Zemřel Václav Kameník, nejrychlejší český běžec na 100 km - Český běh

4. 10. 2023, Adam Fritscher, foto: Tomáš Rusek, Rozhovory

Jsou sportovní rekordy, které platí krátce a za čas si na ně nikdo nevzpomene. A pak jsou takové, jež přetrvávají desetiletí a jsou zdánlivě nepřekonatelné. K těm druhým patří české historické maximum v běhu na 100 kilometrů, které drží již 41 let časem 6:17:56 nenápadný běžec z Kněževsi u Rakovníka Václav Kameník. Jeho autor už se překonání svého rekordu bohužel nedočká, zemřel 21. září 2023 ve věku 72 let.

Nejen stovka

Přestože vrchol Kameníkovy závodní činnosti spadá do osmdesátých a částečně devadesátých let minulého století, řada jeho výkonů zůstává v popředí českých historických tabulek až doposud.

Stále je totiž platný nejen rekord na 100 km 6:17:56 hodiny – dosažený 3. dubna 1982 ve východoněmeckém Grünheide – při něm mimochodem čas odpovídá průměrnému tempu 3:46,7 minuty na kilometr, nebo jinak vyjádřeno jsou v tom ukryty dva celé maratony za 2:39 hod. Václavu Kameníkovi patří i dalších šest z deseti nejlepších českých výkonů na stovce v rozmezí od 6:23 do 6:37. (Jen připomeňme, že aktuální nejlepší světový čas Alexandra Sorokina činí 6:05:35.) Dále je Kameník stále nejrychlejším Čechem na 100 mil výkonem 12:28:16 coby mezičasem čtyřiadvacetihodinovky běžené v roce 1981 ve švýcarském Lausanne.

A skvělý byl rovněž na královské maratonské distanci, kde si výkonem 2:19:54 (v letošních tabulkách by s ním byl druhý) ze slovenského Brezna v červenci 1983 vysloužil dokonce pozvánku do československé reprezentace. „To však byl paradoxně začátek konce jeho vrcholové běžecké kariéry,“ vzpomíná Kameníkův souputník a další přední český ultravytrvalec Tomáš Rusek a hned vysvětluje proč.

Plachý samotář

„Vašek byl samorost, který si trénoval a běhal po svém,“ říká Rusek. „Základem jeho výkonnosti byly dlouhé běhy původně absolvované v rámci dálkových pochodů. Jakmile se v rámci reprezentace musel podřídit režimu a běhat rychlost na dráze, tak se tím doslova utavil. S národním výběrem startoval na tradičním maratonském mítinku v Koreji, což byl také jeho jediný reprezentační start. Po něm přišlo zranění, postupná výkonnostní stagnace a určitá zahořklost z ní vyplývající,“ přibližuje.

Rusek s Kameníkem společně absolvovali řadu cest po Evropě a ultramaratonských závodů. „Naposledy jsme se viděli před čtyřmi lety na akci uspořádané předním běžcům na těchto dlouhých tratích při Barokomaratonu,“ vzpomíná Rusek – na foto ultraborci (za stolem zleva) Radek Brunner, Tomáš Rusek, Václav Kameník.

„Vaška jsem si tam vzal trochu na starosti z obavy, aby tajně nezmizel. Byl totiž velmi plachý a pocty či veřejný zájem jej vůbec nezajímaly. Když dosáhl nějakého úspěchu, bylo prakticky nemožné s ním udělat rozhovor. Měl velmi uzavřenou povahu a byl hodně stydlivý. Možná to bylo tím, že žil celoživotně sám. Pracoval jako klempíř snad někde v družstvu, po práci běhal a nic víc ho v podstatě nezajímalo,“ uvažuje brněnská běžecká legenda Rusek – sám už téměř tři dekády český rekordman v běhu na 48 hodin (433,384 km).

Cestování ani odměny ho nezajímaly

Na výjezdy s Václavem Kameníkem do běžeckého světa má o tři roky starší Tomáš Rusek řadu vzpomínek. „Měli jsme například jet autem do Španělska a teprve těsně před cestou se ukázalo, že s ním Vašek jezdí jen těch svých osm kilometrů z Kněževsi do Rakovníka a zpět, na víc si netroufal,“ vypráví Rusek.

„Nakonec jsme jeli mým čerstvě dovezeným fiatem Ritmo, byla to s ním první větší cesta kromě Vídně a na to, že se tam musí lít ještě olej, mě Vašek upozornil ve Francii, když jsme odbočili k pověstné Corbusiérově kapli v Ronchamps a museli dotankovat. Byl to diesel a museli jsme tam dolít celé dva litry oleje. A to jsem s tím valil až 150 kilometrů v hodině. Takže mi Vašek vlastně zachránil motor a možná i nám oběma život,“ říká s úsměvem.

„On byl skutečně až flegmaticky netečný k cestování a zážitkům z cest. Byli jsme třeba ve španělské Gironě, kde je muzeum zdejšího slavného rodáka Salvadora Dalího. Chtěl jsem je navštívit, ale Vašek to odmítl, prostě ho to vůbec nezajímalo,“ směje se Rusek.

A podobné to podle něj bylo s finančními odměnami za mimořádné ultramaratonské výkony, kterých Václav Kameník pravidelně dosahoval. „Tehdy se o nějakém profesionálním běhání na těchto tratích nedalo mluvit, alespoň v našich podmínkách ne. Vaškovi to ale stejně bylo jedno. Jen jednou si pamatuji, že si jel na závod do zahraničí cíleně pro barevný televizor, který si chtěl přivézt domů,“ vybaví si jeho souputník přeci jen jednu výjimku.

Skromný parťák s běžeckým srdcem

„Přitom i z dnešního pohledu byly ty jeho výkony a výsledky fenomenální,“ zdůrazňuje Rusek. „Na stovce byl naprostá jednička, pravidelně při svých startech vyhrával. A to za podmínek, které si současní přední ultramaratonci už vůbec neumí představit. Třeba oproti dnešním zvyklostem neměl žádný doprovod a podporu na trati, vše si musel zařídit sám. Nepoužíval žádné výživové doplňky, měl jedny maratonky z tehdejšího velmi omezeného výběru. Věci jako trička nebo trenýrky jsme vůbec neřešili,“ vypočítává.

„Bez ohledu na to vše bylo běhání celý Vaškův svět. Budu na něj vzpomínat jako na skromného a naprosto nekonfliktního parťáka, který nijak nevyhledával slávu a sportovní pozlátko,“ uzavírá Tomáš Rusek.

Další články

Ultramaratonský týmový bronz na Taiwanu
5. prosince 2023 , Petr Jelínek

Ultramaratonský týmový bronz na Taiwanu

Taiwan hostil mistrovství světa v běhu na 24 hodin. Tým žen na něm vybojoval nečekanou bronzovou medaili. Nejlepšího individuálního umístění dosáhla devátá Petra Pastorová. Do týmového hodnocení se počítaly výsledky třech nejlepších závodnic z každé země. Z našich reprezentantek zvládla nejvydatnější porci kilometrů Petra Pastorová, která jich za 24 hodin uběhla 240.695, což ...

Stewartová do Paříže díky národnímu rekordu
3. prosince 2023 , Petr Jelínek

Stewartová do Paříže díky národnímu rekordu

Parádní běžecké představení předvedla na maratonu ve španělské Valencii Moira Stewartová, která zaběhla časem 2:25:36 nový národní rekord, čímž zároveň pokořila ostrý limit pro start na olympijských hrách v Paříži. Svěřenkyně Václava Janouška vstupovala do závodu s osobním rekordem 2:29:28, což byl čas, kterého dosáhla při pražském maratonu v roce 2021. Také tehdy ...

KROSOVÉ TITULY ROZDÁNY
26. listopadu 2023 , Petr Jelínek

KROSOVÉ TITULY ROZDÁNY

V Dříteči proběhlo mistrovství České republiky v přespolním běhu. Tereza Hrochová si doběhla pro čtvrtý mistrovský titul v řadě. Jáchym Kovář se radoval potřetí za sebou. ČTVRTÝ TITUL PRO HROCHOVOU V závodě žen vytrvalkyň útočila Tereza Hrochová na zisk čtvrtého mistrovského titulu v řadě. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka nechtěla nic ponechat náhodě a vzala ...

Šmahelův hattrick a Stýblové double na jubilejní Velké Kunratické
13. listopadu 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Ivana Roháčková

Šmahelův hattrick a Stýblové double na jubilejní Velké Kunratické

Devadesátý ročník pražského krosu Velká Kunratická ovládli Michal Šmahel a Bára Stýblová. Šmahel v intervalovém závodě zvítězil potřetí v řadě, Stýblová si zopakovala triumf z roku 2020 a dominovala i na trase přes Hrádek. Kunratické se úhrnem zúčastnilo přes tři tisíce běžců. TŘI TRIUMFY TAKŘKA V IDENTICKÝCH ČASECH Michal Šmahel z Inov-8 teamu naprosto ...

V Klánovicích se sešly na dvě tisícovky běžců
20. října 2023 Závody, Michaela Sikorová, Klánovický terénní půlmaraton

V Klánovicích se sešly na dvě tisícovky běžců

V neděli 15. října se už poosmé uskuteční v Klánovickém lese zdejší terénní půlmaraton. Pravé babí léto, v rozmanitých barvách podzimu a se sluncem nad hlavou, si na hlavní trati či v doprovodných závodech užilo bezmála 2000 běžců a 100 psů. Půlmaratonská trasa je od letošního ročníku certifikovaná Českým atletickým ...

Kiptum prvním maratoncem pod 2:01
9. října 2023 , Petr Jelínek

Kiptum prvním maratoncem pod 2:01

Keňan Kelvin Kiptum ovládl letošní maraton v Chicagu v novém světovém rekordu 2:00:35. Ženám vládla Nizozemka Sifan Hassan v druhém nejrychlejším čase historie 2:13:44. Třiadvacetiletý Keňan Kelvin Kiptum debutoval na maratonu teprve před deseti měsíci. Ovšem už tehdy to stálo za to, když zvítězil ve Valencii v tehdy čtvrtém nejrychlejším čase historie 2:01:53. V dubnu ...

Běchovicím vládli Keňané
25. září 2023 , Petr Jelínek

Běchovicím vládli Keňané

Vítězi 127. ročníku silničního závodu Běchovice – Praha se stali Keňané Kennedy Kaptila a Glorius Jepkirui, která navíc svůj triumf ozdobila novým traťovým rekordem. České mistrovské tituly berou Martin Zajíc a Tereza Hrochová. Po dlouhých sedmi letech se vrátili do Běchovic elitní keňští běžci a bylo to znát na vítězných ...

Berlínský maraton se světovým rekordem
25. září 2023 , Petr Jelínek

Berlínský maraton se světovým rekordem

V Berlíně proběhl tradiční maraton a také letos byl v jeho rámci k vidění nový světový rekord. Nepřekonal ho ovšem Eliud Kipchoge. Historické světové maximum vylepšila Etiopanka Tigst Assefa. Assefa zbourala světový rekord Šestadvacetiletá Tigst Assefa absolvovala letos v Berlíně teprve svůj třetí maraton. Však ještě na olympijských hrách v Riu de Janeiru 2016 reprezentovala svou ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu