Řada z vás takové dny jistě důvěrně zná. Od rána do večera jste v jednom kalupu, povinnost stíhá povinnost a na oblíbený výběh vybyde čas až v pozdních hodinách. Jaký typ tréninků je pro tuto dobu vhodný? A s čím je třeba počítat?
Řekněme si narovinu – sportovní aktivita na sklonku dne, zvlášť byl-li jeho předcházející průběhbeztak náročný, není zrovna „značka ideál“. Po celodenním zápřahu toho má organismus víc než dost a s pokročilejší denní dobou přirozeně vyhlíží odpočinek v podobě spánku. Jenž právě po takovém záhulu člověk nejvíc touží po dávce endorfinů, kterou běh přináší a jež dokáže vyčistit hlavu a zbavit stresů. Nutkání nazout boty a s čelovkou nebo bez vyrazit po svých ukrajovat kilometr je za takové situace těžké odolat. A není ani potřeba odolávat, pokud budete mít na paměti několik specifik, které se s běháním za soumraku pojí.
Předně – pro pozdní večer nejsou vhodné intenzivní tréninky. „Vlivem únavy se hůře udržuje kvalita, a to jak funkční intenzita, tak i technika běhu. Výsledkem je horší efektivita a zvýšené nebezpečí zranění,“ varuje Aleš Tvrzník, autor řady publikací o běhání.
Neblahý účinek mají intenzivní tréninky na sklonku dne i na spánek. Tělo je vlivem zvýšené fyziologické aktivity nastartované a člověku se hůře usíná. Únava se tak načítá a organismus nekvalitní spánkem nezregeneruje, jak by potřeboval. Abyste si nezpůsobili více škody než užitku, je proto nanejvýš vhodné netlačit večer v tréninku na pilu. „Lze absolvovat pomalejší objemové tréninky – ideálně s volným závěrem – vyklusáním v regenerační intenzitě nebo lehkým strečinkem,“ radí Tvrzník.
Plánujete-li večerní výběh, měli byste mu též přizpůsobit stravování. S plným břichem se běhá těžko, na druhou stranu nějakou energii byste tělu před tréninkem dodat měli, aby mělo z čeho čerpat. Ideální je tedy pojíst před během něco lehkého, snadno stravitelného. Po návratu si pak můžete dát večeři druhou, ovšem opět velmi lehkou, případně už nejíst. „Každopádně není po večerním tréninku vhodné vydatné jídlo,“ doplňuje Tvrzník.
U výběhů za soumraku nebo i po něm je přitom více než jindy na místě dbát o vlastní bezpečnost. Zvláště ženy by se měly vyhýbat opuštěným místům utopeným ve tmě a raději volit dobře osvětlené ulice uprostřed zástavby, kde je nižší výskyt všelijakých individuí a snazší dovolat se pomoci, když bude třeba. Při křižování nebo dokonce běhu podél komunikací je dobré mít na sobě něco reflexního, případně i nějakou blikačku, která na vás upozorní okolo projíždějící řidiče. To je ostatně nově uloženo i zákonem, takže k riziku ohrožení vlastního zdraví můžete připočíst nebezpečí nepříjemné konfrontace s policisty a následné pokuty.
Mít čím na sebe upozornit se vyplatí i z jiných důvodů. Třeba abyste o své přítomnosti včas dali vědět venčícím majitelům psů a oni mohli zavčasu své čtyřnožce odvolat a uchránili vás tak od jejich nechtěné pozornosti. Nebo aby- kdybyste si nedej bože v nedobře osvětleném terénu přivodili nějaké zranění – bylo jak a čím přivolat pomoc. Zkrátka abyste se uchránili všelijakých trablů a svůj běh temnotou, který má nepochybné nevšední kouzlo, si náležitě užili!