Druhým, kdo pro nás vedle Kristiiny Mäki přislíbil psát svůj běžecký blog, je Jakub Holuša. Čerstvý halový vicemistr světa posílá zdravici z Maroka, kam se vydal soustředit před letní sezónou.
Ahoj sportovci.
Dostal jsem nabídku psát blog o běhaní. Chvíli jsem se zamyslel a řekl si, proč ne? Stejně rád přemýšlím nad vším okolo běhu, tak proč to „nehodit na papír“. Všechny vás tímto vítám v této nové rubrice. Budu se snažit rozebírat různá běžecká témata, psát, kde právě jsem, a co se mi v poslední době přihodilo nebo co mi zrovna leží v hlavě. Třeba vás i nechám nakouknout do části mé přípravy. A vy klidně pište zpět a ptejte se, co by vás zajímalo. Budu moc rád.
Po návratu z úspěšného HMS v Portlandu jsem měl dva volnější týdny a teď už je třeba se do toho opět opřít. Motivace, jak všichni víte, mi nechybí. Sbalil jsem kufr a vyrazil do Maroka, mé oblíbené destinace pro jarní přípravu. Strávím tady tři týdny.
Obýváme lázeňské město Ifrane, které leží v nadmořské výšce 1700 m n.m. v podhůří Atlasu. Jsou zde ideální podmínky pro běžecký trénink: super klima a různorodý terén, od cedrových lesů po mnoho prašných cest až po nekonečné asfaltové okruhy a samozřejmě atletický stadion. Místní lahůdkou jsou však dvě vyschlá jezera, v jednom kilometrový okruh a v druhém dvoukilometrový, vše po měkkém povrchu. Pro běžce úplná bomba, můžeme šetřit pohybový aparát.
Když to shrnu, tak pro jarní přípravu vše, co potřebujete. V tuhle dobu to je u mne hlavně o budování objemu. To znamená denně 25 km a více 🙂 První týden pobytu tady jsme s parťákem Adamem Zenklem zakončili dlouhým souvislým během v délce 22 km a v tempu 3:48/km.
Jsem tady už po sedmé, takže vím, co mne čeká a na co se můžu těšit. Připravuje se tu opravdu hodně běžců, myslím, že většina reprezentantů z arabsky mluvících zemí jezdí právě sem. Od půlkařů až po maratonce. A není problém se k někomu přidat na trénink. Samozřejmě, pokud budete stačit.
Trénink v nadmořské výšce je alfou omegou výkonů ve vytrvalostních sportech, prostě základ úspěchu. Efekt udělá už jen to, že změníte prostředí, dostanete možnost běhat s lepšími a nemáte takovou možnost hřešit na evropských jídlech. A to hlavní je řidší vzduch. Jak se říká: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.
Tak se držte, běhejte a zase příště o něčem jiném 🙂
Jakub