Dušan Kopečný: Jak jsem překonal tři sta kilometrů za 48 hodin - Český běh

18. 8. 2020, Adam Fritscher, foto: pořadatelé a Dušan Kopečný, Rozhovory, Závody

Tři sta kilometrů. To je vzdálenost, o kterou řada amatérských běžců zvládne během celého jednoho měsíce. V běžeckém závodu na 48 hodin v Kladně na konci letošního července tuto distanci překonalo hned šest borců včetně jedné ženy.

A největší porci kilometrů – přesně 321 a 895 metrů k tomu – ukrojil během dvou dnů a dvou nocí Dušan Kopečný. Sedmačtyřicetiletý borec v barvách Ligy stovkařů Olomouc se na následujících řádcích podělil se svými dojmy z vítězného ultramaratonského závodu.

„Kladno jsem si letos zvolil jako místo svého jediného domácího závodu a jako výzvu jsem si nastavil překonání mety 300 kilometrů za 48 hodin. Na stejné distanci jsem debutoval v roce 2017 rovněž v Kladně a tehdy jsem uběhl 287 kilometrů. O rok později jsem vyměnil závod na 48 hodin za čtyřiadvacetihodinovku, stal se vicemistrem republiky a díky tomu se kvalifikoval na mistrovství světa ve francouzském Albi.

Letos jsem zvolil přesně opačnou taktiku a změnil registraci z 24 hodin na dvojnásobnou. Necítil jsem se totiž na zlepšení svého osobáku (219 km) a dát „jen“ dvě stě kilometrů mi nepřišlo jako dostatečná motivace. Proto jsem se po třech letech rozhodl zkusit napodruhé překonat tři sta kilometrů – vloni jsem to sice dokázal dva týdny po Albi na pásu, ale to se nepočítá. (úsměv)

Do Kladna jsem si letos vzal klubovou podporu; nezbytný support mi dělali kolegové z Ligy stovkařů Michaela a Michael Müllerovi z Uničova. Bohužel vzhledem k hygienickým opatřením přijatým v souvislosti s Covid-19 jsme byli po dvou hodinách upozorněni, že doprovod nesmí na občerstvovací stanici a já si tam musím brát všechny věci sám. I přesto mi pomáhali a chystali potřebné doplňky a věci, které jsem měl připravené.

Tato spolupráce perfektně fungovala až zhruba do poloviny závodu, kdy mě začal trápit zdravotní problém na noze nad kotníkem někde u hlezna. Nohu jsem nemohl pořádně ohnout a skončil na ošetření u lékaře. Ten mě zkusil celého odblokovat, nohu mi promasíroval a natřel kalciovou mastí. Problém označil za zánět, s nímž nemůže bohužel jinak nic dělat. Závod jsem považoval za ukončený, proto jsem poslal svůj doprovodný tým domů na Moravu a šel si lehnout.

Probudil jsem se po dvou hodinách, obul si nazouváky a šel dokončit kolo s tím, že vrátím číslo a je konec. Postupně se mi to ale rozleželo v hlavě. Před usnutím jsem si vzal prášek proti bolesti, který zapůsobil, takže jsem se zkusil rozběhnout a ono to šlo…

Postupně jsem se z pátého místa, na které jsem spadl z prvního kvůli pauze, zase vrátil do vedení, a to jsem nakonec udržel. I když to byl slušný masochismus, musel jsem si vzít ještě dva prášky a mazat nohu Voltarenem. Před druhým Italem Marcatem jsem udržel zhruba kilometrový náskok a „utrpěl vítězství“.

Hlavně jsem si ale splnil svůj cíl překonat 300 kilometrů, navíc s rezervou. Výsledných 321 kilometrů je můj nový osobní rekord na 48 hodin, ale také moje zatím nejdelší uběhnutá vzdálenost. Věřím, že ji však určitě překonám v září na své premiéře na šestidenním závodu u Balatonu.

Hlavní ale byly zážitky. Měl jsem tu čest mít na hlavě věnec pro vítěze stejný jako Radek Brunner, který vyhrál závod na 24 hodin. Úžasný byl můj doprovodný tým; bylo to vůbec poprvé, co jsem měl k dispozici dva pomocníky, a bylo to znát. Škoda, že jsem své přátele poslal v půlce závodu domů, ale oni spěchali a nemělo smysl je na místě držet, když to vypadalo na konec.

Po zbytek závodu jsem se musel spolehnout jen sám na sebe, ale nakonec mi ještě pomohl kolega ultramaratonec Standa Sotolář, který závod zabalil po 114 kilometrech. I jeho nezištná kolegiální pomoc je zážitkem sama o sobě. Dojmy z toho, jak jsem se v závěru naháněl o výhru s Italem a běhal po 290 kilometrech úseky po čtyřech minutách na kilometr, to se už ani slovy popsat nedá.“ (úsměv)

Na mistrovství ČR na 24 hodin vládl Radek Brunner

Závodu na 48 hodin se v Kladně zúčastnilo celkem 39 mužů a žen z devíti zemí. Ve výsledkové listině se objevili dokonce dva sedmdesátníci. Za vítězným Čechem Dušanem Kopečným (321,895 km) skončil druhý Ital Andrea Marcato (320,478 km), třetí byl téměř šedesátiletý Maďar Matyas Szarvas (311,569 km), přes 300 km se přehoupli ještě domácí Daniel Brázdil a Polák Lukasz Jarocki. Mezi ženami zaběhla nejlepší výkon Rumunka Stefania-Gabriela Iaciuová (315,000 km – tedy třetí místo absolutně) před Slovenkou Vinati Docziovou (274,655 km) a Češkou Ilvakou Němcovou (246,153 km).

Na čtyřiadvacetihodinové distanci se bojovalo také o tituly mistra a mistryně České republiky v této disciplíně. Suverénně o celých deset kilometrů ovládl šampionát i celý závod Radek Brunner (237,679 km) před Petrem Paslerem (227,461 km) a Ivanem Šarlingerem (221,617).

Přes luxusní náskok vítěz se svým výkonem spokojen nebyl: „Bída. Na ten trénink, co jsem předtím absolvoval, čtyři měsíce bez zdravotní pauzy, objem, intenzitu, to stálo za starou bačkoru. Když je unavená hlava, tak je unavený celý člověk. Takže příště si dám pár dní před startem dovolenou, zavřu se někam do sklepa a nenechám se rušit. A pak snad konečně prodám to, co jsem odtrénoval. I když to je vlastně na ultra hezký. Člověk nikdy neví, jak to dopadne,“ vyznal se na sociálních sítích Radek Brunner.

Ženám vládla Češka Lenka Berrouche (217,381 km). Druhá skončila Polka Natalia Tejchmová (193,371 km), takže republikové stříbro získala v pořadí třetí Kateřina Kellnerová (177,110 km). Za ní následovala Němka Alina Ginzburgová (167,202 km), pro bronz z domácího šampionátu doběhla celkově pátá Petra Mošovská (155,000 km).

Další články

Běchovicím vládli Keňané
25. září 2023 , Petr Jelínek

Běchovicím vládli Keňané

Vítězi 127. ročníku silničního závodu Běchovice – Praha se stali Keňané Kennedy Kaptila a Glorius Jepkirui, která navíc svůj triumf ozdobila novým traťovým rekordem. České mistrovské tituly berou Martin Zajíc a Tereza Hrochová. Po dlouhých sedmi letech se vrátili do Běchovic elitní keňští běžci a bylo to znát na vítězných ...

Berlínský maraton se světovým rekordem
25. září 2023 , Petr Jelínek

Berlínský maraton se světovým rekordem

V Berlíně proběhl tradiční maraton a také letos byl v jeho rámci k vidění nový světový rekord. Nepřekonal ho ovšem Eliud Kipchoge. Historické světové maximum vylepšila Etiopanka Tigst Assefa. Assefa zbourala světový rekord Šestadvacetiletá Tigst Assefa absolvovala letos v Berlíně teprve svůj třetí maraton. Však ještě na olympijských hrách v Riu de Janeiru 2016 reprezentovala svou ...

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová
20. září 2023 , Petr Jelínek

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová

Už v neděli 24. září odstartuje od legendárního třináctého patníku 127. ročník nejstaršího silničního závodu v Evropě Běchovice – Praha. Společně s dalšími téměř třemi tisíci účastníky odstartují do závodu také běžci v rámci domácího republikového šampionátu v silničním běhu. Hlavními favority závodu jsou Tereza Hrochová a vítěz posledních dvou ...

Hrochová a Vích druzí na půlmaratonu v Ústí
17. září 2023 Závody, RunCzech

Hrochová a Vích druzí na půlmaratonu v Ústí

Skvělých výsledků dosáhli domácí běžci na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem. Damián Vích a Tereza Hrochová byli v cíli druzí. Vítězství slaví Ukrajinka Valeria Zinenko a Němec Sebastian Hendel. Ten je i celkovým vítězem série EuroHeroes. Víchův povedený debut Rovinatá trať v Ústí nad Labem slibovala rychlé časy, ale ostré sluníčko v zářijovém ...

Pozor, zákruta! Maratonci o veteránské tituly v rozpálené Ostravě
12. září 2023 Závody, Adam Fritscher, foto: Ondřej Lokos - ostravacitymarathon.cz

Pozor, zákruta! Maratonci o veteránské tituly v rozpálené Ostravě

Sto let od prvního maratonu konaného v městě Ostrava (i když to vlastně skutečný maraton tehdy nebyl, ale o tom později) se v moravsko-slezské metropoli bojovalo na královské vytrvalecké trati znovu, mimo jiné o tituly veteránských mistrů republiky. Letošní Ostrava City Marathon přivítal v neděli 10. září stovky účastníků na několika tratích ...

Pražské desítce opět vládli Afričané, nejlepšími Čechy Vích a Hrochová
4. září 2023 Závody

Pražské desítce opět vládli Afričané, nejlepšími Čechy Vích a Hrochová

Pražskou Birell Grand Prix na 10 kilometrů ovládli Etiopan Tadese Worku a Italka Sofia Yaremchuk. Vedle Damiána Vích se z domácích vytrvalců pod hranici půl hodiny dostal ještě Martin Zajíc, českým ženám jasně vládla Tereza Hrochová. Etiopan Tadese Worku ovládl kvalitně obsazenou desítku v čase 27:35. Mezi ženami vyhrála výkonem 30:21 Keňanka ...

Jeseničák: králové moravských hor povstali z letního vedra
24. srpna 2023 Závody, Adam Fritscher, foto: Petr Jureček

Jeseničák: králové moravských hor povstali z letního vedra

Nejen o vítězství a umístění na medailových pozicích. V sobotu 19. srpna při patnáctém ročníku Jesenického maratonu bylo ve hře také šest vstupenek pro říjnové finále prestižního mezinárodního seriálu Golden Trail National Series. Hlavní trať po jedenácté doprovodil půlmaraton. Z triumfu se na královské 42km trati vcelku suverénním způsobem radovali ...

Běchovice je poprvé možné běžet ve štafetě. Na závod je přihlášeno už přes 2 000 závodníků!
16. srpna 2023 Závody, Redakce Českého běhu

Běchovice je poprvé možné běžet ve štafetě. Na závod je přihlášeno už přes 2 000 závodníků!

Legendární běžecký podnik Česká spořitelna Běchovice - Praha se letos běží po 127. Závod zařadila Světová atletika do svého dědictví – není divu, běhá se bez přerušení od roku 1897, nejdéle v Evropě! Akce je nejen českým unikátem a proto se ne nadarmo, i když s nadsázkou, říká „Kdo neběžel ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu