Stewartová cílí na běchovický hattrick - Český běh

21. 9. 2022, Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman, Závody

V neděli 25. září proběhne již 126. ročník silničního závodu Běchovice – Praha. V jeho rámci se uskuteční i mistrovství České republiky v silničním běhu. V závodě žen bude Moira Stewartová usilovat o třetí běchovický triumf v řadě.

Hlavní favoritkou mistrovského závodu žen by měla být Moira Stewartová. Svěřenkyně trenéra Václava Janouška letos nejprve na konci března v Istanbulu výrazně vylepšila národní rekord v půlmaratonu a na sklonku května pak vytvořila při Evropské poháru ve francouzském Pacé národní historické maximum i na dráhové desítce. Naopak maraton na mistrovství Evropy v Mnichově nedopadl podle jejích představ, a tak by si ráda spravila chuť právě na Běchovicích.

Na trati od legendárního třináctého patníku směrem na pražský Žižkov se jí daří. Poslední dva tituly mistryně republiky na silniční desítce patří právě jí. Loni navíc svůj triumf ozdobila historicky nejlepším časem MČR 33:24. Z šest let starého maxima Evy Vrabcové ukrojila tři vteřiny. Moira útočila také na traťový rekord, který má od roku 2014 časem 33:18 v držení Keňanka Nancy Wambua. Letos by reprezentantka Spartaku Praha 4 útočila na vítězný hattrick.

Největší soupeřkou by jí měla být Tereza Hrochová. Té se na letošních vrcholech dařilo. Na mistroství světa obsadila v maratonském závodě sedmnácté místo a na evropském šampionátu v Mnichově doběhla na stejné distanci třiadvacátá. Na Běchovicích doběhla zatím nejlépe druhá, a to v minulém roce, kdy si s tratí poradila v čase 34:37, což ji v historických tabulkách mistrovského závodu řadí na šesté místo. K tomu má Tereza ve své sbírce ještě bronz z roku 2019.

Počítat musíme také s Terezou Zimovjanovou. Ta je sice primárně triatlonistkou a na nedávném Světovém poháru v Karlových Varech se blýskla vynikajícím desátým místem, nicméně skvěle si vede i mezi atletkami specialistkami. Důkazem toho je například stříbro z loňského krosového šampionátu. Dobrou formu pak potvrdila také při finále mistrovství ČR družstev v Chebu, kde na pětce nestačila pouze na Kristiinu Mäki a Terezu Hrochovou ve velice solidním čase 16:05.97. Na MČR v běhu na 10 000 metrů na dráze v Otrokovicích skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Náročný profil trati by mohl sedět také vrchařkám. Gabriela Veigertová umí dobře zazávodit i na silnici. Důkazem je stříbro z letošního mistrovství ČR v půlmaratonu. Překvapit by mohla i Hana Švestková Stružková. Na běchovické stříbro z roku 2019 by ráda navázala Aneta Chlebiková.

Závod mužů by mohl být opět velmi otevřenou záležitostí. Loni se z překvapivého triumfu radoval Martin Zajíc, když zaskočil favority a doběhl si pro svůj premiérový běchovický primát. Na startu bude i letos. Martin sice neměl ideální sezónu, nicméně o uplynulém víkendu si v Berlíně vylepšil časem 14:04.75 osobní rekord a zdá se, že na obhajobu je dobře připraven.

V cestě mu však budou stát velezkušení borci. Viktor Šinágl chyběl v posledních čtyřech ročnících na stupních vítězů pouze jednou. Loni doběhl na stříbrné pozici za Zajícem a k tomu má ještě dva bronzy z let 2018 a 2020.

Jakub Zemaník dokázal ovládnout v minulosti mistrovský závod už třikrát. Na nejvyšší stupínek vystoupal v letech 2015, 2017 a 2020. Celkem vybojoval v rámci tohoto klání už pět cenných kovů.

Jiří Homoláč je z celého startovního pole běžcem, který zvládl Běchovice v nejrychlejším čase. V roce 2018 zde kraloval za rovných 30 minut. Jeho druhé prvenství se datuje do sezóny 2016 a ve své sbírce má už šest běchovických medailí. Stejný počet jich má také Vít Pavlišta. Ač Běchovice nepatří k jeho nejoblíbenějším závodům, vždy zde dokázal zazávodit velmi kvalitně. V roce 2019 dokonce triumfoval. Jeho první medaile pak je už z roku 2007, ta poslední pak ze sezóny 2020.

Do širšího okruhu favoritů pak můžeme počítat například překvapivého mistra České republiky v běhu na 5000 metrů Patrika Vebra nebo univerzálního běžce Tomáše Křivohlávka.

V rámci 126. ročníku by se mělo na start postavit téměř tři tisíce běžců. Už v 11:10 vyběhnou na trať veteráni. V 11:20 pak odstartuje mistrovský závod mužů, žen, juniorů a juniorek. Od 11:30 pak vyrazí ve třech vlnách v desetiminutových intervalech ostatní běžci a běžkyně.

Průběh samotného mistrovského závodu bude možné sledovat prostřednictvím streamu na facebooku Česká atletika.

V cíli bude probíhat doprovodný program se stánky partnerů, fotokoutkem a autogramiádou. Své podpisy budou rozdávat Moira Stewartová, Tereza Hrochová a Marcela Joglová, která je patronkou letošního ročníku Běchovic.

Další články

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici
31. ledna 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: 10k Valencia Ibercaja

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici

V polovině ledna ve Valencii vystřihnul silniční desítku za 29:07 a upevnil si pozici v elitní desítce českého historického pořadí. Hlavní disciplínou Damiána Vícha je sice pořád 3000 metrů překážek, už teď se o něm ale začíná mluvit jako o velké vytrvalecké naději. A on sám se tomu moc nebrání. Od úspěšného ...

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory
26. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory

Po roce se znovu v Caffesion Gallery na Střeleckém ostrově v Praze sešli pořadatelé běhů k převzetí ocenění od zástupců Českého atletického svazu a členů Zlatého klubu českých vytrvalců, včetně jubilantky Petry Kamínkové. Opět se vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. V kavárně v centru Prahy s výhledem na ...

Rychlá desítka ve Valencii svědčila i Čechům
16. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Patrik Vebr a pořadatelé

Rychlá desítka ve Valencii svědčila i Čechům

Damián Vích si v neděli ve španělské Valencii vylepšil osobní rekord na silniční desítce, Patrik Vebr si své maximum vyrovnal, startoval také Jakub Zemaník. Jen těsně nepadl světový rekord v ženské kategorii. Začátkem roku se do třetího největšího města Španělska sjíždí silná mezinárodní konkurence vytrvalců. Silniční závod na deset kilometrů „10k ...

Veselé Vánoce a vše dobré v novém roce
24. prosince 2022 , Český atletický svaz

Veselé Vánoce a vše dobré v novém roce

...

Čtyři úspěšné obhajoby v Turíně
11. prosince 2022 , Petr Jelínek

Čtyři úspěšné obhajoby v Turíně

Italský Turín hostil 28. mistrovství Evropy v přespolním běhu. I tentokrát byly hlavní kategorie pod nadvládou norského dua Jakob Ingebrigtsen a Karoline Grovdal. Tituly z minulého šampionátu obhájili v kategorii do 23 let i Brit Charles Hicks a Italka Nadia Battocletti. Na startu bylo i osm českých nadějí. Nejlépe si ...

Na co se těšit na krosové Evropě v Turíně
9. prosince 2022 , Michal Procházka, foto: ČAS

Na co se těšit na krosové Evropě v Turíně

V neděli 11. prosince se v parku Piemonte-La Mandria na předměstí Turína uskuteční 28. ročník mistrovství Evropy. V akci by mělo být osm českých reprezentantů (ve čtyřech závodech) a také kompletní šestice individuálních šampionů z Dublinu 2021. JAKOB A AMBICIÓZNÍ DOMÁCÍ Nejvíce pozornosti z globálního pohledu poutá hlavní mužský závod. V současnosti evropský král ...

Na oslavu olympismu se příští rok poběží 21. června
3. prosince 2022 , ČOV

Na oslavu olympismu se příští rok poběží 21. června

T-Mobile Olympijský běh už má své pevné datum pro rok 2023. Olympijský den a s ním i olympijské myšlenky oslavíme ve středu 21. června, hlásí ČOV. „Přípravy nového ročníku jsou v plném proudu. Chystáme podobu triček i medailí, ladíme lokality, kde poběžíme,“ vypočítává manažer projektu David Novotný. „Nachystali jsme také vánoční voucher. ...

Krosové tituly z Rumburku obhájcům Hrochové a Kovářovi
28. listopadu 2022 Závody, Michal Procházka, foto: Tomáš Edlman

Krosové tituly z Rumburku obhájcům Hrochové a Kovářovi

Pořadatelé krosového mistrovství republiky v Rumburku připravili ve zdejším fotbalgolfovém areálu Dymník náročné, ale pěkné tratě, které běžce vskutku prověřily. Suverénní představení předvedli Tereza Hrochová a Jáchym Kovář a oba s přehledem zopakovali loňské tituly z "ValMezu". Mezi mílaři se prosadili Michal Šmahel a při ženské premiéře Anna Šimková. VYTRVALCE SI ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu