Čtyři úspěšné obhajoby v Turíně - Český běh

11. 12. 2022, Petr Jelínek

Italský Turín hostil 28. mistrovství Evropy v přespolním běhu. I tentokrát byly hlavní kategorie pod nadvládou norského dua Jakob Ingebrigtsen a Karoline Grovdal. Tituly z minulého šampionátu obhájili v kategorii do 23 let i Brit Charles Hicks a Italka Nadia Battocletti. Na startu bylo i osm českých nadějí. Nejlépe si vedla 37. Karolína Sasynová (U23) a 41. Jáchym Kovář (M-sen).

Poslední stoupání rozhodlo

Beze sporu největší hvězdou celého mistroství byl norský olympijský šampion, mistr světa a světový rekordman Jakob Ingebrigtsen. Ten v minulosti hned čtyřikrát vyhrál krosové ME v kategorii juniorů a loni získal svůj premiérový titul mezi dospělými. Také v Turíně byl žhavým kandidátem na zlato. Poměrně dlouhou dobu se na čele pohybovala osmičlenná skupinka favoritů. Tu roztrhal svým odvážným nástupem krátce po polovině závodu Brit Emile Cairess. Do jeho stíhání se vydali Ingebrigtsen s Belgičanem Isaacem Kimelim.

Hvězdný Nor se ukázal na první pozici poprvé až po sedmi kilometrech, ale od té doby už před sebe nikoho nepustil. O úspěšné obhajobě rozhodl v táhlém stoupání posledního okruhu, kde využil své síly a vytvořil si rozhodující náskok. Cílovou rovinku už si pak mohl užívat bez jakéhokoliv ohrožení a opět se stal evropským šampionem v přespolním běhu. Emile Cairess byl za svou odvahu odměněn stříbrem a Isaac Kimeli vybojoval pro Belgii bronz. Soutěž družstev vyhráli Francouzi před Itálii a Španělskem.

Český mistr Jáchym Kovář se po většinu závodu držel okolo 45. pozice. V závěrečném okruhu se mu pak ještě podařilo několik soupeřů předběhnout a cílem proběhl jako jedenačtyřicátý, což je v silné konkurenci solidní výsledek. Oproti Dublinu si polepšil o osmnáct pozic.

Poslední seběh rozhodl

Ingebrigtsenova krajanka Karoline Bjerkeli Grovdal dlouho čekala na zlatou medaili z krosového evropského šampionátu a loni v Dublinu se dočkala. V Turíně si chtěla korunu evropské královny přespolního běhu udržet. Největší soupeřkou jí měla být Turkyně Yasemin Can, kterou Grovdal po čtyřech triumfech v řadě právě minulý rok v Irsku sesadila z trůnu. Medailové ambice měly také Němky.

Zatímco Can zopakovala stejný scénář jako v Dublinu, když jí v druhé polovině úplně došly síly (nakonec vzdala), Konstanze Klosterhalfen nikoli. Němka loni právě v závěru přišla o cenný kov. Tentokrát sekundovala norské obhájkyni až téměř do samotného závěru. Grovdal rozhodla o svém triumfu až v posledním seběhu, kde se německé běžkyni vzdálila a cílem proběhla opět vítězně. Získala tak již svou devátou medaili z tohoto šampionátu a v tomto ohledu je rekordmankou. Klosterhalfen vystoupala na stříbrný stupínek a bronz z Dublinu zopakovala její krajanka Alina Reh, která v závěru odrazila atak další Němky Hanny Klein. Běžkyně našich západních sousedů měly v první šestce hned čtyřnásobné zastoupení a jasné opanovaly soutěž družstev před Britkami a Irkami.

Čtvrtý titul v řadě a první obhájce

V kategorii U23 byla hlavní favoritkou italská obhájkyně titulu Nadia Battocletti. Jakožto největší domácí naděje na medaili potvrzovala svou pozici hned od startu, když si s přehledem hlídala čelo a postupem času na něm zůstala už pouze ve společnosti Britky Megan Keith. Ani ta však na Italku nestačila, když ji Battocletti v závěrečném kilometru setřásla a v poklidu si doběhla pro úspěšnou obhajobu. Společně s dvěma juniorskými zlaty má doma už čtyři evropské krosové tituly a od roku 2018 zůstává neporažena. Příští rok ji jako ročník 2000 čeká debut mezi dospělými. Loňský juniorská šampionka Megan Keith se mohla při vstupu o kategorii výš radovat ze stříbra a úspěšné vystoupení britských běžkyň potvrdila bronzem její reprezentační kolegyně Alexandra Millard. Zástupkyně této evropské běžecké velmoci získaly dle očekávání i týmové zlato. Na stupně vítězů je doprovodily Italky a Francouzky.

Pro Karolínu Sasynovou se jednalo o vůbec první účast na velkém šampionátu a nevedla si vůbec špatně. V první polovině závodu se pohybovala v šesté desítce průběžného pořadí, ale postupně se propracovávala pořadím až na konečné 37. místo, čímž se postarala o nejlepší umístění naší výpravy v Turíně.

Také závod mužů do 23 let měl stejného vítěze jako v minulém roce. Na zlato z Dublinu navázal dalším nejcennějším kovem Brit Charles Hicks. Ten společně se svým krajanem Zakariyoou Mahamedem po většinu času diktoval tempo, až se souboj o titul zúžil pouze na ně. Poslední kilometr měl silnější Hicks a stal se po Francouzi Jimmy Gressierovi teprve druhým borcem, kterému se v této kategorii podařilo obhájit zlato. Pro Mahameda bylo i stříbro úspěchem. Bronz si na krk pověsil Francouz Valentin Bresc. Soutěž týmu patřila Britům před Francii a Irskem.

Juniorská dramata a úspěch domácích ve štafetě

Závod juniorů měřil šest kilometrů a velmi aktivní v něm byli Dánové Axel Christensen a Joel Lilleso. Jejich tempo dokázali akceptovat pouze Ir Nicholas Griggs a Will Barnicoat z Velké Británie. Byl to překvapivě právě obhájce titulu Chtistensen, jenž odpadl jako první. Záhy začal ztrácet i jeho krajan Lilleso. Naopak zezadu se začali dotahovat další běžci. Griggs se pokusil o rozhodující nástup necelý kilometr před cílem a zdálo se, že si běží pro titul. V cílové rovince mu ovšem dramaticky docházely síly, čehož využil Barnicoat a na poslední chvíli se před svého soka dostal. Ze zlata se tak radoval on. Griggs se tak musel spokojit se stříbrem. Bronz putuje také do Irska zásluhou Deana Caseyho.

Z pětice českých běžců si vedl nejlépe 69. Pavel Vinduška. Hned za ním finišoval na sedmdesátém místě Matěj Hřebačka. David Šlapák si oproti loňskému šampionátu výrazně pohoršil na 80. příčku. Marián Dražan doběhl 82. a Maxmilian Matolín skončil pětaosmdesátý. V soutěži družstev obsadili naši junioři osmnácté místo. Zvítězili Britové před Irskem a Španělskem.

Klání juniorek dlouho vévodila Britka Innes Fitzgerald. Společnost jí však dělala Španělka Maria Foreno a zatímco běžkyně ze Spojeného království začala zpomalovat, její soupeřka z Pyrenejského poloostrova své tempo stupňovala a začala unikat. Foreno si nakonec s přehledem doběhla pro zlato. To Fitzgerald nakonec skončila bez medaile. V závěrečných stovkách metrů se před ni dostaly totiž ještě dvě závodnice. Stříbro z loňského roku obhájila Norka Ingeborg Ostgard a z bronzu se radovala Finka Ilona Mononen, která si tak oproti šampionátu v Dublinu o jednu příčku polepšila. Jediná česká zástupkyně Eliška Hostková si při své premiéře na velké mezinárodní akci doběhla pro 64. místo, když závod začala na samotném chvostu 87členného pole. Soutěž družstev ovládly Španělky před Turkyněmi a Němkami.

Smíšená štafeta je poměrně novou disciplínou a v rámci krosového ME se běžela teprve popáté. Velmi ambiciózně do ní vstoupila domácí reprezentace, když figurovala na čele od samotného začátku. Drama přišlo až na posledním úseku, kdy se na finišmanku Gaiu Sabbatini dotáhly Španělka Rosalía Tarraga a Francouzka Anais Bourgoin. V cílové rovince ovšem Sabbatini využila mohutné podpory turínského publika a získala pro pořádající zemi zlatou medaili. Španělsko bralo stříbro a Francie se může pyšnit bronzovými medailemi.

Další články

Hrochová zpět na půlmaratonském trůnu, premiéra Marčíka
14. dubna 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jiří Marek

Hrochová zpět na půlmaratonském trůnu, premiéra Marčíka

V Pardubicích byli za teplého jarního počasí korunováni republikoví šampioni v půlmaratonu. Tereza Hrochová po suverénním výkonu získala svůj čtvrtý titul na této trati, Vladimír Marčík se po boji s Jiřím Homoláčem radoval vůbec poprvé. Tereza Hrochová vybojovala týden po startu na půlmaratonu v Praze svůj již třináctý titul napříč disciplínami. Poloviční maratonská ...

V Pardubicích se poběží o půlmaratonské tituly
11. dubna 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Martin Edlman

V Pardubicích se poběží o půlmaratonské tituly

Pardubický vinařský půlmaraton bude v sobotu 13. dubna opět hostitelem mistrovství České republiky. Hlavní hvězdou bude olympionička Tereza Hrochová, mužský závod nabídne duel Jiřího Homoláče s Vladimírem Marčíkem. Další půlmaraton na otočku Jasnou favoritkou na titul mezi ženami je loni absentující Tereza Hrochová. „Budu se otáčet ze soustředění stejně jako na Prahu, takže opět z plného tréninku,“ vzkázala šampionka z let ...

Třináctý ročník rodinného seriálu RunTour startuje 13. dubna
9. dubna 2024 Závody, RunTour

Třináctý ročník rodinného seriálu RunTour startuje 13. dubna

Šťastná třináctka! Už v sobotu 13. dubna odstartuje nová sezona ČEZ RunTour. Běžecký seriál, vloni co do účasti třetí největší u nás, vstoupí do svého 13. ročníku jako už tradičně v Českých Budějovicích. Zde je pro běžce připravena celá řada novinek v duchu hesla #JERADOSTBĚŽET. I přes navýšenou kapacitu je první letošní závod ...

Pražský půlmaraton ozdobil rekordem Keňan Sawe. Z domácích zvítězili Vebr a Hrochová
7. dubna 2024 Závody, RunCzech

Pražský půlmaraton ozdobil rekordem Keňan Sawe. Z domácích zvítězili Vebr a Hrochová

Vyprodaný 1/2Maraton Praha vyhrál suverénně Keňan Sabastian Kimaru Sawe, který o 23 vteřin vylepšil rekord závodu. Čas 58 minut a 24 sekund je pro něj nové osobní maximum, v historických tabulkách jde o dvanáctý nejrychlejší půlmaraton a nejlepší letošní výkon. Mezi ženami vyhrála Etiopanka Gete Alemayechu Teklemichael. Nejrychlejším českým běžcem ...

Pražský půlmaraton zlákal úřadujícího mistra světa Saweho
3. dubna 2024 Závody, RunCzech, foto: Eduard Erben

Pražský půlmaraton zlákal úřadujícího mistra světa Saweho

Na start sobotního 1/2Maratonu Praha se postaví i úřadující mistr světa na této trati Sabastian Kimaru Sawe. Po boku keňského šampiona z Rigy vyběhnou další zajímavá jména světové atletiky, ale také rekordních 15 500 běžců ze 115 zemí. "Každoročně do Prahy zavítají hvězdní vytrvalci, ale letos je to opravdu absolutní extratřída. ...

Palestra Kbelská 10 přinesla běžecké jaro i rekordy, vítězí Strnad a Stýblová
3. března 2024 Závody, Tomáš Nohejl, foto: Petr Váňa

Palestra Kbelská 10 přinesla běžecké jaro i rekordy, vítězí Strnad a Stýblová

Jen těsně o 35 kusů se nevyprodala navýšená kapacita 1500 startovních čísel. Jeden z nedávno vyhlášených TOP běhů loňského roku Palestra Kbelská desítka na severovýchodním kraji Prahy i tak nabídla řadu rekordů, v ideálním počasí (13 stupňů, místy slunce a hlavně bezvětří) též bezvadnou atmosféru i s kapelou na startu ...

Stewartová má ze Španělska osobák na desítce
25. února 2024 Závody, text: red, foto: Puma

Stewartová má ze Španělska osobák na desítce

Česká rekordmanka na maratonské i půlmaratonské trati Moira Stewartová si zpestřila přípravu na olympijské hry závodem na 10 kilometrů ve španělském Castellónu, kde doběhla v čase 32:41. Stewartová si tak o tři vteřiny vylepšila osobní rekord na silnici. „Z času nejsem nadšená, ale zároveň nejsem ani zklamaná,“ uvedla Stewartová. Svěřenkyně ...

Pořadatelé běžecký podniků opět oceněni
21. února 2024 , Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

Pořadatelé běžecký podniků opět oceněni

Tradičním místem výročního setkání pořadatelů běhů se zástupci Českého atletického svazu a členy Zlatého klubu českých vytrvalců se stává Střelecký ostrov. S impozantním výhledem na Prahu ze zdejšího restaurantu se také pro rok 2023 vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. Prostory v centru Prahy kousek od Národního divadla ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu