Stewartová cílí na běchovický hattrick - Český běh

21. 9. 2022, Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman, Závody

V neděli 25. září proběhne již 126. ročník silničního závodu Běchovice – Praha. V jeho rámci se uskuteční i mistrovství České republiky v silničním běhu. V závodě žen bude Moira Stewartová usilovat o třetí běchovický triumf v řadě.

Hlavní favoritkou mistrovského závodu žen by měla být Moira Stewartová. Svěřenkyně trenéra Václava Janouška letos nejprve na konci března v Istanbulu výrazně vylepšila národní rekord v půlmaratonu a na sklonku května pak vytvořila při Evropské poháru ve francouzském Pacé národní historické maximum i na dráhové desítce. Naopak maraton na mistrovství Evropy v Mnichově nedopadl podle jejích představ, a tak by si ráda spravila chuť právě na Běchovicích.

Na trati od legendárního třináctého patníku směrem na pražský Žižkov se jí daří. Poslední dva tituly mistryně republiky na silniční desítce patří právě jí. Loni navíc svůj triumf ozdobila historicky nejlepším časem MČR 33:24. Z šest let starého maxima Evy Vrabcové ukrojila tři vteřiny. Moira útočila také na traťový rekord, který má od roku 2014 časem 33:18 v držení Keňanka Nancy Wambua. Letos by reprezentantka Spartaku Praha 4 útočila na vítězný hattrick.

Největší soupeřkou by jí měla být Tereza Hrochová. Té se na letošních vrcholech dařilo. Na mistroství světa obsadila v maratonském závodě sedmnácté místo a na evropském šampionátu v Mnichově doběhla na stejné distanci třiadvacátá. Na Běchovicích doběhla zatím nejlépe druhá, a to v minulém roce, kdy si s tratí poradila v čase 34:37, což ji v historických tabulkách mistrovského závodu řadí na šesté místo. K tomu má Tereza ve své sbírce ještě bronz z roku 2019.

Počítat musíme také s Terezou Zimovjanovou. Ta je sice primárně triatlonistkou a na nedávném Světovém poháru v Karlových Varech se blýskla vynikajícím desátým místem, nicméně skvěle si vede i mezi atletkami specialistkami. Důkazem toho je například stříbro z loňského krosového šampionátu. Dobrou formu pak potvrdila také při finále mistrovství ČR družstev v Chebu, kde na pětce nestačila pouze na Kristiinu Mäki a Terezu Hrochovou ve velice solidním čase 16:05.97. Na MČR v běhu na 10 000 metrů na dráze v Otrokovicích skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Náročný profil trati by mohl sedět také vrchařkám. Gabriela Veigertová umí dobře zazávodit i na silnici. Důkazem je stříbro z letošního mistrovství ČR v půlmaratonu. Překvapit by mohla i Hana Švestková Stružková. Na běchovické stříbro z roku 2019 by ráda navázala Aneta Chlebiková.

Závod mužů by mohl být opět velmi otevřenou záležitostí. Loni se z překvapivého triumfu radoval Martin Zajíc, když zaskočil favority a doběhl si pro svůj premiérový běchovický primát. Na startu bude i letos. Martin sice neměl ideální sezónu, nicméně o uplynulém víkendu si v Berlíně vylepšil časem 14:04.75 osobní rekord a zdá se, že na obhajobu je dobře připraven.

V cestě mu však budou stát velezkušení borci. Viktor Šinágl chyběl v posledních čtyřech ročnících na stupních vítězů pouze jednou. Loni doběhl na stříbrné pozici za Zajícem a k tomu má ještě dva bronzy z let 2018 a 2020.

Jakub Zemaník dokázal ovládnout v minulosti mistrovský závod už třikrát. Na nejvyšší stupínek vystoupal v letech 2015, 2017 a 2020. Celkem vybojoval v rámci tohoto klání už pět cenných kovů.

Jiří Homoláč je z celého startovního pole běžcem, který zvládl Běchovice v nejrychlejším čase. V roce 2018 zde kraloval za rovných 30 minut. Jeho druhé prvenství se datuje do sezóny 2016 a ve své sbírce má už šest běchovických medailí. Stejný počet jich má také Vít Pavlišta. Ač Běchovice nepatří k jeho nejoblíbenějším závodům, vždy zde dokázal zazávodit velmi kvalitně. V roce 2019 dokonce triumfoval. Jeho první medaile pak je už z roku 2007, ta poslední pak ze sezóny 2020.

Do širšího okruhu favoritů pak můžeme počítat například překvapivého mistra České republiky v běhu na 5000 metrů Patrika Vebra nebo univerzálního běžce Tomáše Křivohlávka.

V rámci 126. ročníku by se mělo na start postavit téměř tři tisíce běžců. Už v 11:10 vyběhnou na trať veteráni. V 11:20 pak odstartuje mistrovský závod mužů, žen, juniorů a juniorek. Od 11:30 pak vyrazí ve třech vlnách v desetiminutových intervalech ostatní běžci a běžkyně.

Průběh samotného mistrovského závodu bude možné sledovat prostřednictvím streamu na facebooku Česká atletika.

V cíli bude probíhat doprovodný program se stánky partnerů, fotokoutkem a autogramiádou. Své podpisy budou rozdávat Moira Stewartová, Tereza Hrochová a Marcela Joglová, která je patronkou letošního ročníku Běchovic.

Další články

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes
19. května 2024 Závody, RunCzech, M. Procházka, foto: RunCzech

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes

Lázeňskou kolonádu při běžeckém festivalu v Karlových Varech zaplnily davy běžců. Půlmaraton opanoval Nizozemec Khalid Choukoud, který ve finiši na cílové čáře porazil Španěla Abdelazize Merzouguiho. Mezi ženami k radosti českých fanoušků zvítězila výkonem 1:12:29 Tereza Hrochová. Půlka i desítka Nové pojetí akce přineslo ještě více možností pro závodníky. Nechyběl klasický půlmaraton s certifikovanou ...

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz
13. května 2024 Závody, Michal Procházka, foto: Vltava Run

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz

Více než 360 km pro týmy o maximálně 12 členech, kteří si podělí pevně stanovených 36 úseků. To je Vltava Run, největší štafetový závod u nás podél nejdelší české řeky. Jeho dvanáctý ročník patřil týmu Winehouse.cz. Pro většinu z několika tisíc účastníků jde především o silný zážitek. Některé ze třech stovek ...

Patnáct jmen pro mistrovství Evropy v horských bězích
9. května 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: David Švestka (zleva B. Macurová, A. Vetchá, H. Švestková Stružková)

Patnáct jmen pro mistrovství Evropy v horských bězích

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci pro mistrovství Evropy v horských bězích, které se uskuteční 31. 5. – 2. 6. ve francouzském Annecy. Na nadcházejícím evropském šampionátu vrchařů bude Českou republiku reprezentovat celkem patnáct atletů a atletek. V disciplíně běh do vrchu nahoru/dolů se představí čerstvý domácí šampion Matěj Zima. K němu se přidá tradiční reprezentační opora vrchařských závodů Marek Chrascina. Bronzový muž ...

Bannisterova míle pod 4 minuty jako přelom ve vnímání vodičů
7. května 2024 , Adam Pražák a Michal Procházka, foto: Wikipedia

Bannisterova míle pod 4 minuty jako přelom ve vnímání vodičů

  Před 70 lety Roger Bannister jako první zaběhl jednu míli za méně než čtyři minuty. O události významné také s ohledem na nyní běžnou pomoc s tempem přinášíme článek z časopisu Atletika v rámci tématu věnovanému právě vodičům.   Meta pokořena 6. května roku 1954 se do světa rozšířila senzační zpráva. V závodě na jednu míli byla ...

Pastorová má šestý maratonský titul, překvapili bratři Edlmani
5. května 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

Pastorová má šestý maratonský titul, překvapili bratři Edlmani

  Při Pražském mezinárodním maratonu byli korunování mistři ČR. Zkušenosti prodala Petra Pastorová, mezi muži se nečekaně radoval Martin Edlman, jeho bratr Tomáš jen těsně podlehl v duelu o stříbro Patriku Vebrovi. Absolutními vítězi byli etiopští vytrvalci. Šest titulů Pastorové dělí 12 let Mistrovský závod žen potvrdil, že půjde o vyrovnanou bitvu trojice očekávaných ...

Vrchaři se utkají o tituly na Černé hoře, maratonci v Praze
30. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vrchaři se utkají o tituly na Černé hoře, maratonci v Praze

O nadcházejícím víkendu se uskuteční další dva domácí republikové šampionáty. V sobotu 4. května proběhne v Janských Lázních MČR v běhu do vrchu a v neděli 5. května nás čeká v rámci pražského maratonu tradičně i mistrovství České republiky na této trati. Vrchaři se vracejí do Janských Lázní Hlavní favoritkou ženského vrchařského ...

Stewartová a Zajíc ovládli dráhovou desítku
29. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska

Stewartová a Zajíc ovládli dráhovou desítku

V Holešově proběhlo v sobotu 27. dubna mistrovství České republiky v běhu na 10 000 metrů na dráze. Mezi ženami si doběhla už pro osmý titul Moira Stewartová. Mužům kraloval potřetí za sebou Martin Zajíc. Počasí v Holešově vytrvalcům příliš nepřálo. Celé mistrovské klání totiž doprovázely poměrně vysoké teploty, a ...

Holešov hostí v sobotu republikový šampionát v běhu na 10 000 metrů
25. dubna 2024 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman

Holešov hostí v sobotu republikový šampionát v běhu na 10 000 metrů

Moira Stewartová poběží v městě na pomezí Hané a Valašska již o svůj sedmý titul na této distanci. Martin Zajíc se pokusí dokonat zlatý hattrick. Mistrovství bude opět společné se Slováky. Stewartová se vrací na oblíbený šampionát Největší hvězdou mistrovství České republiky na dráhové desítce v Holešově je jednoznačně Moira Stewartová. Svěřenkyně Václava Janouška má ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu