Nejen na začátku, ale i po letech běhání se může dostavit pocit, že se člověku vyrazit ven prostě nechce. Zejména, když se počasí netváří moc přívětivě. Když ale máte čtyřnohého společníka, který prostě běhat musí, tak je o minimálně jedno dilema méně. Se psem se prostě musí ven. Která plemena jsou nejlepší společníci pro běžce? A víte, že existují i speciální běžecké soutěže se psy?
Běh se psem je dnes celkem populární způsob, jak budovat fyzickou kondici (svojí i čtyřnohého miláčka). Základem je, aby byl pes fyzicky zdravý. Pro stále populárnější společnou aktivitu s vaším parťákem je důležité mít nejen patřičnou obuv a oblečení a vybrat odpovídající běžecký terén, ale také vhodného psa. Také není vhodné vystavovat ho dlouhému běhu ve velmi teplém počasí.
Co se dá se psem dělat
Kromě souvislého běhu, nebo běhu s přestávkami, se můžete pobavit i dalšími aktivitami Když ale půjdete běhat poprvé a pejsek není dostatečně vycvičen, můžete čekat, že se souvislého běhu ani nedočkáte. Je potřeba ale vydržet, postupně se vaše běžecké návyky naučí a přizpůsobí se. Potřebný je ale i systematický výcvik.
Canicross – stává se stále oblíbenějším sportem. Běh na vzdálenost 3 až 7 kilometrů psa a člověka, kteří jsou k sobě připoutáni na delším „vodítku“. Canicrossové závody se konají po celé České republice, ale i v zahraničí. V létě si navíc můžete vyzkoušet i triatlon se psem nebo nově též biatlon.
Agility – naběháte se zejména na kratší vzdálenost, ale o to intenzivněji. Jde o překonávání nejrůznějších překážek na čas. Na větším prostoru je postavená trať s různými překážkami. Pak si můžete zvolit třeba paralelní běh dvou závodních dvojic přes stejné překážky, nebo si psovod sám určí, které překážky přeskočí a které cíleně vynechá v určitém čase. Her je opravdu velké množství, nejde jen o spolupráci psovoda a psa, ale i celé skupiny psovodů a jejich psů. Navíc je agility přizpůsobená jak malým (Mini-Agility), tak velkým psům.
Jaké plemeno vybrat a jak psa vystrojit
Plemena pro běhání zatím vyšlechtěná nejsou, ale skvělým společníkem může být i pejsek bez rodokmene – když má vhodnou a veselou povahu a vychování. S typických ras můžeme vzpomenout plemena jako irský setr, výmarský ohař, dalmatin, ridge back, ale dá se běhat i s king Charles španělem, pitbulteriérem nebo dalšími plemeny. Nezapomeňte ale na řádnou výchovu již od štěněčího věku.
Běžec musí myslet nejen na vlastní vybavení, ale i na vybavení pejska. Košík je samozřejmostí, spolu s obojkem a známkou. Druhou nezbytností jsou bezpečnostní prvky – důležité je vidět, ale i být viděn. Pes může mít reflexní obojek i obleček a vy oblečení s reflexními prvky, reflexní pásky na ruce popřípadě čelovku. Nejlépe je vyhnout se frekventovaným cestám i cyklocestám, kde může nastat kolize.
Více se dočtete i na dogsmagazin.cz, www.canicross.cz, nebo o akcích, závodech a kempech na www.behejsepsem.cz.