Robert Lah: Běhání na boso není o ambicích, ale o pocitech - Český běh

30. 7. 2019, Adam Fritscher, foto: Jaroslav Polák (2x) a archiv, Rozhovory

V závodním pelotonu nebývají často k vidění, ale jakmile se objeví, všude vzbudí oprávněný zájem a projevy sympatií. Bosí běžci bez moderní obuvi vybavené tlumením a dalšími technologickými vychytávkami působí trochu jako závan starých časů a dob, kdy sportovní klání bývala opravdu tvrdými souboji drsných gladiátorů. Jedním z těchto „bosoběhých dinosaurů“ je i Robert Lah, reprezentant olomouckého týmu Cycloracing, který si na jaře připsal vítězství v kategorii závodníků bez bot na 6. ročníku Istrijského maratonu (Istrski maraton) ve Slovinsku.

Jak ses dostal k běhání naboso, co bylo tím prvním impulsem?
V roce 2014 jsem běžel svůj první maraton v Praze a právě tam jsem se na trati potkal se závodníkem, který běžel bosý. Tehdy jsem si ještě říkal, že je to naprostý blázen. Jenže pak přišly další takové momenty, které můj náhled na věc postupně měnily. Na Poděbradech (jezero a areál poblíž Olomouce, které jsou pro místní oblíbeným rekreačním cílem – pozn. autora), kam se chodím otužovat, jsem v zimě potkal borce bez bot. A potom jsem si přečetl zajímavou a pro mě i trochu přelomovou knížku Naboso – 50 důvodů, proč zout boty. A řekl jsem si, že to musím taky zkusit. Pak už následoval můj první velký bosý závod na loňském Mattoni 1/2Maratonu Olomouc a prozatímní vyvrcholení na maratonu ve slovinské Istrii.

Jak sis užil právě maraton mezi slovinskými městy Portorož a Koper, na jehož konci jsi byl přímo na pláži u moře dekorován králem místních bosých běžců?
Je to prakticky obrátková trať a byly na ní dvě pasáže – zhruba na desátém a třicátém kilometru – s ostrými kameny typickými pro středomořskou půdu. Tam jsem si to tedy opravdu užil… Jinak to ale bylo v pohodě. To, že jsem bez bot, mě nijak během maratonu nelimitovalo. A samozřejmě musím přiznat, že když jsem se při registraci na závod dozvěděl, že pořadatelé vyhlásili právě i „bosoběhou“ kategorii, tak bylo rozhodnuto.

Můžeš svým běžeckým kolegům, které by něco podobného třeba nikdy nenapadlo, přiblížit, jaká jsou pozitiva a také případná negativa běhání naboso?
Člověk na to hlavně musí nohu naučit, ta si potom velmi rychle zvykne. Trošku obtížnější je to pochopitelně v zimě, ale i na mráz chodidla umějí přivyknout. Dost jiné je to potom na sněhu; myslím si, že já na něm bosý možná nikdy nepoběžím, ale jsou borci, kteří zvládnou i to. Výhody běhání naboso jsou zcela zřejmé – odpadají problémy s výběrem a nutností výměny bot, ale hlavně člověk nemusí řešit otlaky z obuvi či obdobné problémy při špatně zvolených běžeckých botách. A funguje to i jako účinná prevence zranění. Boty zakryjí leckterý vznikající zdravotní problém, zatímco bez nich se člověk při běhu daleko víc přirozeně hlídá a sleduje.

Jak je to s bosým během v těžším terénu?
Určitě se dá i to, ale já v terénu volím takzvané krusky, známé také pod označením happy sandals. Od firmy, která je vyrábí, dostaneš po objednávce podrážku na míru a tkaničky a sandály si jednoduše doděláš. Opět to znamená běh bez puchýřů, nevýhodou je naopak hlavně nemožnost jejich využití v dešti, kdy voda klouže mezi nohou a podrážkou.

Co sklo, hřebíky a další záludné nástrahy na ty, kdo volí běhání naboso či v tenkých sandálech?
Žádný problém. Chce to jen zapojit už trochu zapomenutý instinkt, dívat se před sebe a dávat si pozor.

Tvou ne zcela obvyklou běžeckou výbavu doplňuje ještě známá skotská sukně kilt. Tu jsi začal používat až po zahájení běhání naboso?
Právě naopak. Nejprve jsem běhal v kiltu a botách a až teprve potom jsem odložil obuv. Kilt je hlavně efektní módní doplněk, ale co je důležité, také velmi praktický. Běžecká sukně je vzdušná, „luftuje“ a nezapařují se pod ní jisté části mužského těla, o nichž se v dámské společnosti nemluví. K tomu její používání vytváří tu správnou atmosféru hlavně na velkých městských závodech. Lidi to baví a o to tu přece jde hlavně.

Zlí jazykové tvrdí, že se pod kilt už nic nenosí…
No samozřejmě! Jinak by to ani správně nefungovalo. Občas to zejména běžkyně chtějí testovat. Třeba po maratonu v Linci si to chtěla kamarádka ověřit prakticky a velmi se divila, že jsem nelhal. (smích)

Vraťme se možná raději k bosému běhu… Existuje nějaký podklad, na němž to tímto způsobem opravdu nejde?
Určitě makadam a štěrk. Když z běžců bez bot někdo tvrdí, že se na tom běhat dá, tak ten na těchto površích zcela jistě chodí. Ale já chci skutečně běhat.

Jsi už vítězem „bosé“ kategorie na maratonu v Istrii. Máš i nějaké jiné plány a sportovní cíle v této nepříliš obvyklé disciplině?
Ředitel Hanáckého půlmaratonu, který se běžel v Olomouci týden po Istrii, mi říkal, že se mu ten nápad líbí a že by se pro příští rok možná inspiroval vyhlášením stejné kategorie. To bych určitě uvítal, stejně jako kdyby se přidal třeba seriál RunCzech. Každému totiž bosý běh doporučuji. Je to zase úplně jiný zážitek, který je skvělé vyzkoušet. Jestli ale existuje nějaké mistrovství Evropy či světa? Nevím a ani mě to popravdě nezajímá. Běhání naboso totiž ve skutečnosti není o ambicích, ale o pocitech.

Další články

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová
13. března 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Jaroslav Železný a Jan Kervitcer

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová

Další březnová sobota a další tradiční desítka. V Pečkách na Kolínsku se 11. 3. uskutečnil 43. ročník Memoriálu Jardy Kvačka. Účastníky obrátkového závodu potrápil nejen vítr, ale také teplota jen lehce nad nulou, pocitová ještě nižší. Vítězi se stali ukrajinští běžci Mykola Mevša a Maryna Němčenko. Pečky – Ratenice – Cerhenice ...

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn
6. března 2023 Závody, David Janeczek, Michal Procházka, foto: Jindřich Krammer

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn

Moira Stewartová se vrátila po zranění suverénním triumfem na silniční Kbelské desítce, která byla součástí přípravy na pražský půlmaraton 1. dubna. Nejrychlejším mužem a tím i celkovým vítězem ve Kbelích byl René Sasyn. „Chtěla jsem hlavně závodit a vyzkoušet, jak na tom jsem,” vysvětluje Stewartová, která je v plném tréninku teprve měsíc. ...

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!
28. února 2023 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: Milan Mikšík (titulní a 1), Jiří Horák (2 a 3)

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!

Patří k nejoblíbenějším běžeckým silničním závodům v Česku. Především pro svou perfektní organizaci, neopakovatelnou přátelskou atmosféru, ale i náročnou kopcovitou trať na pomezí Hané a Hostýnských vrchů s výhledy na nedaleký Svatý Hostýn. Rohálovská desítka oslavila v sobotu třicet let své existence – v plné kondici a s více než čtyřmi stovkami aktivních gratulantů na trati. ...

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává
21. února 2023 Rozhovory, Trénink, Michal Procházka, foto: RunCzech

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává

Když sledovala jako malá olympiádu v Barceloně a snila o účasti na hrách, nenapadlo ji, že pod pěti kruhy se objeví dvakrát v její letní a třikrát v zimní variantě. Teď pro Evu Vrabcovou Nývltovou nastal čas bohatou kariéru ukončit. Konec úspěšné kariéry bronzové maratonkyně z ME v Berlíně (6. 2. 1986) urychlilo ...

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů
19. února 2023 Závody, Petr Jelínek, foto: Steve Christo pro WA

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů

V australském Bathurstu se uskutečnilo za horkého počasí 44. mistrovství světa v přespolním běhu, kterému jasně dominovali afričtí běžci a běžkyně. V hlavních kategoriích brali tituly Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Beatrice Chebet. Světový šampionát v krosu se uskutečnil po čtyřech letech a poprvé v historii se konal v Austrálii. Jeho ...

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců
9. února 2023 Závody, Michal Procházka, foto: WMTRC 2023 / Roastmedia a David Švestka

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců

Mistrovství světa v horských a trailových bězích v regionu Innsbruck­-Stubai proběhne sice až za čtyři měsíce (6. až 10. června), s předběžnými přihláškami hlásí pořadatelé mimořádný zájem. Ve své zprávě uvádějí, že k 6. únoru ­­mají přislíbenu účast více než 1200 běžců z 58 zemí. Ačkoli jsou registrace předběžné a federace ...

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici
31. ledna 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: 10k Valencia Ibercaja

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici

V polovině ledna ve Valencii vystřihnul silniční desítku za 29:07 a upevnil si pozici v elitní desítce českého historického pořadí. Hlavní disciplínou Damiána Vícha je sice pořád 3000 metrů překážek, už teď se o něm ale začíná mluvit jako o velké vytrvalecké naději. A on sám se tomu moc nebrání. Od úspěšného ...

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory
26. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory

Po roce se znovu v Caffesion Gallery na Střeleckém ostrově v Praze sešli pořadatelé běhů k převzetí ocenění od zástupců Českého atletického svazu a členů Zlatého klubu českých vytrvalců, včetně jubilantky Petry Kamínkové. Opět se vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. V kavárně v centru Prahy s výhledem na ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu