Evropskými šampiony v přespolním běhu se stali norští reprezentanti Jakob Ingebrigtsen a Karoline Grovdalová. Z Čechů si vedla nejlépe Zuzana Porubčanová, která skončila v závodě juniorek na 35. místě.
Hlavní závod mužů se mohl pyšnit skutečně nabitou startovní listinou. Nechyběl v ní ani úřadující olympijský šampion na trati 1500 metrů a vítěz posledních čtyř juniorských závodů na krosových ME Nor Jakob Ingebrigtsen, který v rámci tohoto podniku startoval poprvé mezi dospělými. Jediným českým reprezentantem na startu byl nejzkušenější člen dublinské výpravy Jáchym Kovář. Jeho pozice byla v celém průběhu poměrně neměnná, když se nacházel okolo šedesáté pozice. Bohužel musel také po většinu trati běžet, jak se říká, za své, jelikož mu moc soupeřů společnost nedělalo. Výsledkem bylo 59. místo v čase 33:04. Ingebrigtsenovými největšími soupeři v boji o titul byli Turek Aras Kaia, Francouz Jimmy Gressier a Ital Yemaneberhan Crippa. Právě tato čtveřice vbíhala do předposledního okruhu společně. Jako první odpadl Crippa, jenž v momentě, kdy začal ztrácet kontakt rovnou odstoupil. Také Gressier neudržel nastavené tempo, a tak to bylo už pouze mezi Ingebrigtsenem a Kayou. Hvězdný Nor rozhodl o svém triumfu v mírném stoupání přibližně kilometr před cílem. Velmi záhy si vybudoval solidní náskok, který si s přehledem pohlídal a zvítězil v čase 30:15. Kaya přidal k bronzu z roku 2018 stříbro za 30:28 a Gressier vybojoval pro třech zlatých ve třiadvacítkách mužský bronz (30:34).
Podobně jako Jáchym Kovář na tom byla v závodě žen Tereza Hrochová. Také ona nemohla téměř vůbec spoléhat, že se může schovat ve skupině a běžela sama, což nebylo v nepříjemném větru nic příjemného. Přesto se postupně zlepšovala, až se v závěru posunula na konečné 49. místo v čase 29:38. O pátý titul v řadě se pokoušela historicky nejúspěšnější závodnice tohoto šampionátu Yasemin Canová. Turkyně ovšem velmi záhy po startu z vedoucí skupiny odpadla. V té byly od poloviny závodu už jen tři závodnice, a to Norka Karoline Grovdalová, Němka Konstanze Klosterhalfenová a Švédka Meraf Bahtaová. Klosterhalenová se mohla s vidinou zlata rozloučit dvě kola před cílem, kdy začala ztrácet, a naopak se musela ještě obávat soupeřek za sebou. V závěrečném duelu o vítězství pak byla lepší Grovdalová, která se po čtyřech bronzových a jedné stříbrné medaili konečně dočkala kovu nejcennějšího. S tratí si poradila v čase 26:34. Meraf Bahtaová si do Švédska odveze stříbro za 26:44 a bronz sice získalo Německo, nicméně nakonec zásluhou Aliny Rehové (26:53). Klostehalfenová byla pátá. Dostala se před ni ještě Britka Jessica Juddová.
V závodě juniorek si svou velkou premiéru na mezinárodní akci odbyla Zuzana Porubčanová a ukázala, že její podzimní krosová forma není vůbec náhodná. Dublinské klání rozběhla opatrněji, když se po většinu závodu pohybovala v sedmé desítce startovního pole. Nicméně v závěrečném okruhu předvedla parádní stíhací jízdu, když předbíhala jednu soupeřku za druhou, až si nakonec polepšila o neuvěřitelných dvaatřicet příček na konečné 35. místo, což je pro naši reprezentantku velmi dobré umístění. Na vítězku ztratila časem 14:20 devětatřicet vteřin. Napínavý souboj o cenné kovy vyzněl nejlépe pro Britku Megan Kiethovou, která tak byla odměna za odvážný nástup v posledním kole titulem evropské šampionky v čase 13:41. O tři vteřiny zpět finišovala stříbrná Norka Ingeborg Ostgardová (13:44), která se v cílové rovince dostala před nakonec bronzovou Němku Emmu Heckelovou (13:46).
Mezi juniory jsme měli dvojí zastoupení. Lépe si nakonec vedl David Šlapák, jenž se v průběhu celého závodu pohyboval v páté desítce průběžného pořadí, a nakonec si doběhl pro 49. místo, čímž si oproti minulému mistrovství Evropy v Lisabonu polepšil o šestadvacet pozic. Davidův čas v cíli měl hodnotu 19:21. To Jakub Davidík se závodem protrápil. Se svým reprezentačním kolegou dokázal udržet krok pouze v úvodním okruhu a následně se pořadím už jen propadal. V celkovém hodnocení tak obsadil 93. místo v čase 20:51, a to bude pro Jakuba velké zklamání. Závodu dominovali běžci ze severských zemí. Naprosto suverénním vítězem se stal Dán Axel Vang Cristiansen v čase 17:53. Jeho krajan Joel Ibler Lileso pak přidal bronz za 18:21. Mezi toto duo se vtlačila nová norská akvizice Abdullahi Bahir Rabi (18:21), který je rodákem ze Somálska a povolení startovat za svou novou domovinu dostal až tento čtvrtek.
V ženské kategorii do 23 let nás reprezentovala Anna Málková. Také pro ni se jednalo o první start na mezinárodní akci. V úvodním okruhu se ještě zvládla držet v početné čelní skupině, ale následně přeci jen ztratila kontakt a soupeřky se před ni začaly dostávat. Ač s rozmáčenou tratí bojovala srdnatě, na lepší než 54. místo v čase 23:34 to nestačilo. Umístění na stupních vítězů zkopírovalo obsazení ze závodu juniorek před dvěma lety v Lisabonu. Všechny medailistky byly stejné. Italka Nadia Battoclettiová (20:32) dle očekávání přidala ke dvěma posledním juniorským titulům svůj první do 23 let. Stříbro si na krk pověsila Slovinka Klara Lukanová (20:36), která v těsném finiši uhájila svou pozici před bronzovou Portugalkou Marianou Machadovou (20:36).
Dvě želízka v ohni jsme měli též v mužském závodě třiadvacítek. Martin Kováčech a David Foller v něm ovšem tahali spíše za kratší konec. O něco lépe si vedl Kováčech, jenž dokončil na 65. místě v čase 26:42. Foller byl 71. za 27:03. Většina běhu byla po taktovkou britských atletů a jeden z nich se také nakonec stal vítězem. Jako první totiž proťal cílovou pásku právě zástupce této evropské běžecké velmoci Charles Hicks za 24:29. Domácí příznivci se mohli radovat ze zisku stříbra díky Irovi Darraghovi McElhinnenovi (24:33). Bronz si na krk pověsil Lucemburčan Ruben Querinjean (24:36), jenž si pódiové umístění zajistil vynikajícím závěrem.
Smíšená štafeta se běžela teprve počtvrté v historii tohoto šampionátu a dlouho byli ve vedení běžci a běžkyně pořádající země. Nakonec však zůstali bez medaile. Zlato obhájili Britové v čase 18:01. Oproti Lisabonu si o jednu příčku polepšila letos stříbrná Francie (18:05) a z bronzu se radovala Belgie (18:06). Velká Británie tak získala již třetí titul v této disciplíně.