Na Masarykových kolejích v Praze byly od zástupců Českého atletického svazu oceněny největší běžecké závody na našem území. Byla zveřejněna také dvě nová jména do Zlatého klubu českých vytrvalců.
Běhání v České republice stále nabývá na popularitě. Nejenže roste počet běžeckých závodů na našem území, ale roste i počet jejich účastníků a navyšující trend nadále pokračuje. Důkazem toho je, že běžeckých závodů v České republice se zúčastnilo celkem 133 083 startujících. „My, jako Český atletický svaz, chceme stát primárně za pořadateli běžeckých podniků v Česku, protože to jsou právě oni, kdo výrazně podporují běhání v naší zemi, říká Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu a doplnil: „ Jsem šťastný, že běžecký boom u nás nadále pokračuje. Všem, kteří se podílí na pořádání běžeckých podniků v České republice, patří velký dík a jsem přesvědčen, že se bude dařit i nadále,“ . Zvyšující popularitu běhání na našem území si pochvaluje též ambasadorka projektu Top běhy Jarmila Kratochvílová. „Chtěla bych poděkovat za vše, co jste pro český běh udělali. Dík patří i pořadatelům menších běžeckých podniků. Je krásné sledovat, že se Česko tak krásně rozběhává. Vím, že to není jednoduché pořádat jakýkoliv běžecký závod. Myslím, že tou největší odměnou jsou spokojené reakce samotných závodníků,“ dodala česká běžecká legenda.
Největší porci účastníků přináší závody seriálu RunCzech, který čítá osm závodů, kterých se zúčastnilo dohromady 74 585 běžců a zůstává tak leaderem tuzemských běžeckých seriálů. Počet závodníku by byl pak ještě větší, pokud by nebyly tyto populární závody ulicemi měst kapacitně omezeny. Největším závodem v rámci běžeckých seriálů je již dlouhodobě Volkswagen maraton v Praze, kterého se letos zúčastnilo 15 259 běžců a stal se tak opět TOP běžeckým závodem na území České republiky.
Výrazně přes deset tisíc účastníků měl také další seriál osmi závodů Česká pojišťovna Mizuno Run Tour s 11 161 startujícími. Pomyslnou bronzovou příčku z loňského roku pak udržel Iscarex Cup, kterého se zúčastnilo před devět tisíc běžců. Elitní pětici seriálů doplňuji ještě stále populárnější Night Run a také Mizuno Running Cup.
Ze závodů, které nepatří do žádného seriálu, si dlouhodobě nejlépe vede Velká Kunratická. Jejího třiaosmdesátého ročníku se zúčastnilo přes 4000 závodníků, čímž byl tradičně vyčerpán kapacitní limit Kunratické. Za ní následuje další velmi tradiční závod a tím jsou Běchovice, kde poměřilo své síly přes tři tisíce startujících. Hranici tří tisíc závodníků překonal i Pardubický vinařský maraton.
Na popularizaci běžeckých závodů v Česku se výrazně podílí i projekt Českého atletického svazu Český běh. „Český běh je platformou pro propojení celé běžecké komunity, tedy jak samotných běžců, tak organizátorů závodů. Představili jsme certifikace tratí, nyní budeme navazovat změnami našeho webu, který by se měl stát více otevřeným a měl by výrazně pomoci jak běžcům, tak organizátorům běhů, uvedl vedoucí projektu Milan Beneš.
Také Zlatý klub českých vytrvalců se rozrostl o dvě jména. Prvním z nich je účastnice mistrovství světa v Pekingu v běhu na 3000 metrů překážek Lucie Sekanová. Dále se této cti dostalo i Evě Vrabcové, která již několik let dokáže úspěšně kombinovat běžecké lyžování s atletikou a v letošním roce ovládla například běchovický závod. Tyto dvě zástupkyně něžného pohlaví se tak zařadily mezi takové velikány českého běhu, jako jsou Róbert Štefko, Jan Pešava nebo Ivan Uvizl.