice. Na startu jsem měl v hlavě plán nenechat se strhnout hned od začátku a zkusit závodit až ve druhé půlce, což se nakonec povedlo. Při seběhu z Pradědu jsem se dokonce dotáhl na Davida a závěrečnou část jsme odběhli společně. Až v posledním seběhu udělal rozdílový nástup, na který jsem nebyl schopný zareagovat, a pak už jsem spíš jen dával pozor, aby mě nechytly křeče a dostal jsem se v pohodě do cíle,“ podobně sympaticky a s respektem k soupeři vyprávěl třetí Michal Šmahel, na nějž místo ve finálovém výběru tří sousedních národů nezbylo.

…a první a třetí

„Jesenický maraton patří k mým oblíbeným závodům, moc se mi líbí rozmanitost jeho trati – lesní chodníčky, dřevěné cestičky, single traily, kamenité výšlapy. Na trase je pokaždé hodně turistů, kteří povzbuzují a zlepšují náladu nám závodníkům, když už toho máme plné zuby. Z běhu jsem i díky tomu měla velmi dobrý pocit, užila jsem si ho naplno. Už se těším na další ročník, a pokud nebude příliš velké horko, ráda bych se pokusila přiblížit traťovému rekordu (úsměv),“ vzdala hold a zároveň vyhlásila výzvu závodu zlatá Katarína Lovrantová.

„Na Červenohorské sedlo se mi běželo až moc jednoduše, tam jsem si to doslova užívala. Pak ale začala nastupovat jedna krize za druhou a tělo přepínalo na autopilota. Mít chvilkama za sebou a chvilkama před sebou Terku Kubíčkovou mě ale slušně nakopávalo, a tak jsem se nedala a prala se, co mi zrovna hlava i celé tělo dovolily. Bylo mi ctí běžet s tak dobrými holkami, které jsou v horách víc než doma, a třetí místo tedy beru (úsměv),“ zůstala pozitivně naladěná i třetí Zuzana Ožanová.

Obávané Ztracené kameny

Také tentokrát se znatelně početnější pole běžců vydalo na trať Jesenického půlmaratonu, mladšího bratra hlavního závodu. Ten bez vrcholů Šeráku, Keprníku a Červené hory i samotné špičky Pradědu (závodníci totiž vybíhají až z Červenohorského sedla a na rozcestí známé asfaltové cesty vedoucí na Praděd míří na rozdíl od maratonských kolegů rovnou dolů vstříc občerstvovací stanici na Ovčárně) je o něco méně náročný. Tedy pokud neletíte bez ohledu na těžký horský terén obzvláště u Ztracených kamenů tři kilometry před cílem v prudkém seběhu a z plných sil vstříc medailovým pozicím. Ty tentokrát pro sebe uzmuli v mužích první Tomáš Maceček (1:35:49, Salomon), druhý Jiří Václavík (1:37:57, Sršní nektar!) a třetí Marek Minář (1:38:29, Alpsport.cz/Scarpa). A mezi ženami vítězná Adéla Bogarová (1:53:21, SK Praga), stříbrná Eva Filipiová (1:55:33, Šumperk) a bronzová Jitka Špičáková (1:57:17, TJ Liga stovkařů Olomouc).

„Povedlo se mi rozvrhnout síly, po Petrovy kameny jsem se snažila běžet s rezervou a pak to rozběhnout. Tam jsem začala utíkat holkám na druhém a třetím místě, ale nevěděla jsem, jak moc jsem před nimi. Takže jsem musela makat až do cíle, protože v seběhu ze Ztracených kamenů jsem čekala, že mě budou stahovat,“ svěřila se Adéla Bogarová.

„Od mistrovství Evropy ve skyrunningu, takže už skoro měsíc, jsem nezávodil a byl na Jeseničák opravdu natěšený. Chtěl jsem běžet svoje tempo, nešetřit se a užít si krásnou trasu. Formu jsem cítil skvělou. Asi od třetího kilometru už jsem běžel vepředu sám a poslední seběh přes Ztracené kameny nemusel jít úplně do rizika. Půlmaraton jsem zvolil spíš s ohledem na Beskydskou sedmičku, kterou už dva týdny po tomto startu poběžím poprvé v životě,“ prozradil Tomáš Maceček. Držíme pěsti!

Další články

Běchovicím vládli Keňané
25. září 2023 , Petr Jelínek

Běchovicím vládli Keňané

Vítězi 127. ročníku silničního závodu Běchovice – Praha se stali Keňané Kennedy Kaptila a Glorius Jepkirui, která navíc svůj triumf ozdobila novým traťovým rekordem. České mistrovské tituly berou Martin Zajíc a Tereza Hrochová. Po dlouhých sedmi letech se vrátili do Běchovic elitní keňští běžci a bylo to znát na vítězných ...

Berlínský maraton se světovým rekordem
25. září 2023 , Petr Jelínek

Berlínský maraton se světovým rekordem

V Berlíně proběhl tradiční maraton a také letos byl v jeho rámci k vidění nový světový rekord. Nepřekonal ho ovšem Eliud Kipchoge. Historické světové maximum vylepšila Etiopanka Tigst Assefa. Assefa zbourala světový rekord Šestadvacetiletá Tigst Assefa absolvovala letos v Berlíně teprve svůj třetí maraton. Však ještě na olympijských hrách v Riu de Janeiru 2016 reprezentovala svou ...

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová
20. září 2023 , Petr Jelínek

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová

Už v neděli 24. září odstartuje od legendárního třináctého patníku 127. ročník nejstaršího silničního závodu v Evropě Běchovice – Praha. Společně s dalšími téměř třemi tisíci účastníky odstartují do závodu také běžci v rámci domácího republikového šampionátu v silničním běhu. Hlavními favority závodu jsou Tereza Hrochová a vítěz posledních dvou ...

Hrochová a Vích druzí na půlmaratonu v Ústí
17. září 2023 Závody, RunCzech

Hrochová a Vích druzí na půlmaratonu v Ústí

Skvělých výsledků dosáhli domácí běžci na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem. Damián Vích a Tereza Hrochová byli v cíli druzí. Vítězství slaví Ukrajinka Valeria Zinenko a Němec Sebastian Hendel. Ten je i celkovým vítězem série EuroHeroes. Víchův povedený debut Rovinatá trať v Ústí nad Labem slibovala rychlé časy, ale ostré sluníčko v zářijovém ...

Pozor, zákruta! Maratonci o veteránské tituly v rozpálené Ostravě
12. září 2023 Závody, Adam Fritscher, foto: Ondřej Lokos - ostravacitymarathon.cz

Pozor, zákruta! Maratonci o veteránské tituly v rozpálené Ostravě

Sto let od prvního maratonu konaného v městě Ostrava (i když to vlastně skutečný maraton tehdy nebyl, ale o tom později) se v moravsko-slezské metropoli bojovalo na královské vytrvalecké trati znovu, mimo jiné o tituly veteránských mistrů republiky. Letošní Ostrava City Marathon přivítal v neděli 10. září stovky účastníků na několika tratích ...

Pražské desítce opět vládli Afričané, nejlepšími Čechy Vích a Hrochová
4. září 2023 Závody

Pražské desítce opět vládli Afričané, nejlepšími Čechy Vích a Hrochová

Pražskou Birell Grand Prix na 10 kilometrů ovládli Etiopan Tadese Worku a Italka Sofia Yaremchuk. Vedle Damiána Vích se z domácích vytrvalců pod hranici půl hodiny dostal ještě Martin Zajíc, českým ženám jasně vládla Tereza Hrochová. Etiopan Tadese Worku ovládl kvalitně obsazenou desítku v čase 27:35. Mezi ženami vyhrála výkonem 30:21 Keňanka ...

Běchovice je poprvé možné běžet ve štafetě. Na závod je přihlášeno už přes 2 000 závodníků!
16. srpna 2023 Závody, Redakce Českého běhu

Běchovice je poprvé možné běžet ve štafetě. Na závod je přihlášeno už přes 2 000 závodníků!

Legendární běžecký podnik Česká spořitelna Běchovice - Praha se letos běží po 127. Závod zařadila Světová atletika do svého dědictví – není divu, běhá se bez přerušení od roku 1897, nejdéle v Evropě! Akce je nejen českým unikátem a proto se ne nadarmo, i když s nadsázkou, říká „Kdo neběžel ...

Projekt EuroHeroes pokračoval v Olomouci. Vyhráli Němec Hendel a Belgičanka Verbruggen
6. července 2023 Závody, RunCzech

Projekt EuroHeroes pokračoval v Olomouci. Vyhráli Němec Hendel a Belgičanka Verbruggen

Nejstarší regionální půlmaraton série RunCzech v Olomouci odběhl svůj třináctý ročník. Letos opět jako součást EuroHeroes, podporující evropské běžce. Aplaus pro vítěze sklidili Sebastian Hendel z Německa (1:03:55) a účastnice olympijského maratonu Hanne Verbruggen z Belgie (1:12:44). Nejlepšími Čechy byli devátý Patrik Vebr (1:08:17) a díky finiši celkově druhá žena ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu