Ideální počasí připravil pro své účastníky třináctý ročník Jesenického maratonu, závodu, který je od roku 2009 tuzemským vzorem pro v současné době tak oblíbenou kategorii horských maratonů a ultratrailů. Jeho vítězi se letos v přívětivé teplotě a milosrdných slunečních paprscích střídaných lehkou oblačností stali potřetí David Pelíšek a poprvé loňská a předloňská místokrálovna Magdalena Horká.
Předobrazem Jesenického maratonu se v létě roku 2008 stal proslulý Non-stop beh hrebeňom Nízkych Tatier. Od té doby si závod, který své účastníky žene přes prakticky všechny významné vrcholy nejvyšších moravských hor, vydobyl takovou reputaci, že se stal rovněž finálovým podnikem národní části prestižního mezinárodního seriálu Golden Trail National Series. Startuje se v 10 hodin z Ramzové (760 metrů nad mořem), cíl je na sedle Skřítek (867 m). To ale až po překonání – mimo jiné – Šeráku (1330 m), Keprníku (1423 m), Pradědu (1492 m), Vysoké hole (1465 m) či Pecného (1334 m).
Spokojené trio medailistů
Letošního skvělého počasí naplno využil objev posledních let na ultramaratonských a horských tratích David Pelíšek (Salomon/Suunto), který navázal na své jesenické triumfy z let 2016 a 2017 a v celkovém pořadí zvítězil v druhém nejlepším času historie 3:04:54. Druhý doběhl Andrej Paulen (Kamzík 1000+, 3:08:09) a třetí nejrychlejší veterán Jiří Petr (Salomon/Suunto, 3:14:06).
Staronový vítěz Pelíšek přiznal, že má za sebou dlouhodobé trápení po svém startu na španělském mistrovství světa ve skymaratonu. „Sedm týdnů jsem bojoval s únavou, poslední týden jsem běžel jen asi 35 kilometrů a konečně si odpočinul. Jsem i proto moc rád za svůj výkon a za osobák. Drobný náskok už jsem si udělal při úvodním výběhu na Šerák a pak jej postupně navyšoval,“ usmíval se v cíli skromný běžec z hanáckých Bělkovic-Lašťan.
To druhý Andrej Paulen byl spokojenější se svým výsledkem o to víc, že podle svých slov doposud běžel závody maximálně na třicet kilometrů. „Šel jsem to proto od začátku s rozumem. Běželo se mi skvěle, na obrátce na Pradědu jsem měl dokonce ztrátu jen asi třicet sekund. Jenže potom se mi ozvaly zaďáky, takže už jsem si radši hlídal druhé místo,“ řekl Andrej Paulen.
A spokojený byl také třetí Jiří Petr. „Je to opravdu nádherný závod, navíc letos bylo krásné počasí. Kluci přede mnou byli lepší než já, ostatně už jsem veterán. Jsem rád, že jsem to s nimi vydržel první půlku. Před Pradědem jsem tak druhého Paulena raději pustil, ale užil jsem si to celé bez krizí,“ doznal se nejrychlejší čtyřicátník.
Po druhých místech tentokrát dominantní výkon
Nejlepší muž letošního Jesenického maratonu David Pelíšek už stál na stupínku pro vítěze v historii dvakrát. Zato čerstvá premiantka Magdalena Horká (Salomon/Suunto, 3:37:46) si triumfem spravila chuť po druhých místech z loňského a předloňského ročníku. „Se soupeřkami jsme běžely společně až po stoupání na Praděd. Potom jsem jim teprve poodběhla a vytvořila si náskok sedm až osm minut. Chtěla jsem být v cíli pod 3:40, to se mi povedlo, z čehož mám velkou radost. Určitě k tomu přispělo i skvělé počasí,“ rozplývala se na Skřítku šťastná vítězka. Horká vcelku s přehledem zvítězila před druhou Katarinou Lovrantovou (Salomon/Suunto, 3:48:16) a třetí Kateřinou Matrasovou (Chrudim, 3:54:30).
O tři roky kratší než u maratonské trati je historie doprovodného Jesenického půlmaratonu. Ten je oblíbený především u běžců, kteří si chtějí vyzkoušet náročnou horskou trať, ale „plných“ 42 kilometrů je pro ně přece jen přespříliš. Nejlépe tuto trať letos zvládl Jakub Cieslar (Sportobchod, 1:38:25). „Běžel jsem takový závod vůbec poprvé. Technické seběhy mi moc nejdou, tak jsem za to po startu vzal, napálil jsem to. A přestože mě v dalším průběhu braly křeče a dobíhal mě soupeř za mnou, tak jsem to zvládl,“ popisoval průběh rychlé jesenické půlky Cieslar. Na nejvyšší stupínek jej v ženské části závodu doprovodila vysoce favorizovaná Eva Filipiová (Šumperk, 1:48:30).