Z francouzských hor veze mužské družstvo trailový bronz - Český běh

3. 6. 2024, Michal Procházka, Petr Jelínek, foto: David Švestka, Závody

V horských terénech nad francouzským Annecy bojovali vytrvalci o prodlouženém víkendu při mistrovství Evropy. O nejlepší individuální umístění se postarali třináctá Hana Švestková Stružková v disciplíně nahoru-dolů a dvanáctý Tomáš Maceček, který spolu s kolegy v dlouhém horském závodě (trailu) vybojoval týmový bronz.

V pátek maximem výsledky na konci „top 20“

V závodě žen „nahoru“ na 7,6 km nás reprezentovalo trio zkušených závodnic. Z těch si nejlépe vedla Adéla Vetchá, která byla v třetině závodu čtvrnáctá a do cíle doběhla na devatenácté příčce v čase 56:40, šest a půl minuty za vítězkou. Hana Švestková Stružková finišovala na pětadvacáté pozici za 58:25 a Pavla Schorná Matyášová uzavírala první třicítku celkového pořadí, když si s tratí poradila v čase 59:23. V hodnocení družstev pak naše ženy braly sedmou příčku.

Z individuálního titulu se radovala Němka Nina Engelhard, která atakovala hranici 50 minut (50:08). Suverénku závodu na stupně vítězů doprovodily Britka Scout Adkin (51:43) a Rumunka Monica Madalina Florea (52:33). Zvítězily Francouzky vedené pátou Christel Dewalle a pátou Elise Poncet před Britkami a Švýcarkami v čele s šestou Judith Wyder.

Mezi muži v závodě „uphill“ byli českými želízky v ohni Marek Chrascina s Matějem Zimou. Prvně jmenovaný si poměrně dobře rozložil síly, v druhé polovině trati stoupal vzhůru, a nakonec to dotáhl na dvacáté místo v čase 46:55, čtyři a čtvrt minuty za šampionem. Zima dokončil závod jako dvaatřicátý a na svého reprezentačního kolegu ztratil něco málo přes minutu (48:01). Třetí do party chyběl, a tak naši muži nebyli klasifikování v soutěži družstev.

Závodu dominovali Britové, kteří brali dva nejcennější kovy a také týmové zlato. Evropským šampionem se stal Joe Steward (42:37) a pro stříbro si doběhl jeho krajan Jacob Adkin (43:55). Bronz putuje do Německa zásluhou Lukase Ehrleho (44:23). Stříbrní Švýcaři vedení čtvrtým Robertem Delorenzim byli ve trojici v elitní desítce, přesto bronzové Francouze porazili v součtu jen o tři příčky.

V kategorii juniorů sbíral cenné zkušenosti orientační běžec Vilém Bednařík a nevedl si vůbec špatně. S tratí bojoval srdnatě a v čase 40:50 finišoval jako devatenáctý. Nejvyšší příčky obsadili Švýcaři Matthieu Bührer (36:09) s Loicem Bergerem (36:30) a kdyže se přidal ještě pátý Firillo Camesi, o týmovém zlatu nebylo pochyb. Bronz si mezi jednotlivci pověsil na krk Francouz Jules Mongellaz (37:06), své družstvo dovedl dokonce ke stříbru, celkově o dvě místa před bronzovými Brity v čele se čtvrtým Edwardem Hobbsem.

Závod juniorek bez české účasti přesvědčivě ovládla Němka Julia Ehrle (41:50) před Britkou Eve Whitaker (43:40) a Francouzkou Lili Beck (44:19). Druhé dvě jmenované se na pódiu sešly ještě jednou, z týmového zlata se radovaly Francouzky, Whitaker a spol. předčily v součtu o jedinou pozici. Bronz vybojovaly Italky.

Bronzová trialová sobota

Dlouhý horský závod byl vyměřen na vzdálenosti 57,6 kilometrů s převýšením 3 500 metrů. V kategorii mužů do něj vstoupili čtyři čeští reprezentanti a většina z nich se postupně prokousávala pořadím směrem nahoru. Kolem poloviny trati figuroval Tomáš Maceček na čtrnácté, patnácté pozici. Tomáš Farník uzavíral nejlepší dvacítku, Tomáš Hudec nakukoval do top 30 a Marek Caucidis byl o pár míst za ním. Právě posledně jmenovaný ovšem po čtyřech hodinách svého snažení na občerstvovací stanici odstoupil.

Zbývající trio Tomášů naopak v dalším průběhu stoupalo pořadím vzhůru, a nakonec se všichni vešli mezi nejlepších dvacet. Tomáš Maceček chvíli nakoukl do elitní desítky, v závěru mu unikla o minutku a po pěti a půl hodinách závodu proběhl cílem jako dvanáctý v čase 5:24:56. Tomáš Farník se propracoval na konečnou patnáctou příčku o tři minuty zpět (5:27:59) a Tomáš Hudec, který byl po 23 km až 40., poskočil na dvacátou pozici (5:32:17).

Všechny tři medaile pro jednotlivce zůstaly ve Francii. Thomas Cardin vedl po většinu mistrovského klání a zaslouženě si doběhl pro titul v čase 4:58:22. Byl jediným běžcem, který na pokořil trať náročnou nejen délkou, převýšením, ale také bahnem za méně než pět hodin. Na stupně vítězů ho doprovodili kolegové z reprezentace Benjamin Roubiol (5:04:38) a Loic Rolland (5:07:38), který o dvě minuty předčil Brita Thomase Roache.

Francouzi samozřejmě s přehledem získali i týmové zlato (v top 10 byli dokonce čtyři). K naší radosti vyneslo vydařené vystoupení našim trailovým běžcům v soutěži družstev s přehledem na bronz, čtvrté Španěly a páté Italy předčili v součtu o 15 míst. Stříbro putuje do Polska, kteří měli ve svém středu pátého Rafala Matusczaka a šestého Dawida Malinu.

V závodě žen na stejné distanci byly ve hře tři české běžkyně. Barbora Jíšová běžela zpočátku na hraně elitní desítky, Barbora Macurová byla o pár míst za ní, Marcela Vašínová se pohybovala ve čtvrté desítce. Jíšová za půlkou trati klesla na osmnácté místo, které však už udržela do samotného závěru, kam dorazila nejdříve z našeho tria v čase 6:31:43. Vašínová byla na mezičase po 50 km klasifikována jako 32., v závěru klesla na konečnou sedmatřicátou příčku, když o půlminutku nestihla hranici sedmi hodin (7:00:32). Macurová se propadla až jedenačtyřicátou pozici (7:10:15). 

Závod skončil naprostým triumfem Francouzek, které obsadily první čtyři místa. Zvítězila Clementine Geoffray v čase 5:44:37, následovaná Blandine L‘Hirondel (5:53:49) a Adeline Martin (5:56:44) a Julie Roux (6:02:15). V klasifikaci družstev zůstalo zlato pochopitelně doma, jen čtyři místa naopak rozhodla v součtu o stříbru pro Španělky a bronzu pro Italky. Naše ženy obsadily osmé místo.

Neděle potvrdila dominanci Francie        

Finální soupeření se odehrálo v závodech „nahoru-dolů“. Mezi ženami mohla být jistě spokojena Hana Švestková Stružková, která na 16kilometrové trati stoupala vzhůru pořadí až na třinácté místo v čase 1:29:05. Sedmadvacátá Pavla Schorná Matyášová (1:32:36) si oproti pátku mírně polepšila o tři příčky. Adéla Vetchá ani zdaleka nezopakovala první výsledek a tentokrát zaznamenala jedenatřicáté místo (1:34:27).

Mistrovský double dokonala Němka Nina Engelhard, která brala druhé zlato v čase 1:22:44. Také bronzová medailistka byla stejná jako před dvěma dny. Rumunka Mocina Florea (1:23:12) skončila třetí poté, co prohrála těsný souboj se Švýcarkou Judith Wyder (1:23:09). Ta získala stříbro i v týmech, když naopak o jedinou příčku podlehly Britkám vedeným čtvrtou Scout Adkin a pátou Naomi Lang. Třetí byly Rumunky, Florea tak získala další bronz. Češky byly sedmé.

Muži na výraznější výsledek nedosáhli. Marek Chrascina skončil třiatřicátý (1:18:17), Matěj Zima 48. (1:22:48). Poměrně vyrovnaný boj o medaile vyzněl nejlépe pro Švýcara Roberta Delorenziho (1:11:18) před Lukasem Ehrlem z Německa, jenž přidal k pátečnímu bronzu nedělní stříbro (1:11:31) a domácím Theodorem Kleinem (1:11:49).

A jen tři pozice rozhodly v součtu o dělbě cenných kovů v soutěži družstev. Z dalšího titulu se radovala Francie vedená Kleinem, stříbro brali Britové s pátým Joem Stewardem a šestým Kristianem Jonesem a na bronz přece jen dosáhl Švýcar Cesare Maestri, kterému individuální medaile utekla o pár vteřin.

V závodě juniorů se opět představil Vilém Bednařík a oproti pátečnímu klání si o tři příčky pohoršil, když cílem proběhl jako dvaadvacátý v čase 30:45. Všichni tři medailisté byli z Francie. Evropský titul získal Antione Puydebois, jenž si s téměř šestikilometrovou tratí poradil za 27:46. Stříbro si na krk pověsil Jules Montgellaz (28:02), pro kterého to byl už druhý cenný kov na šampionátu po pátečním bronzu, jako třetí finišoval Mael Henric (28:18). Zlaté Francouze na týmové pódium doprovodili Italové a Španělé.

V kategorii juniorek také zůstala obě zlato v pořádající zemi. Obstarala ho vítězná Margot Dajoux (31:50) a jí vedené družstvo. Individuální stříbro vybojovala Norka Ingeborg Hole (32:07), bronz náleží Britce Eve Whitaker (32:18), v pátek stříbrné. Stejný kov si odvezla za neděli s týmem, bronz získaly Italky v čele se čtvrtou Luciou Arnoldo.

Výsledky

 

Další články

MUM 2024: vítězové zrození ve vedru, bouři a porci 300 kilometrů za jediný týden
13. července 2024 Závody, Adam Fritscher, foto: archiv Daniela Orálka

MUM 2024: vítězové zrození ve vedru, bouři a porci 300 kilometrů za jediný týden

MUM - slovo, které zní zejména v angličtině (v překladu: „maminka“) až mazlivě. Ve světě ultramaratonu to ale znamená zatracené drsnou porci cca tří set kilometrů odběhaných za jediný týden. Moravský UltraMaraton (zkráceně právě MUM), jehož 32. ročník se první červencový týden konal již tradičně v Lomnici u Tišnova na Brněnsku, totiž ...

V Olomouci vládli Ital D'Onofrio a Maďarka Szabó, Hrochová byla druhá
16. června 2024 Závody, RunCzech

V Olomouci vládli Ital D'Onofrio a Maďarka Szabó, Hrochová byla druhá

Králem olomouckého půlmaratonu, hlavního závodu při zdejším běžeckém festivalu, se stal s časem 1:04:56 Ital Daniele D'Onofrio. Nejlepším Čechem byl Jiří Homoláč. Mezi ženami zvítězila Maďarka Nóra Szabó (1:12:44) před Terezou Hrochovou. Novinkou byl doprovodný běh na 5 km. „Od prvního ročníku tady cítíme obrovskou podporu města i místních obyvatel. Místní lidé ...

Novinka v termínovce - poznávací půlmaraton kolem Prahy 4
4. června 2024 Závody, Tomáš Nohejl a Český běh

Novinka v termínovce - poznávací půlmaraton kolem Prahy 4

Není malých půlmaratonů! A tak přichází další, s místopisným přesahem, který chce objevit Prahu 4, největší část metropole. Víte, že po obvodu měří plus/mínus jedenadvacet kilometrů? Ne u každého závodu jde o čas, často je zážitek tím hlavním motivem k pohybu. Trať s epicentrem ve Žlutých lázních v Podolí zamíří podél ...

Rodina EPPkařů už má přes 700 000 členů, přidejte se i vy
3. června 2024 Trénink, Český běh PR

Rodina EPPkařů už má přes 700 000 členů, přidejte se i vy

Nazout kecky, zapnout EPPku a vyrazit! Sportovně-charitativní aplikace EPP-Pomáhej pohybem Nadace ČEZ si za devět let své existence získala srdce více než 700 000 lidí. EPPka, jak jí říkají sami uživatelé, patří mezi nejoblíbenější sportovní trackery v Česku. Spojuje totiž do jednoho zážitku dobrý pocit z pohybu a z pomoci druhým. A ...

Půlmaraton při běžeckém festivalu v Českých Budějovicích ovládli Hendel a Nemčenko
2. června 2024 Závody, RunCzech

Půlmaraton při běžeckém festivalu v Českých Budějovicích ovládli Hendel a Nemčenko

Půlmaraton v Českých Budějovicích se nově uskutečnil pod hlavičkou Mattoni Running Festivalu. Pořadatelům se povedlo naplnit kapacity jak v elitních, tak v rodinných závodech. Vítězem Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice, druhého dílu série EuroHeroes, se stal Němec Sebastian Hendel. Mezi ženami triumfovala Ukrajina Maryna Nemčenko, která vylepšila evropský rekord závodu. Nejlepšími ...

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes
19. května 2024 Závody, RunCzech, M. Procházka, foto: RunCzech

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes

Lázeňskou kolonádu při běžeckém festivalu v Karlových Varech zaplnily davy běžců. Půlmaraton opanoval Nizozemec Khalid Choukoud, který ve finiši na cílové čáře porazil Španěla Abdelazize Merzouguiho. Mezi ženami k radosti českých fanoušků zvítězila výkonem 1:12:29 Tereza Hrochová. Půlka i desítka Nové pojetí akce přineslo ještě více možností pro závodníky. Nechyběl klasický půlmaraton s certifikovanou ...

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz
13. května 2024 Závody, Michal Procházka, foto: Vltava Run

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz

Více než 360 km pro týmy o maximálně 12 členech, kteří si podělí pevně stanovených 36 úseků. To je Vltava Run, největší štafetový závod u nás podél nejdelší české řeky. Jeho dvanáctý ročník patřil týmu Winehouse.cz. Pro většinu z několika tisíc účastníků jde především o silný zážitek. Některé ze třech stovek ...

Patnáct jmen pro mistrovství Evropy v horských bězích
9. května 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: David Švestka (zleva B. Macurová, A. Vetchá, H. Švestková Stružková)

Patnáct jmen pro mistrovství Evropy v horských bězích

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci pro mistrovství Evropy v horských bězích, které se uskuteční 31. 5. – 2. 6. ve francouzském Annecy. Na nadcházejícím evropském šampionátu vrchařů bude Českou republiku reprezentovat celkem patnáct atletů a atletek. V disciplíně běh do vrchu nahoru/dolů se představí čerstvý domácí šampion Matěj Zima. K němu se přidá tradiční reprezentační opora vrchařských závodů Marek Chrascina. Bronzový muž ...

provozovatel
 

generální partner ČAS

partneři
českého běžeckého klubu