Spousta lidí si plánuje dovolenou až na podzimní období, kdy teploty nešplhají nad tropické třicítky. Výpadek z dennodenní rutiny je v pracovním procesu přínosem. Podobně tomu ale může být i se sportováním. Běháte? Dejte si od běhu dovolenou také, nabádá běžecký trenér Pavel Slouka.
Únava, demotivace, odkládání povinností. Tak se může projevovat běžné přepracování člověka, které je často spojováno i s takzvaným syndromem vyhoření. V takových chvílích odborníci radí alespoň na dva týdny vypnout, nebo změnit práci, případně alespoň činnost, kterou máte v práci na starosti.
Podobně je to ale s jakoukoliv aktivitou, kterou děláte dennodenně v průběhu celého roku. I sportování může z příjemného koníčku prorůst z „chci“ do „musím“. Paradoxně, v časech dovolené pak nastupují pocity provinění z toho, že člověk najednou nepracuje, nebo netrénuje.
„Z mých zkušeností můžu říct, že všichni co trénovali na dovolené, dopadli špatně,“ pousměje se trenér olympioniků Pavel Slouka. „Nejdřív to byly velké plány, pak se splnily tak na dvacet procent a nakonec se k tomu přidalo nějaké zranění. Buď se věnuju tréninku, nebo jedu na dovolenou…“
Do jaké teploty se ale dá vůbec běhat? „Úseky se dají běhat od mínus patnáct stupňů do zhruba třiceti ve stínu,“ říká trenér. Ohledně letní dovolené se ale upravuje. „Myslím, že do třiceti stupňů se dá ještě běhat, ale jenom brzy ráno anebo pozdě večer.“
Každý běžec si musí zvolit, co na dovolené chce. Jestli si chce oddechnout, nebo chce natrénovat. „Když se chcete udržovat, jeďte na dovolenou na pár dní, ne na dva týdny,“ říká Slouka. Upřesňuje, že i týden dovolené může být moc. Záleží totiž na teplotě. „Můžete si ublížit. Někdy je týden odpočinku lepší – hýbat se úplně v jiném rytmu a jiných sportech, než věnovat se jenom běhání.“
Lidé se často těší, jak budou běhat bosky po písečné pláži. „Hodně lidí si to představuje romanticky. Je ale otázka, jaký písek je – jestli je měkký, nebo tvrdý,“ říká trenér, který se s běžci a triatlonisty nejčastěji na jaro odlétá připravovat na Kanárské ostrovy. „Když je písek tvrdý, tak si můžete zničit klenbu. Když zase měkký, může trpět achilovka. Je potřeba to brát jako psychohygienu a po písku jen klusat, nebo se procházet, užívat si to.“
Na dovolené někdy dovolenkáři zkonzumují i více alkoholu, než obvykle. „Teplo a alkohol se nesnáší,“ zdůrazňuje trenér. „Každý si musí naplánovat dovolenou tak, aby se dobře cítil a ne aby plnil kilometráž.“ Nalinkování si počtu kilometrů na dovolené podle trenéra není správné a vede k demotivaci.
V létě je nevyhnutné dodržovat pitný režim. V dnech, když se tělo hýbe v teplotách přes třicet stupňů, doporučuje tři až čtyři litry vody. „Bublinky nebo ne, to je jedno. Záleží, na co jste zvyklí. Hlavně aby tam nebyly cukry. I usrkávání v průběhu běhu je v pořádku, protože se velmi potíte a odpařujete.“
Rizikem hotelového ubytování je i silná klimatizace v pokoji, nebo chlazené nápoje.
Proto jestli už máte letní dovolenou za sebou, nebo ji ještě jenom plánujete, nejdůležitější je být v pohodě, užít si léto a zrelaxovat.