Sněžnice zažívají v posledních letech renesanci. Snad protože jsou skladné a umožňují specifické činnosti, lze se s jejich uživateli za příznivých podmínek potkat čím dál častěji. Běžci je mohou využít jako obohacení zimního tréninku nebo si na nich i zazávodit a to až do úrovně globálního šampionátu.
Poslední zimy byly na sníh chudé, a teprve se uvidí, jak to bude s tou nastávající. Kovaní běžci by se nejspíš nezlobili, kdyby byla také suchá a oni mohli snáze polykat své kilometry. Ani ladovská zima je však nemusí děsit: Do hlubokého sněhu mohou vyrazit na sněžnicích a užít si zas trochu jiný zážitek. A krom toho řádně odtrénovat. Běh na sněžnicích je zároveň tak trochu posilováním, přičemž ale šetříte své klouby dopady do měkkého. Když pak ještě přidáte hůlky, které vám pomohou se stabilitou, zapojíte do tréninku svalové skupiny v podstatě celého těla a řádně nastartujete svůj oběhový systém.
Současný trh se sportovními potřebami nabízí širokou škálu sněžnic různých velikostí, tvarů a použitých materiálů, výběr těch správných odvisí jednak od finančních prostředků, které jste ochotni do koupě investovat (běžné sněžnice jsou k mání od cca dvou do pěti tisíc), jednak od vaší hmotnosti a účelu, pro který si sněžnice pořizujete. Některé jsou vhodné pro obyčejnou turistiku, jiné pro prodírání se náročným terénem, a další především pro běh. Ty by měly být lehké, abyste se s nimi moc nenadřeli, a zároveň pevné, aby něco vydržely. Jejich velikost by měla být co možná nejmenší, úměrně ovšem vaší hmotnosti, aby ještě plnily svou funkci.
Běh na sněžnicích není složitý, zároveň má však svá specifika. Chodidla musíte vést dále od sebe, abyste sněžnicemi neškrtali o vnitřní stranu kotníku druhé nohy, při seběhu nemůžete dopadat na paty, neboť za nimi máte ještě kus sněžnice, ale na celé chodidlo. Připravte se při tom na to, že budete zvlášť při prudších sebězích cítit zvýšený tlak na prsty u nohou, jak má chodidlo tendenci se po sněžnici sklouznout, ale zadržují ho popruhy. Podobný efekt, týkající se tentokrát spíše kotníku, mají traverzy šikmého podkladu. Bota na sněžnici nezpevňuje nohu tolik, jako byste běželi pouze v maratonkách. I proto jsou vhodným doplňkem k běhu na sněžnicích hůlky, jejichž pomocí lze tato ne zrovna příjemná specifika do značné míry eliminovat.
Už kvůli charakteru posledních zim lze doporučit si sněžnice nejprve zapůjčit – jsou již poměrně rozšířeným sortimentem k lyžím a snowboardům – a vyzkoušet si, jak vám bude pohyb na nich vyhovovat. A teprve když vás to chytne, začít uvažovat, zda si s jejich pomocí pouze zpestřovat trénink dováděním ve sněhu a spíše posilováním než skutečným během, nebo se vrhnout po hlavě do běžeckých speciálů.
Pokud by vám byla bližší ta druhá varianta, pak vězte, že se na sněžnicích regulérně závodí. Příští, již desáté mistrovství světa, se bude konat koncem února v lokalitě Saranac Lake v americkém státě New York. Světovou asociaci běhu na sněžnicích založili v roce 2010 Američané, Japonci a Švýcaři, zajímavostí jistě je, že mezi národními členy najdeme i Katalánce a Slováky. Koho zajímá více informací o asociaci a závodění na sněžnicích, nechť si projde internetové stránky http://www.snowshoerunning.org.