S ohledem na aktuální opatření Vlády ČR mohou probíhat i malé závody (do 50 lidí) nejdříve po 8. červnu. Již na začátku května však startuje „McKirdy Mile Race Series“, čtyřdílný seriál silničních závodů na jednu míli. Mohou se do ní hlásit jak profíci, tak amatéři, neplatí se žádný registrační poplatek, a dokonce ani není nutné absolvovat všechny díly.
„Přijde mi to jako fajn výzva,“ říká jedna z předních českých běžkyň na střední tratě Kristiina Mäki. „Člověk si aspoň udělá nějaký bližší cíl, který si může splnit. Tím, jak je sezóna pro nás trochu nejistá, ale zároveň musíme trénovat, abychom byli připraveni, tak tohle může být dobrý test,“ přibližuje semifinalistka loňského MS v Dauhá.
„Je to podle mě skvělý nápad, jak motivovat lidi i v téhle době. Běhat pro nějaký cíl je vždy lepší,“ nahlíží podobně i další elitní tuzemský mílař Jan Friš a sám svůj start zvažuje. „Je skvělé, že se teoreticky může porovnat úplný začátečník, který se chce jen proběhnout, s profíkem, který dlouhodobě trénuje,“ líbí se mu otevřenost závodu pro všechny. „Doufám, že se zúčastní hodně lidí,“ dodává.
Skeptičtější ke konceptu je Diana Mezuliáníková, podle ní je to zajímavé hlavně pro hobby běžce. „Nevím, zda je to využitelné pro vrcholové,“ otevírá svou širší úvahu, „sezóna bude mít při dobrém vývoji situaci (nejen v ČR) zpoždění několik měsíců, po kterém při uvolňování restrikcí bude v roce 2021 následovat hned několik vrcholů v rychlém sledu. Skoro by se nabízelo dát si volno, které ale nelze kvůli plošné karanténě prakticky vůbec využít k dovoleným. Takže se trenéři snaží své svěřence spíše udržet v nějaké dobré sportovní kondici, aby bylo na co v tréninku navázat. Proto z mého pohledu „virtuální závodění“ nemá příliš vypovídající hodnotu, horší výsledky jsou demotivující a na ty dobré je v květnu/červnu ještě čas,“ uzavírá.
Za projektem virtuální mílařské série „#McKirdyMile“ stojí jako titulární partner společnost HOKA One One vyrábějící běžeckou obuv a oblečení. Závodí se 1) výhradně na silnici (dráha není povolena), 2) se zaznamenáním výsledků přes GPS (hodinky, mobil), a 3) vítáni jsou běžci všech úrovní a schopností. Organizátoři zdůrazňují, že míle je dobrá výzva pro nováčky, pro navrátilce, pro ty, kteří si chtějí udržet motivaci v tréninku, a i když je se to třeba zdá pro vytrvalostní běžce, příliš krátké, i pro maratonce je to šance, jak v této době změnit tempo.
→ Uzávěrka přihlášek přes jednoduchý formulář je 30. dubna.
ZÁVODY OD 2. KVĚTNA
Během osmi květnových a červnových týdnů jsou naplánovány čtyři závody, ceny do nich dodávají různí sponzoři (viz přehled níže). Míli lze odběhnout kdykoli během víkendu, podle informace z FAQ na webu seriály, tedy od soboty 00:01 do neděle 23:59 (jak je to s ohledem na časové zóny pořadatelé neuvádějí). V osobním profilu na stránce série pak stačí vložit odkaz se závodem.
- 2. 5. 2020: McKirdy Trained (bonusová cena: přesnost tipu na vlastní čas)
- 16. 5. 2020: Bare Performance
- 6. 6. 2020: TheFeed
- 27. 6. 2020: Coros
Pravidla:
- data z každého závodu musí být synchronizována s GPS, veřejně viditelná a ověřitelná
- závod běžený na dráze povede k diskvalifikaci (není povoleno ani běhátko)
- trasa nesmí mít čisté klesání vyšší než 1 % (tj. cca do 16 metrů)
- lze absolvovat jakýkoli počet závodů
- pouze pro celkové ceny je třeba zapojit se do VŠECH čtyř závodů série
- pro účast v tipovací soutěži pro první závod je třeba vyplnit v přihlášce odhad svého výkonu
- zvítězit ve věkové kategorii lze pouze v jednom závodě
(kategorie: 0-19, 20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60+)
Ačkoli se neplatí žádný poplatek za přihlášku, jsou připraveny ceny pro účastníky – věcné ceny a slevy. V každém závodě budou vyhlášeni absolutní vítěz a vítězka, odměny si odnesou také první tři ve věkových kategoriích. Ceny za celý seriál jsou pak připraveny pro jednoho nejlepšího v každé z šesti věkových kategoriích. Nějakou výhru si však může odnést kdokoli bez ohledu na výkon, v druhém až čtvrtém vylosovaní dva, jeden muž a jedna žena, v prvním pak ten/ta, kdo si nejlépe tipne svůj výkon.
Více viz mckirdymile.com