Běžci si mohou užít atmosféru mezinárodních vrcholů přímo na trati - Český běh

6. 10. 2022, Michal Procházka, foto: paris2024.org a worldathletics.org, Závody

Startovat při veřejném závodě na světovém šampionátu v silničním běhu není novinkou a bude to možné i za rok v Rize. V létě 2024 však dostanou běžci příležitost startovat na stejné trati jako olympionici v Paříži.

Do Rigy na půlmaraton, pětku či míli aneb kdo si zaplatí

Mistrovsví světa v silničním běhu založené roku 1992 zažije na přelomu září a října v Rize proměnu – druhou výraznou od prodloužení cyklu z jednoho roku na dva počínaje od roku 2010. Dosud se na tomto MS vypisoval pouze půlmaraton (respektive dva ročníky 20 km), nyní k poloviční maratonské trati přibydou ještě 5 km a 1 anglická míle, oboje rovněž na silnici.

Všechny tři distance mohou zažít nejen profíci, kteří splní nominační kritéria, ale také kdokoli, kdo je ochoten zaplatit startovní poplatek a přicestovat do lotyšské metropole. Do konce roku stojí půlmaraton v Rize 39 eur (necelých tisíc korun dle aktuálního kurzu), pětka 19 € (cca 470 Kč) a míle 9 € (220 Kč). Na jaře pak cena veřejných závodů roste a po 1. červenci už se pro největší váhavce vyšplhá na 79, 39 a 24 eur.

Přihláška a další informace zde.

Do Paříže na maraton či desítku jedině s dávkou snahy a kupou štěstí

Zatímco atmosféru půlmaratonského MS mohli amatérští běžci zažít ještě v době „předcovidové“ v roce 2018 ve Valencii, v rámci olympijských her půjde o naprostou novinku. A je v tom i symbolika, neboť maraton na 42,195 km se sice poprvé běžel na hrách 1908 v Londýně, ale počínaje Paříží v roce 1924 se právě na této vzdálenosti ustálil.

Při tvorbě konkrétní trati pro olympiádu o sto let později se pořadatelé inspirovali počátečním rokem Velké francouzské revoluce. V říjnu 1789 proběhl tzv. Ženský pochod na Versailles, při němž několikatisícový dav (hlavně žen, ale byli v něm i muži) proti vysokým cenám a nedostatku chleba protestoval přímo u Ludvíka XVI. Král požadavkům pod nátlakem ozbrojeného davu, který oblehl zámek, ustoupil.

Odstartoval se tím proces rozšíření práv i pro nižší (poddané) vrstvy obyvatelstva. Pochod je tak brán jako symbol humanity a svobody, kteréžto hodnoty si organizátoři her vzali za své motto. (Mimochodem poprvé poběží poslední den her maraton nikoli muži, ale ženy.)

Pokud jde o samotnou maratonskou trať, podle šéfa pořadatelů Tonyho Estangueta „kombinuje sportovní výkon s mimořádným kulturním a architektonickým dědictvím“. V sobotu 10. srpna (muži), respektive 11. (ženy) se vystartuje o olympijské medaile od pařížské radnice, kde začal před 133 lety zmíněný pochod, obrátka je na zámku ve Versailles a končí se na promenádě Invalidovna. Cestou běžci protnou devět městských částí a několik pamětihodností.

A po běžecké stránce je nečeká nic lehkého. Trať odpovídá regulím Světové atletiky pro uznávání rekordů, ovšem profil rychlým časům moc přát nebude: celkem závodníci vystoupají 438 metrů (klesání je 436 m) a bude tam i pasáž se sklonem 13,5 %, proti souvislému rychlému tempu bude i množství zatáček.

Jak si zaběhnout na olympiádě

Cesta hobíků na start olympijské tratě není tak přímočará jako na MS. A to přestože se vedle maratonu poběží i 10 km (start a cíl jsou stejné, trať se omezuje na centrum Paříže a do Versailles se nedoběhne) a kapacita každého ze závodů čítá symbolických 20 024 účastníků, tedy celkem více než čtyřicet tisíc. Jednoduše koupit číslo totiž nejde. Lze jej „vyhrát“, přičemž k posílení šance se nabízejí tři cesty:

  1. Stát se členem olympijského klubu (Le Club, club.paris2024.org), kde jsou v nabídce například také divácké vstupenky na sportoviště. Účastnit se sportovních výzev (vypisovaných 4x ročně) nebo nasbíráním sto tisíc bodů prostřednictvím pohybu (nejen během) do 31. 12. 2023 a tím se dostat do velkého slosování o startovní čísla na 10 km a maraton začátkem roku 2024.
  2. Používat speciální běžeckou aplikaci k masovým běhům na pařížské olympiádě „Mass Participation Marathon“, kde jsou vypisovány výzvy – každý měsíc přibližně čtyři – a tím si říct o startovní číslo. Tato možnost je určena výhradně pro maraton na OH.
  3. Sledovat instagramový účet @teamorangerunning a v rámci této běžecké komunity se účastnit celé řady výzev a tím se získat startovní číslo. Platí pro desítku i maraton.

Přiděleno bylo zatím tři tisíce čísel, potíž zatím uskutečněných výzev je, že se omezovaly výhradně na Paříž. Jestli budou některé z nich jinde po světě, nebo třeba virtuální, informace neuvádějí.

Více o masových závodech na OH (tratě, výzvy…) najdete zde.

Další články

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová
13. března 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Jaroslav Železný a Jan Kervitcer

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová

Další březnová sobota a další tradiční desítka. V Pečkách na Kolínsku se 11. 3. uskutečnil 43. ročník Memoriálu Jardy Kvačka. Účastníky obrátkového závodu potrápil nejen vítr, ale také teplota jen lehce nad nulou, pocitová ještě nižší. Vítězi se stali ukrajinští běžci Mykola Mevša a Maryna Němčenko. Pečky – Ratenice – Cerhenice ...

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn
6. března 2023 Závody, David Janeczek, Michal Procházka, foto: Jindřich Krammer

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn

Moira Stewartová se vrátila po zranění suverénním triumfem na silniční Kbelské desítce, která byla součástí přípravy na pražský půlmaraton 1. dubna. Nejrychlejším mužem a tím i celkovým vítězem ve Kbelích byl René Sasyn. „Chtěla jsem hlavně závodit a vyzkoušet, jak na tom jsem,” vysvětluje Stewartová, která je v plném tréninku teprve měsíc. ...

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!
28. února 2023 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: Milan Mikšík (titulní a 1), Jiří Horák (2 a 3)

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!

Patří k nejoblíbenějším běžeckým silničním závodům v Česku. Především pro svou perfektní organizaci, neopakovatelnou přátelskou atmosféru, ale i náročnou kopcovitou trať na pomezí Hané a Hostýnských vrchů s výhledy na nedaleký Svatý Hostýn. Rohálovská desítka oslavila v sobotu třicet let své existence – v plné kondici a s více než čtyřmi stovkami aktivních gratulantů na trati. ...

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává
21. února 2023 Rozhovory, Trénink, Michal Procházka, foto: RunCzech

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává

Když sledovala jako malá olympiádu v Barceloně a snila o účasti na hrách, nenapadlo ji, že pod pěti kruhy se objeví dvakrát v její letní a třikrát v zimní variantě. Teď pro Evu Vrabcovou Nývltovou nastal čas bohatou kariéru ukončit. Konec úspěšné kariéry bronzové maratonkyně z ME v Berlíně (6. 2. 1986) urychlilo ...

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů
19. února 2023 Závody, Petr Jelínek, foto: Steve Christo pro WA

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů

V australském Bathurstu se uskutečnilo za horkého počasí 44. mistrovství světa v přespolním běhu, kterému jasně dominovali afričtí běžci a běžkyně. V hlavních kategoriích brali tituly Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Beatrice Chebet. Světový šampionát v krosu se uskutečnil po čtyřech letech a poprvé v historii se konal v Austrálii. Jeho ...

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců
9. února 2023 Závody, Michal Procházka, foto: WMTRC 2023 / Roastmedia a David Švestka

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců

Mistrovství světa v horských a trailových bězích v regionu Innsbruck­-Stubai proběhne sice až za čtyři měsíce (6. až 10. června), s předběžnými přihláškami hlásí pořadatelé mimořádný zájem. Ve své zprávě uvádějí, že k 6. únoru ­­mají přislíbenu účast více než 1200 běžců z 58 zemí. Ačkoli jsou registrace předběžné a federace ...

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici
31. ledna 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: 10k Valencia Ibercaja

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici

V polovině ledna ve Valencii vystřihnul silniční desítku za 29:07 a upevnil si pozici v elitní desítce českého historického pořadí. Hlavní disciplínou Damiána Vícha je sice pořád 3000 metrů překážek, už teď se o něm ale začíná mluvit jako o velké vytrvalecké naději. A on sám se tomu moc nebrání. Od úspěšného ...

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory
26. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory

Po roce se znovu v Caffesion Gallery na Střeleckém ostrově v Praze sešli pořadatelé běhů k převzetí ocenění od zástupců Českého atletického svazu a členů Zlatého klubu českých vytrvalců, včetně jubilantky Petry Kamínkové. Opět se vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. V kavárně v centru Prahy s výhledem na ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu