Na co se těšit na krosové Evropě v Turíně - Český běh

9. 12. 2022, Michal Procházka, foto: ČAS

V neděli 11. prosince se v parku Piemonte-La Mandria na předměstí Turína uskuteční 28. ročník mistrovství Evropy. V akci by mělo být osm českých reprezentantů (ve čtyřech závodech) a také kompletní šestice individuálních šampionů z Dublinu 2021.

JAKOB A AMBICIÓZNÍ DOMÁCÍ

Nejvíce pozornosti z globálního pohledu poutá hlavní mužský závod. V současnosti evropský král patnáctistovky a pětky Jakob Ingebrigtsen míří za obhajobou z loňského šampionátu. Pokud by se to norskému favoritovi v Turíně podařilo, stalo by se tak poprvé od éry Ukrajince Serhije Lebidě, který 7. a 8. titul z celkových rekordních devíti získal v letech 2007 a 2008. Dle svých slov se Jakob cítí dobře, navíc může očekávat podporu od svých bratrů, Filip je šampion z roku 2018 a velezkušený Henrik je i jeho trenérem.

Ve startovní listině je však dost jmen, které budou chtít klanu Ingebrigtsenových cestu za titulem znepříjemnit. Zuby si brousí hlavně domácí favorit a evropský šampion na desítce z dráhy Yemaneberhan Crippa. Ital, který má nesplacené dluhy i proto, že loni nedokončil, se nechal slyšet: „Nezávodím, abych skončil druhý. Jakob? Je jedinečný, velmi silný, ale myslím, že se dá porazit a v krosu je to trochu jednodušší zkusit.“ Jisté je, že podporu publika bude mít velkou.

Mezi favority dále patří další medailisté z ME Mohamed Katir ze Španělska, Yann Schrub z Francie a Crippův krajan Osama Zoghlami. A počítat je třeba i se Srbem Elzanem Bibičem, vítězem prestižního krosu v Tilburgu a medailistou z ME v kategoriích U20 i U23. Černým koněm by mohl být také Rakušan Andreas Vojta, která má při svém třináctém startu (třetí nejvíce v historii) zkušeností na rozdávání. Naopak kvůli koronaviru vypadl vítěz testovacího závodu v parku La Mandria a další silná italská zbraň Ilias Aouani.

Českým zástupcem bude tentokrát Jáchym Kovář, který suverénně ovládl krosovou republiku v Rumburku. Jak potvrdil v „ČASu na podcast“, určitě by chtěl při svém druhém startu mezi dospělými vylepšit loňskou 59. příčku z Dublinu.

BUDE ZNOVU NORSKÝ DOUBLE?

Karoline Bjerkeli Grøvdal před rokem překvapivě doplnila na evropském krosovém trůnu krajana Ingebrigtsena. Norka letos sice nedokončila pětku na Evropě v Mnichově, ale v Eugene si ve světové konkurenci doběhla pro osmé místo.

Obhajobu snadnou mít nebude, budou proti ní stát obě šampionky z ME dlouhých tratí na dráze. Velkou hrozbou bude vítězka desítky v Mnichově Yasemin Can z Turecka, které loni Grøvdal ukončila sérii (čtyř) krosových prvenství v řadě. Ale i před rokem pátou Němku Konstanze Klosterhalfen, která zase Turkyni pokazila double na ME, když ji zdolala na pětce, je třeba zahrnout do okruhu top favoritek. Stejně tak její krajanku a vrstevnici Alinu Reh, v Dublinu byl lepší než Klosterhalfen, brala bronz.

U23: DOMÁCÍ FAVORITKA, BRITSKÝ ADEPT

Italka Nadia Battocletti bude usilovat o zápis do historie při pokusu o obhajobu titulu v kategorii do 23 let. Spolu s ní patří z domácího týmu mezi favoritky stříbrná z ME U23 na 10 000 m Anna Arnaudo, loni na krosu šestá. Vyzývatelkami Italek pak budou před rokem bronzová Portugalka Mariana Machado, irská šampionka (mezi dospělými) Sarah Healy nebo Finka Nathalie Blomqvist, která zase nedávno kralovala mistrovství severských zemí. Mezinárodní krosovou premiéru zažije Karolína Sasynová, stříbrné z MČR v Rumburku za suverénní Terezou Hrochovou, která ME vynechává.

Velkým favoritem mezi muži U23 je Brit Charles Hicks, toho času studující v USA. Nejenže překonal letitý britský rekord Davida Bedforda na desítce v této kategorii, ale také získal cenný titul NCAA právě v krosu. Ani on však nemá nic předplacené, sice bude chybět loni bronzový Lucemburčan Ruben Querinjean, ale stříbrný Ir Darragh McElhinney se na start postaví znovu a silní jsou i jeho parťáci v týmu, Keelan Kilrehill a Efrem Gidey.

U20: SEVERSKÁ SÍLA A JUNIOŘI ZA ZKUŠENOSTMI

Především severská jména se skloňují v závodě juniorů. Vedle úřadujícího šampiona Axela Vanga Christensena z Dánska, je to jeho krajan Joel Ibler Lillesø nebo Nor Abdullahi Dahir Rabi. Půjde o zajímavý závod i pro českého fanouška, na start by se měl postavit pětičlenný tým ve složení: David Šlapák, Pavel Vinduška (šampion z Rumburku), Maximilian Matolín, Marián Dražan a Matěj Hřebačka. Krom prvně jmenovaného jde o nováčky na krosu, Dražan je pak dokonce debutantem na vrcholné mezinárodní akci.

V jediném závodě nebude k vidění obhajující, a to v juniorkách. Britka Megan Keith by startovat měla, ale posunula se věkem do kategorie U23. Favoritkou je tak podle mínění webu Evropské atletiky Dánka Sofia Thøgersen, věkem teprve dorostenka (šampionka z ME v Jeruzalémě na trojce), která si ale nedávno poradila s jednou ze svých velkých rivalek, Norkou Ingeborg Østgard. I třetí adeptek na medaili je ze severu – Finka Ilona Mononen. Podobně jako Dražan oblékla i Eliška Hostková zatím dres jen při mezistátku na dráze a čeká ji tak velká premiéra.

Zpestřením šampionátu je od roku 2017 smíšená „mílařská“ štafeta (úseky cca 1500 m) dvou žen a dvou mužů. V dosavadních čtyřech ročnících třikrát kraloval tým Velké Británie a Severního Irska a i tentokrát bude jistě chtít potvrdit svou nadvládu. Adeptů na nejvyšší příčky však bude více.

Šampionát bude živě přenášen přes allathletics.tv. Krátké představení českého týmu, který dnes odcestoval do dějiště, najdete zde, o tratí, která na běžce čeká, jsme psali zde.

Další články

KROSOVÉ TITULY ROZDÁNY
26. listopadu 2023 , Petr Jelínek

KROSOVÉ TITULY ROZDÁNY

V Dříteči proběhlo mistrovství České republiky v přespolním běhu. Tereza Hrochová si doběhla pro čtvrtý mistrovský titul v řadě. Jáchym Kovář se radoval potřetí za sebou. ČTVRTÝ TITUL PRO HROCHOVOU V závodě žen vytrvalkyň útočila Tereza Hrochová na zisk čtvrtého mistrovského titulu v řadě. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka nechtěla nic ponechat náhodě a vzala ...

Šmahelův hattrick a Stýblové double na jubilejní Velké Kunratické
13. listopadu 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Ivana Roháčková

Šmahelův hattrick a Stýblové double na jubilejní Velké Kunratické

Devadesátý ročník pražského krosu Velká Kunratická ovládli Michal Šmahel a Bára Stýblová. Šmahel v intervalovém závodě zvítězil potřetí v řadě, Stýblová si zopakovala triumf z roku 2020 a dominovala i na trase přes Hrádek. Kunratické se úhrnem zúčastnilo přes tři tisíce běžců. TŘI TRIUMFY TAKŘKA V IDENTICKÝCH ČASECH Michal Šmahel z Inov-8 teamu naprosto ...

V Klánovicích se sešly na dvě tisícovky běžců
20. října 2023 Závody, Michaela Sikorová, Klánovický terénní půlmaraton

V Klánovicích se sešly na dvě tisícovky běžců

V neděli 15. října se už poosmé uskuteční v Klánovickém lese zdejší terénní půlmaraton. Pravé babí léto, v rozmanitých barvách podzimu a se sluncem nad hlavou, si na hlavní trati či v doprovodných závodech užilo bezmála 2000 běžců a 100 psů. Půlmaratonská trasa je od letošního ročníku certifikovaná Českým atletickým ...

Kiptum prvním maratoncem pod 2:01
9. října 2023 , Petr Jelínek

Kiptum prvním maratoncem pod 2:01

Keňan Kelvin Kiptum ovládl letošní maraton v Chicagu v novém světovém rekordu 2:00:35. Ženám vládla Nizozemka Sifan Hassan v druhém nejrychlejším čase historie 2:13:44. Třiadvacetiletý Keňan Kelvin Kiptum debutoval na maratonu teprve před deseti měsíci. Ovšem už tehdy to stálo za to, když zvítězil ve Valencii v tehdy čtvrtém nejrychlejším čase historie 2:01:53. V dubnu ...

Zemřel Václav Kameník, nejrychlejší český běžec na 100 km
4. října 2023 Rozhovory, Adam Fritscher, foto: Tomáš Rusek

Zemřel Václav Kameník, nejrychlejší český běžec na 100 km

Jsou sportovní rekordy, které platí krátce a za čas si na ně nikdo nevzpomene. A pak jsou takové, jež přetrvávají desetiletí a jsou zdánlivě nepřekonatelné. K těm druhým patří české historické maximum v běhu na 100 kilometrů, které drží již 41 let časem 6:17:56 nenápadný běžec z Kněževsi u Rakovníka ...

Běchovicím vládli Keňané
25. září 2023 , Petr Jelínek

Běchovicím vládli Keňané

Vítězi 127. ročníku silničního závodu Běchovice – Praha se stali Keňané Kennedy Kaptila a Glorius Jepkirui, která navíc svůj triumf ozdobila novým traťovým rekordem. České mistrovské tituly berou Martin Zajíc a Tereza Hrochová. Po dlouhých sedmi letech se vrátili do Běchovic elitní keňští běžci a bylo to znát na vítězných ...

Berlínský maraton se světovým rekordem
25. září 2023 , Petr Jelínek

Berlínský maraton se světovým rekordem

V Berlíně proběhl tradiční maraton a také letos byl v jeho rámci k vidění nový světový rekord. Nepřekonal ho ovšem Eliud Kipchoge. Historické světové maximum vylepšila Etiopanka Tigst Assefa. Assefa zbourala světový rekord Šestadvacetiletá Tigst Assefa absolvovala letos v Berlíně teprve svůj třetí maraton. Však ještě na olympijských hrách v Riu de Janeiru 2016 reprezentovala svou ...

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová
20. září 2023 , Petr Jelínek

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová

Už v neděli 24. září odstartuje od legendárního třináctého patníku 127. ročník nejstaršího silničního závodu v Evropě Běchovice – Praha. Společně s dalšími téměř třemi tisíci účastníky odstartují do závodu také běžci v rámci domácího republikového šampionátu v silničním běhu. Hlavními favority závodu jsou Tereza Hrochová a vítěz posledních dvou ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu