Kratší trail na mistrovství světa pro Nora a Francouzku, Hudec 33. - Český běh

8. 6. 2023, Michal Procházka, foto: David Šveska, Závody

Druhý soutěžní den světového šampionátu vrchařů v okolí Innsbrucku byl na programu „krátký trail“. V náročné zkoušce nejlépe uspěli Nor Stian Angermund a Francouzka Clémentine Geoffray. Český zástupce Tomáš Hudec obsadil 33. místo.

Na horské vytrvalce čekal ve čtvrtek tzv. Short Trail z Innsbrucku do Neustiftu. Ovšem přívlastek krátký je spíš pro rozlišení od pátečního ještě delšího závodu, neboť 45,2 kilometrů na délku, 3132 metrů vzhůru a 2719 metrů dolů důkladně prověřilo připravenost účastníků. A pochopitelně vše ztěžovalo nevyzpytatelné horské počasí, vystřídalo se od slunce po déšť a posledních 50 běžců a běžkyň bylo odpoledne při horšících se podmínkách staženo z trati. Rozvrhnout si správně síly, to bylo samozřejmě klíčem k úspěchu a v obou kategoriích nebyla nouze o zvraty.

Norská obhajoba

Přesto měl mužský závod suveréna. Respektive suverény. V první třetině trati se od zbytku pole odpoutalo norsko-britské duo Stian Hovind Angermund a Thomas Roach. Na začátku druhého a současně nejdelšího stoupání se obhájce titulu Angermund odpoutal od svého soupeře a v polovině trati už na něj získal minutový náskok.

Roach se však rozhodně nevzdával a nedovolil výraznější ztrátu než nějakých dvě a půl minuty. Na druhou stranu se ale Brit ani nedostal (podle oficiálních mezičasů) k Norovi na méně než 1:31 minuty. To v těchto závodech mnoho neznamená. Nicméně borci už se blížili k třetímu a nejvyššímu vrcholu v 2400 metrech nad mořem.

V závěrečném více než šestikilometrovém seběhu do Neustiftu si Angermund situaci pohlídal a zopakoval si radost z triumfu z Thajska v čase 4 hodiny 19 minut rovných. Roach nakonec podlehl o dvě a čtvrt minuty, ze stříbra byl ale ve svých 42 letech nadšený.

Velké drama se odehrálo v boji o třetí místo. Nejdéle se na něm drželi Jonathan Albon a zejména Andrzej Witek, ale ani Brit, ani Polák si nakonec bronz na krk nepověsili. Mladík Luca Del Pero běžel takto dlouhý závod poprvé, a tak začal volněji a polovinu závodu ani nebyl v první desítce. V druhé však začala Italova skvělá stíhací jízda, byl v ní rychlejší i než vítěz, a tak tak že se nedotáhl i na Roache. V cíli jej od něj dělilo 46 sekund. Přesto i on zářil úsměvem.

Britská týmová radost, Hudec 33.

Relativně malé rozdíly panovaly i v soutěži týmů, medailisty dělilo v součtu časů necelých 16 minut. Titul získali Britové, vedle druhého Roache a pátého Albona se do „top 10“ dostal ještě osmý Kristian Jones. Del Pera podpořil šestý Puppi a 15. Minoggio, a tak brali Italové stříbro. Bronz, bezpečně před Poláky, zůstal Francouzům vedeným čtvrtým Baronianem.

Český reprezentant Tomáš Hudec se mezi 172 účastníky neztratil. Začal v páté desítce pořadí, pak se posouval vpřed a po 35 km měl nadosah třicítku nejlepších. V závěrečném stoupání s ní sice ztratil kontakt, nakonec ale vybojoval solidní 33. místo, půlhodinu za vítězem a tři minuty před vítězkou.

Strhující závěr pro Francouzku. Zlato i pro tým

Závod žen vypadal dlouho jako jasná záležitost pro Judith Wyder. Švýcarka se ujala vedení cestou na první vrchol nad Innsbruckem a na své soupeřky si rychle vybudovala víc než minutový náskok. Dlouho byla v popředí hodně vidět účastnice středečního Verticalu Němka Laura Hottenrottová, nakonec ale 10 km před cílem vzdala.

Jako hlavní rivalka pro Wyder se pak ukázala Clémentine Geoffray. Ztráta Francouzky na Švýcarku se před půlkou trati vyšplhala i přes tři minuty. Pak ale začala Geoffray ztrátu umazávat, a při stoupání na poslední velký vrchol závod otočila ve svůj prospěch. Před dlouhým finálním seběhem už předstihla Wyder a už ji před sebe nepustila. Naopak, v cíli se objevila v čase 4:53:12, o dvě minuty a jednu vteřinu dříve než soupeřka.

O jak kvalitní souboj se jednalo a že se poražená nemá za co stydět, svědčí desítky mužů, které obě nechaly za sebou. A také odstup od třetí v cíli. I Wyder ji předčila dlouhé minuty, vítězka dokonce o více než 16 minut. Theresa Leboeuf vystoupala kolem poloviny trati k bronzové pozici a poté k sobě nepustila ani dlouho čtvrtou Američanku Lichter blíže než na dvě minuty. Švýcarky se tak sešly na pódiu ve dvojici.

Na týmové zlato to přesto nestačilo. Titul slavily o 8 minut Francouzky, když šampionku Geoffray doplnily desátá Seban-Penhoat a 15. Germain. Švýcarkám chyběla silnější třetí, a tak jim zůstalo stříbro, o 10 minut před Američankami.

Výsledky

Další články

Zemřel Václav Kameník, nejrychlejší český běžec na 100 km
4. října 2023 Rozhovory, Adam Fritscher, foto: Tomáš Rusek

Zemřel Václav Kameník, nejrychlejší český běžec na 100 km

Jsou sportovní rekordy, které platí krátce a za čas si na ně nikdo nevzpomene. A pak jsou takové, jež přetrvávají desetiletí a jsou zdánlivě nepřekonatelné. K těm druhým patří české historické maximum v běhu na 100 kilometrů, které drží již 41 let časem 6:17:56 nenápadný běžec z Kněževsi u Rakovníka ...

Běchovicím vládli Keňané
25. září 2023 , Petr Jelínek

Běchovicím vládli Keňané

Vítězi 127. ročníku silničního závodu Běchovice – Praha se stali Keňané Kennedy Kaptila a Glorius Jepkirui, která navíc svůj triumf ozdobila novým traťovým rekordem. České mistrovské tituly berou Martin Zajíc a Tereza Hrochová. Po dlouhých sedmi letech se vrátili do Běchovic elitní keňští běžci a bylo to znát na vítězných ...

Berlínský maraton se světovým rekordem
25. září 2023 , Petr Jelínek

Berlínský maraton se světovým rekordem

V Berlíně proběhl tradiční maraton a také letos byl v jeho rámci k vidění nový světový rekord. Nepřekonal ho ovšem Eliud Kipchoge. Historické světové maximum vylepšila Etiopanka Tigst Assefa. Assefa zbourala světový rekord Šestadvacetiletá Tigst Assefa absolvovala letos v Berlíně teprve svůj třetí maraton. Však ještě na olympijských hrách v Riu de Janeiru 2016 reprezentovala svou ...

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová
20. září 2023 , Petr Jelínek

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová

Už v neděli 24. září odstartuje od legendárního třináctého patníku 127. ročník nejstaršího silničního závodu v Evropě Běchovice – Praha. Společně s dalšími téměř třemi tisíci účastníky odstartují do závodu také běžci v rámci domácího republikového šampionátu v silničním běhu. Hlavními favority závodu jsou Tereza Hrochová a vítěz posledních dvou ...

Hrochová a Vích druzí na půlmaratonu v Ústí
17. září 2023 Závody, RunCzech

Hrochová a Vích druzí na půlmaratonu v Ústí

Skvělých výsledků dosáhli domácí běžci na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem. Damián Vích a Tereza Hrochová byli v cíli druzí. Vítězství slaví Ukrajinka Valeria Zinenko a Němec Sebastian Hendel. Ten je i celkovým vítězem série EuroHeroes. Víchův povedený debut Rovinatá trať v Ústí nad Labem slibovala rychlé časy, ale ostré sluníčko v zářijovém ...

Pozor, zákruta! Maratonci o veteránské tituly v rozpálené Ostravě
12. září 2023 Závody, Adam Fritscher, foto: Ondřej Lokos - ostravacitymarathon.cz

Pozor, zákruta! Maratonci o veteránské tituly v rozpálené Ostravě

Sto let od prvního maratonu konaného v městě Ostrava (i když to vlastně skutečný maraton tehdy nebyl, ale o tom později) se v moravsko-slezské metropoli bojovalo na královské vytrvalecké trati znovu, mimo jiné o tituly veteránských mistrů republiky. Letošní Ostrava City Marathon přivítal v neděli 10. září stovky účastníků na několika tratích ...

Pražské desítce opět vládli Afričané, nejlepšími Čechy Vích a Hrochová
4. září 2023 Závody

Pražské desítce opět vládli Afričané, nejlepšími Čechy Vích a Hrochová

Pražskou Birell Grand Prix na 10 kilometrů ovládli Etiopan Tadese Worku a Italka Sofia Yaremchuk. Vedle Damiána Vích se z domácích vytrvalců pod hranici půl hodiny dostal ještě Martin Zajíc, českým ženám jasně vládla Tereza Hrochová. Etiopan Tadese Worku ovládl kvalitně obsazenou desítku v čase 27:35. Mezi ženami vyhrála výkonem 30:21 Keňanka ...

Jeseničák: králové moravských hor povstali z letního vedra
24. srpna 2023 Závody, Adam Fritscher, foto: Petr Jureček

Jeseničák: králové moravských hor povstali z letního vedra

Nejen o vítězství a umístění na medailových pozicích. V sobotu 19. srpna při patnáctém ročníku Jesenického maratonu bylo ve hře také šest vstupenek pro říjnové finále prestižního mezinárodního seriálu Golden Trail National Series. Hlavní trať po jedenácté doprovodil půlmaraton. Z triumfu se na královské 42km trati vcelku suverénním způsobem radovali ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu