Pokud patříte mezi nadšence, kteří nejsou ochotni vzdát se svých venkovních výběhů za žádného počasí, měli byste alespoň popřemýšlet, zda do své výbavy nezařadit také „nesmeky“. Oceníte je tam, kde se povrch mění vlivem nízkých teplot v nebezpečnou klouzačku.
Takové podklouznutí je velmi ošemetná věc. Často přichází zcela nečekaně (to když je třeba zamrzlá kaluž přikrytá vrstvičkou čerstvě napadaného sněhu) a následky mohou být značné. A to ani nemusíte běžet rychle. Osobně jsem po jednom takovém pomalounkém a obezřetném sbíhání skončil v nemocnici s prasklou lícní kostí. Najednou mi nohy po podklouznutí vystřelily vzhůru, tělo se v zoufalé snaze udržet rovnováhu dostalo do rotace a výsledkem byl skutečný „držkopád“, kdy jsem dopadl obličejem napřed na chladný asfalt. Krev ze mě crčela a dodnes mám na tenhle několik let starý výběh památku v podobě šroubku, jímž smontovali moji lebku. Kdybych měl tenkrát na Štěpána na nohách nesmeky, mohl jsem se této „koledy“ ušetřit.
Pokud tápete, co to vlastně nesmeky jsou, pak vězte, že jsou to de facto návleky na boty, které vás podrží tam, kde by vám to jinak podkluzovalo. Platí přitom, že není nesmek jako nesmek. Existují na celou délku chodidla nebo jen na patu či špičku, rozličných konstrukcí a užitých materiálů, řetízkové či s hřeby různých tvarů a velikostí, vyjímatelných, vyměnitelných nebo pevně zabudovaných. Výběr správných nesmeků je tak odvislý od účelu, na který je chcete využívat.
Jak už to tak bývá, bohužel nestačí říct, že je chcete na běhání. Velkou část nesmeků tím sice eliminujete – pro běhání se např. příliš nehodí ty s řetízky, které byste permanentně cítili pod podrážkou – dost druhů vám ale ještě zbude. K výběru finálního produktu je třeba si říct, s povrchem jakého typu se tak budete na svých výbězích potýkat. Na ušlapaný sníh vám postačí nižší hřeby, na led už je potřeba ozubení zásadnější.
Dále byste měli myslet na to, aby vám nesmeky dobře seděly, snadno se upínaly a taky aby byly skladné. Málokdo z běžců má přírodu hned za barákem, většina k ní musí běžet leckdy i řadu kilometrů ulicemi či podél silnic, kde riziko podklouznutí obecně bývá nižší (za určitého počasí to ovšem neplatí!). A i v rámci běhu přírodou můžete narazit na relativně dlouhé suché úseky na tvrdém, na kterých byste akorát tupili hroty svých nesmeků. Pak oceníte takové, které můžete srolovat do ledvinky a nazout je zase tam, kde bude potřeba (některé typy nesmeků mají sice hřeby vyměnitelné, to je ovšem předtím nesmíte zploštit tak nešťastně, že se budou vyjmutí vzpírat). Skladnost je také největší výhodou nesmeků oproti tretrám, které jinak dokáží podržet nohu přeci jen o něco lépe, neboť hřeby jsou integrované přímo do podrážky.
Základní nesmeky určené spíše do města lze pořídit od cca 150 Kč, kvalitnější a pro běh v terénu vhodnější začínají zhruba na pětistovce.