Rady a tipy: Nedejte šanci klíšťatům - Český běh

27. 6. 2016, Michal Procházka

Já běhám rychle, na mě klíště neskočí. To si říkal nejeden běžec, dokud nakonec nebyl tímto nepříjemným hmyzem dostižen. V průměru žije u nás na každém pátém metru čtverečním v lesech jedno klíště. Výskyt nemocí přenášených klíšťaty za posledních 20 let výrazně stoupl. Celkem bylo loni v České republice hlášeno 351 případů onemocnění klíšťovým zánětem mozku (encefalitidou). Jak se jim tedy při běhání vyhnout?

Klíště obecné (latinsky ixodes ricinus) se řadí mezi roztoče a cizopasníky a je příbuzné pavoukům. Jejich sezóna začíná už v březnu, kdy se teplota vzduchu vyšplhá na 5 až 10 stupňů Celzia. Klíšťata na člověka nepadají, jak si spousta lidí myslí, ale vyskytují se hlavně v travních porostech, nebo v nízkém křoví. Jsou zachycena na stéblech travin nebo na spodní straně listů. Po přenesení na člověka se klíště nepozorovaně přesune nejraději do různých záhybů na těle. Pozor na podkolenní jamky, podpaží, oblast genitálií nebo pod prsníky.

Borelióza nebo encefalitida?

Každé klíště nemusí být infikováno, ale je potřeba vědět, co nám případně hrozí. Závažné je onemocnění na lymeskou boreliózu, kterou způsobuje bakterie Borrelia burgforferi. Možnost přenosu infekce je tím vyšší, čím delší dobu klíště saje krev. Inkubační doba je od jednoho až po 300 dní!

Diagnostika nemoci je také velice obtížná, protože příznaky můžou být různé a ani typické začervenaní kolem rány se nemusí objevit. Příznaky pak můžou být jako u chřipky – bolesti hlavy, svalů, horečky, únava… V dalším stádiu, někdy i půl roku po prvních příznacích, se objevuje stav podobný chronické únavě. Léčba je pak dlouhodobá a člověk se musí i několik let sledovat.

Klíšťová encefalitida může být dalším z nepříjemných důsledků setkání s klíštětem. Proti této nemoci se dnes už dá naštěstí efektivně očkovat. (O tom níže.) Encefalitida se vyskytuje v celé Evropě, ale zejména u nás, na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Maďarsku, Chorvatsku a ve Slovinsku. Příznaky jsou opět podobně viróze nebo chřipce. V druhé fáze se ale dostaví silné migrenózní bolesti hlavy, nebo teploty, světloplachost, dezorientace, zvracení apod. Je nutná hospitalizace.

Co dělat, když jsme ho už „chytli“

Když si klíště najdete, je nutné ho co nejrychleji vytáhnout. Čas je velmi důležitý! Můžete to udělat sami nebo za pomoci lékaře. Ujistěte se, že v kůži nezůstala hlavička, která by mohla být zdrojem nákazy. Nejvíce postiženým regionem byly loni jižní Čechy a Vysočina. Zvýšená nemocnost byla také v krajích Středočeském, Ústeckém, Plzeňském, Jihomoravském a Pardubickém.

Klíště tedy odstraníme co nejrychleji pinzetou kývavým pohybem a tahem, žádné krémy, oleje nepoužíváme. Ránu pak dezinfikujte. Klíště nechytejte rukou a nejlépe spalte. Můžete ho případně poslat na testy případné nákazy. Informace zde: https://www.kliste.cz/.

V případě, že pozorujeme podezřivou vyrážku, výrazné začervenání anebo máme podezření, že něco z klíštěte zůstalo vevnitř, vyhledejte lékaře.

Jak se bránit

Každý už ví, že repelent je účinným a dostupným prostředkem, který vás může ochránit. Doporučuje se vybírat ten, který obsahuje látku permetrín. Nepoužívejte je ale přímo na pokožku. Látka DEET je podle některých studií méně účinná, resp. nemusí fungovat vůbec.

Jestli je to možné, zdržujte se v oblastech, kde svítí slunko! V prostředí, kde je vlhkost nižší než 80 %, nymfy klíšťat nepřežijí. Klíšťata se nachází hlavně ve vlhkém stinném prostředí. Také je vhodné použít dlouhé nohavice. Po hladkém materiálu klíšťata hůře vylezou a na světlém oblečení jsou lépe vidět. Po návratu z přírody si zkontrolujte oblečení. Nejlepší je všechno hodit hned do pračky. I praní ale může klíště přežít. Proto je lepší i vyžehlit.

Česnek, ani pivo klíšťatům nevoní. Když si na česneku pochutnáte před výběhem, máte vyšší šanci, že se vám klíšťata vyhnou. Také podle tipů babiček pomůže česnek v kapse, nebo potření nekrytých částí těla. Také může pomoci užívání B-komplexu, který ovlivňuje vlhkost kůže, člověk se méně potí a stane se pro klíště méně atraktivním.

Očkování vede

Nejlepší prevencí před zápalem mozkových blan je očkování. Proti borelióze ale očkování neexistuje. Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné aplikovat během celého roku. Díky aktivitě klíšťat v teplých měsících je však v tomto období potřeba uzpůsobit průběh očkování. Očkuje se ve třech dávkách a není hrazeno pojišťovnou, je dobrovolné. Přeočkování se doporučuje pak každé tři roky jednou vakcínou. Některé pojišťovny na očkování přispívají. Letos například Všeobecná zdravotní pojišťovna přidá svým klientům ke všem dosavadním benefitům nově 650 korun na vakcínu proti klíšťové encefalitidě. Cena jedné dávky je zhruba 750 Kč.

Více o prevenci a očkování třeba na stránkách http://www.pozorkliste.cz/, http://www.klistova-encefalitida.cz/home nebo se informujte u svého lékaře.

Další články

Stewartová před půlmaratonem v Praze: Rekord? Hlavně limit na MS
30. března 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: IG M. S.

Stewartová před půlmaratonem v Praze: Rekord? Hlavně limit na MS

Česká rekordmanka v běhu na 10 000 metrů na dráze a také na půlmaratonské trati Moira Stewartová se v sobotu představí na startu pražského půlmaratonu. Právě na půlmaratonské trati stanovila Stewartová český rekord minulý rok v Istanbulu, kdy časem 1:10:14 vylepšila tehdejší nejlepší výkon Evy Vrabcové Nývltové o 47 vteřin. ...

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová
13. března 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Jaroslav Železný a Jan Kervitcer

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová

Další březnová sobota a další tradiční desítka. V Pečkách na Kolínsku se 11. 3. uskutečnil 43. ročník Memoriálu Jardy Kvačka. Účastníky obrátkového závodu potrápil nejen vítr, ale také teplota jen lehce nad nulou, pocitová ještě nižší. Vítězi se stali ukrajinští běžci Mykola Mevša a Maryna Němčenko. Pečky – Ratenice – Cerhenice ...

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn
6. března 2023 Závody, David Janeczek, Michal Procházka, foto: Jindřich Krammer

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn

Moira Stewartová se vrátila po zranění suverénním triumfem na silniční Kbelské desítce, která byla součástí přípravy na pražský půlmaraton 1. dubna. Nejrychlejším mužem a tím i celkovým vítězem ve Kbelích byl René Sasyn. „Chtěla jsem hlavně závodit a vyzkoušet, jak na tom jsem,” vysvětluje Stewartová, která je v plném tréninku teprve měsíc. ...

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!
28. února 2023 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: Milan Mikšík (titulní a 1), Jiří Horák (2 a 3)

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!

Patří k nejoblíbenějším běžeckým silničním závodům v Česku. Především pro svou perfektní organizaci, neopakovatelnou přátelskou atmosféru, ale i náročnou kopcovitou trať na pomezí Hané a Hostýnských vrchů s výhledy na nedaleký Svatý Hostýn. Rohálovská desítka oslavila v sobotu třicet let své existence – v plné kondici a s více než čtyřmi stovkami aktivních gratulantů na trati. ...

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává
21. února 2023 Rozhovory, Trénink, Michal Procházka, foto: RunCzech

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává

Když sledovala jako malá olympiádu v Barceloně a snila o účasti na hrách, nenapadlo ji, že pod pěti kruhy se objeví dvakrát v její letní a třikrát v zimní variantě. Teď pro Evu Vrabcovou Nývltovou nastal čas bohatou kariéru ukončit. Konec úspěšné kariéry bronzové maratonkyně z ME v Berlíně (6. 2. 1986) urychlilo ...

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů
19. února 2023 Závody, Petr Jelínek, foto: Steve Christo pro WA

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů

V australském Bathurstu se uskutečnilo za horkého počasí 44. mistrovství světa v přespolním běhu, kterému jasně dominovali afričtí běžci a běžkyně. V hlavních kategoriích brali tituly Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Beatrice Chebet. Světový šampionát v krosu se uskutečnil po čtyřech letech a poprvé v historii se konal v Austrálii. Jeho ...

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců
9. února 2023 Závody, Michal Procházka, foto: WMTRC 2023 / Roastmedia a David Švestka

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců

Mistrovství světa v horských a trailových bězích v regionu Innsbruck­-Stubai proběhne sice až za čtyři měsíce (6. až 10. června), s předběžnými přihláškami hlásí pořadatelé mimořádný zájem. Ve své zprávě uvádějí, že k 6. únoru ­­mají přislíbenu účast více než 1200 běžců z 58 zemí. Ačkoli jsou registrace předběžné a federace ...

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici
31. ledna 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: 10k Valencia Ibercaja

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici

V polovině ledna ve Valencii vystřihnul silniční desítku za 29:07 a upevnil si pozici v elitní desítce českého historického pořadí. Hlavní disciplínou Damiána Vícha je sice pořád 3000 metrů překážek, už teď se o něm ale začíná mluvit jako o velké vytrvalecké naději. A on sám se tomu moc nebrání. Od úspěšného ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu