Kdo není online, jakoby nebyl. Je to tak i s naším během? Musí svět vědět o každém našem běžeckém úspěchu nebo neúspěchu? A jak nás vůbec svět sociálních sítí ovlivňuje v sportování? To vše zkoumají vědci na celém světě.
Lidé nejčastěji komentují své každodenní činnosti, diskutují o různých tématech, chlubí se úspěchy z různých oblastí a četná skupina také updatuje svoje pokroky při zájmových fyzických aktivitách – zlepšení časů, počty uběhnutých kilometrů, nebo výsledky v závodech a soutěžích.
Přínosy sociálních sítí pro naše běžecké kariéry můžou být různé, pozitivní i negativní. Mohou být i dobrým tréninkovým parťákem, rádcem, trenérem i motivátorem. Sociální média můžou mít totiž silný vliv na naši sebedůvěru, a to v dobrém i špatném smyslu.
Virtuální svět facebooku, instagramu, twitteru a dalších oblíbených sítí dospěl až tak daleko, že když někteří běžci nenasdílí alespoň zmínku o svém tréninku, jakoby se ani nestal. Když se neobjevíte pod hashtagem #sweatyselfie, nejste „in“. Ve virtuálním prostoru se také bavíme. Některá běžecká videa se stala virálními a sdílejí je lidé po celém světě.
Vědce proto začalo zajímat, proč jsou někteří uživatelé sítí pasivní a někteří zas aktivnější, a jak to životy lidí ovlivňuje. Zejména psychology pak zajímá, jak jsou sociální sítě propojeny s naším skutečným životem offline. Jaký efekt mají na naší sebevědomí, motivaci, spokojenost, náladu.
K četným pozitivním dopadům sociálních sítí na běžce a běhání patří určitě možnost přidat se k určité komunitě, sounáležitost a s tím spojená motivace, tréninkové tipy a aktuální informace ze světa běhání a běžeckých soutěží. Právě motivační blogy, tipy o běhání na twitteru, facebooku, atp. můžou člověku najít odpovědi na otázky, které mu brání ve sportování, nebo díky chatu (nebo diskuzím) vyřešit svojí situaci nebo problém. Najdete lidi, kteří chápou naši lásku k propocenému tričku po běhání a bolavé nohy, což neodkladně dodá pocit spokojenosti a odhodlání k dalšímu běhu.
Špatná zpráva je, že existuje i temná stránka tohoto virtuálního světa. Je to srovnávání se. Všude, kde se podíváte, vidíte nádherné lidi, nebo běžce, kteří rozebírají své úspěšné tréninky, soutěže, reklamní spoty, vše pozitivní. Až se může zdát, že ostatní nemají „zlé dny“.
Sdílení běžeckých úspěchů a jejich porovnávání s ostatními přáteli na sociálních sítích Čechy na rozdíl od jiných národů moc nebere a pravidelně jej provozuje jen necelých 10 % běžců, uvádí sportvital.cz.
Nejnovější výzkumy ale ukazují, že lidé, kteří ostatní často veřejně informují o tom, co dokázali, touží podle vědců hlavně po potvrzení vlastní hodnoty, protože ta je u nich často přes zdání sebejistoty dost nízká. Často proto píší o svých sportovních výkonech. Tyto statusy sice nasbírají velký počet „lajků“, ale ostatním lidem jsou podle Psychologie Dnes vlastně nesympatické, protože se jim zdají chvástavé.
Čím ale můžou sociální sítě pomoct?
Akce a závody: Aktuální informace. Právě na sítích se můžete dozvědět o nejaktuálnějším závodním dění. Některé aplikace v sobě zahrnují seznamy a přehledy všech doporučovaných tras ve vašem okolí včetně dalších statistik o tom, kdo drží časový rekord, kolik lidí trasou již proběhlo a podobně.
Diskuze a možnost požádat o radu: Pod články, blogy, příspěvky můžete napsat svojí otázku a doufat, že dostanete (relevantní) odpověď. Hashtagy vám pomohou zorientovat se v obrovském množství dostupných informací a lépe je roztřídit.
Motivace: Pokud vám zrovna chybí, není nic jednoduššího než proběhnout motivační příspěvky lidí, nebo profily dalších běžců. Nebo zkuste žalostně zaúpět a během několika minut máte zpětnou vazbu od svých přátel i třeba úplně neznámých lidí.
Koho se vyplatí sledovat na internetu? Zde je pár tipů na nejoblíbenější zahraniční přispívatele ze světa běhu.
Michele Gonzalezová – známá jako NYC Running Mama, její Instagram: NYCRunningMama
Jenny Simpsonová – dvojnásobná olympionička, mistryně světa na 1500 m. Sledujte na trackjenny twitter
Bart Yasso – přezdívaný i „Mayor of Running“ – má svůj web BartYasso.com a na Runners World
Kara Goucherová – dvojnásobná olympionička s bronzem v běhu na 10 000 m (2008). Najdete ji na Instagramu karagoucher.
Matt Frazier – maratonec a ultramaratonec Baltimore. Jeho život vytrvalostního sportovce se změnil, když zjistil, že dokáže běžet déle a rychleji na vegetariánské stravě. Sledujte ho na webu No Meat Athlete
Sage Canaday – Sage běhá všechno od 10 km do 100 mil. Má web SageRunning.
Tipy na další stránky na Facebooku s informacemi o běhání: Salomon Running, RunBlogRun, RunGo, Behame.sk a samozřejmě náš Český běh.