Stewartová cílí na běchovický hattrick - Český běh

21. 9. 2022, Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman, Závody

V neděli 25. září proběhne již 126. ročník silničního závodu Běchovice – Praha. V jeho rámci se uskuteční i mistrovství České republiky v silničním běhu. V závodě žen bude Moira Stewartová usilovat o třetí běchovický triumf v řadě.

Hlavní favoritkou mistrovského závodu žen by měla být Moira Stewartová. Svěřenkyně trenéra Václava Janouška letos nejprve na konci března v Istanbulu výrazně vylepšila národní rekord v půlmaratonu a na sklonku května pak vytvořila při Evropské poháru ve francouzském Pacé národní historické maximum i na dráhové desítce. Naopak maraton na mistrovství Evropy v Mnichově nedopadl podle jejích představ, a tak by si ráda spravila chuť právě na Běchovicích.

Na trati od legendárního třináctého patníku směrem na pražský Žižkov se jí daří. Poslední dva tituly mistryně republiky na silniční desítce patří právě jí. Loni navíc svůj triumf ozdobila historicky nejlepším časem MČR 33:24. Z šest let starého maxima Evy Vrabcové ukrojila tři vteřiny. Moira útočila také na traťový rekord, který má od roku 2014 časem 33:18 v držení Keňanka Nancy Wambua. Letos by reprezentantka Spartaku Praha 4 útočila na vítězný hattrick.

Největší soupeřkou by jí měla být Tereza Hrochová. Té se na letošních vrcholech dařilo. Na mistroství světa obsadila v maratonském závodě sedmnácté místo a na evropském šampionátu v Mnichově doběhla na stejné distanci třiadvacátá. Na Běchovicích doběhla zatím nejlépe druhá, a to v minulém roce, kdy si s tratí poradila v čase 34:37, což ji v historických tabulkách mistrovského závodu řadí na šesté místo. K tomu má Tereza ve své sbírce ještě bronz z roku 2019.

Počítat musíme také s Terezou Zimovjanovou. Ta je sice primárně triatlonistkou a na nedávném Světovém poháru v Karlových Varech se blýskla vynikajícím desátým místem, nicméně skvěle si vede i mezi atletkami specialistkami. Důkazem toho je například stříbro z loňského krosového šampionátu. Dobrou formu pak potvrdila také při finále mistrovství ČR družstev v Chebu, kde na pětce nestačila pouze na Kristiinu Mäki a Terezu Hrochovou ve velice solidním čase 16:05.97. Na MČR v běhu na 10 000 metrů na dráze v Otrokovicích skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Náročný profil trati by mohl sedět také vrchařkám. Gabriela Veigertová umí dobře zazávodit i na silnici. Důkazem je stříbro z letošního mistrovství ČR v půlmaratonu. Překvapit by mohla i Hana Švestková Stružková. Na běchovické stříbro z roku 2019 by ráda navázala Aneta Chlebiková.

Závod mužů by mohl být opět velmi otevřenou záležitostí. Loni se z překvapivého triumfu radoval Martin Zajíc, když zaskočil favority a doběhl si pro svůj premiérový běchovický primát. Na startu bude i letos. Martin sice neměl ideální sezónu, nicméně o uplynulém víkendu si v Berlíně vylepšil časem 14:04.75 osobní rekord a zdá se, že na obhajobu je dobře připraven.

V cestě mu však budou stát velezkušení borci. Viktor Šinágl chyběl v posledních čtyřech ročnících na stupních vítězů pouze jednou. Loni doběhl na stříbrné pozici za Zajícem a k tomu má ještě dva bronzy z let 2018 a 2020.

Jakub Zemaník dokázal ovládnout v minulosti mistrovský závod už třikrát. Na nejvyšší stupínek vystoupal v letech 2015, 2017 a 2020. Celkem vybojoval v rámci tohoto klání už pět cenných kovů.

Jiří Homoláč je z celého startovního pole běžcem, který zvládl Běchovice v nejrychlejším čase. V roce 2018 zde kraloval za rovných 30 minut. Jeho druhé prvenství se datuje do sezóny 2016 a ve své sbírce má už šest běchovických medailí. Stejný počet jich má také Vít Pavlišta. Ač Běchovice nepatří k jeho nejoblíbenějším závodům, vždy zde dokázal zazávodit velmi kvalitně. V roce 2019 dokonce triumfoval. Jeho první medaile pak je už z roku 2007, ta poslední pak ze sezóny 2020.

Do širšího okruhu favoritů pak můžeme počítat například překvapivého mistra České republiky v běhu na 5000 metrů Patrika Vebra nebo univerzálního běžce Tomáše Křivohlávka.

V rámci 126. ročníku by se mělo na start postavit téměř tři tisíce běžců. Už v 11:10 vyběhnou na trať veteráni. V 11:20 pak odstartuje mistrovský závod mužů, žen, juniorů a juniorek. Od 11:30 pak vyrazí ve třech vlnách v desetiminutových intervalech ostatní běžci a běžkyně.

Průběh samotného mistrovského závodu bude možné sledovat prostřednictvím streamu na facebooku Česká atletika.

V cíli bude probíhat doprovodný program se stánky partnerů, fotokoutkem a autogramiádou. Své podpisy budou rozdávat Moira Stewartová, Tereza Hrochová a Marcela Joglová, která je patronkou letošního ročníku Běchovic.

Další články

Kipchoge podruhé vylepšil maratonský světový rekord
26. září 2022 Závody, Petr Jelínek

Kipchoge podruhé vylepšil maratonský světový rekord

Keňský běžecký fenomén Eliud Kipchoge ozdobil své čtvrté vítězství na berlínském maratonu svým druhým vylepšením světového rekordu v kariéře, když triumfoval v čase 2:01:09. Vítězka závodu žen Etiopanka Tigist Assefa zaběhla časem 2:15:37 nový traťový rekord a stala se třetí nejrychlejší ženou historie. Eliud Kipchoge a berlínský maraton, to je vždy ...

Úspěšná běchovická obhajoba Stewartové i Zajíce
25. září 2022 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska

Úspěšná běchovická obhajoba Stewartové i Zajíce

V neděli 25. září proběhl již 126. ročník tradičního závodu Běchovice–Praha. V jeho rámci se uskutečnilo i mistrovství České republiky v silničním běhu na 10 kilometrů. Tituly z loňského roku obhájili Moira Stewartová a Martin Zajíc. S přehledem pro hattrick Hlavní favoritkou mistrovského závodu žen byla Moira Stewartová, která chtěla útočit ...

Ve stínu superrekordu. Churaňová devátá na evropské 24hodinovce
23. září 2022 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: Instagram Aleksandra Sorokina a archiv Radky Churaňové

Ve stínu superrekordu. Churaňová devátá na evropské 24hodinovce

Početná výprava šesti českých mužů a pěti žen bojovala od 17. do 18. září o co nejlepší výsledky na evropském šampionátu v běhu na 24 hodin, který hostila italská Verona. Cenné umístění v TOP 10 získala díky výkonu 239,62 kilometru a deváté příčce Radka Churaňová, ostatním českým reprezentantům se už ...

Čtrnáct jmen pro světový šampionát v horských bězích
12. září 2022 Závody, Petr Jelínek

Čtrnáct jmen pro světový šampionát v horských bězích

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci pro mistrovství světa v horských bězích, které se uskuteční od 3. do 6. listopadu v thajském Chiang Mai. V českém výběru figuruje celkem čtrnáct jmen. Nechybí mezi nimi ani obhájce bronzové medaile z posledního světového šampionátu v argentinské Ville la Angostuře Marek Chrascina, jenž právě před třemi lety ...

Běchovice se nezadržitelně blíží
7. září 2022

Běchovice se nezadržitelně blíží

Už jen necelé tři týdny zbývají do startu 126. ročníku tradičního silničního závodu Běchovice – Praha a do 23. září je stále ještě možnost se k běžeckému vrcholu přelomu letní a podzimní sezóny přihlásit. Běchovice jsou opravdu jedinečným závodem, ať už se jedná o jeho dlouhověkost nebo náročný profil desetikilometrové trati, ...

MS na 100 km: český rekord a veteránský titul i slzy a zklamání
6. září 2022 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: archiv českých účastníků

MS na 100 km: český rekord a veteránský titul i slzy a zklamání

Český ženský rekord v běhu na 100 kilometrů se zrodil na mistrovství světa v této ultramaratonské disciplině, které hostilo malé historické město Bernau u německé metropole Berlín. Držitelkou nového národního maxima však není ani jedna z dvojice českých účastnic hlavního závodu šampionátu, ale zkušená Petra Pastorová, jež časem 7:18:06 zvítězila v kategorii nad ...

Strhujícím finišem ovládl pražskou Grand Prix Maročan Amghar, z domácích se blýskl Vebr
4. září 2022 Závody, RunCzech

Strhujícím finišem ovládl pražskou Grand Prix Maročan Amghar, z domácích se blýskl Vebr

Jedna z neprestižnějších běžeckých akcí v Česku zná své vítěze. Králem desítky v centru hlavního města se stal časem 27:24 Hicham Amghar z Maroka, který ve strhujícím závěru o vteřinu porazil Etiopana Tadese Worku Gebresilase, mezi ženami triumfovala výkonem 30:16 Keňanka Irine Chepet Cheptai. Nejlepším Čechem se na jubilejním 25. ročníku ...

Na pražskou Grand Prix přijede i světový rekordman Kipruto
31. srpna 2022 Závody, RunCzech

Na pražskou Grand Prix přijede i světový rekordman Kipruto

Fanoušci běhání se mají na co těšit. 25. ročník Birell Běh na 10 km v Praze 3. září poběží i světový rekordman na této trati Rhonex Kipruto. Kromě keňského krále, který byl v minulosti členem domácího týmu RunCzech Racing, přijedou na Birell Grand Prix Praha také další hvězdy. Jednou z ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu