Rady a tipy: Nedejte šanci klíšťatům - Český běh

27. 6. 2016, Michal Procházka

Já běhám rychle, na mě klíště neskočí. To si říkal nejeden běžec, dokud nakonec nebyl tímto nepříjemným hmyzem dostižen. V průměru žije u nás na každém pátém metru čtverečním v lesech jedno klíště. Výskyt nemocí přenášených klíšťaty za posledních 20 let výrazně stoupl. Celkem bylo loni v České republice hlášeno 351 případů onemocnění klíšťovým zánětem mozku (encefalitidou). Jak se jim tedy při běhání vyhnout?

Klíště obecné (latinsky ixodes ricinus) se řadí mezi roztoče a cizopasníky a je příbuzné pavoukům. Jejich sezóna začíná už v březnu, kdy se teplota vzduchu vyšplhá na 5 až 10 stupňů Celzia. Klíšťata na člověka nepadají, jak si spousta lidí myslí, ale vyskytují se hlavně v travních porostech, nebo v nízkém křoví. Jsou zachycena na stéblech travin nebo na spodní straně listů. Po přenesení na člověka se klíště nepozorovaně přesune nejraději do různých záhybů na těle. Pozor na podkolenní jamky, podpaží, oblast genitálií nebo pod prsníky.

Borelióza nebo encefalitida?

Každé klíště nemusí být infikováno, ale je potřeba vědět, co nám případně hrozí. Závažné je onemocnění na lymeskou boreliózu, kterou způsobuje bakterie Borrelia burgforferi. Možnost přenosu infekce je tím vyšší, čím delší dobu klíště saje krev. Inkubační doba je od jednoho až po 300 dní!

Diagnostika nemoci je také velice obtížná, protože příznaky můžou být různé a ani typické začervenaní kolem rány se nemusí objevit. Příznaky pak můžou být jako u chřipky – bolesti hlavy, svalů, horečky, únava… V dalším stádiu, někdy i půl roku po prvních příznacích, se objevuje stav podobný chronické únavě. Léčba je pak dlouhodobá a člověk se musí i několik let sledovat.

Klíšťová encefalitida může být dalším z nepříjemných důsledků setkání s klíštětem. Proti této nemoci se dnes už dá naštěstí efektivně očkovat. (O tom níže.) Encefalitida se vyskytuje v celé Evropě, ale zejména u nás, na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Maďarsku, Chorvatsku a ve Slovinsku. Příznaky jsou opět podobně viróze nebo chřipce. V druhé fáze se ale dostaví silné migrenózní bolesti hlavy, nebo teploty, světloplachost, dezorientace, zvracení apod. Je nutná hospitalizace.

Co dělat, když jsme ho už „chytli“

Když si klíště najdete, je nutné ho co nejrychleji vytáhnout. Čas je velmi důležitý! Můžete to udělat sami nebo za pomoci lékaře. Ujistěte se, že v kůži nezůstala hlavička, která by mohla být zdrojem nákazy. Nejvíce postiženým regionem byly loni jižní Čechy a Vysočina. Zvýšená nemocnost byla také v krajích Středočeském, Ústeckém, Plzeňském, Jihomoravském a Pardubickém.

Klíště tedy odstraníme co nejrychleji pinzetou kývavým pohybem a tahem, žádné krémy, oleje nepoužíváme. Ránu pak dezinfikujte. Klíště nechytejte rukou a nejlépe spalte. Můžete ho případně poslat na testy případné nákazy. Informace zde: https://www.kliste.cz/.

V případě, že pozorujeme podezřivou vyrážku, výrazné začervenání anebo máme podezření, že něco z klíštěte zůstalo vevnitř, vyhledejte lékaře.

Jak se bránit

Každý už ví, že repelent je účinným a dostupným prostředkem, který vás může ochránit. Doporučuje se vybírat ten, který obsahuje látku permetrín. Nepoužívejte je ale přímo na pokožku. Látka DEET je podle některých studií méně účinná, resp. nemusí fungovat vůbec.

Jestli je to možné, zdržujte se v oblastech, kde svítí slunko! V prostředí, kde je vlhkost nižší než 80 %, nymfy klíšťat nepřežijí. Klíšťata se nachází hlavně ve vlhkém stinném prostředí. Také je vhodné použít dlouhé nohavice. Po hladkém materiálu klíšťata hůře vylezou a na světlém oblečení jsou lépe vidět. Po návratu z přírody si zkontrolujte oblečení. Nejlepší je všechno hodit hned do pračky. I praní ale může klíště přežít. Proto je lepší i vyžehlit.

Česnek, ani pivo klíšťatům nevoní. Když si na česneku pochutnáte před výběhem, máte vyšší šanci, že se vám klíšťata vyhnou. Také podle tipů babiček pomůže česnek v kapse, nebo potření nekrytých částí těla. Také může pomoci užívání B-komplexu, který ovlivňuje vlhkost kůže, člověk se méně potí a stane se pro klíště méně atraktivním.

Očkování vede

Nejlepší prevencí před zápalem mozkových blan je očkování. Proti borelióze ale očkování neexistuje. Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné aplikovat během celého roku. Díky aktivitě klíšťat v teplých měsících je však v tomto období potřeba uzpůsobit průběh očkování. Očkuje se ve třech dávkách a není hrazeno pojišťovnou, je dobrovolné. Přeočkování se doporučuje pak každé tři roky jednou vakcínou. Některé pojišťovny na očkování přispívají. Letos například Všeobecná zdravotní pojišťovna přidá svým klientům ke všem dosavadním benefitům nově 650 korun na vakcínu proti klíšťové encefalitidě. Cena jedné dávky je zhruba 750 Kč.

Více o prevenci a očkování třeba na stránkách http://www.pozorkliste.cz/, http://www.klistova-encefalitida.cz/home nebo se informujte u svého lékaře.

Další články

Vítkovice slavily 100 let také maratonem
28. října 2024 Závody, Michal Procházka, foto: pořadatelé / Pavel Klikar

Vítkovice slavily 100 let také maratonem

Zlatý maraton Emila Zátopka v Ostravě, to je nový počin na české vytrvalecké mapě. V sobotu 26. října se konala jeho premiéra v rámci oslav 100 let založení vítkovického oddílu. Pořadatelé novinku spojili s již pravidelně konaným Českým během žen (5 a 2,5 km), přidali také půlmaraton a desítku, takže si zájemci mohli ...

Stewartová zaběhla ve Valencii nový půlmaratonský národní rekord
27. října 2024

Stewartová zaběhla ve Valencii nový půlmaratonský národní rekord

Ve Valencii proběhl tradičně rychlý půlmaraton a zazářila na něm i Moira Stewartová, která časem 1:08:44 výrazně vylepšila vlastní národní rekord. Dařilo se i českým běžcům. Yomif Kejelcha zaběhl světový rekord. Moira Stewartová odcestovala do Valencie s jasným cílem, a tím bylo překonání jejího dva roky starého národního rekordu. Ideálně se ...

Povodním navzdory. Veteráni bojovali o maratonské tituly v lesích u Třeboně
23. října 2024 Závody, Adam Fritscher, foto: Martin Dušek, MOA Crew, Michal Dejdar / NIKON a Ivana Jedličková

Povodním navzdory. Veteráni bojovali o maratonské tituly v lesích u Třeboně

V polovině září se ničivé povodně dotkly také jihočeského regionu a lidé v okolí rybníka Rožmberk a přilehlých toků s obavami sledovali stoupající hladinu. Přesto o necelý měsíc později, konkrétně v sobotu 12. září, se v historickém a lázeňském městě Třeboň mohlo více než tři tisíce milovníků běhu postavit na ...

Evropská běžecká konference se vrací do Atén
11. října 2024 , Michal Procházka

Evropská běžecká konference se vrací do Atén

European Running Business Conference se uskuteční od 8. do 10. listopadu 2024 v Athénách, rodišti maratonského běhu. Tato prestižní akce spojí profesionály z běžeckého průmyslu z celé Evropy i světa. Evropská konference běžeckého byznysu 2024 proběhne v ikonickém Stavros Niarchos Foundation Cultural Center v Athénách. Konference, pořádaná organizací Evropskou atletikou ve spolupráci s řeckým atletickým svazem (SEGAS), přivítá ...

Hrochová a Zajíc obhájili mistrovské tituly v Běchovicích
29. září 2024

Hrochová a Zajíc obhájili mistrovské tituly v Běchovicích

Vítězi 128. ročníku silničního závodu Běchovice – Praha se stali Tereza Hrochová a Martin Zajíc, kteří tak zároveň obhájili mistrovské tituly na silniční desítce z minulého roku. Hrochová se stala druhou nejrychlejší závodnicí historie závodu. Mistrovský závod žen lákal na souboj dvou olympioniček. Tereza Hrochová s Moirou Stewartovou hned od začátku odpoutaly ...

Zajíc a Hrochová obhajují v Běchovicích tituly na silniční desítce
25. září 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: Běchovice-Praha

Zajíc a Hrochová obhajují v Běchovicích tituly na silniční desítce

Nedílnou součástí tradičního silničního závodu Běchovice – Praha je i domácí republikový šampionát v silničním běhu na 10 kilometrů. Na startu by měli být i obhájci titulů z minulého roku Martin Zajíc s Terezou Hrochovou. Moira vs. Tereza Mistrovský závod žen láká na atraktivní duel dvou závodnic, které nás letos reprezentovaly na ...

128. Běchovice lákají na souboj olympioniček
23. září 2024 Závody, Běchovice-Praha

128. Běchovice lákají na souboj olympioniček

Už jen týden zbývá do startu 128. ročníku silničního závodu Běchovice–Praha. Jedním z hlavních lákadel závodu bude souboj českých olympioniček Moiry Stewartové a Terezy Hrochové. Trojnásobná vítězka... Obě běžkyně náročnou běchovickou trať velmi dobře znají. Moira Stewartová dokázala tento závod opanovat třikrát v řadě v letech 2020 – 2022. V roce 2021 ...

Podcast s běchovickou legendou Petrou Kamínkovou
9. září 2024 Rozhovory, Michal Procházka, foto: ČAS - Eduard Erben

Podcast s běchovickou legendou Petrou Kamínkovou

Pro natáčení 48. dílu ČASu na podcast jsme vyrazili na Svatý Kopeček do Olomouce. Hostem totiž byla zdejší rezidentka a mimo jiné 11násobná vítězka Běchovic Petra Kamínková. Pokud bychom vybírali osobnosti legendárního silničního běhu Běchovice-Praha, musí na jednom z prvních míst být Petra Kamínková. V mistrovském závodě nenajdeme nikoho úspěšnějšího, a ...

provozovatel
 

generální partner ČAS

partneři
českého běžeckého klubu