Běžci si mohou užít atmosféru mezinárodních vrcholů přímo na trati - Český běh

6. 10. 2022, Michal Procházka, foto: paris2024.org a worldathletics.org, Závody

Startovat při veřejném závodě na světovém šampionátu v silničním běhu není novinkou a bude to možné i za rok v Rize. V létě 2024 však dostanou běžci příležitost startovat na stejné trati jako olympionici v Paříži.

Do Rigy na půlmaraton, pětku či míli aneb kdo si zaplatí

Mistrovsví světa v silničním běhu založené roku 1992 zažije na přelomu září a října v Rize proměnu – druhou výraznou od prodloužení cyklu z jednoho roku na dva počínaje od roku 2010. Dosud se na tomto MS vypisoval pouze půlmaraton (respektive dva ročníky 20 km), nyní k poloviční maratonské trati přibydou ještě 5 km a 1 anglická míle, oboje rovněž na silnici.

Všechny tři distance mohou zažít nejen profíci, kteří splní nominační kritéria, ale také kdokoli, kdo je ochoten zaplatit startovní poplatek a přicestovat do lotyšské metropole. Do konce roku stojí půlmaraton v Rize 39 eur (necelých tisíc korun dle aktuálního kurzu), pětka 19 € (cca 470 Kč) a míle 9 € (220 Kč). Na jaře pak cena veřejných závodů roste a po 1. červenci už se pro největší váhavce vyšplhá na 79, 39 a 24 eur.

Přihláška a další informace zde.

Do Paříže na maraton či desítku jedině s dávkou snahy a kupou štěstí

Zatímco atmosféru půlmaratonského MS mohli amatérští běžci zažít ještě v době „předcovidové“ v roce 2018 ve Valencii, v rámci olympijských her půjde o naprostou novinku. A je v tom i symbolika, neboť maraton na 42,195 km se sice poprvé běžel na hrách 1908 v Londýně, ale počínaje Paříží v roce 1924 se právě na této vzdálenosti ustálil.

Při tvorbě konkrétní trati pro olympiádu o sto let později se pořadatelé inspirovali počátečním rokem Velké francouzské revoluce. V říjnu 1789 proběhl tzv. Ženský pochod na Versailles, při němž několikatisícový dav (hlavně žen, ale byli v něm i muži) proti vysokým cenám a nedostatku chleba protestoval přímo u Ludvíka XVI. Král požadavkům pod nátlakem ozbrojeného davu, který oblehl zámek, ustoupil.

Odstartoval se tím proces rozšíření práv i pro nižší (poddané) vrstvy obyvatelstva. Pochod je tak brán jako symbol humanity a svobody, kteréžto hodnoty si organizátoři her vzali za své motto. (Mimochodem poprvé poběží poslední den her maraton nikoli muži, ale ženy.)

Pokud jde o samotnou maratonskou trať, podle šéfa pořadatelů Tonyho Estangueta „kombinuje sportovní výkon s mimořádným kulturním a architektonickým dědictvím“. V sobotu 10. srpna (muži), respektive 11. (ženy) se vystartuje o olympijské medaile od pařížské radnice, kde začal před 133 lety zmíněný pochod, obrátka je na zámku ve Versailles a končí se na promenádě Invalidovna. Cestou běžci protnou devět městských částí a několik pamětihodností.

A po běžecké stránce je nečeká nic lehkého. Trať odpovídá regulím Světové atletiky pro uznávání rekordů, ovšem profil rychlým časům moc přát nebude: celkem závodníci vystoupají 438 metrů (klesání je 436 m) a bude tam i pasáž se sklonem 13,5 %, proti souvislému rychlému tempu bude i množství zatáček.

Jak si zaběhnout na olympiádě

Cesta hobíků na start olympijské tratě není tak přímočará jako na MS. A to přestože se vedle maratonu poběží i 10 km (start a cíl jsou stejné, trať se omezuje na centrum Paříže a do Versailles se nedoběhne) a kapacita každého ze závodů čítá symbolických 20 024 účastníků, tedy celkem více než čtyřicet tisíc. Jednoduše koupit číslo totiž nejde. Lze jej „vyhrát“, přičemž k posílení šance se nabízejí tři cesty:

  1. Stát se členem olympijského klubu (Le Club, club.paris2024.org), kde jsou v nabídce například také divácké vstupenky na sportoviště. Účastnit se sportovních výzev (vypisovaných 4x ročně) nebo nasbíráním sto tisíc bodů prostřednictvím pohybu (nejen během) do 31. 12. 2023 a tím se dostat do velkého slosování o startovní čísla na 10 km a maraton začátkem roku 2024.
  2. Používat speciální běžeckou aplikaci k masovým běhům na pařížské olympiádě „Mass Participation Marathon“, kde jsou vypisovány výzvy – každý měsíc přibližně čtyři – a tím si říct o startovní číslo. Tato možnost je určena výhradně pro maraton na OH.
  3. Sledovat instagramový účet @teamorangerunning a v rámci této běžecké komunity se účastnit celé řady výzev a tím se získat startovní číslo. Platí pro desítku i maraton.

Přiděleno bylo zatím tři tisíce čísel, potíž zatím uskutečněných výzev je, že se omezovaly výhradně na Paříž. Jestli budou některé z nich jinde po světě, nebo třeba virtuální, informace neuvádějí.

Více o masových závodech na OH (tratě, výzvy…) najdete zde.

Další články

Krosové tituly z Rumburku obhájcům Hrochové a Kovářovi
28. listopadu 2022 Závody, Michal Procházka, foto: Tomáš Edlman

Krosové tituly z Rumburku obhájcům Hrochové a Kovářovi

Pořadatelé krosového mistrovství republiky v Rumburku připravili ve zdejším fotbalgolfovém areálu Dymník náročné, ale pěkné tratě, které běžce vskutku prověřily. Suverénní představení předvedli Tereza Hrochová a Jáchym Kovář a oba s přehledem zopakovali loňské tituly z "ValMezu". Mezi mílaři se prosadili Michal Šmahel a při ženské premiéře Anna Šimková. VYTRVALCE SI ...

O republikové tituly v krosu v Rumburku
23. listopadu 2022 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková

O republikové tituly v krosu v Rumburku

Série domácích republikových šampionátů bude završena tím krosovým, který se uskuteční v sobotu 26. listopadu v Rumburku. Tradičně nepůjde „jen“ o mistrovské medaile, ale bojovat se bude též o nominaci na prosincové mistrovství Evropy v přespolním běhu, jehož hostitelem je italský Turín. V závodě mužů (vytrvalců) bude obhajovat titul z loňského roku Jáchym ...

„Listopad“ ve Hvězdě ovládli Mäki a Šmahel
19. listopadu 2022 Závody, Michal Procházka, foto: Alice Štrosová

„Listopad“ ve Hvězdě ovládli Mäki a Šmahel

Za teploty kolem bodu mrazu se v pražské oboře Hvězda uskutečnil 69. ročník Běhu 17. listopadu, konaný také jako akademické mistrovství ČR. Na bahnitých cestách po nočním sněžení se prosadili Kristiina Mäki a Michal Šmahel. Běhů k připomínce Mezinárodního dne studenstva a událostí 17. listopadu v letech 1939 a 1989 se koná celá řada. ...

Velkou Kunratickou vyhráli Šmahel a Vetchá
14. listopadu 2022 Závody

Velkou Kunratickou vyhráli Šmahel a Vetchá

Michal Šmahel po roce úspěšně obhájil vítězství ve Velké Kunratické. Mezi ženami 89. ročník krosové klasiky na ovládla potřetí Adéla Vetchá (dříve Stránská). Nad Prahou seděla druhou neděli mlha, to je ale jak známo drobnost pro účastníky tradičního, původně z recese vzniklého krosu v Kunratickém lese. Trasa sice neměří o moc více než ...

Macurová: Prostě jsem vypnula a běžela
10. listopadu 2022 , Petr Jelínek, Michal Procházka, foto: David Švestka

Macurová: Prostě jsem vypnula a běžela

Před dvěma dny se vrátila česká výprava z úspěšného vystoupení na mistrovství světa v horských bězích v thajském Chiang Mai. O nejlepší český výsledek se postarala Barbora Macurová, která vybojovala v závodě Short Trail (38 km, +2777 m) stříbrnou medaili. S jakými dojmy přiletěla zpět do České republiky? Barboro, máte za ...

Na závěr v Chiang Mai Kovář desátý, mužský tým čtvrtý
6. listopadu 2022 , Petr Jelínek

Na závěr v Chiang Mai Kovář desátý, mužský tým čtvrtý

Třetím soutěžním dnem vyvrcholilo v thajském Chiang Mai mistrovství světa v horských bězích. Na programu byl závodu v běhu do vrchu nahoru dolů. Z českého týmu si vedl nejlépe Jáchym Kovář těsně před Markem Chrascinou, spolu s Viktorem Šináglem dosáhli na čtvrté týmové místo. Do mužského závodu odstartovalo stejné trio jako ...

Macurová vybojovala světové stříbro v krátkém trailu
5. listopadu 2022 , Petr Jelínek

Macurová vybojovala světové stříbro v krátkém trailu

Mistrovství světa v horských bězích v thajském Chiang Mai pokračovalo druhým soutěžním dnem, kdy byly na programu maratonské závody a česká výprava se může radovat z první medaile. V závodě Short Trail si doběhla Barbora Macurová pro stříbrnou medaili. Do ženského závodu nastoupily tři české závodnice a Barbora Macurová se ...

Chrascina a Hrochová v TOP 10 na klasické trati na MS v Thajsku
4. listopadu 2022 , Petr Jelínek, foto: David Švestka

Chrascina a Hrochová v TOP 10 na klasické trati na MS v Thajsku

Prvním soutěžním dnem odstartovalo v thajském Chiang Mai mistrovství světa v horských bězích. V klasickém běhu do vrchu (nahoru) dosáhli nejlepších českých umístění Marek Chrascina a Tereza Hrochová, kteří doběhli shodně devátí. Obě naše družstva skončila šestá. Marek Chrascina vstupoval do mužského závodu jako obhájce světového bronzu z předešlého šampionátu, které se konalo před ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu