Běžci si mohou užít atmosféru mezinárodních vrcholů přímo na trati - Český běh

6. 10. 2022, Michal Procházka, foto: paris2024.org a worldathletics.org, Závody

Startovat při veřejném závodě na světovém šampionátu v silničním běhu není novinkou a bude to možné i za rok v Rize. V létě 2024 však dostanou běžci příležitost startovat na stejné trati jako olympionici v Paříži.

Do Rigy na půlmaraton, pětku či míli aneb kdo si zaplatí

Mistrovsví světa v silničním běhu založené roku 1992 zažije na přelomu září a října v Rize proměnu – druhou výraznou od prodloužení cyklu z jednoho roku na dva počínaje od roku 2010. Dosud se na tomto MS vypisoval pouze půlmaraton (respektive dva ročníky 20 km), nyní k poloviční maratonské trati přibydou ještě 5 km a 1 anglická míle, oboje rovněž na silnici.

Všechny tři distance mohou zažít nejen profíci, kteří splní nominační kritéria, ale také kdokoli, kdo je ochoten zaplatit startovní poplatek a přicestovat do lotyšské metropole. Do konce roku stojí půlmaraton v Rize 39 eur (necelých tisíc korun dle aktuálního kurzu), pětka 19 € (cca 470 Kč) a míle 9 € (220 Kč). Na jaře pak cena veřejných závodů roste a po 1. červenci už se pro největší váhavce vyšplhá na 79, 39 a 24 eur.

Přihláška a další informace zde.

Do Paříže na maraton či desítku jedině s dávkou snahy a kupou štěstí

Zatímco atmosféru půlmaratonského MS mohli amatérští běžci zažít ještě v době „předcovidové“ v roce 2018 ve Valencii, v rámci olympijských her půjde o naprostou novinku. A je v tom i symbolika, neboť maraton na 42,195 km se sice poprvé běžel na hrách 1908 v Londýně, ale počínaje Paříží v roce 1924 se právě na této vzdálenosti ustálil.

Při tvorbě konkrétní trati pro olympiádu o sto let později se pořadatelé inspirovali počátečním rokem Velké francouzské revoluce. V říjnu 1789 proběhl tzv. Ženský pochod na Versailles, při němž několikatisícový dav (hlavně žen, ale byli v něm i muži) proti vysokým cenám a nedostatku chleba protestoval přímo u Ludvíka XVI. Král požadavkům pod nátlakem ozbrojeného davu, který oblehl zámek, ustoupil.

Odstartoval se tím proces rozšíření práv i pro nižší (poddané) vrstvy obyvatelstva. Pochod je tak brán jako symbol humanity a svobody, kteréžto hodnoty si organizátoři her vzali za své motto. (Mimochodem poprvé poběží poslední den her maraton nikoli muži, ale ženy.)

Pokud jde o samotnou maratonskou trať, podle šéfa pořadatelů Tonyho Estangueta „kombinuje sportovní výkon s mimořádným kulturním a architektonickým dědictvím“. V sobotu 10. srpna (muži), respektive 11. (ženy) se vystartuje o olympijské medaile od pařížské radnice, kde začal před 133 lety zmíněný pochod, obrátka je na zámku ve Versailles a končí se na promenádě Invalidovna. Cestou běžci protnou devět městských částí a několik pamětihodností.

A po běžecké stránce je nečeká nic lehkého. Trať odpovídá regulím Světové atletiky pro uznávání rekordů, ovšem profil rychlým časům moc přát nebude: celkem závodníci vystoupají 438 metrů (klesání je 436 m) a bude tam i pasáž se sklonem 13,5 %, proti souvislému rychlému tempu bude i množství zatáček.

Jak si zaběhnout na olympiádě

Cesta hobíků na start olympijské tratě není tak přímočará jako na MS. A to přestože se vedle maratonu poběží i 10 km (start a cíl jsou stejné, trať se omezuje na centrum Paříže a do Versailles se nedoběhne) a kapacita každého ze závodů čítá symbolických 20 024 účastníků, tedy celkem více než čtyřicet tisíc. Jednoduše koupit číslo totiž nejde. Lze jej „vyhrát“, přičemž k posílení šance se nabízejí tři cesty:

  1. Stát se členem olympijského klubu (Le Club, club.paris2024.org), kde jsou v nabídce například také divácké vstupenky na sportoviště. Účastnit se sportovních výzev (vypisovaných 4x ročně) nebo nasbíráním sto tisíc bodů prostřednictvím pohybu (nejen během) do 31. 12. 2023 a tím se dostat do velkého slosování o startovní čísla na 10 km a maraton začátkem roku 2024.
  2. Používat speciální běžeckou aplikaci k masovým běhům na pařížské olympiádě „Mass Participation Marathon“, kde jsou vypisovány výzvy – každý měsíc přibližně čtyři – a tím si říct o startovní číslo. Tato možnost je určena výhradně pro maraton na OH.
  3. Sledovat instagramový účet @teamorangerunning a v rámci této běžecké komunity se účastnit celé řady výzev a tím se získat startovní číslo. Platí pro desítku i maraton.

Přiděleno bylo zatím tři tisíce čísel, potíž zatím uskutečněných výzev je, že se omezovaly výhradně na Paříž. Jestli budou některé z nich jinde po světě, nebo třeba virtuální, informace neuvádějí.

Více o masových závodech na OH (tratě, výzvy…) najdete zde.

Další články

Stewartová má ze Španělska osobák na desítce
25. února 2024 Závody, text: red, foto: Puma

Stewartová má ze Španělska osobák na desítce

Česká rekordmanka na maratonské i půlmaratonské trati Moira Stewartová si zpestřila přípravu na olympijské hry závodem na 10 kilometrů ve španělském Castellónu, kde doběhla v čase 32:41. Stewartová si tak o tři vteřiny vylepšila osobní rekord na silnici. „Z času nejsem nadšená, ale zároveň nejsem ani zklamaná,“ uvedla Stewartová. Svěřenkyně ...

Pořadatelé běžecký podniků opět oceněni
21. února 2024 , Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

Pořadatelé běžecký podniků opět oceněni

Tradičním místem výročního setkání pořadatelů běhů se zástupci Českého atletického svazu a členy Zlatého klubu českých vytrvalců se stává Střelecký ostrov. S impozantním výhledem na Prahu ze zdejšího restaurantu se také pro rok 2023 vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. Prostory v centru Prahy kousek od Národního divadla ...

Pozvánka na Evropskou konferenci běžeckého byznysu
16. února 2024

Pozvánka na Evropskou konferenci běžeckého byznysu

European Running Business Conference 2024, to je jedinečné setkání specialistů na běžecké odvětví! Připojte se k nám od 8. do 10. listopadu v kultovním kulturním centru Nadace Stavrose Niarchose v Aténách v Řecku, kde se zrodil maratónský závod, zvou pořadatelé. Těmi jsou Evropská atletika a SEGAS (řecký atletický svaz), ve spolupráci ...

Ohlédnutí za uplynulým ročníkem EuroHeroes
19. ledna 2024 , RunCzech a M. Procházka

Ohlédnutí za uplynulým ročníkem EuroHeroes

Loňský ročník běžeckého projektu RunCzechu se skládal ze čtyř půlmaratonů oceněných známkou kvality od Světové atletiky (Road Race Label). Mezi padesátkou elitních evropských uspěla i Tereza Hrochová, která se stala spolu s Němcem Sebastian Hendelem vítězkou série. EuroHeroes, projekt vytvořený RunCzech s cílem najít evropské běžecké hvězdy, se loni (po přestávce ...

Praha–Dobříš: Maraton s puncem tradice se stihl ještě na sněhu
13. prosince 2023 , Tomáš Nohejl (edit a mezititulky redakce), foto: Martin Wawrzyczek

Praha–Dobříš: Maraton s puncem tradice se stihl ještě na sněhu

Překonáte zasněžený brdský hřeben rychleji po svých anebo na běžkách? I tuhle tajenku rozluštili účastníci letošního maratonu z Prahy do Dobříše, který navazuje na historický závod ze začátku minulého století. Jen si to bere místo po prašné silnici po trailových trasách. A v adventním čase. Na měknoucím sněhu v nesmekách i ...

Hrochová a Kovář v TOP 30 evropského krosu
10. prosince 2023 , Petr Jelínek

Hrochová a Kovář v TOP 30 evropského krosu

V belgickém Bruselu proběhl poslední reprezentační vrcholu roku 2023, kterým bylo mistrovství Evropy v přespolním běhu. O nejlepší umístění devítičlenné české výpravy se postarala dvaadvacátá Tereza Hrochová. Hrochová a Kovář mezi třicítkou nejlepších Do ženského mistrovského klání, které měřilo 9 kilometrů odstartovalo celkem 59 závodnic, a tak byla poměrně solidní šance, že si ...

KROSOVÁ ELITA MÍŘÍ DO BRUSELU
7. prosince 2023 , Petr Jelínek

KROSOVÁ ELITA MÍŘÍ DO BRUSELU

V neděli 10. prosince se uskuteční v Bruselu 29. mistrovství Evropy v přespolním běhu. Na startu bude řada špičkových běžců a také devět českých nadějí. Evropský krosový šampionát se do belgické metropole vrací po patnácti letech. Naposledy se zde konal v roce 2008. Belgie pak hostí kontinentální klání v přespolním běhu potřetí. Ještě ...

STEWARTOVÁ: ZMĚNY PŘINESLY SVÉ OVOCE
7. prosince 2023 , Petr Jelínek

STEWARTOVÁ: ZMĚNY PŘINESLY SVÉ OVOCE

Moira Stewartová v neděli zazářila na maratonu ve Valencii, kde se jí podařilo splnit ostrý limit pro olympijské hry v Paříži a výrazně vylepšit český rekord. V úterý se po návratu ze Španělska podělila o své dojmy při setkání s novináři. Stewartová jela do Valencie s jasným cílem, kterým bylo pokoření ostrého ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu