Nejrychlejší čas horského půlmaratonu Kilpi Trail Running Cupu na Lipně padl. Jenže nepostaral se o to téměř domácí vytrvalec David Vaš, který to vyhlásil a má za sebou zimní přípravu v Keni, ale zkušený tichošlápek Jan Havlíček, běhající v babických lesích u Prahy, jen obtížně hledající čas na trénink po práci.
„Já ten čas ani neznal, ani jsem se nedíval na hodinky,“ usmál se skromně 37letý Havlíček, který zde vyhrál už první půlmaraton v roce 2013. „Ale běželo se mi tady zase nádherně. Hned v náběhu do terénu při stoupání na Lúč jsem utekl a brzy získal velký náskok,“ popsal rozhodující moment.
Časem 1:29:05 překonal předloňského Jana Mrázka o 2:38 minuty, svůj tři roky starý výkon o víc než pět minut! Platí, že odpočinek dělá mistry, že. „To je asi pravda,“ usmál se trpce. „Vždyť já musel odříct i mistrovství světa ve skymaratonu, nemám naběháno. Ale mám radost, že se mi to tady podařilo,“ dodal.
„Neodhadl jsem dobře svoje možnosti,“ přiznal David Vaš. „Běhání v terénu je úplně něco odlišného než na silnici. Sice rád trénuju v lese, ale na cestách. Tady jsem hlavně v sebězích výrazně ztrácel. Bylo to opravdu těžká, ale nádherná trať,“ řekl ještě nakonec třetí muž, který ztratil na vítěze skoro devět minut. Dostal se před něj o čtyři minuty ještě Sparťan Lukáš Kozlík.
Mezi ženami si zapsala premiérový triumf v největším tuzemském terénním seriálu drobná 25letá cupitalka Tereza Chlupová. „Takhle těžký závod jsem neběžela,“ pokyvovala uznale hlavou dívka, která letos běžela silniční půlmaraton v Linci za 1:25. „Ale měla jsem rozvržené tempo, abych byla schopná přidávat a poradila jsem si i s kopci.“ Tereze k rekordu Kamily Gregorové chybělo téměř šest minut.
Souboj o stupně vítězů byl docela těsný, dámy se vešly do čtyř minut. Druhá skončila šumavská lyžařka Andrea Klementová. A třetí Daniela Čepová, orientační běžkyně z Hradce Králové a vítězka KTRC na Dolní Moravě. „Tady to bylo ale mnohem těžší,“ vydechovala v cíli.
Na doprovodné desítce, která obsahovala taktéž exkurzi do Stezky v korunách stromů, byli nejlepší Petr Šnábl za 46:02 a Kristina Mrázová 54:16.
Lipenský závod potvrdil pověst jednoho z nejkrásnějších trailů. Po třech deštivých a chladných dnech se vyčasilo na téměř ideálních dvacet stupňů. Téměř tři stovky běžců na trati dokonce pohladily hřejivé sluneční paprsky. Na lesních stezkách na Lúči to po kořenech a skalkách pěkně smekalo, uplatnila se vytříbená technika.
Na vrcholu Stezky v korunách stromů, kam běžecký had tradičně zamířil (nahoru po schodech, dolů točivým karuselem dřevěné dráhy), běžní návštěvníci obdivně tleskali. A nejen nováčci pak ještě vytrpěli skutečně nejvyšší bod trati 970 metrů nad mořem ležící Alpskou vyhlídku. Opravdu poslední z více než tisíce metrů převýšení! Až pak to pustili střemhlav dolů do maríny. A navzdory studenému větru pak jako zaslouženou odměnu poskytli těžce zkoušenému tělu koupel ve vlnách přehradní nádrže.
Přijela si ho ochutnat i řada nováčků. Třeba Michal Procházka, někdejší paralympijský trasér a také redaktor Českého běhu, skončil pátý. „Prudké kopce jsem chodil, ale bylo to moc pěkný.“ Anebo bývalý manažer Stanislava Řezáče, známý Karel Čech. „Já už sem tak starej,“ hudral v cíli. V 71 letech zvládl tvrdou trasu za 3:04 a to skončil ve své kategorii „až“ druhý, Jan Škrleta z Nové Včelnice to dokázal o dvacet minut rychleji. Však je mladší… nedávno mu bylo teprve sedmdesát.
To olympijská vítězka a mistryně světa Kateřina Neumannová už má zkušenost ze zdejších krpálů za sebou, takže tentokrát zůstala jen v roli startérky a ocenila nejlepší na pódiu.
Vítězství si ale užili téměř všichni. Třeba Petr Kroča, který vyhrál v tombole zapůjčení vozu na Subaru s plnou nádrží na víkend. „Jsme z Hranic na Moravě, ale syna máme v Praze a uděláme si pěkný výlet. Moc se na to těšíme,“ radoval se i s manželkou. Už před pár měsíci vyhrál zapůjčení jiného vozu. „Ano, daří se mi. Zlepšovat se ale ještě můžu v běhu, tam je prostor velký,“ smál se muž štěstěny.
Kompletní výsledky a přihlášky na další závody najdete na www.ktrc.cz
Seriál pokračuje za tři týdny královským Krkonošským SkyMarathonem (49 km, 2 500 metrů převýšení), který přesouvá epicentrum do Skiareálu ve Svatém Petru. Tentokrát se do celkového pořadí bude započítávat stejně jako vloni i kratší trať, prodloužená na 22 km s převýšením 1 625 metrů.