Z metráčka ironmanem. Cesta amatérského sportovce na (dosavadní) vrchol - Český běh

13. 7. 2022, Adam Fritscher, foto: archiv Tomáš Krejčího, Rozhovory, Trénink, Závody

Krátce před svými pětadvacátými narozeninami si stoupl na váhu a neúprosný přístroj mu ukázal hodnotu 105 kilogramů. Při výšce 177 centimetrů neklamný znak obezity. Tomáš Krejčí z malé obce Hlušovice na Olomoucku se v tu chvíli rozhodl, že svůj dosavadní život musí a chce změnit.

A výsledek? Po nespočtu běžeckých závodů, devíti maratonech a hlavně spoustě tvrdého tréninku se Tomáš stal v sobotu 25. června 2022 v Otrokovicích ironmanem, neboli železným mužem, který zvládl závod na 3,8 km plavání, 180 kilometrů na kole a závěrečný maraton k tomu.

Od chůze k maratonům

„Když jsem před těmi více než deseti lety koukal na to číslo na váze, tak jsem si uvědomil, že pokud nechci v pětatřiceti zemřít na infarkt nebo si přivodit vážnou nemoc, tak budu muset se sebou začít něco dělat,“ vzpomíná letos 36letý Tomáš Krejčí, který tehdy pracoval jako obsluha CNC obráběcích strojů.

To není žádná kancelářská práce, po jejímž skončení by člověk s radostí vyrážel proběhnout se či jinak intenzivně sportovat. „Celou směnu stojíte na nohou, a to byla také moje hlavní vnitřní výmluva, proč jsem téměř žádné pohybové aktivity nevyhledával. Můj tehdejší volnočasový život byly knížky, filmy, hospody s kamarády, hudební festivaly a také sušenky, čokoláda a sladké pití,“ dodává.

Do plnění svého předsevzetí snížit vlastní hmotnost se Tomáš pustil s cílevědomostí, která mnohdy u podobných rozhodnutí fatálně chybí. „Začal jsem s chůzí jako nejpřirozenějším pohybem. Ke zhruba sedmi kilometrům do práce a stejné vzdálenosti zpět jsem navíc změnil jídelníček a váha šla radikálně dolů, což se mi moc líbilo. Přidal jsem ještě bazén a najednou jsem měl zhruba o třicet kilo méně. Takže jsem si troufl i na pravidelné fitko,“ popisuje začátek své sportovní cesty Tomáš, jehož inspirací byl i mladší bratr Zdeněk, pohybově nadaný fotbalista.

Od chůze, plavání a posilování už byl jen krůček k běhu. „Hledal jsem pro sebe vhodnou aerobní aktivitu a tak si postupně zamiloval běhání. Nejprve sedmikilometrový okruh, z nějž jsem poprvé uběhl v kuse tři kilometry a zbytek střídavě došel a doběhl, později třikrát týdně trasu o délce deset a půl kilometru. A v roce 2012 jsme se celá naše parta z fitcentra domluvili, že poběžíme Olomoucký 1/2maraton,“ říká ke svému prvnímu kontaktu s během.

„Dnes vím, že všechno před startem i po něm jsem tehdy dělal špatně. Týden před závodem jsem si zkusil půlmaraton v tréninku, ve čtvrtek jsem šel běhat, v pátek naopak bez rozklusu a v sobotu jsem se postavil na startovní čáru. První pětka byla obrovsky přepálená a pak přišlo velké trápení, ale nějak jsem se dostal do cíle a závodní běhání mě pohltilo,“ říká k nepříliš povedené premiéře, které jej ale neodradila. Naopak.

„Na půlmaratonu jsem se navíc potkal se svým bývalým spolužákem, který už běhal menší závody pořádané Ligou stovkařů. Tato skvělá parta mě uchvátila a rychle jsem se s ní pustil do výkonnostního běhání naplno,“ vypráví Tomáš Krejčí, jenž už za další rok zdolal v Praze poprvé maraton a na královské trati má zatím osobní maximum 3:09:49 z polského Krakova v roce 2017.

Ironman? Už je nejvyšší čas

Následně k závodnímu běhání přidal i cyklistické časovky a pak už byl jen malý krůček k triatlonům. Nejprve těm nejkratším, kterých se i na střední Moravě pořádá přes léto celá řada, až postupně po „půlželezňáky“, tedy halfironmany s bezmála dvoukilometrovým plaváním, devadesáti kilometry na kole a závěrečným půlmaratonem.

„Postupně ve mně ale začala uzrávat myšlenka na celého ironmana jako dosavadní vrchol celého mého sportovního snažení. Už kdysi jsem tento úžasný závod obdivoval v televizi a připadalo mi to jako neskutečná porce dřiny a nadpozemský výkon od všech zúčastněných. A začátkem roku jsem si tedy řekl, že mladší a rychlejší už nebudu, takže není na co čekat,“ usmívá se Tomáš.

Klání o čestný titul železného muže v tuzemsku příliš mnoho není a volba tedy byla jasná – otrokovický Moraviaman. „Protože chodím normálně do zaměstnání, kde mě živí moje hlava, ale i ruce a nohy, a k tomu bydlím na baráku, k němuž patří i fyzická práce, tak jsem musel hodně přemýšlet nad skladbou tréninku,“ říká před předestřením své úvahy o přípravě závodník, který vstupoval do královského triatlonového klání s osobním rekordem na halfironmanovi v hodnotě 4:58:00.

„Nakonec jsem si to vyhodnotil tak, že na kole trávím poměrně hodně času i tak, takže v tomto směru není potřeba příliš přidávat. Běžecké tréninky nešidím, ale bylo nutné přidat na jejich délce. V tom mi hodně pomohla účast na jarním Pražském mezinárodním maratonu, protože z této trati mám stále velký respekt a netroufám si přípravu na ni jakkoliv zanedbat. Takže největší navýšení objemů přišlo u plavání, kde jsem postupně prodlužoval vzdálenosti. A hodně jsem vsadil na načasování – maraton jsem běžel osm týdnů před Otrokovicemi a pak ještě pět a tři týdny před nimi dva střední triatlony,“ popisuje 

Den D

Do Otrokovic na Moraviamana vyrážel Tomáš den před závodem jako jeden z čtyřčlenné minivýpravy, v níž byli hned tři adepti na prvního ironmana v životě. „Naštěstí start byl v sobotu už v sedm hodin ráno, takže nebyl čas nějak zvlášť se stresovat. Po nezbytné přípravě už jsem byl ve vodě nachystaný na výstřel, navíc s jedním nečekaným a velmi příjemným bonusem v podobě bráchy s rodinou, kteří mě přijeli v dokonalém utajení osobně podpořit. To mi hodně pozvedlo morálku a ještě mnohokrát za den jsem to na trati moc ocenil. Ale to už jsme byli ve vodě a čekaly nás tři okruhy plavání, které mi šly až nad očekávání dobře. Z vody jsem vylézal o dvanáct minut proti předběžným propočtům, navíc s pocitem, že jsem neztratil téměř žádné síly,“ těšilo Tomáše Krejčího.

Jenže po krátkém depu ihned následovalo pět cyklistických kol s celkovou úctyhodnou porcí 180 kilometrů. „Pořád to šlo až nečekaně hladce; první dva okruhy bylo pod mrakem a utekly tak nějak samy. Až potom se zvedl vítr, rozfoukal oblačnost a přivolal hřející letní slunce, takže to začalo být těžší a těžší. Pomáhalo ale potkávat kamarády a soupeře v jednom, navíc rodina povzbuzovala pod nejtěžším stoupáním, takže najednou tu byl konec cyklistiky a druhé depo,“ vzpomíná Tomáš.

A šlo se na závěrečný maraton, 42 kilometrů rozdělených do čtyř okruhů, na každém se třemi občerstvovacími stanicemi. „S překvapením zjišťuji, že nohy celkem běží, takže následovalo rozhodnutí, že do toho zkusím šlapat, co to půjde. Jen na občerstvovačkách, které jsem poctivě nevynechával, jsem vždy zpomalil do chůze a poctivě doplňoval hlavně tekutiny a k tomu gely a energetické tablety. Drobná krize přišla až na devětadvacátém kilometru, kde mé tempo kleslo asi o půl minuty na kilometr. To ale na ironmanu není nic hrozného a nenormálního,“ byl si vědom.

Co hodně ovlivní konečný výsledek, je závěrečná fáze. Nejtěžším soupeřem je závodník sám sobě, když se objeví někdo jiný, je to vždy lepší. „Zhruba šest kilometrů před cílem mě začal dobíhat můj oddílový kamarád Standa Krajča, kterého jsem na triatlonu ještě nikdy neporazil, a rázem začala bitva. Chtěl jsem já a chtěl i on, to bylo jasně znát. Krize byla rázem pryč, letěl jsem do cíle pár sekund před Standou a za ním jsem už jen padl strašně šťastný, že je to tam. Výsledný čas 10:53:08 byl pro mě nepředstavitelně fantastický. Zhruba dvanáct let od chvíle, kdy mě váha usvědčila z výrazné obezity, jsem se ocitl na svém sportovním vrcholu,“ přiznává spokojený Tomáš Krejčí.

Tak co, necháte se inspirovat?

Tomášův epilog:

„Následky úspěšně absolvovaného ironmana kupodivu nebyly horší než po maratonu. Tři až čtyři dny pořádně zatuhlé svaly a hlavně unavená hlava. Zkrátka po úspěšném závodu se regeneruje velmi dobře. Vrcholu svého sportovního snažení jsem dosáhl, tedy spíše jsem překonal své vlastní nejdivočejší sny. Tak uvidíme, co bude dál…“ (úsměv)

Další články

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová
13. března 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Jaroslav Železný a Jan Kervitcer

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová

Další březnová sobota a další tradiční desítka. V Pečkách na Kolínsku se 11. 3. uskutečnil 43. ročník Memoriálu Jardy Kvačka. Účastníky obrátkového závodu potrápil nejen vítr, ale také teplota jen lehce nad nulou, pocitová ještě nižší. Vítězi se stali ukrajinští běžci Mykola Mevša a Maryna Němčenko. Pečky – Ratenice – Cerhenice ...

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn
6. března 2023 Závody, David Janeczek, Michal Procházka, foto: Jindřich Krammer

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn

Moira Stewartová se vrátila po zranění suverénním triumfem na silniční Kbelské desítce, která byla součástí přípravy na pražský půlmaraton 1. dubna. Nejrychlejším mužem a tím i celkovým vítězem ve Kbelích byl René Sasyn. „Chtěla jsem hlavně závodit a vyzkoušet, jak na tom jsem,” vysvětluje Stewartová, která je v plném tréninku teprve měsíc. ...

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!
28. února 2023 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: Milan Mikšík (titulní a 1), Jiří Horák (2 a 3)

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!

Patří k nejoblíbenějším běžeckým silničním závodům v Česku. Především pro svou perfektní organizaci, neopakovatelnou přátelskou atmosféru, ale i náročnou kopcovitou trať na pomezí Hané a Hostýnských vrchů s výhledy na nedaleký Svatý Hostýn. Rohálovská desítka oslavila v sobotu třicet let své existence – v plné kondici a s více než čtyřmi stovkami aktivních gratulantů na trati. ...

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává
21. února 2023 Rozhovory, Trénink, Michal Procházka, foto: RunCzech

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává

Když sledovala jako malá olympiádu v Barceloně a snila o účasti na hrách, nenapadlo ji, že pod pěti kruhy se objeví dvakrát v její letní a třikrát v zimní variantě. Teď pro Evu Vrabcovou Nývltovou nastal čas bohatou kariéru ukončit. Konec úspěšné kariéry bronzové maratonkyně z ME v Berlíně (6. 2. 1986) urychlilo ...

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů
19. února 2023 Závody, Petr Jelínek, foto: Steve Christo pro WA

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů

V australském Bathurstu se uskutečnilo za horkého počasí 44. mistrovství světa v přespolním běhu, kterému jasně dominovali afričtí běžci a běžkyně. V hlavních kategoriích brali tituly Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Beatrice Chebet. Světový šampionát v krosu se uskutečnil po čtyřech letech a poprvé v historii se konal v Austrálii. Jeho ...

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců
9. února 2023 Závody, Michal Procházka, foto: WMTRC 2023 / Roastmedia a David Švestka

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců

Mistrovství světa v horských a trailových bězích v regionu Innsbruck­-Stubai proběhne sice až za čtyři měsíce (6. až 10. června), s předběžnými přihláškami hlásí pořadatelé mimořádný zájem. Ve své zprávě uvádějí, že k 6. únoru ­­mají přislíbenu účast více než 1200 běžců z 58 zemí. Ačkoli jsou registrace předběžné a federace ...

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici
31. ledna 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: 10k Valencia Ibercaja

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici

V polovině ledna ve Valencii vystřihnul silniční desítku za 29:07 a upevnil si pozici v elitní desítce českého historického pořadí. Hlavní disciplínou Damiána Vícha je sice pořád 3000 metrů překážek, už teď se o něm ale začíná mluvit jako o velké vytrvalecké naději. A on sám se tomu moc nebrání. Od úspěšného ...

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory
26. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory

Po roce se znovu v Caffesion Gallery na Střeleckém ostrově v Praze sešli pořadatelé běhů k převzetí ocenění od zástupců Českého atletického svazu a členů Zlatého klubu českých vytrvalců, včetně jubilantky Petry Kamínkové. Opět se vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. V kavárně v centru Prahy s výhledem na ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu