Suchá trať bez ledových zmrazků a sněhu, vítr přijatelné síly, občas vykukující sluníčko a teplota těsně pod deseti stupni nad nulou. Na konec února téměř ideální běžecké podmínky připravila příroda na plánovaný termín letošní Rohálovské desítky, jednoho z nejoblíbenějších tuzemských silničních závodů.
Tedy nebýt neviditelného nepřítele jménem covid-19. Pořadatelé pod vedením duchovního otce a ředitele závodu Ondřeje Němce se však navzdory přísným epidemickým opatřením tradice sahající až do roku 1994 nevzdali a uspořádali alespoň virtuální ročník, jehož se nakonec zúčastnilo bezmála tři sta běžců.
Aby byla „náhradní“ Rohálovská desítka skutečně bezpečná a vyhovovala všem aktuálním nařízením a přijatým opatřením, měli účastníci na zaběhnutí tradiční desetikilometrové trati vedoucí z obce Prusinovice do sousedních Tučap a zpět hned tři týdny a čtyři víkendy. Svůj pokus přitom mohli zopakovat dle libosti vícekrát a nejlepší čas poté nahlásit pořadatelům prostřednictvím aplikací Strava či Garmin.
Chyběly tentokrát tradiční šatny, bohaté občerstvení, tombola i vyhlášení výsledků s kulturním programem. Přesto se ve výsledkové listině virtuálního závodu objevilo hned 297 běžců včetně řady známých jmen. Na všechny čekala účastnická medaile na vyžádání s individuálním předáním a na ty nejlepší dárkový balíček.
Uspěly místní celebrity
Neobvyklé a pro tento typ akcí atraktivní pravidlo o možném opakování startů naplno využil vítěz letošní Rohálovské desítky Tomáš Navrátil (AK Kroměříž), který kopcovitou trať zvládl při svém nejrychlejším pokusu za 34 minut a 27 sekund. „Běžel jsem celkem třikrát, pokaždé ale za úplně jiných podmínek,“ uvedl Navrátil pro Český běh.
„Poprvé byl všude sníh a mínus sedm stupňů. Podruhé bylo plus pět a pěkné předjarní počasí, to jsem zaběhl nejlepší čas. A v sobotu v poslední den konání závodu už jsem si to chtěl spíš užít a proběhnout se s někým sice ve svižném tempu, ale víc na pohodu,“ popsal své letošní starty na trati na dohled od Svatého Hostýna borec, jenže se v posledních letech rázně hlásil o místo mezi domácí vytrvaleckou špičkou.
Jenže aktuálně Navrátil bojuje spíše se svým zdravotním stavem. „Od minulého června mě trápila bolest na zánártních kůstkách, chodil jsem na laser, magnety a další léčbu. Teď mám zas potíže s patou na druhé noze. V podstatě neběhám rychle a nezávodím, Rohálovskou jsem ale nemohl vynechat. Je to můj nejoblíbenější závod v kraji a jsem rád, že se alespoň takto mohl uskutečnit,“ povídal po svém třetím protnutí pomyslnou cílovou páskou.
Celkově patnáctá a absolutně první mezi ženami byla Petra Kamínková, která do Prusinovic přijela ze svého bydliště na Svatém Kopečku u Olomouce v nejzazší možný termín poslední únorovou sobotu. A díky času 38:58 přidala ke svým rekordním třinácti triumfům na této trati ještě čtrnáctý, i když tentokrát spíše neoficiální.
„Byla jsem hodně překvapená svým časem, protože teď vlastně netrénuju, jen si tak poklusávám. Je těžké hledat motivaci, protože nikdo neví, jestli vůbec bude nějaká závodní sezona. K Ondrovi Němcovi do Prusinovic ale pojedu vždycky moc ráda, je to pro mě srdeční záležitost, což určitě zdejší lidé moc dobře vědí,“ usmívala se česká běžecká legenda, která letos v lednu oslavila už těžko uvěřitelné osmačtyřicáté narozeniny.
Místní se virtuálního startu méně báli
Zmiňovaný ředitel a duchovní otec závodu Ondřej Němec, jehož osobní maratonský rekord činí 2:17:23 a který původně skromnou Rohálovskou desítku pozvedl až mezi nejvyhledávanější tuzemské silniční mítinky, byl viditelně nadšený ohlasem netradičního ročníku i účastí „svých“ hvězd Kamínkové s Navrátilem. „Peťa s Tomášem jsou takové naše zdejší sportovní celebrity, byl jsem moc rád, že jsem právě jim mohl předat speciální medaile pro ty nejlepší,“ pochvaloval si Němec.
„Panující situace bohužel konání normálního závodu neumožnila, vzhledem k počtu zájemců to nešlo vše udělat ani v jeden den. Nebylo možné uspořádat ani dětské běhy. Nakonec mě moc těší, jak to v daných podmínkách dopadlo. Hodně jsme akci propagovali na sociálních sítích a lidé si to mezi sebou řekli. Tradice tak zůstala nepřerušená, stejně jako v roce 2013, kdy tu byla sněhová kalamita a běželo se v metrových závějích po neprůjezdných silnicích,“ připomněl pořadatel, že covid-19 není první vážnou překážkou ve čtvrtstoletí historie závodu.
„Letošní účast tří stovek běžců vnímám vzhledem k tomu všemu jako úžasnou, navíc distanční forma přilákala nejen tradiční závodníky, ale třeba i místní, kteří se při této podobě nebáli, že budou zdržovat někde na konci. Takže vlastně všechno zlé bylo i k něčemu dobré,“ uzavřel s optimismem Němec.
Distanční Rohálovská desítka tedy ukázala, že podobné akce mohou mít smysl, když se dobře uchopí. Přesto doufejme, že na ně brzy budeme už jen vzpomínat jako na nějakou historickou kuriozitu.
- 14. zdejší titul pro Petru Kamínkovou