„Jeseničák“ očaroval počasí a dekoroval premiérové vítěze - Český běh

26. 8. 2022, Adam Fritscher, foto: Petr Jureček, Závody

Z pekla štěstí si vybrala – alespoň co se počasí týká – zhruba pětistovka účastníků čtrnáctého ročníku Jesenického maratonu (a 11. půlmaratonu). Po týdnu úmorných veder a pátku plném bouřek, ale nakonec nedošlo k omezením závodu, neb se v sobotu 20. srpna příroda umoudřila a nabídla běžcům klima sice teplé, ale přece jen o poznání přijatelnější než v předešlých dnech. A hlavně až do pozdního odpoledne prakticky beze srážek, takže se mohlo závodit opravdu na plné pecky.

Se svou historií sahající do roku 2009 je Jesenický maraton jedním z nejstarších a také nejoblíbenějších tuzemských ultratrailů. Skutečné masivní módní vlna tohoto typu závodů se totiž zvedla až o pár let později. A je velmi pravděpodobné, že k ní „Jeseničák“ sám značnou měrou přispěl. Po covidových letech se sice znatelně snížil počet jeho účastníků, na druhou stranu ale tím, že je tento závod finálovým podnikem národní části prestižního mezinárodního seriálu Golden Trail National Series, velmi výrazně stoupla kvalita špičky startovního pole.

Premiérová vítězství maratonců

Také letos čekala maratonce královská porce kilometrů se startem z Ramzové (760 metrů nad mořem) přes významné vrcholy Šerák (1330 m), Keprník (1423 m), Praděd (1492 m), Vysoká hole (1465 m) či Pecný (1334 m) až do cíle na sedle Skřítek (867 m).

Letošní absolutní vítězové sice nebyli na trati nováčky, ale svůj triumf si na Skřítku vychutnávali poprvé. Mezi muži vyhrál v celkovém pořadí a v mezinárodní konkurenci Tomáš Křivohlávek (Salomon/Suunto, 3:13:09) před Polákem Florianem Pyszelem (Piekielni Warszawa, 3:19:21) a Ukrajincem žijícím a závodícím na Slovensku Tarasem Ivaniutou (RestartniSa.sk, 3:22:42).

Tomáš Křivohlávek už si v roce 2019 vyzkoušel stupně vítězů ze třetího místa a dvakrát byl na Jesenickém maratonu čtvrtý. „Jezdím sem vcelku pravidelně a rád, vítězství jsem se ale dočkal až letos. Zpočátku jsme byli na čele ve třech, už na Šeráku jsem měl ale mírný náskok, který postupně narůstal. Od Ovčárny to ovšem byl velký boj s vlastním tělem. Braly mě křeče a jsem moc rád, že jsem vůbec doběhl,“ usmíval se v cíli už spokojeně letošní premiant.

To stálice českého vytrvalostního nebe Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava), která vyhrála v čase 3:52:15 velmi těsný souboj před druhou Ladou Štalzerovou     (Liberec, 3:52:31) a třetí Zuzanou Ožanovou (FKlidu, 3:57:02) v posledních letech dává přednost před Jesenickým maratonem jiným podnikům, třetí tu ale byla už v roce 2014.

„Od trenéra jsem měla za úkol běžet to úplně volně, protože mě čeká start na mistrovství světa veteránů na sto kilometrů v Německu. Chtěla jsem si proto trať hlavně užít, jenže jsem se držela na třetí pozici, pak na druhé a mezi Švýcárnou a Pradědem jsem se dostala dokonce do vedení. Ze závěru tak byl jeden dlouhý sprint, taktiku jsem nedodržela, ale bylo mi líto o vítězství přijít,“ smála se Petra Pastorová.

Strasti i slasti půlmaratonců

O tři roky mladší Jesenický půlmaraton sice postrádá „půvaby“ výstupů na Šerák či Keprník z první části maratonské trati, po startu z Červenohorského sedla běžci vynechají i samotný vrchol Pradědu, jeho trať s „pouhými“ 730 metry převýšení je však znatelně běhavější než o celou tisícovku metrů vyšší maratonský profil.

Letos si s ní nejlépe poradil Martin Borák (1:36:11) před dvojicí borců v barvách TJ Šumperk, druhým Václavem Bednarským (1:37:27) a třetím Ondřejem Studničkou (1:38:13).

„Letos jsem tu neplánoval běžet, ačkoliv mám tento závod moc rád a většinou jsem zde zaběhl slušné výsledky. Rozhodli jsme se s přítelkyní, která byla třetí v ženách, až v pátek v podvečer při rozklusání. I díky předpovědi, že nemělo být úmorné vedro, takže by to mohl být super trénink po soustředění na Šumavě před plánovanými závody v září,“ vysvětlil své rozhodnutí Martin Borák. Navzdory komplikacím na trati, píchání v boku a výronu v kotníku, nelitoval, neboť se mu podařilo vylepšit loňské druhé místo. Radost z úspěchu mu nakonec úplně nepokazilo ani faux pas pořadatelů, když cílem proběhl bez toho, aby jej přivítal moderátor.

V ženské části půlmaratonského klání se vcelku bez překvapení radovala z triumfu Eva Filipiová (Dívčí sen, 1:52:29) před druhou Jitkou Špičákovou (TJ Liga 100 Olomouc, 1:56:29) a třetí Petrou Poučovou (2:02:37).

„První půlku po Ovčárnu jsme běžely společně s Jitkou Špičákovou. Její běžecký projev byl podle mě mnohem lepší než ten můj, já se cítila zadřená a sedřená a bojovala jsem sama se sebou. Takže jsem očekávala, že mě přehopsá ve stoupání na Petrovy kameny. Ale asi i ji dohnala únava a mně se podařilo získat náskok, který jsem si na hřebeni už udržela. Druhá půlka je běhavější, a tak jsem si ji i více užila, Ztracené kameny jsem ale sbíhala opatrně. Je to má oblíbená trať a počasí taky vyšlo, takže super,“ zůstala na pozitivní vlně Eva Filipiová.

Hory, nebo moře?

Přestože na organizátory závodu z 3THX sportovního klubu mířila letos i kritická slova závodníků podmíněná zejména aktuální ekonomickou situací (vyšší startovné, menší výběr na některých občerstvovacích stanicích), celkově si jejich práce opět vysloužila velké uznání a potlesk ze strany většiny zúčastněných. Vždyť Jesenický maraton dospěl z kdysi amatérské akce pořádané hrstkou nadšenců (původní pořadatelský tým z horolezeckého klubu CH3 Šumperk) v profesionální, ale k závodníkům stále přátelský podnik s ultratrailovou elitou z tuzemska i některých okolních zemí.

„Samozřejmě je to hodně náročné, zvlášť když navíc ještě v květnu pořádáme Valašský hrb. Snažíme se to stále dělat především v přátelské atmosféře v našem týmu i směrem k účastníkům, ale už je to i do jisté míry zaměstnání, na které se musíme dostatečně soustředit a věnovat mu čas i úsilí,“ říká ředitel Jesenického maratonu Tomáš Holas.

A všímá si i citelného úbytku běžců na dlouhých horských tratích: „Obecně mám pocit, že lidé během covidové éry přestali běhat a chodit na závody. Teď, když mají opět tu možnost, tak vyrazili k moři do Chorvatska či Turecka a na účasti je to znát. Druhou věcí je letos i poměrně značný přesun z maratonské na poloviční trať, a to často na poslední chvíli. Těžko říct, jestli to bylo dáno nepříznivým počasím v týdnu před závodem. Každopádně já i mí kolegové stále výrazně vnímáme Jesenický maraton jako ten hlavní a srdcový závod,“ zdůrazňuje Tomáš Holas.

Další články

Hrochová sedmnáctá na úvod vrchařského MS, tým žen sedmý
7. června 2023 , Petr Jelínek, foto: David Švestka

Hrochová sedmnáctá na úvod vrchařského MS, tým žen sedmý

V horském středisku Stubai nedaleko Innsbrucku odstartovalo mistrovství světa v silničních bězích. V úvodní disciplíně Vertical, tedy takzvaně nahoru (parametry tratě 7,1 km a 1020 m) dosáhla nejlepšího českého umístění sedmnáctá Tereza Hrochová. Tereza Hrochová se v úvodu závodu žen snažila vybudovat dobrou pozici pro jeho další průběh, a tak ...

V Tyrolsku startuje vrchařské mistrovství světa
6. června 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Innsbruck/Stubai 2023 a Jan Kervitcer

V Tyrolsku startuje vrchařské mistrovství světa

V okolí rakouského Innsbrucku a nedalekého Neustiftu im Stubaital proběhne od středy do soboty mistrovství světa v horských a trialových bězích. V akci bude 14 českých reprezentantů. Světový šampionát v bězích v horském terénu se koná podruhé ve verzi rozšířené o dlouhé trailové běhy. Po odložené premiéře v Thajsku se tak globální elita po ...

EuroHeroes hledá nové hvězdy z kontinentu
31. května 2023 Závody, RunCzech

EuroHeroes hledá nové hvězdy z kontinentu

Evropa bývala plná běžeckých idolů a objevit nové hvězdy vytrvaleckých závodů si dal za cíl projekt EuroHeroes. "Chceme, aby evropští běžci více vynikali na celosvětové scéně. Rádi bychom také vyzdvihli výborné regionální atlety. A neméně důležité je, aby evropští sportovci inspirovali fanoušky k pohybu a pomohli tak nové běžecké generaci. ...

Fenomén Sorokin se opět zapsal do historie. Tentokrát na stovce
23. května 2023 Závody, Adam Fritscher, foto: S. Čirba, P. Paleckas, FB Ultrarunner Aleksandr Sorokin

Fenomén Sorokin se opět zapsal do historie. Tentokrát na stovce

Na tratích, na nichž startuje, momentálně nemá konkurenci – kromě sebe sama. Litevský ultramaratonec Aleksandr Sorokin, jenž od loňského roku drží platný světový rekord v běhu na 24 hodin (319,614 km), nyní vlastní i maximum na vzdálenosti 100 kilometrů. Nový rekord se zrodil v neděli 14. května 2023 na Sorokinově „domácím“ závodu ...

Vrchařské tituly do rukou favoritů Hrochové a Chrasciny
14. května 2023 Závody, Petr Jelínek, ilustrační foto: David Švestka

Vrchařské tituly do rukou favoritů Hrochové a Chrasciny

Z Hodkovic na Mohelkou na Ještěd proběhlo mistrovství České republiky v běhu do vrchu. Z titulů se na trati o délce 12,7 km a převýšením 774 m (seběh 167 m) radovali Marek Chrascina a Tereza Hrochová. Bitva až do závěrečného stoupání Marek Chrascina reprezentující TJ TŽ Třinec byl v mistrovském závodě mužů ...

Maratonské tituly pro Stewartovou a Pavlištu
7. května 2023

Maratonské tituly pro Stewartovou a Pavlištu

V neděli 7. května se uskutečnil další ročník závodu Prague International Marathon, jehož vítězi se stali Etiopanka Worknesh Edesa a Keňan Alexandr Mutiso. V rámci domácího republikového šampionátu v maratonu se radovali z titulů Moira Stewartová a Vít Pavlišta. V závodě mužů byly vidět na úvodních deseti kilometrech v čele vedoucí skupiny i české barvy, a ...

Opravdu velký závod hned za rohem. Jaký byl 40. vídeňský maraton
5. května 2023 Závody, Adam Fritscher, foto: VCM a Liga 100 Olomouc

Opravdu velký závod hned za rohem. Jaký byl 40. vídeňský maraton

Jaké to je běžet závod s dalšími zhruba třiceti tisícovkami účastníků? Navíc v ulicích krásného historického velkoměsta, které právě slaví kulaté výročí svého maratonu, jenž vždy dostane do ulic dobrý milion diváků a fanoušků? A ještě kousek za našimi hranicemi? To vše nabídl 40. Vienna City Marathon, který ovládli keňští atleti Samwel ...

Maratonci si to rozdají o tituly
4. května 2023 , Petr Jelínek

Maratonci si to rozdají o tituly

V neděli 7. května se v rámci pražského maratonu uskuteční domácí republikový šampionát na této distanci. V mistrovském závodě žen lze v rámci tohoto klání očekávat dominanci Moiry Stewartové. Mezi muži je favoritem Jiří Homoláč. Jednoznačnou kandidátkou na titul v kategorii žen je Moira Stewartová. Účastnice loňského mistrovství Evropy v Mnichova má na svém kontě zatím ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu