Keňský běžecký fenomén Eliud Kipchoge ozdobil své čtvrté vítězství na berlínském maratonu svým druhým vylepšením světového rekordu v kariéře, když triumfoval v čase 2:01:09. Vítězka závodu žen Etiopanka Tigist Assefa zaběhla časem 2:15:37 nový traťový rekord a stala se třetí nejrychlejší ženou historie.
Eliud Kipchoge a berlínský maraton, to je vždy záruka té nejvyšší kvality. Hvězdný Keňan zde debutoval už v roce 2013, kdy si doběhl pro druhé místo. V dalších letech pak třikrát v krátkém sledu tento závod opanoval, a to v sezónách 2015, 2017 a 2018. Právě při svém startu před čtyřmi lety zaběhl v německé metropoli do dnešního dne platný světový rekord 2:01:39 a právě na něj chtěl opět útočit.
Přes zpomalení k jasnému rekordu
Berlínská trať je velmi rychlá a vedoucí skupinka, ve které samozřejmě nechyběl ani Kipchoge, probíhala desítkou za 28:22. Na metě půlmaratonu pak bylo čelo v mezičase 59:50, který dokonce dával naději na prolomení dvouhodinové hranice. Následně však tempo mírně polevilo, a to i vinou toho, že už byl keňský favorit na trati sám. Na světový rekord měl však ještě velmi pohodlný náskok, když třicítkou probíhal za 1:25:40. Ani v závěrečné fázi už zásadně nezpomalil a výsledkem byl jeho čtvrtý berlínský primát v novém světovém rekordu 2:01:09.
Z předešlého čtyři roky starého maxima tak Kipchoge ukrojil rovné půl minuty. „Jsem nesmírně šťastný, že jsem v Berlíně opět překonal světový rekord. Závod se mi podařilo rozběhnout přesně, jak jsem plánoval. Po 38 kilometru jsem věděl, že budu schopen překonat světový rekord. Panovaly skvělé podmínky, organizátoři odvedli skvělou práci a podpora fanoušků byla jedinečná,“ sdělil své bezprostřední pocity.
Dokladem, že rekordman v Berlíně tentokrát bojoval jen s časomírou, je, že nejbližší soupeř dorazil do cíle téměř o pět minut později. Byl jím Kipchogeho krajan Mark Korir (2:05:58), na nějž další půlminutu ztratil nejlepší z Etiopanů Tadu Abate (2:06:28).
Eliud Kipchoge je ve svých 37 letech (38 mu bude v listopadu) maratonským fenoménem. Ve své kariéře dokázal na této distanci vše, a přesto nadále posouvá lidské hranice. Momentálně mu patří čtyři z pěti nejrychlejších časů historie a k tomu prolomení dvouhodinové hranice, byť se tak stalo při neoficiálním závodu ve Vídni, který nemohl být uznán jako rekord.
Traťák a třetí žena historie
V závodě žen sice nepadl světový rekord, ale došlo k překonání traťového historického maxima. Jeho novou držitelkou je vítězná Etiopanka Tigist Assefa. Ta absolvovala v Berlíně teprve svůj druhý kariérní maraton. V polovině trati byla součástí osmičlenné skupiny, která probíhala v mezičase 1:08:13. Na třicátém kilometru už se zúžilo čelo pouze na tři závodnice, kterým časomíra ukázala 1:36:41.
Assefa pak rozhodla o svém vítězství v dalších pěti kilometrech, kdy si vybudovala dvacetivteřinový náskok, který už pak do cíle jen navyšovala. Tím proběhla v čase 2:15:37, čímž vylepšila čtyři roky starý traťový rekord Keňanky Gladys Cherono o 2 minuty a 34 vteřin. Navíc se stala třetí nejrychlejší ženou historie za světovou rekordmankou Brigid Kosgei (2:14:04) a Britkou Paulou Radcliffe (2:15:25). Zároveň také zaběhla nový národní rekord. Výkon krajanky Yalemzerf Yehualaw z letošního maratonu v Hamburku srazila o 1 minutu a 46 vteřin.
Čas lepší nyní již bývalému traťovému rekordu zaběhly také další dvě medailistky. Druhá Keňanka Rosemary Wanjiru debutovala na maratonu v čase 2:18:00. Jen o tři vteřiny zpět finišovala další Etiopanka Tigist Abayechew (2:18:03).