Lukáš patří mezi naše nejlepší běžce současnosti, z jeho nejčerstvějších úspěchů zmiňme republikové tituly ze stýplu a desítky na dráze. Krom toho sám organizuje oblíbené závody. Jaké jsou jeho běžecké priority?
Jaký je váš vztah k běhání?
Běhání v mém životě zastává významnou roli. Věnuji se mu přes 20 let, každým rokem víc a víc. Je to už má nepostradatelná každodenní náplň. Někdy se na trénink těším, jindy třeba vůbec, ale co je pokaždé stejné, je ten úžasný pocit po tréninku z dobře odvedené práce.
Jak a kdy jste s běháním začal?
Ve druhé třídě základní školy mě do atletického klubu přivedli rodiče. Přemluvili trenéra, aby mě přijal, protože tak malé děti tam tehdy vůbec neměli, a už jsem tam zůstal.
V jaké oblasti a na jakém povrchu nejradši běháte?
Nejraději po měkkém povrchu v lese, v krásné přírodě. Rád běháním také poznávám nová místa, proto stále zkouším odlišné cesty i v prostředí, které už jinak znám. A když přijedu někam, kde jsem ještě nebyl, není nic lepšího než si ho proběhnout.
Oblíbené lokality mám ve Františkově v Jeseníkách, na Vysočině a v Beskydech.
Trénujete raději ve skupině, anebo sám?
Na těžké tréninky preferuji skupinu, kde si můžeme vzájemně pomoci. Můj trenér Michael Nejedlý ale připravuje pouze mě, takže když se podaří s někým domluvit na společný trénink, je to pro mě příjemné zpestření. Běhá ale i má přítelkyně, se kterou vyrážíme na klusy, souvislé běhy i lehčí tréninky, takže je mi i skvělým parťákem. Když ale můžu vyběhnout do lesa, nevadí mi jít i sám. Vyčistím si hlavu od pracovních povinností a napadne mne spousta řešení, nad kterými bych bez běhání bádal celé dny.
Kolik toho aktuálně naběháte za týden? A jaký je váš rekord, co se týče objemu?
Nyní, v závodním období, kolem stovky. Nejvíce za týden jsem zatím měl něco přes 170 km.
Jak velkou porci kilometrů jste nejvíce uběhl na jeden zátah?
Máme s přítelkyní tradici, že na její narozeniny společně uběhneme tolik kilometrů, kolik právě slaví, takže naposledy do bylo 28 🙂 Je to trochu ztíženo tím, že narozeniny má začátkem ledna…
Jaký je váš oblíbený a jaký nejvíc nenáviděný trénink?
Nejraději mám „odpočinkové“ dny na soustředěních v horách, kdy je na programu pěší výlet. Ten se ovšem často svrhne na pokoření co nejvíce vrcholů a kilometrů, z chůze se stane indiánský běh či rovnou běh se zátěží (batohem na zádech) a musíme spěchat, abychom stihli večeři a nezatměli. Přímo nenáviděný trénink nemám, jen mě hodně bolí stupňované tempové běhy.
Čím se motivujete?
Výsledky mého trenéra a vlastními osobáky.
Které barvy běžeckého oblečení preferujete?
Mám rád modrou, ale jsem hlavně rád, když se podaří běžecké oblečení a boty sladit.
Kolik párů bot ročně spotřebujete?
Kolem pěti párů.
Bez čeho nevyběhnete?
Potrpím si jen na kvalitní boty. Na ostatním vybavení a oblečení tolik nelpím. Nejraději běžím takzvaně bez ničeho – bez hodinek, bez klíčů od domu, bez vymyšlené trasy a stanoveného tréninku.
Jaký je váš oblíbený závod?
Sám jsem pořadatelem MASARYK RUNu a Blanenské desítky, kde závody vidím z druhé stránky než ostatní běhy, kde jsem závodníkem. Snažím se je uspořádat co nejlépe a využít načerpané zkušenosti z jiných závodů. Jestli si mi to daří, mohou ale říci jen samotní účastníci. Pro mě je ovšem velkým zadostiučiněním, když vidím spokojené závodníky a slyším pochvaly. Pak vím, že veškerá práce nebyla zbytečná.
Co byste vzkázal běžeckým hobíkům?
Ať si běh hlavně užívají! Ať běhají tak, aby je to naplňovalo a bavilo!