Na co se těšit na krosové Evropě v Turíně - Český běh

9. 12. 2022, Michal Procházka, foto: ČAS

V neděli 11. prosince se v parku Piemonte-La Mandria na předměstí Turína uskuteční 28. ročník mistrovství Evropy. V akci by mělo být osm českých reprezentantů (ve čtyřech závodech) a také kompletní šestice individuálních šampionů z Dublinu 2021.

JAKOB A AMBICIÓZNÍ DOMÁCÍ

Nejvíce pozornosti z globálního pohledu poutá hlavní mužský závod. V současnosti evropský král patnáctistovky a pětky Jakob Ingebrigtsen míří za obhajobou z loňského šampionátu. Pokud by se to norskému favoritovi v Turíně podařilo, stalo by se tak poprvé od éry Ukrajince Serhije Lebidě, který 7. a 8. titul z celkových rekordních devíti získal v letech 2007 a 2008. Dle svých slov se Jakob cítí dobře, navíc může očekávat podporu od svých bratrů, Filip je šampion z roku 2018 a velezkušený Henrik je i jeho trenérem.

Ve startovní listině je však dost jmen, které budou chtít klanu Ingebrigtsenových cestu za titulem znepříjemnit. Zuby si brousí hlavně domácí favorit a evropský šampion na desítce z dráhy Yemaneberhan Crippa. Ital, který má nesplacené dluhy i proto, že loni nedokončil, se nechal slyšet: „Nezávodím, abych skončil druhý. Jakob? Je jedinečný, velmi silný, ale myslím, že se dá porazit a v krosu je to trochu jednodušší zkusit.“ Jisté je, že podporu publika bude mít velkou.

Mezi favority dále patří další medailisté z ME Mohamed Katir ze Španělska, Yann Schrub z Francie a Crippův krajan Osama Zoghlami. A počítat je třeba i se Srbem Elzanem Bibičem, vítězem prestižního krosu v Tilburgu a medailistou z ME v kategoriích U20 i U23. Černým koněm by mohl být také Rakušan Andreas Vojta, která má při svém třináctém startu (třetí nejvíce v historii) zkušeností na rozdávání. Naopak kvůli koronaviru vypadl vítěz testovacího závodu v parku La Mandria a další silná italská zbraň Ilias Aouani.

Českým zástupcem bude tentokrát Jáchym Kovář, který suverénně ovládl krosovou republiku v Rumburku. Jak potvrdil v „ČASu na podcast“, určitě by chtěl při svém druhém startu mezi dospělými vylepšit loňskou 59. příčku z Dublinu.

BUDE ZNOVU NORSKÝ DOUBLE?

Karoline Bjerkeli Grøvdal před rokem překvapivě doplnila na evropském krosovém trůnu krajana Ingebrigtsena. Norka letos sice nedokončila pětku na Evropě v Mnichově, ale v Eugene si ve světové konkurenci doběhla pro osmé místo.

Obhajobu snadnou mít nebude, budou proti ní stát obě šampionky z ME dlouhých tratí na dráze. Velkou hrozbou bude vítězka desítky v Mnichově Yasemin Can z Turecka, které loni Grøvdal ukončila sérii (čtyř) krosových prvenství v řadě. Ale i před rokem pátou Němku Konstanze Klosterhalfen, která zase Turkyni pokazila double na ME, když ji zdolala na pětce, je třeba zahrnout do okruhu top favoritek. Stejně tak její krajanku a vrstevnici Alinu Reh, v Dublinu byl lepší než Klosterhalfen, brala bronz.

U23: DOMÁCÍ FAVORITKA, BRITSKÝ ADEPT

Italka Nadia Battocletti bude usilovat o zápis do historie při pokusu o obhajobu titulu v kategorii do 23 let. Spolu s ní patří z domácího týmu mezi favoritky stříbrná z ME U23 na 10 000 m Anna Arnaudo, loni na krosu šestá. Vyzývatelkami Italek pak budou před rokem bronzová Portugalka Mariana Machado, irská šampionka (mezi dospělými) Sarah Healy nebo Finka Nathalie Blomqvist, která zase nedávno kralovala mistrovství severských zemí. Mezinárodní krosovou premiéru zažije Karolína Sasynová, stříbrné z MČR v Rumburku za suverénní Terezou Hrochovou, která ME vynechává.

Velkým favoritem mezi muži U23 je Brit Charles Hicks, toho času studující v USA. Nejenže překonal letitý britský rekord Davida Bedforda na desítce v této kategorii, ale také získal cenný titul NCAA právě v krosu. Ani on však nemá nic předplacené, sice bude chybět loni bronzový Lucemburčan Ruben Querinjean, ale stříbrný Ir Darragh McElhinney se na start postaví znovu a silní jsou i jeho parťáci v týmu, Keelan Kilrehill a Efrem Gidey.

U20: SEVERSKÁ SÍLA A JUNIOŘI ZA ZKUŠENOSTMI

Především severská jména se skloňují v závodě juniorů. Vedle úřadujícího šampiona Axela Vanga Christensena z Dánska, je to jeho krajan Joel Ibler Lillesø nebo Nor Abdullahi Dahir Rabi. Půjde o zajímavý závod i pro českého fanouška, na start by se měl postavit pětičlenný tým ve složení: David Šlapák, Pavel Vinduška (šampion z Rumburku), Maximilian Matolín, Marián Dražan a Matěj Hřebačka. Krom prvně jmenovaného jde o nováčky na krosu, Dražan je pak dokonce debutantem na vrcholné mezinárodní akci.

V jediném závodě nebude k vidění obhajující, a to v juniorkách. Britka Megan Keith by startovat měla, ale posunula se věkem do kategorie U23. Favoritkou je tak podle mínění webu Evropské atletiky Dánka Sofia Thøgersen, věkem teprve dorostenka (šampionka z ME v Jeruzalémě na trojce), která si ale nedávno poradila s jednou ze svých velkých rivalek, Norkou Ingeborg Østgard. I třetí adeptek na medaili je ze severu – Finka Ilona Mononen. Podobně jako Dražan oblékla i Eliška Hostková zatím dres jen při mezistátku na dráze a čeká ji tak velká premiéra.

Zpestřením šampionátu je od roku 2017 smíšená „mílařská“ štafeta (úseky cca 1500 m) dvou žen a dvou mužů. V dosavadních čtyřech ročnících třikrát kraloval tým Velké Británie a Severního Irska a i tentokrát bude jistě chtít potvrdit svou nadvládu. Adeptů na nejvyšší příčky však bude více.

Šampionát bude živě přenášen přes allathletics.tv. Krátké představení českého týmu, který dnes odcestoval do dějiště, najdete zde, o tratí, která na běžce čeká, jsme psali zde.

Další články

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory
26. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory

Po roce se znovu v Caffesion Gallery na Střeleckém ostrově v Praze sešli pořadatelé běhů k převzetí ocenění od zástupců Českého atletického svazu a členů Zlatého klubu českých vytrvalců, včetně jubilantky Petry Kamínkové. Opět se vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. V kavárně v centru Prahy s výhledem na ...

Rychlá desítka ve Valencii svědčila i Čechům
16. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Patrik Vebr a pořadatelé

Rychlá desítka ve Valencii svědčila i Čechům

Damián Vích si v neděli ve španělské Valencii vylepšil osobní rekord na silniční desítce, Patrik Vebr si své maximum vyrovnal, startoval také Jakub Zemaník. Jen těsně nepadl světový rekord v ženské kategorii. Začátkem roku se do třetího největšího města Španělska sjíždí silná mezinárodní konkurence vytrvalců. Silniční závod na deset kilometrů „10k ...

Veselé Vánoce a vše dobré v novém roce
24. prosince 2022 , Český atletický svaz

Veselé Vánoce a vše dobré v novém roce

...

Čtyři úspěšné obhajoby v Turíně
11. prosince 2022 , Petr Jelínek

Čtyři úspěšné obhajoby v Turíně

Italský Turín hostil 28. mistrovství Evropy v přespolním běhu. I tentokrát byly hlavní kategorie pod nadvládou norského dua Jakob Ingebrigtsen a Karoline Grovdal. Tituly z minulého šampionátu obhájili v kategorii do 23 let i Brit Charles Hicks a Italka Nadia Battocletti. Na startu bylo i osm českých nadějí. Nejlépe si ...

Na oslavu olympismu se příští rok poběží 21. června
3. prosince 2022 , ČOV

Na oslavu olympismu se příští rok poběží 21. června

T-Mobile Olympijský běh už má své pevné datum pro rok 2023. Olympijský den a s ním i olympijské myšlenky oslavíme ve středu 21. června, hlásí ČOV. „Přípravy nového ročníku jsou v plném proudu. Chystáme podobu triček i medailí, ladíme lokality, kde poběžíme,“ vypočítává manažer projektu David Novotný. „Nachystali jsme také vánoční voucher. ...

Krosové tituly z Rumburku obhájcům Hrochové a Kovářovi
28. listopadu 2022 Závody, Michal Procházka, foto: Tomáš Edlman

Krosové tituly z Rumburku obhájcům Hrochové a Kovářovi

Pořadatelé krosového mistrovství republiky v Rumburku připravili ve zdejším fotbalgolfovém areálu Dymník náročné, ale pěkné tratě, které běžce vskutku prověřily. Suverénní představení předvedli Tereza Hrochová a Jáchym Kovář a oba s přehledem zopakovali loňské tituly z "ValMezu". Mezi mílaři se prosadili Michal Šmahel a při ženské premiéře Anna Šimková. VYTRVALCE SI ...

O republikové tituly v krosu v Rumburku
23. listopadu 2022 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková

O republikové tituly v krosu v Rumburku

Série domácích republikových šampionátů bude završena tím krosovým, který se uskuteční v sobotu 26. listopadu v Rumburku. Tradičně nepůjde „jen“ o mistrovské medaile, ale bojovat se bude též o nominaci na prosincové mistrovství Evropy v přespolním běhu, jehož hostitelem je italský Turín. V závodě mužů (vytrvalců) bude obhajovat titul z loňského roku Jáchym ...

„Listopad“ ve Hvězdě ovládli Mäki a Šmahel
19. listopadu 2022 Závody, Michal Procházka, foto: Alice Štrosová

„Listopad“ ve Hvězdě ovládli Mäki a Šmahel

Za teploty kolem bodu mrazu se v pražské oboře Hvězda uskutečnil 69. ročník Běhu 17. listopadu, konaný také jako akademické mistrovství ČR. Na bahnitých cestách po nočním sněžení se prosadili Kristiina Mäki a Michal Šmahel. Běhů k připomínce Mezinárodního dne studenstva a událostí 17. listopadu v letech 1939 a 1989 se koná celá řada. ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu