Běžci si mohou užít atmosféru mezinárodních vrcholů přímo na trati - Český běh

6. 10. 2022, Michal Procházka, foto: paris2024.org a worldathletics.org, Závody

Startovat při veřejném závodě na světovém šampionátu v silničním běhu není novinkou a bude to možné i za rok v Rize. V létě 2024 však dostanou běžci příležitost startovat na stejné trati jako olympionici v Paříži.

Do Rigy na půlmaraton, pětku či míli aneb kdo si zaplatí

Mistrovsví světa v silničním běhu založené roku 1992 zažije na přelomu září a října v Rize proměnu – druhou výraznou od prodloužení cyklu z jednoho roku na dva počínaje od roku 2010. Dosud se na tomto MS vypisoval pouze půlmaraton (respektive dva ročníky 20 km), nyní k poloviční maratonské trati přibydou ještě 5 km a 1 anglická míle, oboje rovněž na silnici.

Všechny tři distance mohou zažít nejen profíci, kteří splní nominační kritéria, ale také kdokoli, kdo je ochoten zaplatit startovní poplatek a přicestovat do lotyšské metropole. Do konce roku stojí půlmaraton v Rize 39 eur (necelých tisíc korun dle aktuálního kurzu), pětka 19 € (cca 470 Kč) a míle 9 € (220 Kč). Na jaře pak cena veřejných závodů roste a po 1. červenci už se pro největší váhavce vyšplhá na 79, 39 a 24 eur.

Přihláška a další informace zde.

Do Paříže na maraton či desítku jedině s dávkou snahy a kupou štěstí

Zatímco atmosféru půlmaratonského MS mohli amatérští běžci zažít ještě v době „předcovidové“ v roce 2018 ve Valencii, v rámci olympijských her půjde o naprostou novinku. A je v tom i symbolika, neboť maraton na 42,195 km se sice poprvé běžel na hrách 1908 v Londýně, ale počínaje Paříží v roce 1924 se právě na této vzdálenosti ustálil.

Při tvorbě konkrétní trati pro olympiádu o sto let později se pořadatelé inspirovali počátečním rokem Velké francouzské revoluce. V říjnu 1789 proběhl tzv. Ženský pochod na Versailles, při němž několikatisícový dav (hlavně žen, ale byli v něm i muži) proti vysokým cenám a nedostatku chleba protestoval přímo u Ludvíka XVI. Král požadavkům pod nátlakem ozbrojeného davu, který oblehl zámek, ustoupil.

Odstartoval se tím proces rozšíření práv i pro nižší (poddané) vrstvy obyvatelstva. Pochod je tak brán jako symbol humanity a svobody, kteréžto hodnoty si organizátoři her vzali za své motto. (Mimochodem poprvé poběží poslední den her maraton nikoli muži, ale ženy.)

Pokud jde o samotnou maratonskou trať, podle šéfa pořadatelů Tonyho Estangueta „kombinuje sportovní výkon s mimořádným kulturním a architektonickým dědictvím“. V sobotu 10. srpna (muži), respektive 11. (ženy) se vystartuje o olympijské medaile od pařížské radnice, kde začal před 133 lety zmíněný pochod, obrátka je na zámku ve Versailles a končí se na promenádě Invalidovna. Cestou běžci protnou devět městských částí a několik pamětihodností.

A po běžecké stránce je nečeká nic lehkého. Trať odpovídá regulím Světové atletiky pro uznávání rekordů, ovšem profil rychlým časům moc přát nebude: celkem závodníci vystoupají 438 metrů (klesání je 436 m) a bude tam i pasáž se sklonem 13,5 %, proti souvislému rychlému tempu bude i množství zatáček.

Jak si zaběhnout na olympiádě

Cesta hobíků na start olympijské tratě není tak přímočará jako na MS. A to přestože se vedle maratonu poběží i 10 km (start a cíl jsou stejné, trať se omezuje na centrum Paříže a do Versailles se nedoběhne) a kapacita každého ze závodů čítá symbolických 20 024 účastníků, tedy celkem více než čtyřicet tisíc. Jednoduše koupit číslo totiž nejde. Lze jej „vyhrát“, přičemž k posílení šance se nabízejí tři cesty:

  1. Stát se členem olympijského klubu (Le Club, club.paris2024.org), kde jsou v nabídce například také divácké vstupenky na sportoviště. Účastnit se sportovních výzev (vypisovaných 4x ročně) nebo nasbíráním sto tisíc bodů prostřednictvím pohybu (nejen během) do 31. 12. 2023 a tím se dostat do velkého slosování o startovní čísla na 10 km a maraton začátkem roku 2024.
  2. Používat speciální běžeckou aplikaci k masovým běhům na pařížské olympiádě „Mass Participation Marathon“, kde jsou vypisovány výzvy – každý měsíc přibližně čtyři – a tím si říct o startovní číslo. Tato možnost je určena výhradně pro maraton na OH.
  3. Sledovat instagramový účet @teamorangerunning a v rámci této běžecké komunity se účastnit celé řady výzev a tím se získat startovní číslo. Platí pro desítku i maraton.

Přiděleno bylo zatím tři tisíce čísel, potíž zatím uskutečněných výzev je, že se omezovaly výhradně na Paříž. Jestli budou některé z nich jinde po světě, nebo třeba virtuální, informace neuvádějí.

Více o masových závodech na OH (tratě, výzvy…) najdete zde.

Další články

MUM 2024: vítězové zrození ve vedru, bouři a porci 300 kilometrů za jediný týden
13. července 2024 Závody, Adam Fritscher, foto: archiv Daniela Orálka

MUM 2024: vítězové zrození ve vedru, bouři a porci 300 kilometrů za jediný týden

MUM - slovo, které zní zejména v angličtině (v překladu: „maminka“) až mazlivě. Ve světě ultramaratonu to ale znamená zatracené drsnou porci cca tří set kilometrů odběhaných za jediný týden. Moravský UltraMaraton (zkráceně právě MUM), jehož 32. ročník se první červencový týden konal již tradičně v Lomnici u Tišnova na Brněnsku, totiž ...

V Olomouci vládli Ital D'Onofrio a Maďarka Szabó, Hrochová byla druhá
16. června 2024 Závody, RunCzech

V Olomouci vládli Ital D'Onofrio a Maďarka Szabó, Hrochová byla druhá

Králem olomouckého půlmaratonu, hlavního závodu při zdejším běžeckém festivalu, se stal s časem 1:04:56 Ital Daniele D'Onofrio. Nejlepším Čechem byl Jiří Homoláč. Mezi ženami zvítězila Maďarka Nóra Szabó (1:12:44) před Terezou Hrochovou. Novinkou byl doprovodný běh na 5 km. „Od prvního ročníku tady cítíme obrovskou podporu města i místních obyvatel. Místní lidé ...

Novinka v termínovce - poznávací půlmaraton kolem Prahy 4
4. června 2024 Závody, Tomáš Nohejl a Český běh

Novinka v termínovce - poznávací půlmaraton kolem Prahy 4

Není malých půlmaratonů! A tak přichází další, s místopisným přesahem, který chce objevit Prahu 4, největší část metropole. Víte, že po obvodu měří plus/mínus jedenadvacet kilometrů? Ne u každého závodu jde o čas, často je zážitek tím hlavním motivem k pohybu. Trať s epicentrem ve Žlutých lázních v Podolí zamíří podél ...

Rodina EPPkařů už má přes 700 000 členů, přidejte se i vy
3. června 2024 Trénink, Český běh PR

Rodina EPPkařů už má přes 700 000 členů, přidejte se i vy

Nazout kecky, zapnout EPPku a vyrazit! Sportovně-charitativní aplikace EPP-Pomáhej pohybem Nadace ČEZ si za devět let své existence získala srdce více než 700 000 lidí. EPPka, jak jí říkají sami uživatelé, patří mezi nejoblíbenější sportovní trackery v Česku. Spojuje totiž do jednoho zážitku dobrý pocit z pohybu a z pomoci druhým. A ...

Z francouzských hor veze mužské družstvo trailový bronz
3. června 2024 Závody, Michal Procházka, Petr Jelínek, foto: David Švestka

Z francouzských hor veze mužské družstvo trailový bronz

V horských terénech nad francouzským Annecy bojovali vytrvalci o prodlouženém víkendu při mistrovství Evropy. O nejlepší individuální umístění se postarali třináctá Hana Švestková Stružková v disciplíně nahoru-dolů a dvanáctý Tomáš Maceček, který spolu s kolegy v dlouhém horském závodě (trailu) vybojoval týmový bronz. V pátek maximem výsledky na konci „top 20“ V závodě žen „nahoru“ na 7,6 km ...

Půlmaraton při běžeckém festivalu v Českých Budějovicích ovládli Hendel a Nemčenko
2. června 2024 Závody, RunCzech

Půlmaraton při běžeckém festivalu v Českých Budějovicích ovládli Hendel a Nemčenko

Půlmaraton v Českých Budějovicích se nově uskutečnil pod hlavičkou Mattoni Running Festivalu. Pořadatelům se povedlo naplnit kapacity jak v elitních, tak v rodinných závodech. Vítězem Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice, druhého dílu série EuroHeroes, se stal Němec Sebastian Hendel. Mezi ženami triumfovala Ukrajina Maryna Nemčenko, která vylepšila evropský rekord závodu. Nejlepšími ...

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes
19. května 2024 Závody, RunCzech, M. Procházka, foto: RunCzech

Hrochová ve Varech vystartovala za obhajobou titulu EuroHeroes

Lázeňskou kolonádu při běžeckém festivalu v Karlových Varech zaplnily davy běžců. Půlmaraton opanoval Nizozemec Khalid Choukoud, který ve finiši na cílové čáře porazil Španěla Abdelazize Merzouguiho. Mezi ženami k radosti českých fanoušků zvítězila výkonem 1:12:29 Tereza Hrochová. Půlka i desítka Nové pojetí akce přineslo ještě více možností pro závodníky. Nechyběl klasický půlmaraton s certifikovanou ...

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz
13. května 2024 Závody, Michal Procházka, foto: Vltava Run

Na jedenáctém Vltava Runu triumfoval Winehouse.cz

Více než 360 km pro týmy o maximálně 12 členech, kteří si podělí pevně stanovených 36 úseků. To je Vltava Run, největší štafetový závod u nás podél nejdelší české řeky. Jeho dvanáctý ročník patřil týmu Winehouse.cz. Pro většinu z několika tisíc účastníků jde především o silný zážitek. Některé ze třech stovek ...

provozovatel
 

generální partner ČAS

partneři
českého běžeckého klubu