V sobotu startuje v Hluboké nad Vltavou seriál závodů Army Run - Český běh

20. 4. 2017, Ondřej Benda , Závody

ARMY RUN PŘINÁŠÍ SPORTOVNÍ VÝZVU I MIMOŘÁDNOU ATMOSFÉRU A EMOCE

Od roku 2014 se na české běžecké mapě objevuje ARMY RUN, který letos vstupuje do své čtvrté sezóny. Za předchozí roky si získal tisíce vyznavačů a stal se jedním z nejvyhledávanějších překážkových běhů. Ačkoli se v souvislosti s ním objevují přívlastky jako nejdrsnější, nejtvrdší, nejnáročnější, ale také nejemotivnější. Jak je to možné? ARMY RUN je totiž jedinečným závodem bez kompromisů svými trasami, překážkami, prostředím a hlavně svou neopakovatelnou atmosférou, kterou pomáhají ve výjimečných lokalitách vytvářet elitní i rekreační běžci, ale i váleční veteráni a elitní vojáci. Všechny tratě jsou připraveny v přírodě a mnohdy v drsné krajině lesů, luk, potoků, bahna a náročných kopců. Do sezóny 2017 jde ARMY RUN s celou řadou novinek a vylepšení.

ARMY RUN si získal své vyznavače i díky třem různým stupňům náročnosti. Účastníci si během sezóny mohou vybírat ze závodů nazvaných a odstupňovaných podle délky tratě a počtu překážek Captain, Major a General. Zdolat některý ze závodů není vůbec snadné, ale každý může dojít postupnou cestou od kapitána až po generála. Trasa závodu Captain měří cca 5 kilometrů a na trati čeká minimálně 20 překážek. Major se běží na desetikilometrové trati s nejméně čtyřiceti překážkami. Nejdelší General nabízí trať o délce 15 kilometrů se minimálním počtem šedesáti překážek.

Na přípravách ARMY RUNu se podílí početný tým, v němž je jedním z klíčových mužů Ondřej Kodeš.  „Naše závody jsou koncipovány tak, aby přinášely dostatečné sportovní a adrenalinové vyžití a také přinášely emoce. Sport je o emocích a k nim směřuje i ARMY RUN. Chceme, aby ARMY RUN představoval pro každého skutečnou sportovní i osobní výzvu a nesl v sobě dostatečnou náročnost trati i překážek. Na druhou stranu je ale naším cílem, aby všechny překážky byly zdolatelné. Stavíme náročné tratě, které vyžadují výbornou připravenost, ale rozhodně nejsou naše tratě a překážky nesmyslné. Každá musí být k překonání. Je ale pochopitelné, že ne každý si dokáže poradit se všemi překážkami, ale převážná většina prakticky všechny naše překážky zvládá.“

ARMY RUN není jen o překážkách ve stylu přelez, přeskoč, nepodlez, ale nabízí i naprosto unikátní  „psychické“ překážky a úkoly. Účastníci například musí sníst červa nebo si v temném domě poradit s křikem malého dítěte. „Při našich závodech se účastníci setkávají nejčastěji s překážkami, které mají základ ve vojenském výcviku. Snažíme se stále vymýšlet stále nové a nové úkoly, protože nechceme, aby si naše závody byly až příliš podobné. Každý náš závod jiný a u žádného dopředu neoznamujeme, jaké překážky na účastníky čekají. Navíc je ani oni sami nechtějí znát. Právě psychické překážky jsou velmi vyhledávané, protože fyzická připravenost u nich nehraje roli, ale je potřeba prokázat silnou vůli a mnohdy překročit hranice svých schopností. I proto se k nám závodníci vracejí,“ navazuje na Ondřeje Kodeše jeho kolega Jiří Chrt.

Ohledně tratí a překážek a také tréninkového drilu spolupracuje ARMY RUN se skutečnými profesionály ze společnosti ThorTac TC, jejímiž instruktory jsou výlučně bývalí příslušníci speciálních jednotek armády a policie, kteří získali zkušenosti při reálných střetech s nepřítelem nebo pachateli trestných činů. „Tým ThorTac TC v čele s Lumírem Němcem je naprosto skvělý. Jsou to zkušení profesionálové, kteří mají za sebou nasazení v mimořádně těžkých bojích a situacích v extrémních podmínkách. I díky nim může být ARMY RUN lákadlem pro tak velké množství zájemců. Navíc s ThorTac TC připravujeme pod názvem ThorTac ARMY RUN CAMP speciální výcvikový prostor v Tiché Šárce, kde budou moci všichni zájemci o ARMY RUN trénovat a zkoušet si na velkém množství překážek jejich zdolávání. Současně budeme pořádat workshopy ARMY RUN DRILL pro ty, kteří chtějí ARMY RUN běžet, kde s nimi borci z ThorTac TC budou pracovat na zlepšení jejich připravenosti,“ říká Ondřej Kodeš

Lumír Němec z ThorTac TC ve stručnosti dává malý návod, jak se na ARMY RUN připravit. „Běh typu Army Run je o fyzické kondici, vytrvalosti ale také o vůli běh dokončit, překonat bolest a únavu a doběhnout. Zkrátka zatnout zuby a jít dopředu za každou cenu. Člověk který má naběháno a je v kondici může samozřejmě přípravou strávit méně času než někdo, kdo neběhá pravidelně. Každopádně ARMY RUN není pouze o vytrvalosti. Je velký rozdíl, když běžíte určitou vzdálenost svým tempem a když je vaše tempo neustále přerušováno překonáváním překážek. Takže je dobré samozřejmě běhat a po určitých úsecích běh přerušit a dát si deset „angličáků“,  dvacet kliků nebo dřepů. Tak se můžete nejlépe připravit po fyzické stránce. Na zdolávání překážek je pak nejlepší si někde vyzkoušet, jak se taková překážka překonává. Každá překážka je jiná a vždy je to kombinace síly a obratnosti. Doporučoval bych trénovat vytrvalostní sílu, spíše než zvedat činky se zaměřit na lano, shyby, sede lehy, angličáky atd.“

Jednou z nejvýraznějších postav českých překážkových běhů je Petra Veselá. V roce 2017 budou právě závody ARMY RUN stěžejními body její sezóny. „Army Run je unikátní svojí pestrostí překážek. Každého čekají nejen standardní vojenské překážky, ale i plno ´lahůdek´ k snědku či překvápek, které pobaví. Velkou odlišnost od ostatních překážkových závodů vidím také v atmosféře, která je vytvářena zvukem vojenských sirén, vojáky či exhibicí tanků, která v člověku zanechá ojedinělou vzpomínku.  ARMY RUN je jednoznačně závod, který si mě získal a na který se budu rada vracet.“

Organizátoři seriálu ARMY RUN 2017 vytvořili výhodné podmínky pro účast příslušníků Armády ČR, Integrovaného záchranného systému (IZS) a členy OCRA CZ, kteří mají nárok na startovném slevu 15%. ARMY RUN také nově navázal spolupráci s Aktivními zálohami Armády ČR. „Členové Aktivních záloh nám budou v letošním roce pomáhat na všech závodech seriálu ARMY RUN, za což jsme moc rádi. Zároveň se budou na všech závodech prezentovat a současně rekrutovat do svých řad nové kolegy,“ uzavírá Ondřej Kodeš.

Seriál závodů ARMY RUN 2017 startuje 22. dubna oblíbeným závodem na Hluboké, kde se běželo už loni. Letošní ročník sice odehraje na stejném místě, ale tratí i překážkami se od toho loňského lišit. Mimořádný víkend pak zažije ARMY RUN na konci srpna v Horní Plané na Šumavě, kdy během dvou dnů bude možné zvládnout všechny tři trasy Captain, Major i General. Chybět opět nebude závod na pražském Vítkově. Sezónu završí v září závod v Libavé u Olomouce. Premiérově se v roce 2017 objevují při všech eventech také dětské závody o délce cca 1 500 metrů a nejméně deseti překážkami. ARMY RUN se tak stává akcí určenou pro celou rodinu.

ARMY RUN 2017

22. 4.                   Hluboká nad Vltavou (Č. Budějovice)                       Captain

10. 6.                   Krásno (Sokolov)                                                       Captain, Major

22. 7.                   Vojenský Újezd Březina (Vyškov)                              Major, General

26. – 27. 8.          Horní Planá (Český Krumlov)                                     Captain, Major, General

30. 9.                   Vítkov (Praha)                                                               Captain, Major

4. 11.                   Libavá (Olomouc)                                                         Captain

KAREL LINK NEZNÁ PŘI ARMY RUNU BOLEST, ÚNAVU ANI SLOVO NEMŮŽU

ARMY RUN má i svou skupinu špičkových běžců, tzv. Elite runners. Jednou z výrazných postav na scéně extrémníh překážkových běhů je Karel Link. Vývojový technolog z Jablonce, kterému je 26 let, nezná bolest, únavu a slovo „nemůžu“ je pro něj zapovězené. I s rozseknutou hlavou doběhl závod, protože by nikdy nenechal tým ve štychu.  Spoluzaložil skupinu JK tréninky, kde motivuje nejen sebe, ale i všechny ve svém okolí. Jeho dobrá nálada je nakažlivá, nezchladí ho ani koupele v ledové jablonecké přehradě, které poslední dobou tak často a rád absolvuje.

Kdy jste se začal věnovat překážkovým běhům a proč?

V roce 2013 jsem se poprvé zúčastnil extrémního překážkového závodu na Monínci v kategorii super. Bylo to trochu z hecu, když jsme si  chtěli společně s pár mými kamarády a přáteli, s nimiž sportuji od dětství, že na to máme, že to dokážeme. A právě tehdy před čtyřmi lety mě překážkové závody „chytly“.

Jakým sportům jste se věnoval před překážkovými běhy?

Sport mě provází už od útlého věku a je tomu tak dodnes. Nejprve jsem se věnoval judu. Na tatami jsem strávil krásných 12 let života a dokonce se mi podařilo patřit dva roky do reprezentace. Když jsem skončil s judem, tak jsem dva roky dělal kickbox. A pak jsem ještě víc přitvrdil, kdy jsem se na další dva roky vrhl na MMA.

Co vás nejvíc přitahuje na Army Runu?

Army Run je skvělý svou neopakovatelnou atmosférou. Na Army Runu mě přitahují extrémní překážky často v nepřístupném  terénu a prostředí. Nejtěžší pro mě byla překážka, kde se muselo podlézt pod pytli s vodou. Ta na nás čekala loni při posledním závodě v Praze na Vítkově a navíc ještě těsně před cílem, takže to byl opravdu hodně náročný test fyzických a psychických sil. Letos se nejvíc těším do Krásna u Sokolova, kde se Army Run bude konta vůbec poprvé. Po Hluboké to bude druhý závod sezóny. Poběžím závod Major, protože je to výzva, kterou musím pokořit.

Jak vypadá vaše příprava na Army Run?

Připravit se na Army Run není samozřejmě otázka pár dnů před závodem. Moje příprava vychází hlavně z běhání. Proto běhám kopce, schody a často zařazuji i vytrvalostní běhy. Ale není to jen o běhání. K tomu chodím několikrát týdně do fitka, kde si dávám jednou týdně činky a skupinové tréninky Insanity a power jógu. Snažím se trénovat v každé volné chvíli, ale je to velice těžké, protože mám časově náročné zaměstnání s velkou zodpovědností. Zbývá mi tak jen málo času na mé tréninky, ale i přesto to musím zvládat.

Další články

Olympijský den opět rozběhal Česko
19. června 2025 Závody, ČOV a redakce ČB, foto: Barbora Reichová/ČOV

Olympijský den opět rozběhal Česko

Ve středu 18. června se po celé republice uskutečnil tradiční Olympijský běh. Letos se do oslav pohybu a olympijských hodnot zapojilo více než 12 tisíc běžců ve 92 lokalitách po celé zemi, plus 63 tisíc žáků ve školách. A také se finančně pomáhalo. Díky startovnému se vybralo téměř půl milionu korun ...

Moira Stewartová rekordmankou na dráhové pětce
15. června 2025 Závody, Michal Procházka, foto: IG Moira Stewartová

Moira Stewartová rekordmankou na dráhové pětce

Moira Stewartová na challenger mítinku kontinentální tour World Athletics ve Vídni zaběhla v sobotu trať 5000 metrů na dráze za 15:23,01 minuty. Tím překonala o osm vteřin národní rekord Kristiiny Sasínek Mäki (15:31,15), od něhož by zanedlouho uplynulo devět let. Jméno Stewartové tak najdeme v listině cti na mistrovských tratích ...

Vích se blýskl nejrychlejší pětkou za 27 let
9. června 2025 Závody, redakce ČB, foto: TopAthletics

Vích se blýskl nejrychlejší pětkou za 27 let

Po nepříliš povedeném vstupu do sezony na stýplu při kontinentální tour v Nairobi zazářil Damián Vích 7. června při pětce na dráze při mítinku FAST5000. V Maisons–Laffitte v pařížské aglomeraci zaběhl 13:38,06, což je nejen osobní rekord vylepšený o 22 vteřin, ale zároveň nejrychlejší čas českého běžce za posledních 27 let. ...

ME v silničním běhu 2029 zamíří do Utrechtu
5. června 2025 Závody, Michal Procházka, foto: European Athletics

ME v silničním běhu 2029 zamíří do Utrechtu

Třetí ročník Mistrovství Evropy v silničním běhu bude v květnu 2029 hostit nizozemské město Utrecht, oznámila na Světový den běhu 4. června Evropská atletika (EA). Utrecht má bohatou historii v pořádání běžeckých závodů. Kromě maratonu hostí „Singelloop Utrecht“, nejstarší silniční běžeckou akcí v zemi. Mistrovství Evropy bude organizovat společnost Golazo Events, která má ...

Damián Vích vyhrál půlmaraton v Karlových Varech
18. května 2025 Závody, Michal Procházka, foto: RunCzech

Damián Vích vyhrál půlmaraton v Karlových Varech

Prestižní půlmaraton ze seriálu Run Czech ovládl svěřenec Hakima Saleha v čase 1:04:23. To je nejen výrazné vylepšení předloňského osobáku z Ústí (1:06:10), ale také nejlepší čas českého běžce v tomto závodě (1:06:51). Vích je přitom specialista na stýpl a zvlněná trať ve Varech není úplně stvořená k rychlým časům. ...

Čtveřice premiérových titulů z MČR v silničních bězích je rozdána
17. května 2025 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Čtveřice premiérových titulů z MČR v silničních bězích je rozdána

  V Poděbradech proběhlo historicky první mistrovství České republiky mužů a žen v silničních bězích. Na míli kralovali Jan Friš s Annou Málkovou. Pětku ovládli Patrik Vebr s Moirou Stewartovou. Velkým favoritem mužského klání na jednu míli byl Jan Friš. Však také právě na této distanci vylepšil letos v hale národní rekord. Od startu nikam příliš nespěchal a zavěsil se za oddílového kolegu ...

Sobotní Poděbrady Running láká na jedinečné běžecké zážitky i bohatý doprovodný program
14. května 2025 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Pavel Lebeda

Sobotní Poděbrady Running láká na jedinečné běžecké zážitky i bohatý doprovodný program

Nadcházející atletický víkend (17. a 18. 5.) v Poděbradech nebude ani zdaleka jen o chůzi. Před nedělním evropským šampionátem chodeckých družstev se můžeme v sobotu těšit také na bohatý program v rámci podniku Poděbrady Running. Vrcholem sobotního programu na Lázeňské kolonádě je premiérové mistrovství České republiky mužů a žen v silničních ...

Premiérové maratonské tituly pro Hrochovou a Havlenu
4. května 2025 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska

Premiérové maratonské tituly pro Hrochovou a Havlenu

V rámci jubilejního 30. pražského maratonu se uskutečnilo i mistrovství České republiky na této distanci. Poprvé v kariéře se ze zlatých medailí radovali Tereza Hrochová a Yann Havlena. Favoritku doplnily na pódiu zkušené veteránky Tereza Hrochová si odbyla na pražském maratonu úspěšnou premiéru. Přitom ještě tři dny před samotným závodem nebylo jisté, zda ...

provozovatel
 

generální partner ČAS

partneři
českého běžeckého klubu