Na co se těšit na krosové Evropě v Turíně - Český běh

9. 12. 2022, Michal Procházka, foto: ČAS

V neděli 11. prosince se v parku Piemonte-La Mandria na předměstí Turína uskuteční 28. ročník mistrovství Evropy. V akci by mělo být osm českých reprezentantů (ve čtyřech závodech) a také kompletní šestice individuálních šampionů z Dublinu 2021.

JAKOB A AMBICIÓZNÍ DOMÁCÍ

Nejvíce pozornosti z globálního pohledu poutá hlavní mužský závod. V současnosti evropský král patnáctistovky a pětky Jakob Ingebrigtsen míří za obhajobou z loňského šampionátu. Pokud by se to norskému favoritovi v Turíně podařilo, stalo by se tak poprvé od éry Ukrajince Serhije Lebidě, který 7. a 8. titul z celkových rekordních devíti získal v letech 2007 a 2008. Dle svých slov se Jakob cítí dobře, navíc může očekávat podporu od svých bratrů, Filip je šampion z roku 2018 a velezkušený Henrik je i jeho trenérem.

Ve startovní listině je však dost jmen, které budou chtít klanu Ingebrigtsenových cestu za titulem znepříjemnit. Zuby si brousí hlavně domácí favorit a evropský šampion na desítce z dráhy Yemaneberhan Crippa. Ital, který má nesplacené dluhy i proto, že loni nedokončil, se nechal slyšet: „Nezávodím, abych skončil druhý. Jakob? Je jedinečný, velmi silný, ale myslím, že se dá porazit a v krosu je to trochu jednodušší zkusit.“ Jisté je, že podporu publika bude mít velkou.

Mezi favority dále patří další medailisté z ME Mohamed Katir ze Španělska, Yann Schrub z Francie a Crippův krajan Osama Zoghlami. A počítat je třeba i se Srbem Elzanem Bibičem, vítězem prestižního krosu v Tilburgu a medailistou z ME v kategoriích U20 i U23. Černým koněm by mohl být také Rakušan Andreas Vojta, která má při svém třináctém startu (třetí nejvíce v historii) zkušeností na rozdávání. Naopak kvůli koronaviru vypadl vítěz testovacího závodu v parku La Mandria a další silná italská zbraň Ilias Aouani.

Českým zástupcem bude tentokrát Jáchym Kovář, který suverénně ovládl krosovou republiku v Rumburku. Jak potvrdil v „ČASu na podcast“, určitě by chtěl při svém druhém startu mezi dospělými vylepšit loňskou 59. příčku z Dublinu.

BUDE ZNOVU NORSKÝ DOUBLE?

Karoline Bjerkeli Grøvdal před rokem překvapivě doplnila na evropském krosovém trůnu krajana Ingebrigtsena. Norka letos sice nedokončila pětku na Evropě v Mnichově, ale v Eugene si ve světové konkurenci doběhla pro osmé místo.

Obhajobu snadnou mít nebude, budou proti ní stát obě šampionky z ME dlouhých tratí na dráze. Velkou hrozbou bude vítězka desítky v Mnichově Yasemin Can z Turecka, které loni Grøvdal ukončila sérii (čtyř) krosových prvenství v řadě. Ale i před rokem pátou Němku Konstanze Klosterhalfen, která zase Turkyni pokazila double na ME, když ji zdolala na pětce, je třeba zahrnout do okruhu top favoritek. Stejně tak její krajanku a vrstevnici Alinu Reh, v Dublinu byl lepší než Klosterhalfen, brala bronz.

U23: DOMÁCÍ FAVORITKA, BRITSKÝ ADEPT

Italka Nadia Battocletti bude usilovat o zápis do historie při pokusu o obhajobu titulu v kategorii do 23 let. Spolu s ní patří z domácího týmu mezi favoritky stříbrná z ME U23 na 10 000 m Anna Arnaudo, loni na krosu šestá. Vyzývatelkami Italek pak budou před rokem bronzová Portugalka Mariana Machado, irská šampionka (mezi dospělými) Sarah Healy nebo Finka Nathalie Blomqvist, která zase nedávno kralovala mistrovství severských zemí. Mezinárodní krosovou premiéru zažije Karolína Sasynová, stříbrné z MČR v Rumburku za suverénní Terezou Hrochovou, která ME vynechává.

Velkým favoritem mezi muži U23 je Brit Charles Hicks, toho času studující v USA. Nejenže překonal letitý britský rekord Davida Bedforda na desítce v této kategorii, ale také získal cenný titul NCAA právě v krosu. Ani on však nemá nic předplacené, sice bude chybět loni bronzový Lucemburčan Ruben Querinjean, ale stříbrný Ir Darragh McElhinney se na start postaví znovu a silní jsou i jeho parťáci v týmu, Keelan Kilrehill a Efrem Gidey.

U20: SEVERSKÁ SÍLA A JUNIOŘI ZA ZKUŠENOSTMI

Především severská jména se skloňují v závodě juniorů. Vedle úřadujícího šampiona Axela Vanga Christensena z Dánska, je to jeho krajan Joel Ibler Lillesø nebo Nor Abdullahi Dahir Rabi. Půjde o zajímavý závod i pro českého fanouška, na start by se měl postavit pětičlenný tým ve složení: David Šlapák, Pavel Vinduška (šampion z Rumburku), Maximilian Matolín, Marián Dražan a Matěj Hřebačka. Krom prvně jmenovaného jde o nováčky na krosu, Dražan je pak dokonce debutantem na vrcholné mezinárodní akci.

V jediném závodě nebude k vidění obhajující, a to v juniorkách. Britka Megan Keith by startovat měla, ale posunula se věkem do kategorie U23. Favoritkou je tak podle mínění webu Evropské atletiky Dánka Sofia Thøgersen, věkem teprve dorostenka (šampionka z ME v Jeruzalémě na trojce), která si ale nedávno poradila s jednou ze svých velkých rivalek, Norkou Ingeborg Østgard. I třetí adeptek na medaili je ze severu – Finka Ilona Mononen. Podobně jako Dražan oblékla i Eliška Hostková zatím dres jen při mezistátku na dráze a čeká ji tak velká premiéra.

Zpestřením šampionátu je od roku 2017 smíšená „mílařská“ štafeta (úseky cca 1500 m) dvou žen a dvou mužů. V dosavadních čtyřech ročnících třikrát kraloval tým Velké Británie a Severního Irska a i tentokrát bude jistě chtít potvrdit svou nadvládu. Adeptů na nejvyšší příčky však bude více.

Šampionát bude živě přenášen přes allathletics.tv. Krátké představení českého týmu, který dnes odcestoval do dějiště, najdete zde, o tratí, která na běžce čeká, jsme psali zde.

Další články

Hrochová zpět na půlmaratonském trůnu, premiéra Marčíka
14. dubna 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jiří Marek

Hrochová zpět na půlmaratonském trůnu, premiéra Marčíka

V Pardubicích byli za teplého jarního počasí korunováni republikoví šampioni v půlmaratonu. Tereza Hrochová po suverénním výkonu získala svůj čtvrtý titul na této trati, Vladimír Marčík se po boji s Jiřím Homoláčem radoval vůbec poprvé. Tereza Hrochová vybojovala týden po startu na půlmaratonu v Praze svůj již třináctý titul napříč disciplínami. Poloviční maratonská ...

V Pardubicích se poběží o půlmaratonské tituly
11. dubna 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Martin Edlman

V Pardubicích se poběží o půlmaratonské tituly

Pardubický vinařský půlmaraton bude v sobotu 13. dubna opět hostitelem mistrovství České republiky. Hlavní hvězdou bude olympionička Tereza Hrochová, mužský závod nabídne duel Jiřího Homoláče s Vladimírem Marčíkem. Další půlmaraton na otočku Jasnou favoritkou na titul mezi ženami je loni absentující Tereza Hrochová. „Budu se otáčet ze soustředění stejně jako na Prahu, takže opět z plného tréninku,“ vzkázala šampionka z let ...

Třináctý ročník rodinného seriálu RunTour startuje 13. dubna
9. dubna 2024 Závody, RunTour

Třináctý ročník rodinného seriálu RunTour startuje 13. dubna

Šťastná třináctka! Už v sobotu 13. dubna odstartuje nová sezona ČEZ RunTour. Běžecký seriál, vloni co do účasti třetí největší u nás, vstoupí do svého 13. ročníku jako už tradičně v Českých Budějovicích. Zde je pro běžce připravena celá řada novinek v duchu hesla #JERADOSTBĚŽET. I přes navýšenou kapacitu je první letošní závod ...

Pražský půlmaraton ozdobil rekordem Keňan Sawe. Z domácích zvítězili Vebr a Hrochová
7. dubna 2024 Závody, RunCzech

Pražský půlmaraton ozdobil rekordem Keňan Sawe. Z domácích zvítězili Vebr a Hrochová

Vyprodaný 1/2Maraton Praha vyhrál suverénně Keňan Sabastian Kimaru Sawe, který o 23 vteřin vylepšil rekord závodu. Čas 58 minut a 24 sekund je pro něj nové osobní maximum, v historických tabulkách jde o dvanáctý nejrychlejší půlmaraton a nejlepší letošní výkon. Mezi ženami vyhrála Etiopanka Gete Alemayechu Teklemichael. Nejrychlejším českým běžcem ...

Pražský půlmaraton zlákal úřadujícího mistra světa Saweho
3. dubna 2024 Závody, RunCzech, foto: Eduard Erben

Pražský půlmaraton zlákal úřadujícího mistra světa Saweho

Na start sobotního 1/2Maratonu Praha se postaví i úřadující mistr světa na této trati Sabastian Kimaru Sawe. Po boku keňského šampiona z Rigy vyběhnou další zajímavá jména světové atletiky, ale také rekordních 15 500 běžců ze 115 zemí. "Každoročně do Prahy zavítají hvězdní vytrvalci, ale letos je to opravdu absolutní extratřída. ...

Palestra Kbelská 10 přinesla běžecké jaro i rekordy, vítězí Strnad a Stýblová
3. března 2024 Závody, Tomáš Nohejl, foto: Petr Váňa

Palestra Kbelská 10 přinesla běžecké jaro i rekordy, vítězí Strnad a Stýblová

Jen těsně o 35 kusů se nevyprodala navýšená kapacita 1500 startovních čísel. Jeden z nedávno vyhlášených TOP běhů loňského roku Palestra Kbelská desítka na severovýchodním kraji Prahy i tak nabídla řadu rekordů, v ideálním počasí (13 stupňů, místy slunce a hlavně bezvětří) též bezvadnou atmosféru i s kapelou na startu ...

Stewartová má ze Španělska osobák na desítce
25. února 2024 Závody, text: red, foto: Puma

Stewartová má ze Španělska osobák na desítce

Česká rekordmanka na maratonské i půlmaratonské trati Moira Stewartová si zpestřila přípravu na olympijské hry závodem na 10 kilometrů ve španělském Castellónu, kde doběhla v čase 32:41. Stewartová si tak o tři vteřiny vylepšila osobní rekord na silnici. „Z času nejsem nadšená, ale zároveň nejsem ani zklamaná,“ uvedla Stewartová. Svěřenkyně ...

Pořadatelé běžecký podniků opět oceněni
21. února 2024 , Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

Pořadatelé běžecký podniků opět oceněni

Tradičním místem výročního setkání pořadatelů běhů se zástupci Českého atletického svazu a členy Zlatého klubu českých vytrvalců se stává Střelecký ostrov. S impozantním výhledem na Prahu ze zdejšího restaurantu se také pro rok 2023 vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. Prostory v centru Prahy kousek od Národního divadla ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu