Čtyři úspěšné obhajoby v Turíně - Český běh

11. 12. 2022, Petr Jelínek

Italský Turín hostil 28. mistrovství Evropy v přespolním běhu. I tentokrát byly hlavní kategorie pod nadvládou norského dua Jakob Ingebrigtsen a Karoline Grovdal. Tituly z minulého šampionátu obhájili v kategorii do 23 let i Brit Charles Hicks a Italka Nadia Battocletti. Na startu bylo i osm českých nadějí. Nejlépe si vedla 37. Karolína Sasynová (U23) a 41. Jáchym Kovář (M-sen).

Poslední stoupání rozhodlo

Beze sporu největší hvězdou celého mistroství byl norský olympijský šampion, mistr světa a světový rekordman Jakob Ingebrigtsen. Ten v minulosti hned čtyřikrát vyhrál krosové ME v kategorii juniorů a loni získal svůj premiérový titul mezi dospělými. Také v Turíně byl žhavým kandidátem na zlato. Poměrně dlouhou dobu se na čele pohybovala osmičlenná skupinka favoritů. Tu roztrhal svým odvážným nástupem krátce po polovině závodu Brit Emile Cairess. Do jeho stíhání se vydali Ingebrigtsen s Belgičanem Isaacem Kimelim.

Hvězdný Nor se ukázal na první pozici poprvé až po sedmi kilometrech, ale od té doby už před sebe nikoho nepustil. O úspěšné obhajobě rozhodl v táhlém stoupání posledního okruhu, kde využil své síly a vytvořil si rozhodující náskok. Cílovou rovinku už si pak mohl užívat bez jakéhokoliv ohrožení a opět se stal evropským šampionem v přespolním běhu. Emile Cairess byl za svou odvahu odměněn stříbrem a Isaac Kimeli vybojoval pro Belgii bronz. Soutěž družstev vyhráli Francouzi před Itálii a Španělskem.

Český mistr Jáchym Kovář se po většinu závodu držel okolo 45. pozice. V závěrečném okruhu se mu pak ještě podařilo několik soupeřů předběhnout a cílem proběhl jako jedenačtyřicátý, což je v silné konkurenci solidní výsledek. Oproti Dublinu si polepšil o osmnáct pozic.

Poslední seběh rozhodl

Ingebrigtsenova krajanka Karoline Bjerkeli Grovdal dlouho čekala na zlatou medaili z krosového evropského šampionátu a loni v Dublinu se dočkala. V Turíně si chtěla korunu evropské královny přespolního běhu udržet. Největší soupeřkou jí měla být Turkyně Yasemin Can, kterou Grovdal po čtyřech triumfech v řadě právě minulý rok v Irsku sesadila z trůnu. Medailové ambice měly také Němky.

Zatímco Can zopakovala stejný scénář jako v Dublinu, když jí v druhé polovině úplně došly síly (nakonec vzdala), Konstanze Klosterhalfen nikoli. Němka loni právě v závěru přišla o cenný kov. Tentokrát sekundovala norské obhájkyni až téměř do samotného závěru. Grovdal rozhodla o svém triumfu až v posledním seběhu, kde se německé běžkyni vzdálila a cílem proběhla opět vítězně. Získala tak již svou devátou medaili z tohoto šampionátu a v tomto ohledu je rekordmankou. Klosterhalfen vystoupala na stříbrný stupínek a bronz z Dublinu zopakovala její krajanka Alina Reh, která v závěru odrazila atak další Němky Hanny Klein. Běžkyně našich západních sousedů měly v první šestce hned čtyřnásobné zastoupení a jasné opanovaly soutěž družstev před Britkami a Irkami.

Čtvrtý titul v řadě a první obhájce

V kategorii U23 byla hlavní favoritkou italská obhájkyně titulu Nadia Battocletti. Jakožto největší domácí naděje na medaili potvrzovala svou pozici hned od startu, když si s přehledem hlídala čelo a postupem času na něm zůstala už pouze ve společnosti Britky Megan Keith. Ani ta však na Italku nestačila, když ji Battocletti v závěrečném kilometru setřásla a v poklidu si doběhla pro úspěšnou obhajobu. Společně s dvěma juniorskými zlaty má doma už čtyři evropské krosové tituly a od roku 2018 zůstává neporažena. Příští rok ji jako ročník 2000 čeká debut mezi dospělými. Loňský juniorská šampionka Megan Keith se mohla při vstupu o kategorii výš radovat ze stříbra a úspěšné vystoupení britských běžkyň potvrdila bronzem její reprezentační kolegyně Alexandra Millard. Zástupkyně této evropské běžecké velmoci získaly dle očekávání i týmové zlato. Na stupně vítězů je doprovodily Italky a Francouzky.

Pro Karolínu Sasynovou se jednalo o vůbec první účast na velkém šampionátu a nevedla si vůbec špatně. V první polovině závodu se pohybovala v šesté desítce průběžného pořadí, ale postupně se propracovávala pořadím až na konečné 37. místo, čímž se postarala o nejlepší umístění naší výpravy v Turíně.

Také závod mužů do 23 let měl stejného vítěze jako v minulém roce. Na zlato z Dublinu navázal dalším nejcennějším kovem Brit Charles Hicks. Ten společně se svým krajanem Zakariyoou Mahamedem po většinu času diktoval tempo, až se souboj o titul zúžil pouze na ně. Poslední kilometr měl silnější Hicks a stal se po Francouzi Jimmy Gressierovi teprve druhým borcem, kterému se v této kategorii podařilo obhájit zlato. Pro Mahameda bylo i stříbro úspěchem. Bronz si na krk pověsil Francouz Valentin Bresc. Soutěž týmu patřila Britům před Francii a Irskem.

Juniorská dramata a úspěch domácích ve štafetě

Závod juniorů měřil šest kilometrů a velmi aktivní v něm byli Dánové Axel Christensen a Joel Lilleso. Jejich tempo dokázali akceptovat pouze Ir Nicholas Griggs a Will Barnicoat z Velké Británie. Byl to překvapivě právě obhájce titulu Chtistensen, jenž odpadl jako první. Záhy začal ztrácet i jeho krajan Lilleso. Naopak zezadu se začali dotahovat další běžci. Griggs se pokusil o rozhodující nástup necelý kilometr před cílem a zdálo se, že si běží pro titul. V cílové rovince mu ovšem dramaticky docházely síly, čehož využil Barnicoat a na poslední chvíli se před svého soka dostal. Ze zlata se tak radoval on. Griggs se tak musel spokojit se stříbrem. Bronz putuje také do Irska zásluhou Deana Caseyho.

Z pětice českých běžců si vedl nejlépe 69. Pavel Vinduška. Hned za ním finišoval na sedmdesátém místě Matěj Hřebačka. David Šlapák si oproti loňskému šampionátu výrazně pohoršil na 80. příčku. Marián Dražan doběhl 82. a Maxmilian Matolín skončil pětaosmdesátý. V soutěži družstev obsadili naši junioři osmnácté místo. Zvítězili Britové před Irskem a Španělskem.

Klání juniorek dlouho vévodila Britka Innes Fitzgerald. Společnost jí však dělala Španělka Maria Foreno a zatímco běžkyně ze Spojeného království začala zpomalovat, její soupeřka z Pyrenejského poloostrova své tempo stupňovala a začala unikat. Foreno si nakonec s přehledem doběhla pro zlato. To Fitzgerald nakonec skončila bez medaile. V závěrečných stovkách metrů se před ni dostaly totiž ještě dvě závodnice. Stříbro z loňského roku obhájila Norka Ingeborg Ostgard a z bronzu se radovala Finka Ilona Mononen, která si tak oproti šampionátu v Dublinu o jednu příčku polepšila. Jediná česká zástupkyně Eliška Hostková si při své premiéře na velké mezinárodní akci doběhla pro 64. místo, když závod začala na samotném chvostu 87členného pole. Soutěž družstev ovládly Španělky před Turkyněmi a Němkami.

Smíšená štafeta je poměrně novou disciplínou a v rámci krosového ME se běžela teprve popáté. Velmi ambiciózně do ní vstoupila domácí reprezentace, když figurovala na čele od samotného začátku. Drama přišlo až na posledním úseku, kdy se na finišmanku Gaiu Sabbatini dotáhly Španělka Rosalía Tarraga a Francouzka Anais Bourgoin. V cílové rovince ovšem Sabbatini využila mohutné podpory turínského publika a získala pro pořádající zemi zlatou medaili. Španělsko bralo stříbro a Francie se může pyšnit bronzovými medailemi.

Další články

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová
20. září 2023 , Petr Jelínek

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová

Už v neděli 24. září odstartuje od legendárního třináctého patníku 127. ročník nejstaršího silničního závodu v Evropě Běchovice – Praha. Společně s dalšími téměř třemi tisíci účastníky odstartují do závodu také běžci v rámci domácího republikového šampionátu v silničním běhu. Hlavními favority závodu jsou Tereza Hrochová a vítěz posledních dvou ...

Hrochová a Vích druzí na půlmaratonu v Ústí
17. září 2023 Závody, RunCzech

Hrochová a Vích druzí na půlmaratonu v Ústí

Skvělých výsledků dosáhli domácí běžci na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem. Damián Vích a Tereza Hrochová byli v cíli druzí. Vítězství slaví Ukrajinka Valeria Zinenko a Němec Sebastian Hendel. Ten je i celkovým vítězem série EuroHeroes. Víchův povedený debut Rovinatá trať v Ústí nad Labem slibovala rychlé časy, ale ostré sluníčko v zářijovém ...

Pozor, zákruta! Maratonci o veteránské tituly v rozpálené Ostravě
12. září 2023 Závody, Adam Fritscher, foto: Ondřej Lokos - ostravacitymarathon.cz

Pozor, zákruta! Maratonci o veteránské tituly v rozpálené Ostravě

Sto let od prvního maratonu konaného v městě Ostrava (i když to vlastně skutečný maraton tehdy nebyl, ale o tom později) se v moravsko-slezské metropoli bojovalo na královské vytrvalecké trati znovu, mimo jiné o tituly veteránských mistrů republiky. Letošní Ostrava City Marathon přivítal v neděli 10. září stovky účastníků na několika tratích ...

Pražské desítce opět vládli Afričané, nejlepšími Čechy Vích a Hrochová
4. září 2023 Závody

Pražské desítce opět vládli Afričané, nejlepšími Čechy Vích a Hrochová

Pražskou Birell Grand Prix na 10 kilometrů ovládli Etiopan Tadese Worku a Italka Sofia Yaremchuk. Vedle Damiána Vích se z domácích vytrvalců pod hranici půl hodiny dostal ještě Martin Zajíc, českým ženám jasně vládla Tereza Hrochová. Etiopan Tadese Worku ovládl kvalitně obsazenou desítku v čase 27:35. Mezi ženami vyhrála výkonem 30:21 Keňanka ...

Jeseničák: králové moravských hor povstali z letního vedra
24. srpna 2023 Závody, Adam Fritscher, foto: Petr Jureček

Jeseničák: králové moravských hor povstali z letního vedra

Nejen o vítězství a umístění na medailových pozicích. V sobotu 19. srpna při patnáctém ročníku Jesenického maratonu bylo ve hře také šest vstupenek pro říjnové finále prestižního mezinárodního seriálu Golden Trail National Series. Hlavní trať po jedenácté doprovodil půlmaraton. Z triumfu se na královské 42km trati vcelku suverénním způsobem radovali ...

Běchovice je poprvé možné běžet ve štafetě. Na závod je přihlášeno už přes 2 000 závodníků!
16. srpna 2023 Závody, Redakce Českého běhu

Běchovice je poprvé možné běžet ve štafetě. Na závod je přihlášeno už přes 2 000 závodníků!

Legendární běžecký podnik Česká spořitelna Běchovice - Praha se letos běží po 127. Závod zařadila Světová atletika do svého dědictví – není divu, běhá se bez přerušení od roku 1897, nejdéle v Evropě! Akce je nejen českým unikátem a proto se ne nadarmo, i když s nadsázkou, říká „Kdo neběžel ...

Projekt EuroHeroes pokračoval v Olomouci. Vyhráli Němec Hendel a Belgičanka Verbruggen
6. července 2023 Závody, RunCzech

Projekt EuroHeroes pokračoval v Olomouci. Vyhráli Němec Hendel a Belgičanka Verbruggen

Nejstarší regionální půlmaraton série RunCzech v Olomouci odběhl svůj třináctý ročník. Letos opět jako součást EuroHeroes, podporující evropské běžce. Aplaus pro vítěze sklidili Sebastian Hendel z Německa (1:03:55) a účastnice olympijského maratonu Hanne Verbruggen z Belgie (1:12:44). Nejlepšími Čechy byli devátý Patrik Vebr (1:08:17) a díky finiši celkově druhá žena ...

První ryze běžeckou Evropu uspořádají v roce 2025 Brusel & Lovaň
26. června 2023 , Michal Procházka, zdroj: EA

První ryze běžeckou Evropu uspořádají v roce 2025 Brusel & Lovaň

Premiérový evropský šampionát v (silničním) běhu se bude konat v belgických městech Lovaň a Brusel ve dnech 12.–13. dubna 2025. Příležitost aktivně nasát atmosféru běžeckého festivalu bude mít i veřejnost. Silniční závody se tím dostanou do centra pozornosti při samostatném mistrovství Evropy, jak hlásá pořadatelská Evropská atletika. Šampionát se uskuteční ve ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu