Venku plískanice, teploty kolem nuly, málo slunce… Není divu, že se člověku nechce ani vstát z postele. Udělejte si filmový večer, relaxujte a podívejte se pár filmů o běhání. Možná vám dodají aspoň malou motivaci k tomu, abyste se opět rozběhli.
Životopisné filmy o běžcích přinesly hned několik zajímavých počinů. Česko-britský snímek Atlet (The Athlete, 2009) vypráví dramatický příběh „bosého“ běžce Abebe Bikily. Kosmopolitní film oslavující západní ideály humanity, ducha olympijských her, i tak popisují diváci tento snímek, na který se ale shrnula i vlna kritiky. Autentičnost dodává použití dokumentárních záběrů v prostřihu. Udělejte si názor za 85 minut sami.
Italský dvojdílný film Pietro Mennea: Šíp jihu (Pietro Mennea: La freccia del Sud, 2015) je zase o jedné z největších osobností italské atletiky a jeho jméno dnes nese i mítink Diamantové ligy v Římě. Menea se celý život řídil heslem, že proti nepřátelům je možné bojovat, ale s rivaly je potřebné soutěžit a soutěž znamená loajalitu a respekt. Zajímavostí je, že natáčení probíhalo v létě roku 2014 na stadionech v Praze, například na Julisce či Strahov).
Možná jste i v televizním vysílání postřehli snímek Zázračný běžec (Prefontaine, 1997). Mapuje dramatický osud ambiciózního amerického atleta Steva Prefontaina a jeho setkání s trenérem Billem Bowermanem, mužem, který se později stal jedním ze zakladatelů korporace Nike. Dámskou část populace by mohlo zaujmout, že v roli olympijského vítěze z Mnichova, který předčasně zemřel ve věku 24 let, je populární zpěvák a herec Jared Leto.
Ještě lépe hodnocený je však snímek o stejné osobnosti z roku 1998 Hranice možností (Without Limits). „Tohle je moc dobře natočená srdcová záležitost. Pre (tak se Prefontainovi přezdívalo) toho pro běh udělal mnohem víc, než že vyhrával jeden závod za druhým. Z tehdy opovrhovaného běhu udělal masovou záležitost pro davy a díky jeho vzpouře proti AAU vešel 3 roky po jeho smrti v platnost Amateur Sports Act of 1978, díky kterému Amateur Athletic Union ztratila vliv na mezinárodní sportovní dění,“ hodnotí Xeelee na ČSFD.
Z dokumentů bychom mohli vypíchnout americký snímek Spirit of the Marathon z roku 2007. Uvidíte pět příběhů, v kterých se běžci – tři amatéři a dva profesionálové, připravují na maraton v Chicagu. Jak píše distributor, Spirit of the Marathon je inspirující cesta vytrvalosti a osobního triumfu.
K méně známým snímkům patří jihoafrický snímek z roku 2001 Vysněný cíl (The Long Run). Děj se točí kolem jednoho z nejtěžších běhů The Comrades Marathon, což je 90 kilometrů dlouhý jihoafrický běžecký závod. Prostředí soutěže, síla vůle, touha zvítězit a hlavně radost z běhání, osloví zejména „lidičky“ s běžeckým srdcem, jak píší kritici.
Fanoušci filmů s Michaelem Douglasem by si neměli nechat ujít starší snímek Běžec (Running, 1979). Douglas se tady představuje v méně známé roli maratónského běžce, který svojí účastí na olympiádě, touží získat zpět svoji rodinu. Snímek se nezakládá na skutečné události, ale nudit se nebudete.
A ještě dva novější zahraniční kousky. Kanadský film Barva vítězství (Race, 2016) je životopisním příběhem americké atletické legendy Jesseho Owense v časech Olympiády v Berlíně 1936. Originální název filmu je slovní hříčkou, jelikož „race“ znamená závod i rasu. A to je oč v tomto filmu také nejvíc jde.
O extrémech, v tomto případě co do vzdálenosti, je pak americký kousek Desert Runners (2013) není snímkem lehkým a popisuje fyzické a psychické útrapy neprofesionálních běžců, kteří se rozhodli zdolat nejtěžší sérii ultramaratonů na světě.
Na úplný závěr pak jedna připomínka domácí produkce. Ke kultovním počinům nepochybně patří seriál Dlouhá míle (1989) v hlavní roli s Janem Čenským a Svatoplukem Skopalem. Šestidílný seriál Jiřího Adamce ukazuje, jak je těžké vrátit se znovu na vrchol a vyhrávat. Film je podpořen hudbou Karla Svobody. Dle pamětníků byly běžecké scény seriálu natáčeny během skutečného Memoriálu Evžena Rošického proto, aby byla zajištěna dostatečná divácká kulisa v ochozech. Herci se věnovali běhu rekreačně i před natáčením.
A jestli jste už viděli všechny tyto filmy, zkuste třeba McFarland: Útěk před chudobou / McFarland USA (2015), Fast Girls (2012), slavné "oscarové" Ohnivé vozy (Charriots of Fire, 1981) nebo starého známého Forresta Gumpa (1984).