V chladném a sychravém počasí se choroby více lepí i na běžce. Jedním z častých onemocnění v zimním období bývá angína nebo zápal mandlí. Někdo se s ní potýká dokonce několikrát do roka. Pokud se vás to také týká, raději pravidelný výběh tentokrát vynechte.
Angína nebo tonsilitida je dost nepříjemné onemocnění. Někdy se podobá chřipce či nachlazení, člověk ani nemá zvýšenou teplotu, jindy se horečka dokáže vyšplhat až ke čtyřicítce. K tomu může být způsobena viry nebo bakteriemi.
Některé běžce bolívá v krku vždy po běhu v chladném počasí, ale po dvou dnech odezní. Je třeba rozlišovat mezi nachlazením a angínou. Vážnější problémy nastávají tehdy, když bývá zápal mandlí častý, případně se opakuje v krátkém čase. Spoustu let se proklamovalo, že nejlepším řešením je odebrání mandlí. Ale lékaři se k tomuto řešení dnes přiklánějí jen v nevyhnutných případech.
V krku stále bolesti, teplota je, ale není vysoká, cítíte se unaveni, těžko se polyká, začíná kašel… Co tedy dělat, když máte podezření na angínu?
Obecně platí, že když se neobjeví horečka, mírný výklus by neměl organizmus poškodit. Angína je ale nepříjemná v tom, že bakterie ovlivňují tělo komplexně. K nehnisavým komplikacím patří i zánětlivé stadium akutní revmatické horečky. Prokázané je, že po některých onemocněních – virových i bakteriálních mohou zůstat změny na myokardu, které se v klidu nebo mírné zátěži neprojeví, ale ve vysoké zátěži mohou skončit fatálně.
Jestli se už několik dní cítíte nemocně, je lepší zajít za lékařem, nejlépe na ORL a nechat si udělat výtěr z krku. Tam se potvrdí nebo vyvrátí přítomnost streptokokového zánětu. V případě bakteriálního nálezu vám může doktor předepsat antibiotika. K dalším zásadám patří: antibiotika vždy dobrat, i když už se cítíte dobře. Nemoc ještě nemusí být zcela potlačena, může se vrátit a především na tyto léky snadno vznikají rezistence.
V čase rekonvalescence zvolte klidový režim a v případě, že horečka odezněla a cítíte se lépe, můžete si dát lehká strečinková cvičení, mírné posilování, nebo jít na procházku. Všechno ale s mírou a raději odpočívejte, případně se poraďte s lékařem. Jako po každé nemoci začínejte s tréninkem jen lehce, v mírné intenzitě, kterou jen opatrně zvyšujte. V druhém týdnu přidejte, pokud se cítíte dobře. Až potom najeďte na svůj tréninkový plán.
Jak na angínu
Prevence je důležitá, zejména v létě, kdy nás láká pít studené. Velmi vychlazeným a bublinkovým nápojům je lépe se vyhnout. Někdy se může zápal objevit i po zadýchání na chladném vzduchu. Ať už se budete léčit antibiotiky, nebo ne, zde je několik obecných tipů, které vám pomohou v obou případech.
- Zvyšte přísun tekutin alespoň na tři litry, optimálně bylinkových čajů, ovocných a zeleninových šťáv, vody (vlažné, třeba s citronem).
- Zkuste pravidelně kloktat. Roztok z kuchyňské soli ve vlažné vodě aplikujte aspoň 3x denně.
- Jezte dostatek vitamínů, čerstvé ovoce a zeleninu. Případně si pomozte i kvalitními vitamínovými preparáty. Využijte přírodní antibiotika – česnek, cibuli…
- Buďte v klidu a nenamáhejte se. Dbejte o to, abyste byli v teple a tělo po dobu léčby nezatěžovali.
- V případě přetrvávajících problémů, bolestí krku, horečce, vždy navštivte lékaře a nechte si udělat kultivaci ze stěru z krku.