Trénink v létě má své výhody, ale samozřejmě není vše tak růžové, jak se na první pohled může zdát. Mezi největší výhody patří, že člověk nemusí oblékat tolik vrstev – stačí jen tričko a kraťasy – a vyběhne. Na straně druhé je dobré mít na paměti i stinné stránky běhu v horku.
Člověk se více potí a tím vyplavuje z těla důležité látky a snadno se přehřeje. Je tedy dobré myslet na to, abychom tělu vrátili vše, co tréninkem ztrácí. Bohužel nestačí doplnit jen ztrátu tekutin ze samotného tréninku, ale je třeba brát na zřetel, že v teplém počasí se člověk potí pořád a je nutné pít po celý den.
V takovém počasí nestačí tedy pít až před samotným tréninkem, ale už dávno před ním. Nejlépe začít hned od rána po probuzení. V souvislosti s počasím, plánujte své tréninky, abyste neběhali v tom největším žáru. V létě raději vyběhněte ráno nebo později večer. I tak je ale dobré si vyzkoušet trénink se sluncem nad hlavou, protože jste i vy určitě zažili několik závodů za horkého počasí a je fajn dopředu vědět, jak tělo na podobnou situaci reaguje.
Pár rad, jak zvládnout vše bez újmy
V první řadě zvyšte příjem tekutin. Nestačí ale pít jen čistou vodu, je dobré ji střídat s minerálními vodami nebo přidat iontové nápoje, které obsahují i vyšší množství minerálů a soli. Zvýšení dávkování minerálů a soli oceníte jako prevenci proti křečím, které by vás mohly překvapit jak při tréninku nebo v samotném závodě. Kvůli pocení v teplém počasí je totiž pravděpodobnost křečí mnohonásobně vyšší. Nezapomeňte si s sebou tedy vzít vodu, nebo iontový nápoj a při dlouhém běhu pravidelně upíjet. Po tréninku si můžete samozřejmě dát i pivo, kterým tělu dodáte některé chybějící látky. Nic jím nezkazíte. Tedy pokud jich nebude rovnou pět.
Závěrem krátké shrnutí. V létě bez obav pijte větší množství tekutin a klidně kombinujte různé nápoje obsahující hlavně minerální látky, soli a případně doplňte o magnesium. A pokud máte chuť, ani tomu pivu se po tréninku nebraňte. Zasloužíte si ho.