Přetížení je lepší předcházet než jej léčit - Český běh

19. 12. 2019, MUDr. Michal Nesvadba, Trénink

Jak vzniká přetížení, jaké jsou jeho příznaky, jak mu předcházet a co dělat, když přeci nastane, to vysvětluje ve stručnosti MUDr. Michal Nesvadba.

Sval pracuje dvojím způsobem: aerobně a anaerobně. Ke kontrakci používá energii, která se získává štěpením složených cukrů buď za přítomnosti kyslíku – aerobní glykolýza, nebo bez kyslíku – anaerobní glykolýza, při které se tvoří kyselina mléčná (laktát). Po vyčerpání složených cukrů se energie získává z bílkovin. Svalová únava je způsobená dlouhodobou prací svalu a jeho silnou opakovanou kontrakcí. Dochází ke snížení zásob glykogenu (složeného cukru), snížení pH svalů, nahromadění kyseliny mléčné (laktátu) a k následné změně prokrvení tkáně. Tím vším sval signalizuje, že je třeba snížit zátěž, aby nedošlo k úplnému vyčerpání a poškození.

Při dalším zatěžování se situace jen zhoršuje, glykogen je nahrazován bílkovinami a nedostatečnou oxidací (přísunem kyslíku) se vytváří stále více laktátu. Ten je pro svalová vlákna toxický a při zvýšené zátěži narušuje svalová vlákna, která prasknou. To přesně způsobuje nepříjemný pocit píchání. Sval potřebuje na regeneraci 24–48 hodin, aby došlo k odbourání škodlivých laktátů a předešlo se tak poškození.

Syndrom přetrénování se projeví nejen na svalové úrovni, ovlivňuje i psychiku.

Pokud nebudete dbát na varovné signály, dostaví se nepříjemné příznaky:

  • prudký pokles výkonnosti a úbytek svalové hmoty,
  • zvýšené celkové napětí organismu,
  • podrážděnost, bolest hlavy, silná únava a nekvalitní spánek,
  • pocit těžkých nohou,
  • nechutenství a snížené sexuální libido,
  • ztráta sportovní motivace a nezájem o koníčky,
  • případně také deprese a psychické problémy.

Přetrénování může mít různé podoby a stupně, vše záleží na individualitě každého z nás. Rozhodující faktory jsou genetická odolnost (fyzická a psychická), věk, pohlaví, váha, druh sportovní činnosti atd. V extrémních případech může vrcholit i úplným zhroucením organismu, psychickým a imunitním kolapsem.

Rizikem je také náhlá změna stravy, zejména pokud se jedná o drastické vyloučení některé ze základních složek potravy – tuky, cukry, bílkoviny. Organismus potřebuje pro optimální fungování každou z nich, proto je nejvhodnější zachovat co nejpestřejší škálu stravy.

Prevence

I zde platí, že prevence je mnohonásobně lepší než léčba. Předcházet výše popsaným komplikacím jednoznačně lze. Proto se nestyďte poradit s odborníkem o tom, jak bezpečně vykonávat určitou konkrétní aktivitu, abyste předešli zraněním a přetížení.

Mějte na paměti:

  • Pozor na zvyšování tréninkových dávek, provádějte to rozumně, postupně nebo si nechte poradit.
  • Dbejte na dostatečnou regeneraci svalů (dostatečný klidový režim) a pomoci si můžete také příjmem vitamínů B a C či bílkovin na podporu regenerace.
  • Zachovejte si dostatečný přísun všech základních složek potravy (tuky, cukry, bílkoviny).
  • Psychická pohoda a radost z pohybu je prvořadá. Nevěnujte se sportu z povinnosti.
  • Buďte spokojeni s každým malým úspěchem. Uvědomte si, že vždy se najde někdo lepší než vy, proto se nežeňte do extrému.
  • Pracujte se stresem, adrenalinem a agresivitou. Naučíte se tak lépe ovládat i v běžném životě.
  • Sport není jediný smysl života. Dopřejte si proto pravidelnou „dovolenou“, kdy druh aktivity změníte nebo ji úplně vynecháte.
  • Odpočívejte. Regenerace nemusí znamenat jen klid. Dopřejte si masáž, věnujte se jednoduššímu pohybu, podpořte imunitu saunou a relaxujte oblíbeným způsobem.

Jak se říká: „Všeho moc škodí“. A ani při vaší oblíbené aktivitě tomu není jinak. „Uberte plyn“ a sportujte i nadále s radostí, bez bolesti a v plném zdraví.

Pomoc a léčba

Pokud jste do stádia přetrénování přeci jen došli, nezoufejte. V současnosti existují různé možnosti, jak si z tohoto stavu co nejrychleji pomoci. V každém případě musíte sportovní aktivitu změnit a přehodnotit přístup. Svalová a vazivová poškození dokáže moderní fyzioterapie dobře řešit.

Na urychlení hojení je možné použít terapii rázovou vlnoukinesiotapinglymfodrenáž a různé manuální techniky fyzioterapie.

Tento syndrom je však silně spjat s psychikou, proto je nutné se věnovat hlavně jí. Na rozdíl od fyzického zdraví bude cesta k vyvážené psychické pohodě podstatně delší. V tomto případě není hanbou vyhledat pomoc psychologa. Návrat k úplnému uzdravení může trvat stejně tak dlouho jako jste se do stavu přetrénování dostávali, což může být i několik let. Neváhejte proto svůj problém řešit hned.

Další články

Patnáct jmen pro mistrovství Evropy v horských bězích
9. května 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: David Švestka (zleva B. Macurová, A. Vetchá, H. Švestková Stružková)

Patnáct jmen pro mistrovství Evropy v horských bězích

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci pro mistrovství Evropy v horských bězích, které se uskuteční 31. 5. – 2. 6. ve francouzském Annecy. Na nadcházejícím evropském šampionátu vrchařů bude Českou republiku reprezentovat celkem patnáct atletů a atletek. V disciplíně běh do vrchu nahoru/dolů se představí čerstvý domácí šampion Matěj Zima. K němu se přidá tradiční reprezentační opora vrchařských závodů Marek Chrascina. Bronzový muž ...

Bannisterova míle pod 4 minuty jako přelom ve vnímání vodičů
7. května 2024 , Adam Pražák a Michal Procházka, foto: Wikipedia

Bannisterova míle pod 4 minuty jako přelom ve vnímání vodičů

  Před 70 lety Roger Bannister jako první zaběhl jednu míli za méně než čtyři minuty. O události významné také s ohledem na nyní běžnou pomoc s tempem přinášíme článek z časopisu Atletika v rámci tématu věnovanému právě vodičům.   Meta pokořena 6. května roku 1954 se do světa rozšířila senzační zpráva. V závodě na jednu míli byla ...

Pastorová má šestý maratonský titul, překvapili bratři Edlmani
5. května 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

Pastorová má šestý maratonský titul, překvapili bratři Edlmani

  Při Pražském mezinárodním maratonu byli korunování mistři ČR. Zkušenosti prodala Petra Pastorová, mezi muži se nečekaně radoval Martin Edlman, jeho bratr Tomáš jen těsně podlehl v duelu o stříbro Patriku Vebrovi. Absolutními vítězi byli etiopští vytrvalci. Šest titulů Pastorové dělí 12 let Mistrovský závod žen potvrdil, že půjde o vyrovnanou bitvu trojice očekávaných ...

Vrchaři se utkají o tituly na Černé hoře, maratonci v Praze
30. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vrchaři se utkají o tituly na Černé hoře, maratonci v Praze

O nadcházejícím víkendu se uskuteční další dva domácí republikové šampionáty. V sobotu 4. května proběhne v Janských Lázních MČR v běhu do vrchu a v neděli 5. května nás čeká v rámci pražského maratonu tradičně i mistrovství České republiky na této trati. Vrchaři se vracejí do Janských Lázní Hlavní favoritkou ženského vrchařského ...

Stewartová a Zajíc ovládli dráhovou desítku
29. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska

Stewartová a Zajíc ovládli dráhovou desítku

V Holešově proběhlo v sobotu 27. dubna mistrovství České republiky v běhu na 10 000 metrů na dráze. Mezi ženami si doběhla už pro osmý titul Moira Stewartová. Mužům kraloval potřetí za sebou Martin Zajíc. Počasí v Holešově vytrvalcům příliš nepřálo. Celé mistrovské klání totiž doprovázely poměrně vysoké teploty, a ...

Holešov hostí v sobotu republikový šampionát v běhu na 10 000 metrů
25. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman

Holešov hostí v sobotu republikový šampionát v běhu na 10 000 metrů

Moira Stewartová poběží v městě na pomezí Hané a Valašska již o svůj sedmý titul na této distanci. Martin Zajíc se pokusí dokonat zlatý hattrick. Mistrovství bude opět společné se Slováky. Stewartová se vrací na oblíbený šampionát Největší hvězdou mistrovství České republiky na dráhové desítce v Holešově je jednoznačně Moira Stewartová. Svěřenkyně Václava Janouška má ...

Istrijský maraton: prima závodění mezi vinicemi a po mořském pobřeží
23. dubna 2024 Závody, Adam Fritscher, foto: istrski-maraton.si

Istrijský maraton: prima závodění mezi vinicemi a po mořském pobřeží

Kdo hledá nevšední (a přitom dostupné) běžecké zážitky a už je omrzelý z velkých městských závodů, může si dopřát relativně nedaleko od českých hranic zajímavou alternativu. Istrijský maraton na krásném (a také krátkém) mořském pobřeží Slovinska letos oslavil svůj jubilejní desátý ročník. A byla u toho i početná výprava závodníků ...

V Ostravě se chystá v říjnu premiéra mezinárodního maratonu Emila Zátopka
19. dubna 2024 Závody, Šárka Mokrá, EZOG

V Ostravě se chystá v říjnu premiéra mezinárodního maratonu Emila Zátopka

V Ostravě startuje zbrusu nový maraton – na jediném certifikovaném okruhu, s mezinárodní účastní i televizním přenosem. Nese jméno legendárního běžce Emila Zátopka, který byl mimo jiné vyhlášen českým olympionikem století. Jeho součástí bude také 12. ročník Českého běhu žen Ostrava. V sobotu 26. října na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích odstartuje ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu